Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Jak zapewne pamiętacie zrobiłem kaseciak na pompie falownika jvp102A  i okazało się że to doskonały napęd kasety bo na prawdę sika tak ok 4000 l/h za 35 zł więc jest bezkonkurencyjny- pamiętając o cenie np  Jebao  DCT4000 czy nowszych DCS5000 a nawet Atmana 306 z 2000l/h.

Wszystkie falowniki jvp słyną z hałasu jaki towarzyszy ich pracy . O zawodności nie wspomnę bo to przecież najtańsza chińszczyzna ale ja nigdy nie miałem problemu z uszkodzeniem natomiast zawsze z pracą jak traktor  - te podwójne z grupy jvp-2xx to już masakryczny hurgot no bo zdwojony. mam takiego jvp-200 to go też poprawię .

Postanowiłem spróbować wyciszyć ten falownik.

Najpierw mimo że mój jvp102A był nowy postanowiłem wymienić cały wirnik z ośka licząc że może dostanę taki z ceramiczną osią - ale nic podobnego  dostałem identyczny jak ten fabryczny,

Wymiana i co - i nic tak samo hurgocze jak poprzedni.

Czytając forum koledzy doradzali przesmarować smarem silikonowym - przesmarowałem i chwila ciszy po czym znowu to samo.

To mnie zastanowiło i znalazłem przyczynę - oba wirniki z osiami metalowymi mają konstrukcyjny luz między osią a wirnikiem wynikający z zasady wtrysku tego otworu na oś.  Otwór musi być minimalnie stożkowy by się trzpień formujący dał wycofać po wtrysku.

Jak weżmiesz ten cały podzespół jak na fotce

ATT00010.jpg

i potrząśniesz w poziomie to stuka jak cholera i na górze i na dole  osi -  jest znaczny luz na osi a wiadomo luz na łożyskowaniu to hałas.

Jak tym pokręcisz to słychać ten warkot jak traktor.

Smar załatwia temat na chwilę więc obie osie z wirnikami   owinąłem  taśmą teflonową do uszczelniania gwintów  zaczynając od góry pod kątem ok 30st .  Luz na górze jest większy niż na dole więc oś trzeba wkładać obracając od góry.

Taśma ma grubość 0,075mm i jest z teflonu - jednego z najlepszych materiałów  o niskim współczynniku tarcia i doskonałej odporności na ścieranie.

 Trzeba tak dobrać grubość nawoju by po złożeniu lekko się wirnik obracał ale bez luzu i stukania . Za drugim razem wyszło mi idealnie.

ATT00001.jpg

 

Taśma doskonale trzyma się metalowej ośki i wypełnia na stałe luzy usuwając głośną pracę falownika.

Teraz nawet w kaseciaku jak nad falownikiem jest z 40 cm wody jest bezgłośny .

Ważne by był  szczelinami zasysu wody  w płaszczyżnie góra -dól a do ścianek skierowany  tymi pełnymi fragmentami obudowy. 

Jeśli falowniki jvp stosujecie jako cyrkulator w akwarium to powinien być głęboko zanurzony i skierowany ku górze i  możliwie daleko od szyb, tła  i kamieni bo wtedy pozostaje tylko rezonans tłoczonej wody przez te łopatki o bardzo dużym skoku.

Nie wiem jak w innych modelach jvp ale sądzę że problem hałasu da się naprawić.

Być może w falownikach droższych otwór na oś jest po wtrysku precyzyjnie rozwiercany  i tam nie ma luzu ale i cena inna.

Zaczynamy więc od wyjęcia całej osi z wirnikiem i gumowymi zakończeniami i od próby czy stuka w poziomie ( w pionie zawsze stuka )

 

 

 

 

 

 

  • Lubię to 1
  • Dziękuję 2
  • 10 miesięcy temu...
  • 6 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.