Skocz do zawartości

Lista zakupów - Filtracja do akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
1 minutę temu, MatiK napisał:

Ok, doczytałem, że ten super prefiltr ma własną pompkę, na początku myślałem, że chcesz to ciągnąć na JBLu. Niestety 400 l/h to jest bardzo niewystarczający przepływ na filtr mechaniczny, który ma służyć w akwarium z biotopem Malawi.

Pewnie pomyliłeś z wersją "b", która faktycznie ma własną pompkę. Ja cały czas myślę i piszę o "a" czyli samym pojemniku ze złączkami i wypełnieniem. Tak więc dobrze doczytałeś, że chce to oprzeć tylko na pompie z kubła.

Opublikowano

A no widzisz... Cholera, skasowałem cały swój wywód :P 

18 minut temu, Jerry_jerry napisał:

Tylko prefiltr miał służyć za mechanika a jbl za biologa.

Nie musisz mi w takim razie tego tłumaczyć bo wiem o co Ci chodziło. Pomysł jest kiepski bo JBL się zdławi i o ile biologia będzie miała się świetnie to filtracja mechaniczna praktycznie nie będzie istniała. Ale to tylko moje zdanie, pewnie czytałeś gdzieś o takim rozwiązaniu i wiele osób twierdziło, że to ma się świetnie ;) 

W każdym razie filtracja mechaniczna w zbiorniku z biotopem Malawi powinna mieć dość silny przepływ sekcji mechanicznej, ponieważ ryby są spore i trochę brudzą.

Wg mnie się nie sprawdzi i lepszym pomysłem będzie już zastosowanie rady deccorativo z filtrem Hw i prefiltrem z korpusu narurowego. Co do falownika zgadzam się z kolei z Pleziorro, JVP to badziew, RW-4 będzie dużo lepsze.

Opublikowano
1 minutę temu, egon44 napisał:

,a potem w razie zalegających odchodów

Ja mimo zastosowania HW z prefiltrem narurowym, falownik kupiłbym od razu. Sam kubeł nie pociągnie biologii i mechaniki zarazem.

Opublikowano

Ja jeszcze w sprawach finansowych, baniak 300l 120x50x50 kosztuje 350zł

http://myciok-sklep.pl/index.php?route=product/product&path=60_61&product_id=85

I chyba na Allegro Myciok daje darmową przesyłkę (kiedyś dawał)

Do tego pokrywę robisz sam ze spienionego PCV, łatwo, niedrogo i masz tak jak będziesz chciał a nie tak jak producent wymyślił a wymyślił tak, ze i tak musisz poprawiać, choćby stosując uszczelki :).

Do tego w pokrywie własnej produkcji robisz od razu oświetlenie ledowe, dostosowane do Twoich potrzeb a nie tak jak wydumał producent.

Koszt wykonania pokrywy z ledami, zasilaczami, przewodami nie powinien przekroczyć 400zł.

Szafkę dokupisz albo na Alledrogo, albo sam sobie możesz z płyty meblowej skręcić. Prosta otwarta z przodu z pełnymi plecami nie powinna wyjść drożej niż 300zł (z płyty 25mm a nie 18 jak kupna).

Oczywiście trzeba do tego troszkę serca włożyć, ale będzie praktyczniejsze niż kupne i jednak tańsze, bo to 300l a nie 200 jak w Gloosy 100.

Ale do niczego nie namawiam, przedstawiam po prostu opcje :).

Powodzenia i śledzę postępy.

Opublikowano
11 minut temu, MatiK napisał:

Ja mimo zastosowania HW z prefiltrem narurowym, falownik kupiłbym od razu. Sam kubeł nie pociągnie biologii i mechaniki zarazem.

Słuszna uwaga ;) ,ale może kolega na początek spróbować bez falownika,oczywiście mając młodą obsadę bo przy dorosłych rybach będzie tak jak piszesz.

Opublikowano
3 godziny temu, Jerry_jerry napisał:

Założenie było takie: szafka, akwarium oraz pokrywa muszą pasować do ogólnej koncepcji jaka panuje w salonie - wymóg żony.

Rafał (Pleziorro), Twoje propozycje są super, ale nie trafione.

Też uważam, że to co proponuje deccorativo jest optymalne w Twojej sytuacji. Przepływ musisz mieć na tyle mocny, żeby oczyścić skutecznie akwarium z zanieczyszczeń. Twój pomysł tego nie zrealizuje.

Opublikowano

No dobrze czyli podsumowując wszystkie powyższe uwagi powinienem zdecydować się na:

1. Korpus narurowy 10" plus wata owinięta sznurkiem

2. Filtr zewnętrzny HW 304a zasypany ceramiką

3. Na powrocie grzałka przepływowa

4. Falownik do prawidłowiej cyrkulacji i wymiatana nieczystości.

Opublikowano (edytowane)
4 minuty temu, Jerry_jerry napisał:

No dobrze czyli podsumowując wszystkie powyższe uwagi powinienem zdecydować się na:

2. Filtr zewnętrzny HW 304a zasypany ceramiką

Wystarczy 0,5-1l ceramiki żeby obsłużyć biologię w tym zbiorniku...

Szkoda zapychać na fuul kubełka tym samym zwalniać jeszcze bardziej jego przepływ...

1,3,4 ok ;) 

Edytowane przez egon44
Opublikowano
4 minuty temu, Jerry_jerry napisał:

. Filtr zewnętrzny HW 304a zasypany ceramiką

Zasypał bym jeden kosz i to nie na full aby filtr pracował pełną mocą. 1 litr ceramiki w zupełności Ci wystarczy. 

Reszta jak dla mnie OK.

Pisałem równo z Egonem ale jak widać mamy takie samo zdanie.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witajcie moi drodzy za 2 miesiące przychodzi moje nowe akwarium 200x80x70 wiec pora na dobór obsady. Mam nadzieje ze znajdą się jacyś specjalisci ktorzy cos podpowiedzą w tym temacie. Wybór padł jak w temacie na non mbuna a konkretnie na : Placidochromis sp. "blue otter"   (wyjadacz) Lethrinops albus ( grzebacz ) Copadichromis borleyi „Mbenji” ( lub ewentualnie Copadichromis sp. „virginalis gold”)  (toniowiec) Labidochromis caeruleus („yellow”) (skalniak)   Otopharynx tetrastigma * podoba mi się również Otopharynox Lithobates Black Orange Dorsal tylko nie pasuje mi za bardzo do obsady, duzo w internecie sprzecznych informacji choćby dotyczących temperamentu czy terytorializmu. Załozenie bylo takie zeby zbiornik był maksymalnie reprezentatywny z jak najwieksza iloscia wybarwionych samców. Tu pojawia się wazne pytanie w przypadku zaproponowanej obsady na ile samców i samic moge sabie pozwolić ??  Starałem się dobrać obsadę spokojną o podobnych upodobaniach pokarmowych i różnych upodobaniach terytorialnych ( jak na akwarium oczywiscie ) i róznym zachowaniem.  Czy powyzsza obsada ma sens czy moje załozenia nie są błędne  ???
    • U mnie lek na płochliwość to przerybienie lub dodanie non-mbuny która u mnie nigdy nie była płochliwa. W momencie kiedy mbuna ciągle przestraszona siedziała pochowana to non-mbuna jak gdyby nigdy nic ciągle pływała po całym akwa, pod lustrem wody i przy miejscu karmienia zwłaszcza jak ktos podchodził do akwa to od razu kotłowanina przy przedniej szybie w miejscu karmienia. W ten sposób mbuna uczy się od non-mbuny takiego zachowania i płochliwość ustępuje.
    • I oczywiście data ważności testów zachowana
    • Zmierzyłam powtórnie, test na azotany wytrząsałam przez 1min, wyniki takie same, NO3 nadal pomiędzy 1 a 5.
    • Jeśli możesz to zrób też pomiar na wodzie z innych źródeł - kranica, mineralna, z innego akwarium, etc. i porównaj, jeśli wszystkie wyjdą podobnie, to albo źle testujesz albo test wadliwy.  Sprawdź też datę ważności na dnie pudełka. Nie wiem jak z innymi, ale u JBL przeterminowane testy są tylko do wyrzucenia. 
    • @Tomasz78 może tak jak mówisz była to trefna partia. Na forum więcej osób się skarżyło na ten test więc zdecydowałem się zakupić po prostu Zooleka.
    • Trafiłeś na jakąś wadliwą partię. U mnie test NO3 spisuje się bardzo dobrze pod warunkiem że stosuję się do starej instrukcji, czyli wstrząsanie 1 minuta. Pomiar wody w akwa przed podmianką 30, woda z kranu 1-3, także logika tu jest, dodatkowo wspomagam się testem salifert i wyniki są takie same. Można się tylko domyślać co JBL odpie...lił z ta nową instrukcją, może starzy pracownicy co ten test wymyślili odeszli/zostali zwolnieni... nowi pracownicy pojęcia niemają co robią... trudno stwierdzić co tu się stało. Nie może Ci się wydawać, żeby pomiar był dokładny musi być dokładnie 1 minuta silnego wstrząsania, nastepnie czekasz 10 minut do całkowitego rozwinięcia koloru.
    • Czyli kucie i wylewka sprawa jasna w takim razie  a stelaż z suporexu  8 czy 12 i na to blat ma sens ? Bo widziałem w necie kilka takich zdjęć ale nie znam nikogo osobiście żeby podejrzeć i zobaczyć jak to wygląda w praktyce z otwarciami na kable, rury od filtra itd
    • Ja miałem trzy razy taką sytuację, która za każdym razem trwała od tygodnia do dwóch. - pierwsza - przyczyną tak jak u @hilux był wyjazd wakacyjny, - druga - przyczyną było polowanie siatką na kilka określonych ryb, - trzecia (najśmieszniejsza) - zwykle ubieram się w jakieś stonowane kolory, założyłem pomarańczową koszulkę do biegania i poszedłem nakarmić ryby  Myślałem, że się pozabijają o skały! Przez tydzień tak reagowały na podejście do zbiornika.  @Maciek 1205 Nie podałeś nigdzie informacji jak długo ryby pływają u Ciebie?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.