Skocz do zawartości

Powrót - Nowe 120x50x50 - 300L - Malwai


Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Morganelo napisał:

Nie pytałem się nikogo o wykonanie Akwarium z szyby float, bo aż głupio biorąc pod uwagę dzisiejsze trendy w kierunku OW... Float dostępny w sklepach od ręki jest z czarnym sylikonem bez wzmocnień i szyba max 8mm, co pamiętając poprzednie akwarium 240l i wybrzuszenie tylnej ściany, jakoś nie napawa mnie radością i spokojem...

 

Zamawiałem akwarium 2 lata temu i w sklepie, gdzie kleją zbiorniczki w standardzie 240L, tj. 120x40x50 było z szyby 10mm oraz 2xwzmocnienie wzdłużne, bez spinki. Wybrałem Float, niedawno miałem możliwość porównać je z baniakiem kolegi z OW, to nie zauważyłem znacznej różnicy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, aurban6 napisał:

Odpowiem w zakresie filtra.
Moja propozycja to IBO 25/60, 2 korpusy mechanika, pompa, 2 korpusy biologia, za pompa odnoga z korpusem na purolite z osobnym wezykiem. Poszukaj postow odnosnie narurowca, ostatnio duzo dyskusji bylo w tym temacie.

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka
 

Tematy o narurowcach już prześledziłem na forum :) Zmieniony projekt poniżej w wersji V2... Czemu proponujesz pompę 25-60 ??? Różnica pomiędzy pompami 25-40 a 25-60 to jedynie podnoszenie słupa wody, a w akwarium różnica wysokości pompy do akwarium to ledwo 1 metr... Z informacji o pompach wydajność mają podobną z lekką przewagą dla 25-60 ale to różnice 3-5 litrów na minutę... Czy do akwarium 300-400litrów aż tyle muszę posiadać mocy aby zapewnić odpowiednią cyrkulację i przetłaczanie wody??

Pompa IBO 25-40 / 180 ma wydajność 40l/min czyli 2400l/h biorąc pod uwagę straty na złożach filtrujących to niech będzie te 1800l/h czy to za mało??

58a81d8c1931a_Fliltrnarurowy-poprawionyV2.thumb.jpg.445688b5467e899f2c1774a5b73a2dd7.jpg

Edytowane przez Morganelo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Morganelo napisał:

A spotkać się obecnie nie dam rady, chory leżakuje w domu z całą rodzinną załogą... Grypa + zapalenie oskrzeli, więc odpadam...

Spotkanie jest za tydzień w  piątek, może się wykurujesz ;).

Co do szkła to mogę przynieść próbki i zobaczysz, że OW jest bardziej zielone od Ultra Clear :) natomiast Floaty są zielone jak butelka. Rozchodzi się jednak o to, że jak zalejesz duży baniak to nie zauważysz różnicy pomiędzy OW, UCG czy Float ;). Ale tak jak pisałem nie namawiam na Float, czasem jest parcie na coś i sam tak mam i nic mnie wtedy nie przekona, zresztą Decco widzi różnicę Float/OW gołym okiem ;) więc na pewno są takie oczy co zobaczą, miałem na celu uchronienie Cię od przepłacania kilku stów ;)

Możesz napisać gdzie chcesz zamówić to nie reklama.

A z tymi akwariami to też nie do końca masz rację, nie spotkałem w sprzedaży baniaków 120x50x50 bez wzmocnień. Chyba że patrzyłeś na terraria ;). I transparentny silikon też bardzo często można znaleźć w gotowcach :).

Jeśli planujesz poszerzyć baniak to super ! nawet kosztem góry, jak byś jeszcze przypadkowo 120 zamienił na 130 lub 140 to ryby będą miały o wiele lepsze warunki :).

Niemniej czekam na dalszy rozwój sytuacji i kibicuję ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Pleziorro napisał:

Spotkanie jest za tydzień w  piątek, może się wykurujesz ;).

Co do szkła to mogę przynieść próbki i zobaczysz, że OW jest bardziej zielone od Ultra Clear :) natomiast Floaty są zielone jak butelka. Rozchodzi się jednak o to, że jak zalejesz duży baniak to nie zauważysz różnicy pomiędzy OW, UCG czy Float ;). Ale tak jak pisałem nie namawiam na Float, czasem jest parcie na coś i sam tak mam i nic mnie wtedy nie przekona, zresztą Decco widzi różnicę Float/OW gołym okiem ;) więc na pewno są takie oczy co zobaczą, miałem na celu uchronienie Cię od przepłacania kilku stów ;)

Możesz napisać gdzie chcesz zamówić to nie reklama.

A z tymi akwariami to też nie do końca masz rację, nie spotkałem w sprzedaży baniaków 120x50x50 bez wzmocnień. Chyba że patrzyłeś na terraria ;). I transparentny silikon też bardzo często można znaleźć w gotowcach :).

Jeśli planujesz poszerzyć baniak to super ! nawet kosztem góry, jak byś jeszcze przypadkowo 120 zamienił na 130 lub 140 to ryby będą miały o wiele lepsze warunki :).

Niemniej czekam na dalszy rozwój sytuacji i kibicuję ;)

Postaram się wpaść, ale nie obiecuje... Ten bar u Janusza to na Ursynowie pasaż Stokłosy 11??? Jeżeli tak to z roboty nie mam daleko :) siedziba firmy na Poleczki :) a z domu to już nie tak kolorowo 30km :(

UltraClear - tego szkła nie brałem pod uwagę i gdzie w Warszawie ktoś wykonuje Akwaria z takiego szkła??? Wiem o Float i OW ale o tym nie słyszałem...

Co do reklamy, to za 700 zł dostałem wycenę od osoby z Rembertowa, ofertę wystawia na stronie OLX pod hasłem Akwaria na zamówienie, nie widziałem jego pracy jeszcze na własne oczy, ale z informacji / opinii jest dobry... Jednakże waham się czy nie zlecić wykonania akwarium firmie piękneakwaria ale tutaj cena będzie ciut wyższa... Przez was zaczynam się sam ze sobą bić w myślach czy zaoszczędzić na szkle OW i wybrać wersję szkła MIX (przód i boki OW a reszta float czy tylko sam przód OW a reszta float)...

Walka z własnymi myślami to najgorsza wojna jaką można toczyć... To łatwiej będzie z małżonką i jej przekonywaniem... Kurde dzięki Pleziorro za zagwozdkę...

 

Wymiary Akwarium 120cm to tutaj obecnie nie mam już więcej miejsca, planowane miejsce u mnie w gabinecie, w salonie obecnie brak pozwolenia(więcej miejsca)... Jedynie mogę i zastanawiam się teraz czy nie zmienić na

  • 120x60x50cm (10mm) o pojemności 360l

lub

  • 120x60x60cm (10mm) o pojemności 432l

Choć wysokość 60cm to już spory wysiłek przy sprzątaniu - czytać ręka w wodzie po pachy :) i chyba jak już powiększać to jedynie w szerz bo wysokość za dużo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Morganelo napisał:

UltraClear - tego szkła nie brałem pod uwagę i gdzie w Warszawie ktoś wykonuje Akwaria z takiego szkła???

Firma "Dobre akwaria" robi z takiego szkła.

Możesz też dowiedzieć się w e-rybce. Sprawdzony i pewny wykonawca. To tak, jeśli chodzi o firmy z Warszawy. 

Co do poprzecznej spinki, to zastanów się jeszcze. W Twoim wypadku nie jest konieczna, a może w pewnych okolicznościach utrudnić Ci życie (np. ew. wsadzenie lub wyjęcie tła). Rozumiem, że chcesz mieć zapas i takim zapasem będzie grubość 10mm. Moje akwarium (180×55×60) jest z 10mm. i ma jedną poprzeczkę. No, ale oczywiście to Twoja decyzja.

Co do rodzaju szkła, to już niejedna dyskusja się tu toczyła i każdy został przy swoim. Ja mam zdanie takie samo jak Pleziorro. Dodam tylko dwa argumenty. Grubość szkła ma tu duże znaczenie. Przy 15mm. może dostrzegłbyś różnicę, ale przy 10mm. nie zauważysz jej. Druga sprawa to oświetlenie w akwarium...ale i te na zewnątrz (głównie w dzień). To będzie miało decydujący wpływ na Twój odbiór. Rodzaj oświetlenia i jego moc. Różnica w rodzaju szkła to jest przy tym mały pikuś.

Przy tych wymiarach dna (zakładam 120×60), to 50cm. czy 60cm. w górę nie ma już istotnego znaczenia. Będzie tam pływać i tak mbuna i to ta nieduża. Najważniejsze będzie dno. No, ale czym większe, tym lepsze. Jeśli odwidzi Ci się Malawi, wysokość może być potrzebna dla innych ryb.

Edytowane przez pozner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, pozner napisał:

Firma "Dobre akwaria" robi z takiego szkła.

Możesz też dowiedzieć się w e-rybce. Sprawdzony i pewny wykonawca. To tak, jeśli chodzi o firmy z Warszawy. 

Co do poprzecznej spinki, to zastanów się jeszcze. W Twoim wypadku nie jest konieczna, a może w pewnych okolicznościach utrudnić Ci życie (np. ew. wsadzenie lub wyjęcie tła). Rozumiem, że chcesz mieć zapas i takim zapasem będzie grubość 10mm. Moje akwarium (180×55×60) jest z 10mm. i ma jedną poprzeczkę. No, ale oczywiście to Twoja decyzja.

Właśnie wróciłem z wycieczki, jakoś nie mogłem już usiedzieć w wyrku... Zamówienie złożone na Full OW 120x50x50 ze szkła 10mm wraz ze wzmocnieniami (przód + tył)... Środkowej spinki nie wykonuje, jak ujrzałem na miejscu jak to wygląda, to rzeczywiście tylko bym się wściekał na to ustrojstwo... Cena dla mnie 850zł z czasem realizacji w 7 dni (odbiór ustalony na 27 lutego). Wersji 120x60x50 nie wybrałem bo cena z full OW zwaliła mnie z nóg od razu (1200zł).

Zamówiłem w sklepie/hodowli "piękneakwaria" w Warszawie... W czasie rozmowy został poruszony temat filtracji, właścicielowi strasznie nie podobał się pomysł filtracji narurowej... Twierdził, że to nie jest dobre rozwiązanie i uparcie przekonywał mnie iż ciągła wymiana wkładów w mechaniku będzie na nowo zaburzać filtrację bakteri nitryfikacyjnych... A biologia nie spełni swojego zadania... Jak to mówił, tworzy takie systemy filtracji z sumpem, że czyści go raz na 3 lata :) z co rocznym poruszeniem złóż filtracyjnych i usunięciem zbędnych osadów...

Pod tym względem zostałem zbity z tropu, ale też jakoś poczułem niesmak do całej rozmowy... Cóż kto co lubi... Co do hodowli się nie wypowiem, bo nie miałem nigdy niczego od tego sklepu, ale wygląd akwari jakie posiada odstrasza od razu...

A jak już poruszyłeś temat oświetlenia to ciekawi mnie co polecicie mi jako oświetlenie tylko wiszące / belka... Pokrywy nie chce i nie dam się na to namówić za żadne skarby świata...

 

PS: po za tematem to na PW możecie mi podesłać jakieś namiary na godną polecenia hodowlę lub osobę od której można będzie nabyć nowych mieszkańców Malawi 300L

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Pleziorro napisał:

Nie musimy na PW, mamy partnerów Klubu :) ja kupowałem u Tan Mala i Fish Magic i obu hodowców polecam.

Czekamy na zdjęcia baniaka, szlify trapezowe, spoiny, etc...

Zapamiętam i odezwę się w odpowiednim czasie jak tylko wszystko poskładam w 100%... Z akwarium wszystko załatwione na 100%, zobaczymy jak z realizacją i jakością, choć widząc gotowe nie zauważyłem żadnych kłopotów...

 

17 minut temu, michal_j napisał:

Tak to ten adres...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Morganelo napisał:

Zamówiłem w sklepie/hodowli "piękneakwaria" w Warszawie... W czasie rozmowy został poruszony temat filtracji, właścicielowi strasznie nie podobał się pomysł filtracji narurowej... Twierdził, że to nie jest dobre rozwiązanie i uparcie przekonywał mnie iż ciągła wymiana wkładów w mechaniku będzie na nowo zaburzać filtrację bakteri nitryfikacyjnych... A biologia nie spełni swojego zadania... Jak to mówił, tworzy takie systemy filtracji z sumpem, że czyści go raz na 3 lata :) z co rocznym poruszeniem złóż filtracyjnych i usunięciem zbędnych osadów...

Sorki nie miałem wcześnie czasu się rozpisać...

Gdybym z tego miał chleb to też  bym tak farmazonił. Co ma piernik do wiatraka, facet nie zna się ani na filtracji, ani na budowie narurowca. Wkłady sznurkowe to filtr mechaniczny, korpusy z biologia to korpusy z biologia, wiec co mu naruszysz poza jego portfelem czyszcząc korpus mechaniczny ?.
A ja własnie wyjąłem cała biologie i zobaczę ile pociągnie na samym piachu, skałach i tle, mam tylko gąbkę która dziś wypłukałem w kranówie.
Dam znać w innym temacie ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Że szkła... małe akwarium z otworami na 3 rury obsmarkalem pianka i okleiłem styropianem... na to ceresit 
    • @crav z czego budowałeś u siebie komin?
    • W najbliższą sobotę (29 czerwca) około południa planuje ,,wycieczkę" po ryby do Sebastiana z Tanganika Konin - jestem już umówiony na konkretną godzinę.  Może ktoś z Warszawy lub okolic chcę się zabrać bo ma w planach uzupełnienie obsady lub inne swoje powody (zobaczenie hodowli czy rozejrzenie się za rybami ,,na przyszłość"). Termin dość bliski, ale jak coś proszę pisać tutaj lub w wiadomości prywatnej na forum.
    • Zobacz na tym forum https://klub-tanganika.pl/forum/
    • Wertykalny by zrobił, ale będę na niego patrzył tylko jak będę wchodził do akwa 😁 Mam tam jakiś metr wysokości.
    • A jak wysoko będziesz tam miał. W wyobraźni zobaczylem na pozostałych 3 ścianach, ogród wertykalny zasilany oczywiście wodą z baniaka. Poza fajnym efektem uzyskasz w ten sposób dodatkową filtrację. Jedyny minus to to, że tylko Ty będziesz to oglądał😉
    • Tutaj jest trochę inna sytuacja, bo zbiornik jest z betonu i nad zbiornikiem mam przestrzeń, którą będę się do niego dostawał (wyłączona zamknięta przestrzeń do której będzie dostęp tylko z jednej strony). Jak będę robił izolację w zbiorniku, to zrobię też całą górę więc samo skraplanie nie jest mi straszne, ale chętnie odzyskałbym to gorące, wilgotne powietrze, które będzie się nad wodą gromadziło.
    • Cześć. Na sam początek chciałbym zaznaczyć, że mam już jakieś doświadczenie w hodowli ryb w akwarium - od plus minus 6-7 lat interesuję się tym mniej lub bardziej, jednak nigdy nie miałem akwarium z rybami z Malawi lub Tanganiki - co zresztą powinno przykuć moją uwagę dużo wcześniej ze względu na to, jak twardą wodę mam w kranie - nie jestem teraz w stanie przytoczyć z pamięci parametrów, a zrobić testu nie jestem w stanie ponieważ mam najprawdopodobniej przeterminowane testy, ale wiem, że generalnie pH, kH i gH jest bardzo wysoko. Po napisaniu wstępu przejdę do problemu z którym się spotykam - mam akwarium 80cm x 40 cm x 40 cm - (długość x szerokość x wysokość) i chciałbym zagospodarować je głównie dla muszlowców - nie chciałbym doprowadzić do "przepełnienia" akwarium rybami, a samemu nie byłem w stanie znaleźć innych współtowarzyszy muszlowców (w postaci innej niż ryby) w naturze. Akwarium chciałbym urządzić jak najbardziej zgodnie z naturą, filtracja będzie kubełkowa - kubełek całkiem sporej pojemności i przeznaczony do akwarium dużo większego - na stronie producenta jest napisane że do +- 300-400l akwarium. Nie jestem w stanie zdecydować się na to, jaki gatunek z grupy muszlowców chciałbym hodować w akwarium - jest ich dosyć sporo a samemu nie umiem znaleźć źródła, gdzie mógłbym w prosty i czytelny sposób porównać to, jakie warunki potrzebują do życia. Akwarium z tego, co zdążyłem się dowiedzieć, powinno być w miarę wystarczające pod względem litrażu, a dokładniej rzecz biorąc pod względem wielkości dna, bo głównie o to tutaj się wszystko rozbija - tak jak w przypadku pyszczaków czy pielęgnic. W każdym bądź razie, z góry dziękuję za jakiekolwiek nakierowanie na to, co mógłbym zrobić, jak urządzić akwarium czy jakie muszlowce mógłbym w swoim akwarium hodować, a także przepraszam, jeżeli gdzieś na tym forum taki temat się już przewijał.
    • Kiedyś policzyłem parowanie i przy 25 stopniach (temp. powietrza i zbiornika - akwarium nieogrzewane; odkryte 20 cm pokrywy; efekt podobny jak przy zdjętej) i wilgotności 37% (zima) - było to ok. 180 g/h. Przy 4,5x większej powierzchni u ciebie nie przekroczy 0,8 kg /h. Przy zamkniętej pokrywie wewnątrz zintegrowanej pokrywy pleśniało - wolę wymianę tego powietrza. U mnie to podniesienie wilgotności wewnątrz domu  ok. 10 %. Parowanie tej wody to moc ok 120W !
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.