Skocz do zawartości

Kamień filtracyjny Decco


Rekomendowane odpowiedzi

W zasadzie to nie jest nic nowego - wszystkie rozwiązania są znane od lat więc żaden Nobel .

Postanowiłem spróbować odpowiedzieć na 2 pytania .

1/ Czy da się utopić w akwarium filtr kubełkowy tak by go nie było widać i zupełnie nie zajmował miejsca - sprawdziłem i uważam że tak.:D

2/ Czy zwykły najtańszy falownik może być napędem do filtracji podciśnieniowej jaka jest stosowana w kubłach - o dziwo wyszło także że tak :D ale tylko te silne więc ponad 10W .

Wiecie więc już co zrobiłem.

Najpierw szukałem koszy do kubłów takich by nie miały ściętych rogów i były dokładnie prostokątne - no nie znalazłem więc sam skleiłem ze spienionego pcv 3mm taki podwójny kosz .

wymiary 16 x16 x głębokość 20 cm. a w jednej ze ścian wyciąłem otwór na wylot falownika jvp102A - za 42 zł  oczywiście wyciszony teflonem. Wyszła dokładnie taka budka dla ptaków ale bez dna.

by falownik nie cofał się w tym koszu bo odrzut ma jak karabin przy wystrzale podparłem to 1l ceramiki już dojrzałej w starym baniaku - mieszanka Matrixu z lawą wulkaniczną.

Wedle Amerykanów  1l wystarcza na baniak 450-500l  a jak dacie zamiast Matrixa 700 takie ceramiki 1600  - no to do 1000l jak sam raz.

Wyglądało to tak postawione do góry nogami - te nogi mają po 6 cm i jak postawisz na piachu to będzie 1-2 cm nad piaskiem stało.

ATT01774.thumb.jpg.aac641808e334c75daf1b7d3bae5e46a.jpg

Potem kolejno - siatka blokująca by złoże nie wypadło i mata by biopolimer nie przeleciał do motorka.

20170307_114432.thumb.jpg.e0ecf50a80b77241f06438f01dabc235.jpg

20170307_114537.thumb.jpg.03cdbcb21a5fa655cafcdc1d96250fe9.jpg

Teraz na to wysypałem te 250ml nowego biopolimeru RIBiopellets XL  i od razu dałem tam brygadę czyszczącą z glutów - czyli 4 dorodne świderki reszta powinna w miesiąc się rozmnoży zanim to ruszy . 

20170307_114838.thumb.jpg.c97d9de5cd4c8b1171e3b87be9fcd081.jpg

Jak widać tak mało te 250ml że tylko jedna warstewka tego makaronu pokryła całą powierzchnię kosza.

20170307_120053.thumb.jpg.bebf3c519d14cba2ec43ff002977c123.jpg

Ponieważ zauważyłem że moje ryby jedzą te gluty co wytwarzają biopolimery więc wyłapywanie na wacie i macie węglowej tych drobin co mleczą nieco wodę zrobiłem po jednokrotnym przejściu przez zbiornik z rybami czyli na biopolimer poszła wata i mata węglowa taka z okapu nadkuchennego za 6 zł arkusz chyba 30x50cm a nie najpierw wata a na to biopolimer jakby się wydawało.

Nie miałem zamówionej gąbki z WodaTech więc użyłem takiego zestawu Azoo który kiedyś wziąłem za akwapunkty w akwarstyczny24 - dociąłem dwie gąbki niebieską i bordo a tą czarną najdrobniejszą zastąpiła ta mata węglowa z okapu kuchennego.

20170307_121329.thumb.jpg.68aea8d798a6259c25b7a67adfdb5da8.jpg

 

Jakby robić docelowy Kamień Decco to wewnętrzne wymiary kosza  radzę 130x 275 x h200mm wtedy wszystkie 3 gąbki Azoo  idealnie wejdą , będzie miejsce na grzałkę niewidoczną  a powstały kosz łatwiej ukryć w wąskim akwarium.. Zmieniłem kolejność gąbek bo moim zdaniem ta bordo jest najgrubsza , niebieska nieco drobniejsza a czarna jak tapicerskie drobniejsza o wiele od ppi45.

Teraz tak myślę że można całość tych gąbek zastąpić takim zestawem Azoo i co kilka miesięcy wymieniać.

https://www.akwarystyczny24.pl/azoo-dual-active-carbon-sponge-mechaniczno-chemiczny-wklad-wata-do-filtra-w-akwarium-wykonany-z-wlokniny-p-2615.html

Chodzi o to by uzyskać jak najmniejsze opory przy ekstremalnie wysokich przepływach wody przez te filtry mechaniczne.

Na zakończenie całość zamknąłem taką siatką by po przekręceniu i postawieniu na tych nogach - nie wypadły wkłady.

20170307_122726.thumb.jpg.0e18fd4a78e47b50f0481c105027297c.jpg

Powstał taki kubełek sześcian 16x16x20cm na szczudłach .

Zatkanie tego dna i pozostawienie szczeliny 2cm czyli okno wlotowe wody 2cm x16cm = 32cm2 nie wpływa wcale na wydajność filtra - dalej leci ok 4000l/h wszak pod warunkiem że jak na fotce między siatką a krawędzią filtra jest co najmniej 1cm odstępu by woda wpływała swobodnie. Nawet w tej pozycji jak na fotce przysysa taką przesłonę ze spienionego pcv i nie puszcza aż do wyłączenia pompy.

Próby w wanie wypadły bardzo dobrze. obawiałem się że jvp 102 nie da rady ssać tak dużych ilości wody i bardzo osłabnie .

Nie jest to co prawda jego sik na lużno w okolicach 5000l/h ale spadek wydajności oceniam na jakieś 1000-1500l/h czyli realnie z kubła wylatuje ok 3500-4000l/h i mocy mierzonej watomierzem od 11,9-12,5W .

Jest zdecydowanie ciszej niż pompy Atman306, AqC2000 czy inne chińskie obiegowe ale nie wiem jak z DCT bo nie mam.. Jak będzie z 20cm wody nad falownikiem powinien być bezszelestny.

Koszt jvp102 na przyssawkę znacie - trzeba od razu wyciszyć ją teflonem i git filtracja.

Teraz najważniejsze.

Jeszcze nikt nie napisał że kamień czy moduł kamienia zajmuje miejsce w akwarium - wręcz odwrotnie - wszyscy tu twierdzą że musi być choć kilka kamieni nawet przy non-mbuna.

Ponieważ ten filtr jest tak lekki że nadal wypływa to na dachu postawiłem niewielki otoczak i teraz za pomocą szmatek kuchennych i Cxa  schnie taki tam moduł kamienia. Nie chce mi się rzeżbić zbytnio bo i tak docelowo zrobię nowy nie kwadratowy tylko węższy a dłuższy.

Teraz taki szablon kamienia zwanego Stefan od kolegi sirYaro by się na pewno sprawdził.

Daleko mi do mistrzów w materii robienia modułów ale tu chodzi o ukrycie tej filtracji pod pozorem wstawienia kamienia-modułu, jak komu wyjdzie podobieństwo do reszty kamoli to sprawa osobista ale jak ten mój moduł wyschnie, pomaluję i wstawię do swojej Tanganiki na dalsze testy to wkleję fotkę tego pierwszego " Kamienia Decco"

Jakie wady wyjdą w czasie eksploatacji po części już wiem ale poczekam na ocenę koleżeństwa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie pustak nie cegła tylko ładny ;) oczywiście jak ktoś ma zdolności :) . Nurtuje mnie jedno pytanie, jak będzie się zachowywał falownik gdy wkłady się przypchają, zapewne o przepływie będzie można zapomnieć ?

Edytowane przez eljot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie temat obiegu wody w akwarium tzn. jak będzie tak dmuchał to ciężko będzie go ustawić żeby syfki zbierał a jak będzie potrzebny dodatkowy falownik to w moim planowanym akwa będzie wirówka (300l)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko piękne i ładne ale jest jedno ale i to niestety poważne - aby wyczyścić trzeba będzie ten "kamień" wyjąć z akwarium a to oznacza moczenie łapek i to poważne, stres dla ryb gwarantowany. Porównywalny z wyjmowaniem gąbki z mechanika jeśli nie gorszy.

Wysłane z telefonu

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie jeszcze zastanawia co innego. Taki moduł filtrujący będzie stanowił element wystroju, więc istnieje niebezpieczeństwo zasypywania przez pyszczaki tego filtra. Może Tropheusy nie przerzucają piachu, ale malawka, szczególnie mbuna, robi to intensywnie. Trzeba będzie cały czas pilnować, żeby ryby nie zasypały wlotów. Czyli codzienne odgarnianie piachu. A co, jeśli w tym miejscu jakiś samiec obierze rewir? Druga kwestia to niebezpieczeństwo zaciągania piachu do filtra. Przy tym przepływie może tego być sporo. Inna kwestia to estetyka. Żeby to było na odpowiedniej wysokości nad piaskiem konieczne będą odpowiedniej długości nogi. Kamień na czterech nogach? ;) IMHO cienko to widzę.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że błąd popełniłem :(- zbytnio liczyłem na wyobrażnię koleżeństwa.

Pierwotnie zamysł był taki by zbudować taki sześcian - pustak na nogach z czarnego pcv i nic go nie maskować a przez kilka miesięcy testować jaka musi być powierzchnia gąbki i jaka jej gradacja jest optymalna by było czysto a jednocześnie najlepiej zbierała syfki i nie wymagała częstych płukań. Jakie ma być okno wlotowe wody . Jakie pozostałe wkłady są optymalne - nawet ten biopolimer nikt tu nie ma i nie zna a mądrzą się wszyscy. Jedynie Piotr wskazał na istotną wadę - fakt trzeba zamoczyć łapki , wyjąć kamień i wypłukać gąbki co jakiś czas wiem że nawet z gąbki nieco syfu poleci na baniak  - stres ryb zupełnie jak przy każdym mechaniku wewnętrznym z gąbką a są tego setki w naszych baniakach.  Jak nauczyć ryby by się nie bały ręki w wodzie chyba wiecie ?? a są tu tacy którzy uwielbiają pakować łapy do baniaka - to dla tych jest ten temat.

Zupełnie jak AqC2000 mechanik z gąbką - jak dasz fabryczną to można nie płukać wcale miesiącami a jak dasz ppi45 to wypada czyścić co tydzień.. Już wiem że nie ppi45 a raczej pójdę w ppi35 chyba będzie optymalna.

Potem myślałem zbudować na kanwie tych doświadczeń taki filtr węższy a dłuższy by zachować powierzchnię gąbek  do tego zrobić odlew silikonowy takie prawdziwego kamienia jak Stefan kolegi Yaro  by się mieścił w nim ten wąski filtr i zrobić taki "Kamień Decco" pomalowany jak mam teraz a prawie są całe czarne od krasnali więc łatwo i wstawić do mojej Tangi by pokazać że nie wiecie który to moduł jest filtrem a który prawdziwy kamień.

Ale z czasem tak zrobię - pomyślałem że jak opublikuję to dostanę wsparcie od wielu którzy zaczną to budować a suma doświadczeń zoptymalizuje konstrukcję a może i pozwoli pożyczać taką formę między kolegami do zrobienia odlewu Kamienia Decco - liczyłem że mamy koleżanki i kolegów wirtuozów w robieniu modułów jak Agnieszka, czy wielu innych, no ale się przeliczyłem - szkoda, :D sam zrobię jak zdążę.

ale robię swoje bo z kaseciakiem jak przeczytać pierwsze 10 postów było identycznie.

też przez pierwszy rok były same ale.

 

Teraz do komentarzy - Zygi można na start od razu to wszystko załadować bo biopolimery nie startują przed miesiącem więc zupełnie nie mają wpływu na biologię nitryfikacyjną która startuje - to są zupełnie inne bakterie, grzyby i co tam jeszcze.

Pozner - Krzychu  właśnie liczę na to że samiec alfa zajmie tą grotę jaka powstaje zawsze pod tym kamieniem. Nie mam takiego doświadczenia jak ty ale jeszcze nie spotkałem pyszczaka co by piasek nosił pod kamień , kurna zawsze dół pod nim wykopią a jak grota z dachem to aż cały piach wypchnie jak spychacz do gołego. Właśnie liczę na ten ogonek samca alfa stale podnoszący te śmiecie by wpadły do gąbki. A tropheusy kopią także jak wiele ryb z Malawi  i liczę także na swojego samca alfa w tym pustaku. Krzysiu -wiem że wiesz jakie są zachowania naszych  ryb - czepiasz się:D? znajdz realne argumenty na NIE .

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam formę silikonowa płaskiego modułu który stoi na środku mojego szkiełka jeżeli się przyda to nie ma problemu. Chwilowo nie miałam czasu na analizę twojego nowego projektu i jeszcze go nie ogarniam . Więc się nie wypowiem. ciągle mam w głowie filtr na falowniku ale nie mam pomysłu na kierowanie wylotem falownika.

Takie coś jak poniżej wydaje się optymalne, ale utrudnia wyjmowanie gąbki do czyszczenia ...

HMF%20rear%20view%20and%20front%20view.p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, deccorativo napisał:

Pozner - Krzychu  właśnie liczę na to że samiec alfa zajmie tą grotę jaka powstaje zawsze pod tym kamieniem. Nie mam takiego doświadczenia jak ty ale jeszcze nie spotkałem pyszczaka co by piasek nosił pod kamień , kurna zawsze dół pod nim wykopią a jak grota z dachem to aż cały piach wypchnie jak spychacz do gołego. Właśnie liczę na ten ogonek samca alfa stale podnoszący te śmiecie by wpadły do gąbki.

Żebyś się nie przeliczył. Żeby samiec alfa (albo któryś inny pyszczak) nie zasypał do połowy Twojego modułu-filtra, jak wiele kamieni w naszych akwariach. Ale już się nie czepiam, poczekam na efekt doświadczenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.