Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Zrobiłem test wody wylatującej bezpośrednio z korpusu z żywicą. Wyszło NO3 takie samo jak w akwarium. Może ciut mniej, ale znowu nie wiem, czy to nie autosugestia, w każdym razie między 25 a 50.

Przepływ też zmierzyłem, wychodzi 95l/h, czyli ten Hydor Pico 400 całkiem ładnie daje.

Albo mi ta żywica nie pracuje w baniaku, albo muszę jeszcze poczekać. Zaczekam do jutra. Ponieważ kupiłem PA202, nie formatowałem jej wstępnie. Mogę to jeszcze dzisiaj wieczorem zrobić, zobaczymy, czy coś się zmieni. Jak się nie zmieni, to odłączam korpus i robię większą podmianę.

  W dniu 3.03.2017 o 08:53, deccorativo napisał(a):

Może się okazać że w baniaku NO3 10ppm

Rozwiń  

He, he, to by dopiero było, bo takiego poziomu w baniaku nigdy nie miałem. ;)

Jeżeli chodzi o te pellety, to jestem bardzo ciekaw jak test Ci wyjdzie. Spróbuję o nich poczytać gdzieś na zagranicznych forach i może ktoś w słodkowodnym używa. Niestety te same potencjalne problemy, co przy TMBT:

 

Ważne:
- Potrzebny jest silny odpieniacz, dobre napowietrzanie wody w akwarium.
- Należy utrzymać duży przepływ wody przez NP reducing BioPellets XL, żeby zapobiec powstawaniu gazu siarkowodorowego.
- Zastosowanie ozonu i UV przez złoże pigułek negatywnie wpływa na osiedlanie się bakterii na peletach i wydłuża czas dojrzewania filtra
- Przy wysokim poziomie azotanów i fosforanów, aby uniknąć gwałtownego skoku parametrów, zaleca się użycie mniejszej ilości biopelet na początku i stopniowe ich uzupełnianie.
- Jeśli karmi się wyjątkowo dużo, dobrze jest dołączyć adsorber fosforanów, np. PO4X4

 

O nadmiar CO2 i niedobór O2 bym się nie bał, bo woda po przejścia przez sump natleni się i odgazuje, natomiast ten nacisk na silny odpieniacz świadczy, że to złoże będzie uwalniało cząstki, pyłki, itd. 

Natomiast cenowo jest interesujące.

Opublikowano

Zregenerowałem żywicę. Jak pisałem, ponieważ zakupiłem PA202, to nie formatowałem wcześniej w roztworze soli. Inna sprawa, że przed zakupem zadzwoniłem do dwóch sprzedających z allegro. Powiedzieli, że i purolite e520a i PA202 to to samo, i mogą mi sprzedać co będę chciał i w tej samej cenie, itd. Przyszło w woreczku, więc ja na 100% nie jestem pewien co czy to PA202.

Działała u mnie pełne 2 doby, po tym dość krótkim czasie, woda jak herbatka, czyli jakby już była zapchana? Zobaczymy jutro przy świetle, czy po regeneracji jest jakaś zmiana. 

Opublikowano
  W dniu 3.03.2017 o 21:00, wojtekr napisał(a):

Zregenerowałem żywicę. Jak pisałem, ponieważ zakupiłem PA202, to nie formatowałem wcześniej w roztworze soli.

Rozwiń  

W miarę jak poznajemy te dwie żywice to jedyne róznice jakie teraz dostrzegam to kolor oraz to że producent PA202 nie zaleca formatowania wstępnego , a producent Purolite A520E zaleca formatowanie wstępne w solance 6%.

Azotany NO3 nie mają koloru rozpuszczone w wodzie - woda nawet z wysokim NO3 nie zmienia koloru.

Ten herbatkowy kolor solanki to drugi z efektów działania żywic na azotany w akwarium - adsorbują także to z czym przyroda sobie nie radzi a mianowicie pochłania humus z DOC i to zabarwia solankę - nawet na kolor ciemnego piwa.

Opublikowano

Podmianki jeszcze nie zrobiłem, czekałem jak się rozwinie sytuacja z NO3 w baniaku. Korpus, który pracuje cały czas jakby nie działał, bo woda z niego wypływa taka sama jak w baniaku. Cały czas codziennie mierzę NO3 i codziennie takie samo wskazanie między 25 a 50 (no może bliżej 25 ;)). Nie powiększa się, chociaż cały czas karmię ryby. Co jest dziwne, że po zregenerowaniu żywicy sytuacja się nie zmieniła. Zmierzyłem NO3 po 10 godzinach i też tak samo jak w baniaku. Czyli albo ta żywica mi w baniaku nie działa (za wysokie pH - jutro zmierzę) albo przez te 10 godzin to 0,5 litra się zapchało i pokazuje to samo.

Dołożyłem drugi korpus z żywicą do ustrojstwa. Teraz mam 4: polipropylen 5micro, węgiel, purolite, PA202 (przydałby się taki uchwyt na 4 korpusy, byłoby wygodniej, bo mam tylko na 3). Choć to PA202, to jednak zformatowałem wstępnie dla świętego spokoju. Przy okazji zrobiłem podmiankę w mniejszym baniaku - przepuściłem 30l wody i ..... jakie było moje zdziwienie...... z ustrojstwa leci NO3=0 ZERO!!!!!! Super. W kranie mam 20, z jednym korpusem miałem 5, teraz mam 0. Prześwietlałem tę fiolkę z każdej strony, ani odrobiny różowego odcienia.

Zatem robię podmiankę w dużym zbiorniku i może jak będzie mniejsze NO3, to wtedy ta żywica w baniaku zadziała? Muszę to jakoś sprawdzić, bo nie wiem, czy mam robić blok, czy nie. 

Opublikowano

Zrobiłem podmiankę 400l, woda wlewana z NO3=0. Następnego dnia NO3 w baniaku 25, wyraźne 25. Teraz przejdę na standardowe podmianki 200l co tydzień. zresztą idzie wiosna, lato, woda po podmiance pójdzie w ogródek, tylko muszę jakiś system opracować jak to podlewać (może do beczki w pompą).

Ale chciałbym wrócić do tej żywicy, która pracowała w bloku (tzn. w korpusie 10" poza akwarium napędzana Hydor Pico400).

Używając kalkulatora, który podał Greekze w drugim poście, można wyliczyć, że dla NO3=50 to 0,5l żywicy w korpusie 10" zapcha się po ok. 560l wody. Czyli jak woda leci 95/l, to po ok 6 godzinach blok jest już zapchany. To by tłumaczyło, że jak rano po 10 godzinach działania zrobiłem pomiar, to NO3 było takie jak w baniaku.

Zatem albo zrobię jeszcze kilka podmian i uruchomię blok przy mniejszym NO3 na starcie, albo zbuduję blok z większą ilością żywicy. Sensownie byłoby z 2l. Ale wtedy ten hydorek 400 chyba nie da rady :(. Trzeba by coś mocniejszego, albo wymyślę jakiś blok do pierwszej komory sumpa, żeby to grawitacyjnie przez żywicę przepływało.

Jak macie jakieś pomysły, to chętnie wysłucham.

Opublikowano (edytowane)

Wykorzystaj zaletę sumpa .

zdaje się masz komory 12cm więc kup rurę kanalizacyjną fi110  oraz zaślepki do słupków - mam takie ale nie pamiętam jakie miały oznaczenie na allegro. - pompka zostaje i pociągnie taki blok pod warunkiem że rura nie będzie wystawała ponad lustro wody w komorze sumpa.

Zrób także solidną podmiankę przed uruchomieniem takiego 2 litrowego bloku z Purolite.

Edytowane przez deccorativo

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.