Skocz do zawartości

Lista zakupów - Filtracja do akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
1 minutę temu, MatiK napisał:

Ok, doczytałem, że ten super prefiltr ma własną pompkę, na początku myślałem, że chcesz to ciągnąć na JBLu. Niestety 400 l/h to jest bardzo niewystarczający przepływ na filtr mechaniczny, który ma służyć w akwarium z biotopem Malawi.

Pewnie pomyliłeś z wersją "b", która faktycznie ma własną pompkę. Ja cały czas myślę i piszę o "a" czyli samym pojemniku ze złączkami i wypełnieniem. Tak więc dobrze doczytałeś, że chce to oprzeć tylko na pompie z kubła.

Opublikowano

A no widzisz... Cholera, skasowałem cały swój wywód :P 

18 minut temu, Jerry_jerry napisał:

Tylko prefiltr miał służyć za mechanika a jbl za biologa.

Nie musisz mi w takim razie tego tłumaczyć bo wiem o co Ci chodziło. Pomysł jest kiepski bo JBL się zdławi i o ile biologia będzie miała się świetnie to filtracja mechaniczna praktycznie nie będzie istniała. Ale to tylko moje zdanie, pewnie czytałeś gdzieś o takim rozwiązaniu i wiele osób twierdziło, że to ma się świetnie ;) 

W każdym razie filtracja mechaniczna w zbiorniku z biotopem Malawi powinna mieć dość silny przepływ sekcji mechanicznej, ponieważ ryby są spore i trochę brudzą.

Wg mnie się nie sprawdzi i lepszym pomysłem będzie już zastosowanie rady deccorativo z filtrem Hw i prefiltrem z korpusu narurowego. Co do falownika zgadzam się z kolei z Pleziorro, JVP to badziew, RW-4 będzie dużo lepsze.

Opublikowano
1 minutę temu, egon44 napisał:

,a potem w razie zalegających odchodów

Ja mimo zastosowania HW z prefiltrem narurowym, falownik kupiłbym od razu. Sam kubeł nie pociągnie biologii i mechaniki zarazem.

Opublikowano

Ja jeszcze w sprawach finansowych, baniak 300l 120x50x50 kosztuje 350zł

http://myciok-sklep.pl/index.php?route=product/product&path=60_61&product_id=85

I chyba na Allegro Myciok daje darmową przesyłkę (kiedyś dawał)

Do tego pokrywę robisz sam ze spienionego PCV, łatwo, niedrogo i masz tak jak będziesz chciał a nie tak jak producent wymyślił a wymyślił tak, ze i tak musisz poprawiać, choćby stosując uszczelki :).

Do tego w pokrywie własnej produkcji robisz od razu oświetlenie ledowe, dostosowane do Twoich potrzeb a nie tak jak wydumał producent.

Koszt wykonania pokrywy z ledami, zasilaczami, przewodami nie powinien przekroczyć 400zł.

Szafkę dokupisz albo na Alledrogo, albo sam sobie możesz z płyty meblowej skręcić. Prosta otwarta z przodu z pełnymi plecami nie powinna wyjść drożej niż 300zł (z płyty 25mm a nie 18 jak kupna).

Oczywiście trzeba do tego troszkę serca włożyć, ale będzie praktyczniejsze niż kupne i jednak tańsze, bo to 300l a nie 200 jak w Gloosy 100.

Ale do niczego nie namawiam, przedstawiam po prostu opcje :).

Powodzenia i śledzę postępy.

Opublikowano
11 minut temu, MatiK napisał:

Ja mimo zastosowania HW z prefiltrem narurowym, falownik kupiłbym od razu. Sam kubeł nie pociągnie biologii i mechaniki zarazem.

Słuszna uwaga ;) ,ale może kolega na początek spróbować bez falownika,oczywiście mając młodą obsadę bo przy dorosłych rybach będzie tak jak piszesz.

Opublikowano
3 godziny temu, Jerry_jerry napisał:

Założenie było takie: szafka, akwarium oraz pokrywa muszą pasować do ogólnej koncepcji jaka panuje w salonie - wymóg żony.

Rafał (Pleziorro), Twoje propozycje są super, ale nie trafione.

Też uważam, że to co proponuje deccorativo jest optymalne w Twojej sytuacji. Przepływ musisz mieć na tyle mocny, żeby oczyścić skutecznie akwarium z zanieczyszczeń. Twój pomysł tego nie zrealizuje.

Opublikowano

No dobrze czyli podsumowując wszystkie powyższe uwagi powinienem zdecydować się na:

1. Korpus narurowy 10" plus wata owinięta sznurkiem

2. Filtr zewnętrzny HW 304a zasypany ceramiką

3. Na powrocie grzałka przepływowa

4. Falownik do prawidłowiej cyrkulacji i wymiatana nieczystości.

Opublikowano (edytowane)
4 minuty temu, Jerry_jerry napisał:

No dobrze czyli podsumowując wszystkie powyższe uwagi powinienem zdecydować się na:

2. Filtr zewnętrzny HW 304a zasypany ceramiką

Wystarczy 0,5-1l ceramiki żeby obsłużyć biologię w tym zbiorniku...

Szkoda zapychać na fuul kubełka tym samym zwalniać jeszcze bardziej jego przepływ...

1,3,4 ok ;) 

Edytowane przez egon44
Opublikowano
4 minuty temu, Jerry_jerry napisał:

. Filtr zewnętrzny HW 304a zasypany ceramiką

Zasypał bym jeden kosz i to nie na full aby filtr pracował pełną mocą. 1 litr ceramiki w zupełności Ci wystarczy. 

Reszta jak dla mnie OK.

Pisałem równo z Egonem ale jak widać mamy takie samo zdanie.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Koledzy podpowiadają Ci o maksymalizacji akwarium, uwierz mi, że mam akwarium 300 cm i do dzisiaj żałuję, że nie zrobiłem większego, bo mam miejsce. Gdyby go nie było i wcisnął bym na styk, nawet gdyby było to 200 cm to nie miał bym do siebie pretensji. Co do stelaża, blatu i innych ważnych rzeczy. Jeżeli ma to być w salonie, musi być to estetyczne i współgrać z całością. U mnie 3 tony stoi na meblu. Oczywiście mebel nie jest z IKEI ani z żadnej sieciówki, zrobiłem go pod zamówienie, a stolarz wiedział co robi. Pieniądze też są bardzo ważne, ale robienie czegoś , a potem poprawianie, bo coś się nie podoba, kosztuje dużo więcej. Ja swoje akwarium stawiałem 2 lata, zbieranie funduszy, czekanie na to co chcę. Dziś uważam, że warto, dozbierać kasę, przemyśleć wszystkie aspekty akwarystyczne, takie jak wielkość akwarium, sposób filtracji, podmiany wody itp. A moje o 60 cm za małe akwarium wygląda na szybko, tak.
    • Skoro to nie jest na 10cm gruby blat z prawdziwego orzecha włoskiego albo dębu to czy musisz koniecznie od niego zaczynać? Wyobraź sobie, że nie masz tego blatu i wtedy spróbuj obrać plan i wylicz to co chcesz. Ja wiem że ten blat też kosztuje ale przy takiej inwestycji nie ma sensu, aby się wszystko kręciło dookoła tego blatu, to nie Słońce.  Stelaż i akwarium najważniejsze elementy. Zobacz na ile wystarcza fundusze i to kalkuluj.  No i najważniejsze, odpowiedz sobie na pytanie: czy podoba mi się ten blat? Uwierz mi, że nawet jeśli nie jesteś pedantem to ten widoczny pod akwarium blat może szczypać w oczy, zawsze, każdego dnia.  Umiesz spawać? A Twój Tata umie? Idealny moment aby wspólnie zrobić stelaż pod akwarium. Jeśli masz taką możliwość to ją wykorzystaj.  Pamiętaj, że zarówno ja jak i większość tutaj ludzi absolutnie się nie mądrzy tylko są to zazwyczaj przytaczane własne doświadczenia i niekiedy wpadki.  Dobra, czas na kawę
    • Mogłem z tą grubością polecieć za mocno, za co przepraszam. Sprawdziłem przed chwilą i wyszło że ma 4 cm grubości, no miary w oczach to ja nie mam ;/. I tak, jest z płyty wiórowej.
    • Coo -Blat 10cm grubości? Jeszcze takiego nie widziałem z płyty drewnianej - wiórowej? Czy coś źle zrozumiałem?
    • Jak masz blat dwa metry to nie bierz akwarium 120cm. Miałem mniejsze i też takie 120 no i sobie były. Niby ładne. A teraz mam nieco większe 180cm i spod 50cm i przód 60cm. Mimo że skromne to na żywo robi na wszystkich wrażenie, bo jest "wielkie". Może nie gigant ale je widać w salonie.  Pomyśl nad stalowym stelażem. Ja chciałem nauczyć się spawać, bo taki miałem kaprys. Kupiłem więc materiały i chińską dobrą, wygodną spawarkę. Fajna zabawa a wyszło wszystko jakieś 70% tego co bym zapłacił za gotowca. Mocna, stabilna konstrukcja, która rozkłada ciężar i już. Przez 2lata ze sklejki miałem obudowę bo brakowało lasy ale i tak było estetycznie. Teraz mam obudowany spod pod wzór mebli. Nie wszystko na raz. Ale posłuchaj wszystkich powyżej i nie bierz akwarium 120cm, bo to na gupiki się nadaje tylko.  A jak sobie wstawisz takie 180 czy 200cm (albo większe ) to zapewniam Cię, że każdy (i Ty też) chociaż w myślach zawsze na widok tego akwarium będzie mówił : ale ku... fajne wielkie akwarium:)  A jak wstawisz 120cm to będą ( i Ty też) mówić: o jest akwarium, z rybkami, woda nawet chlupie sobie, no fajne...
    • Dobieranie akwarium do rozmiaru blatu to trochę dziwny pomysł.  Ale jeśli masz miejsce na akwarium 200x50 to nawet nie zastanawiaj się nad 120x40x50, bo po kilku miesiącach stwierdzisz, że jest za małe i będziesz sobie pluł w brodę, że nie postawiłeś większego. Sprawdź jak duże akwarium możesz zmieścić w pokoju. Potem poprzesuwaj meble, żeby weszło większe. Potem pomyśl czy wszystkie meble są naprawdę potrzebne, sprzedaj te zbędne (budżet wzrośnie), poprzestawiaj znowu te które zostały, żeby zrobić więcej miejsca. Ścian na razie nie burz (to przyjdzie później, jak złapiesz bakcyla), blat olej i celuj w takie szkło i stelaż jakie tam wciśniesz.  Jeśli nie mieszkasz w zabytkowej kamienicy to stropem się nie przejmuj, akwarium 500l waży tyle co dwóch Amerykanów stojących obok siebie, stropy się pod nimi nie zawalają. Jeśli Twój tata się o nie martwi to możesz podłożyć płytę pod stelaż żeby lepiej rozłożyć obciążenie podłogi. Fajnie, że pytasz i szukasz rozwiązań, to dobrze wróży na przyszłość. Jeśli jednak zdecydujesz się na 120x40x50 to bierz tego Juwela o którym pisał @Bartek_De, też od niego zaczynałem - solidny zestaw na początek, służył mi lata bez żadnych problemów.       
    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
    • Część. Powiem Ci szczerze, przemyśl to jeszcze... 240l. to jest niezbędne minimum jeżeli chodzi o ten biotop. 2 gatunki aby panował względny spokój. Max 3 kolory ryb. Większość z nas to przerabiała. Postawisz zbiorniki i za chwilkę będziesz żałował wydanych pieniędzy bo akwarium bardzo szybko się optycznie skurczy... Pomyśl o salonie, tam jak postawisz 200x50 to nacieszy oczy wszystkich domowników i gości🙂 Kasę można dozbierać i postawić coś bardziej sensownego. Nie nawiam na siłę, tylko opowiadam z własnego doświadczenia😉  Życzę powodzenia!
    • Jasne, też fakt, mogłem szybciej wszystko opisać. Generalnie po rozmowach z tatą doszliśmy do tego że najlepiej by było zostać przy tych 240l, tata nie jest pewny czy strop by uciągnął jakieś większe punktowe obciążenie, a w tej sprawie wolę zaufać. Akwarium dla mnie najlepiej jakby stało w moim pokoju, więc nie jestem zbyt skory żeby stało na parterze. Co do budżetu, to mogę wydać maksymalnie 2.5 tysiąca, chociaż oczywiście dobrze by było gdyby wyszło mniej. Blat ma wymiary 2m długości na 50 cm szerokości. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Od tego powinieneś zacząć planowanie. Przede wszystkim, ile możesz wygospodarować miejsca na akwarium i jaki masz na to budżet? Blat 10cm spokojnie wytrzyma, może masz kogoś znajomego, który wyspawa Ci stelaż pod ten blat. Jakie wymiary ma ten blat? A jak nie stelaż to na pewno taniej wyjdzie postawienie 3 cokołów z bloczków betonowych lub cegieł, na tym oprzeć blat i dorobić drzwiczki. Wszystko zależy od tego na co możesz sobie pozwolić. A jeszcze dobrze byłoby znać nośność stropu jeśli mieszkasz na piętrze. Jest wiele znaków zapytania, my możemy tylko gdybać...
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.