Skocz do zawartości

Bakterie startowe - Co będzie lepsze na start?


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
3 minuty temu, Jerry_jerry napisał:

Pan Henryk stwierdził, że jesteś raczej zwolennikiem "naturalnego startu" czyli bez bakterii. Czy to prawda?

Tak jak napisałem, nie do końca. Bakterie skutecznie wspirają start akwarium i na pewno bym ich użył. W przeciwieństwie do Henryka, uważam, że każde dostępne na rynku bakterie spełniają swoją rolę w lepszy, lub gorszy sposób. Można szukać tych najlepszych, tylko po co? Niepotrzebne komplikowanie sprawy.

 Nie ma w tym żadnej filozofii. Już sam Henryk napisał, że można wrzucić do świeżego baniaka pożywkę (mrożonka, inny pokarm), albo kilka ryb "startowych". Do tego idą bakterie. Później tylko trzeba kontrolować przebieg procesu azotowego i gdy się zamknie, wpuszcza się ryby. Przygotowuję FAQ i tam postaram się to bardziej szczegółowo opisać.

Opublikowano

A czy to jakaś wielka tajemnica aby dowiedzieć się kiedy taki FAQ puścisz w obieg dla potomnych? Przyznam się, że jestem jeszcze przed startem dlatego chętnie coś takiego poczytam. Im więcej opinii tym lepiej aby samemu wyciągnąć wnioski.

Opublikowano

Dodam jeszcze, że opinia jakoby ryby startowe się męczyły jest mylna. Poziom amoniaku przy tych kilku rybach nie wzrośnie do poziomu zagrażającego ich zdrowiu, czy życiu, a w sposób naturalny i spokojny pozwoli wystartować cyklowi azotowemu.

5 minut temu, Jerry_jerry napisał:

A czy to jakaś wielka tajemnica aby dowiedzieć się kiedy taki FAQ puścisz w obieg dla potomnych?

Kwestia dni, nie tygodni.

Opublikowano (edytowane)

Ok. Dziękuję za odpowiedź. W takim razie będę czekał. Kilka dni mnie nie zbawi a do tego czasu spokojnie mogę zająć się aranżacją i dokończyć kompletowanie sprzętu.;)

Edytowane przez Gość
Opublikowano
40 minut temu, pozner napisał:

Start na zegarek to niewłaściwe określenie, bo nie chodzi o bicie rekordów i czas nie ma tu znaczenia. Sam widzisz ile problemów mają ludzie z Twoim startem na WA. W tym wszystkim gubi się istota zagadnienia, czyli skuteczny start akwarium.

Jak zwykle przemycasz szkalujące podteksty:P. Napisałeś że Start na WA to same problemy i nie skuteczny start akwarium.

Nie rozumiesz też skrótu myślowego " start na zegarek" więc podaję szczegółowo jak on przebiegał bo sam tak robiłem 30 lat temu w Warszawie gdy jeszcze tam gdzie ty mieszkasz było lotnisko i jeziorka z dafnią oraz wał ziemny i ogródki działkowe.

 

Start na zegarek ;)

Zalewasz baniak kranówą , nic nie lejesz nic nie dajesz - czekasz miesiąc czyli 720 godzin i wpuszczasz ryby - jak widać to nie ma nic wspólnego z biciem rekordów.

Ale tu ostrzegam - we współczesnym świecie gdy kranówa przechodzi wiele procesów odżelaziania, usuwania manganu i jest często nie chlorowana a traktowana dwutlenkiem chloru czy chloraminą nie polecam już tej metody.

Opublikowano
11 minut temu, deccorativo napisał:

Napisałeś że Start na WA to same problemy i nie skuteczny start akwarium.

Gdzie tak napisałem? Napisałem, że ludzie mają problemy z tym startem, bo to jest fakt. Nigdzie nie napisałem, że to jest nie skuteczny start.

13 minut temu, deccorativo napisał:

Ale tu ostrzegam - we współczesnym świecie gdy kranówa przechodzi wiele procesów odżelaziania, usuwania manganu i jest często nie chlorowana a traktowana dwutlenkiem chloru czy chloraminą nie polecam już tej metody.

Nie strasz tym dwutlenkiem chloru. Od lat leję przy podmiankach wodę prosto z kranu i jakoś wszystko funkcjonuje. Chloraminy do dezynfekcji nie używa żaden wodociąg w Polsce. Ta metoda jest gorsza od chloru gazowego, szeroko stosowanego te 30 lat temu, o których wspomniałeś.

Opublikowano (edytowane)

Ja tak troszkę z innej strony zagadam bo takie dostałem zadanie na forum :)
Jak będziesz mierzył parametry wody to zakup polecane testy kropelkowe jbl. Zoolek z czasem staje się niemiarodajny. Porównywałem oba testy i po pewnym czasie ich wartość znacznie się różni. Na wodzie z jednego baniaka pokazuje dwa różne wyniki - i to dosyć rozbieżne.

Uparcie twierdziłem że są spoko, ale pomyliłem się. Przepraszam za OT i już mnie tu nie ma :P
 

Edytowane przez mareckee

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.