Skocz do zawartości

Malawi by Kubeq


Kubeq

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem świeżo po przeprowadzce, w końcu udało się ogarnąć "burdel" towarzyszący przenosinom. Nadszedł czas na podjęcie pewnych decyzji, po wymierzeniu salonu doszedłem do wniosku że na 99% stawiam 160x60x60, prawdopodobnie zamówię w eRybce. Teraz kilka pytań dotyczących całego przedsięwzięcia :

1. Rozumiem ze przy takich wymiarach zbiornika szkło 12mm?

2. Jakie wzmocnienia proponujecie do takiego baniaka?

3. Pod baniak chciałbym zamówić u stolarza szafkę , pytanie z jakiego materiału najlepiej i jakiej grubości? Chciałbym żeby mniej więcej pasowało do umeblowania salonu, głównie kolorystycznie(venge).

4. Kolejna kwestia to ilość piasku, planuje piasek kwarcowy o granulacji 0,8-1,2 mm, ale ile kg to jest pytanie ?

5. Podoba mi się serpentynit, ale zastanawiam się czy będzie pasował do tła, które zamówiłem ze sporym wyprzedzeniem(długi czas dostawy) https://pl.aliexpress.com/item/3D-Foam-Dark-Grey-Rock-Reptile-Aquarium-Fish-Tank-Background-Backdrop-Wall-Decoration-Durable-Quality/32763391249.html?spm=2114.56010208.4.48.Sbfyur

Może coś doradzicie ?

6. Chciałbym filtracje całkowicie zewnętrzną , tzn. dwa kubełki zewnętrzne (biolog + mechanik),na ile to oczywiście realne , nie jestem typem majsterkowicza więc budowa kasety czy narurowca odpada.

7. Prawdopodobnie jedyną rzeczą DIY, której się podejmę to pokrywa z oświetleniem led na sterowniku LedDimmerPro.

Jaka pokrywa, z czego, jakie ledy i w jakiej ilości to temat na osobny wątek.

 

Na początek to tyle, na pewno o wielu rzeczach zapomniałem, ale myślę ze poruszyłem te kwestie, które najbardziej mnie zastanawiają(no może poza lekką obawą o taki ciężar w mieszkaniu w bloku z wielkiej płyty, ale z tego co czytałem to to ponoć pikuś przy tym co niektórzy stawiają w podobnym budownictwie).

Dziękuję wszystkim za uwagę, wszelkie komentarze i sugestie bardzo mile widziane :)

 

 

Edytowane przez Kubeq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ty jesteś ten Jakub R. co kupił 4 szt tła - zobacz mój zakup :D

18 godzin temu, Kubeq napisał:

doszedłem do wniosku że na 99% stawiam 160x60x60, prawdopodobnie zamówię w eRybce.

O to ten 1% jest wielki:D jak odległość z Węgrowa do Bytomia

Po pierwsze z zakupionego tła wynika że masz stawiać baniak 180cm  bo 4x45cm = 180cm i nie ma od tego odejścia - mierz salon od nowa:D.

Po drugie primo baniak  nie może mieć  wysokości 60cm :lol:tylko do tła wysokości 60cm i wzmocnieniu wzdłużnym musi być 65cm wysokość bo :arrow:

tu trzecie primo  bo baniak nie prawdopodobnie a na 100% zamów w erybce .

Przy składaniu zamówienia nie pytaj nas o grubość szyb tylko napisz tak.

Najcieńsza szyba przy wzmocnieniach wzdłużnych i jednym poprzecznym .- pamiętaj oni jak ty nie narzzucisz tych wzmocnień to z reguły proponują najgrubszą szybę bez wzmocnień  - o resztę nie pytaj więc twoje pytania  z p 1,2 mamy z głowy.

i tu czwarte primo - jak już masz baniak long 180cm  x h 65cm to nie wypada głębokość mniejsza jak 70 a nawet lepiej 80cm. - pomierz dokładniej ten salon:D

Ja durny popełniłem ten błąd i musiałem ciąć te  moduły tła w pierwszym baniaku  120cm więc teraz wynika że będę musiał zamówić baniak 360cm i już mnie to cieszy - nie będę docinał zupełnie tych modułowych teł.

p3 chcesz szafkę to rób na zamówienie tylko podaj stolarzowi wagę jaka będzie na tym stała.

Teraz te proste pytania.

Ad4 masz na stronie akwarystyczny24.pl kalkulator do wyliczenia ilości piasku to se policz sam grubość piasku powiedział bym  4-5cm

Ad5 kupuj serpentynit taki jak ci się podoba ( mnie się podoba taki zielony z przerostami białego ) zanim wkleisz te tło to je podmalujesz trzecim kolorem na RAL6005 - ciemno-zielony i przez przedartą kartkę papieru te białe pasy  taką farbą w sprayu

  1. serii - ECO REVOLUTION  by DECO COLOR®

http://allegro.pl/farba-lakier-spray-eco-do-styropianu-akrylowy-400m-i5904874910.html

ad6 - twoja decyzja ale proszę nie mydlić nam oczu że masz dwie lewe ręce - jak sam zrobisz pokrywę i oświetlenie to na 200% zrobisz i kaseciaka albo narurowca albo postawisz te dwa kubły . Przyznaj raczej że z lenistwa a nie z braku umiejętności.

Nie ściemniaj ^_^ bo od tego będzie ten sterownik Romka

bo Ad7  rób pokrywę bez korony z poliwęglanu komorowego 10mm na taśmach led

3x 170cm RGB na ledach 5050  + 1x biała 8000K Samsung na prawdziwych diodach 7020 - to najlepsze moim zdaniem oświetlenie baniaka jakie dotychczas zrobiłem sam. Inni napiszą że ich najlepsze np na modułach IP68

Masz zdjęcia i film z takiej pokrywy i światełka do baniaka 200x60cm to jednak nie oddaje co można zobaczyć tylko perfektem czyli na własne gały.

powodzenia życzę

 

 

 

Edytowane przez AndrzejWalb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, deccorativo napisał:

Po pierwsze z zakupionego tła wynika że masz stawiać baniak 180cm  bo 4x45cm = 180cm i nie ma od tego odejścia - mierz salon od nowa:D.

W opisie aukcji jest info że tło można łatwo dociąć. Dlatego zamierzam je dopasować do 160x60 oczywiście uwzględniając miejsce wzmocnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

51 minut temu, deccorativo napisał:

Nie takiej odpowiedzi oczekiwałem - zawiodłem się na tobie.;)

Wiem czego oczekiwałeś, niestety warunki lokalowe na więcej nie pozwolą.

 

Co do budowy kasety jest troche tak jak mówisz, bardziej lenistwo niż dwie lewe ręce. Obawiam się po prostu ze mi nie wyjdzie, najlepiej to bym to komuś zlecił ?

 

Swoja drogą to pewności co do moich umiejętności manualnych względem budowy korony i oświetlenia tez nie mam zbyt wysokiej ?

Edytowane przez Kubeq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubeq ta KlaraEla to twoje dwie kobiety? bo moje nie.:(

Nie będę ciebie namawiał na klejenie kaseciaka byś uwierzył w swoje umiejętności ale po 2 latach jeszcze nie trafił się taki lebiega który by napisał że nie skleił kasety - każdemu się to udało i u każdego pracuje filtrując choć zdarzają  się niezadowoleni jak to w życiu bywa.

A musisz mieć tą koronę i pokrywę ?

Może wystarczy czarna taśma z Lidla i poliwęglan nakrywowy z oświetleniem wewnątrz.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka,

Co prawda ja również dopiero zaczynam swoją przygodę z tym biotopem i aktualnie jestem na etapie kompletowania sprzętu jednak już dziś mam pewne przemyślenia, które Tobie mogą się przydać.

W przypadku akwarium to już musisz się zdać na erybkę ale tak jak pisał Pan Henryk cieńsza szyba ze wzmocnieniami będzie tańsza niż grubsza bez wzmocnień. Jedno nad czym bym się zastanowił to kwestia spinki. Samo włożenie tła (chociaż przewidujesz) w kawałkach będzie problematyczne.

Pisałeś o szafce. Super, ok ale napisz do erybki jak wycenią stelaż. Jego późniejsze obudowanie nie będzie stanowiło problemu.

No i filtracja. Nawet nie wiesz jak bardzo upierałem się aby to wszystko wywalić na zewnątrz - nawet grzałkę chciałem przepływową. Boże, ile ja godzin biłem się z myślami, ile męczyłem forumowiczów jak tą filtrację rozwiązać. Ostatecznie zakupiłem Eheima 2215 jako biologa, plus Aquael Circulator 1500 jako mechanika, grzałkę wewnętrzną również Aquaela. Dlaczego ostatecznie tak? O ile w przypadku biologa woda może przepływać wolniej to już kubełek jako mechanik musi dmuchać i to solidnie. Na dzień dobry zakup coś wewnętrznego i gdy dojdziesz do wniosku, że jednak sprzęt w środku działa Ci na nerwy to kupisz coś zewnętrznego. Ale dziś nie ma co pakować kasy w jakieś super, hiper wynalazki. A wyobraź sobie taką sytuację:

1. Kubełek na biologa - ok. 350 zł;

2. Kubełek na mechanika - albo Chińczyka HW304a za 250 zł albo coś markowego jak JBL e1501 za 500 zł albo Eheima 2217 też ok. 500 zł

Uruchamiasz to wszystko ale widzisz, że jednak coś tutaj nie dmucha i zaczynasz myśleć o falowniku, na który powiedzmy wydasz ok. 200 zł jeżeli chcesz ciszę. Czyli razem na mechanika wydasz albo ok. 500 zł albo 700 zł a na aquaela circualatora ok. 115 zł.

Ja u siebie zrobiłem tak jak powyżej tj. mechanik do środka i gdy mój (albo mojej żony) zmysł estetyki jednak powie wywal to w cholerę i myśl nad drugim kubłem to pewnie tak zrobię ponieważ dużo ludzi tak ma i sobie chwali.

Podsumowując. Pomyśl dzień lub dwa dłużej ale dokonaj przemyślanych zakupów. Kasę wydać łatwo ale efekty czasami bywają różne.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, deccorativo napisał:

Kubeq ta KlaraEla to twoje dwie kobiety? bo moje nie.:(

Moje tez nie.

11 minut temu, deccorativo napisał:

Nie będę ciebie namawiał na klejenie kaseciaka byś uwierzył w swoje umiejętności ale po 2 latach jeszcze nie trafił się taki lebiega który by napisał że nie skleił kasety - każdemu się to udało i u każdego pracuje filtrując choć zdarzają  się niezadowoleni jak to w życiu bywa.

Jeszcze przemyśle ten temat , może się tego podejmę, kaseta zapewnia filtrację biologiczną i mechaniczna w jednym tak ?

18 minut temu, deccorativo napisał:

A musisz mieć tą koronę i pokrywę?

To też jest do przemyślenia, jeśli da się zrobić coś prostszego spełniającego funkcje pokrywy i lampy to czemu nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Kubeq napisał:

 

Jeszcze przemyśle ten temat , może się tego podejmę, kaseta zapewnia filtrację biologiczną i mechaniczna w jednym tak ?

 

Nie namawiam ale rób kasetę ja mam w wersji turbo. Doskonale spełnia swoje zadanie jako biolog, mechanik, skimmer, oraz maskowanie grzałki. Jest prosta w budowie i obsłudze, w dodatku koszt wykonania no praktycznie koszt pompy plus 50zł na duperele. Zostanie Ci trochę tego tła w sam raz do obudowania kasety

Już kiedyś pisałem Henio powinien dostać akwarystycznego Nobla za ten wynalazek.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Jeszcze o tym bardzo nie myślałem. Na pewno będzie mix i na pewno zbiornik nie będzie na początku przerybiony. Co będzie po kilku latach, to się okaże jak uda się kontrolować narybek. Na pewno chcę mieć predatory + mbuna w dużych ławicach - taki wstępny plan. @yaro nie mam tutaj miejsca na pomyłki. Jak dam za mało rur na spływ do sumpa, to poprawienie tego będzie karkołomne. Jeżeli dam za dużo, to nie będzie problemem. Więc wolę dmuchać na zimne. Wiem na pewno, że wolny przepływ przez biologię, to mit akwarystyczny. Pytanie tylko gdzie jest złoty środek, bo przelać 30000L/h przez sumpa, a potem wypompować to na 2m, to dość trudny case, ale nie jest niewykonalny. Być może złotym środkiem będzie podwójna filtracja, czyli sump + filtr w dużym module/kominie. Po rozmowę z hydraulikiem i człowiekiem od wylewek wiem już, że mogę dać pod akwa zamiast styropianu 15cm, dobry xps 5cm + 5cm wylewka. To daje mi 66cm pod zbiornikiem więc sump mógłby mieć 40cm wysokości. 16cm na sumpem wystarczy? Czy lepiej dać niższy sump?
    • 10000 litrów robi wrażenie 👍 Ile ryb będziesz chciał mieć docelowo? Przy przykładowym przeliczniku 50 litrów na rybę daję aż 200 sztuk. 
    • Hm… moje akwarium produkuje ok. 9 ppm azotanów tygodniowo. Odpowiada to godzinowej produkcji 0,015 ppm NH3. Przyjmując że ryby wydalają  NH3 ze stałą prędkością, to stężenie obserwowane w testach to 0,015ppm/krotność przepływu przez filtr. Nawet jeśli miałbym całkowitą krotność filtracji na poziomie 0,4 (jak twierdzisz, że masz) to i tak obserwowany wynik 0,0375 ppm jest na granicy oznaczalności testów. Ale z tego co pamiętam, to masz filtry po 2 stronach i znając życie gąbka będąca kilka razy lepszym od ceramiki filtrem biologicznym, została zaliczona do „mechanika”. Do tego nitryfikacja jest bardzo łatwa… dla mojego zbiornika wystarczy 0,6l gąbki 20ppi, by nie było problemu. Aby woda była czysta trzeba znacznie więcej. Pojęcie czystości jest bardzo względne… No ale inaczej definiujemy pewne pojęcia. Jestem pewien, że Cię nie przekonam W każdym razie rekomendacja, żeby robić przepływ przez sump na poziomie 0,4 jest dosyć oryginalna. Zazwyczaj poleca się 3-5x, w morskich x10. 
    • W całym procesie myślowym jest jedna niedoskonałość, mam w swoim akwarium tyle ryb, że nie są w stanie zanieczyścić mi wody do poziomu by filtracja nie wyrabiała. Potwierdzają to testy, a nie wzory których nie znam i nie umiem z nich korzystać. Abyś nie myślał, że to jakiś osobisty atak. Po prostu uważam , że w wielkich baniakach utrzymujemy relatywnie mniejsze zarybienie niż w mniejszych akwariach.
    • Zróbmy małe doświadczenie myślowe. Porównajmy 2 filtry… jeden ma 40% przepływu zbiornika na godzinę. Drugi ma 200% przepływu zbiornika na godzinę. Oba filtry są tak duże, że usuwają 100% zanieczyszczeń. Ryby produkują jednostkę zanieczyszczeń na godzinę (100%) Przyjmując, że do filtra trafia tylko brudna woda (nie miesza się z czystą) Zanieczyszczenia: Pierwszy: po 15 minutach: produkcja 25%, przefiltrowano 10% zostaje 22,5% po 30 minutach: 25%+ 22,5%, zostaje 42,75% po 45 minutach: 25% + 42,75%, zostaje 61% po 1 godzinie: 25% + 61%, zostaje 77,4% (czyli skuteczność filtracji to ok. 33%) itd.. (rośnie do 225% godzinowej produkcji zanieczyszczeń) Drugi: po 15 minutach: produkcja 25%, przefiltrowano 50%, zostało 12,5%; po 30 minutach: 25% + 12,5%, po filtracji: 18,75%; po 45 minutach: 25%+18,75%, po filtracji: 21,9%; po 1 godzinie: 25%+ 21,9%, po filtracji: 23,45% (czyli skuteczność filtracji to ok. 77%). itd. - dąży do 25%. Filtr drugi daje 10x bardziej czystą wodę. Uwzględniając, że do filtra trafia nie tylko woda brudna, ale mieszanka brudnej i czystej, że produkcja i usuwanie są procesami ciągłymi otrzymujemy: Skuteczność filtracji (maksymalna, rozumiana jako ile zanieczyszczeń zostaje usuniętych z wody przy ciągłej ich produkcji lub jaki procent wody brudnej przechodzi przez filtr). = 1-e^(-krotność przepływu). W tabelce: krotność przepływu / skuteczność filtracji 1  63,21% 2  86,47% 3  95,02% 4  98,17% 5  99,33% 6  99,75% 7  99,91% 8  99,97% 9  99,99% 10  99,995% Dla filtra @yaro przy przepływie 0,4 zbiornika na godzinę wyjdzie skuteczność filtracji ok. 33%.  Prawie 70% zanieczyszczeń zostaje w wodzie (produkowanych na bieżąco), bo ta część wody _statystycznie nie bywa w filtrze_ … Nawet jak filtr jest gigantyczny. Bez odpowiedniego przepływu nie ma wydajnej filtracji…, ale nie wystarczy zwiększyć tylko przepływ, potrzeba też odpowiedniej powierzchni dla bakterii. Zdanie „sump jest słabym machanikiem” należy rozumieć: sump o zbyt małym przepływie jest złym filtrem (i biologicznym i mechanicznym, jakkolwiek to rozumiemy). Przy dobrym przepływie będzie dobrym Zagadnienie jest dotykane w książce "Aquatic Systems Engineering: Devices and how They Function" Pedro Ramon Escobal. Polecam, choć trudna.  Z wzorów podanych w rozdziale 2 można wyprowadzić podany wcześniej wzór na skuteczność filtracji.   Przykład dotyczy akurat sterylizacji UV. Wzór 2.10 określa czas potrzebny na uzyskanie 99,99% sterylizacji. Fo - przepływ. G pojemność zbiornika. Dla krotności przepływu 9.2x to 1h. Wydaje mi się szaleństwem pchanie się w sump (stopień komplikacji) bez odpowiedniego przepływu...
    • Narybek skalara już pływa w mauzerach. p.Darek wyprzedaje stada zarodowe mniej chodliwych gatunków. Jak mówił to bierze to zagranica bo u nas nie ma chętnych pomimo niskich cen. Brałem maluchy po 12-15 pln Niestety padło zainteresowanie malawi a tanga to już w ogóle wymiera po hodowlach jak mówił. Dobrze sprzedają się żyworódki i skalary stąd zmiana gatunków na hodowli. Cześć bardziej popularnych gatunków malawi zostanie. To co się sprzedaje po sklepach. Ja specjalnie pojechałem po M. gold kawanga a on mi mówi że na ten gatunek nie ma chętnych i stado zarodowe właśnie odjeżdża Hodowle ustawią się po prostu pod klienta masowego. Z rarytasami zostanie np tan-mal ALE oni nie są hodowcami więc ceny wyższe  
    • Wracając jednak do tematu - co Moderator, myślę, pochwali 😜 - @Bojar Piotrze, czy p. Darek przerzuca się w sporej mierze na skalary już-zaraz, czy to dłuższy plan? Kupowałem u niego ryby tylko raz do swojego pierwszego akwarium, nie miałem z nim też wcześniej kontaktu; nie wiem też, czy na przestrzeni ostatniego czasu podnosił ceny. Porównałem pobieżnie 4 oferty Tan-Mal: 2/2020, 4/2023, 1/2024 i 2/2024. W pierwszej ceny są ze zrozumiałych powodów wyższe (covid, wstrzymane transporty z Afryki, itd.), ale w kolejnych nieco niższe (jak na Tan-Mal, hłe hłe), a przede wszystkim stabilne. Gdy podpytywałem p. Monikę o najświeższą ofertę, wspomniała tylko o tym, że jeśli nic nie wydarzy się z kursem € (leciał wtedy na pysk i obawiali się mocnego odbicia), to ceny powinny zostać bez zmian. No, ale zastrzegam, że nigdy nie robiłem tam zakupów, nie znam tych ludzi mniej lub bardziej osobiście - a dobrze byłoby też wiedzieć, na ile opisywana sytuacja kryzysu hodowli Malawi dotyczy również tej firmy. Może ma ktoś z Was takie informacje? W takim razie zastanawiam się nad tym, co opisywał @pulpet, skoro w jego regionie rynek akwarystyczny w ogólności ma się dobrze, a nawet bardzo dobrze, to może nasz biotop ze względu na większą wrażliwość dalej odczuwa zawirowania związane z ostatnim kryzysem, zawirowaniami geopolitycznymi, covidem, wzrostem cen, itp.? Podaż owych skalarów na pewno nie odczuła tak bardzo restrykcji ostatnich kilku lat, jak ryb z Afryki, wydaje mi się. Z innej branży, ceny surowców jak stal, czy drewno i płyty wiórowe dopiero niedawno nieco spadły po rajdach ostatnich lat. A może rzecz w bardziej restrykcyjnym podejściu państw afrykańskich do odłowu ryb z jeziora Malawi?
    • @Bartek_De a gdzie ten dreszczyk emocji? Słyszałeś o randce w ciemno? To był oczywiście żart, żeby zwrócić uwagę, żeby błysnąć, żeby w końcu wprosić się do kogoś na piwo. Z tego forum to w ciągu tych prawie 20 lat poznałem osobiście tylko jedną osobę @PiotrQ, ale nie wiem czy on coś pamięta z tego spotkania  Przyjechał się uduchowiać na Jasną Górę, ale podróż go bardzo zmęczyła, a potem jeszcze zanim razem dotarliśmy... Jednak większość z Was traktuję tak jakbym się z Wami znał od lat. To też pokazuje, że fajni goście tutaj zaglądają. Przepraszam zapomniałem jeszcze o @timi-akwaria.pro, ale on był służbowo u mnie. Można powiedzieć, że przejazdem do @crav i @CoolPhone, a potem ślad po nim zaginął na parę dni 😂
    • @Andrzej Głuszyca Andrzeju, koledze chodziło o "drobne spotkania klubowiczów". Oczywiście, że również się z tym nie zgadzam. Jeśli umawiamy się na piwo w wąskim gronie przyjaciół to mamy to ogłaszać wszem i wobec i zapraszać osoby, których w życiu na oczy nie widziałem? Żaden temat czy forum nie zastąpi relacji nawiązanej na żywo, także kolego @ziemniak zapraszam do Pokrzywnej.
    • Ogólnie  trafiłeś tyle , że nie zgadzam się z tym co zacytowałem z Twojej wypowiedzi.  Na wspomniane spotkanie faktycznie nie ma personalnych zaproszeń ale zawsze w ogłoszeniach jest zaznaczone to , że dotyczą wszystkich chętnych bez względu na posiadany status . Nie jest ważne czy to klubowicz czy użytkownik. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.