Skocz do zawartości

Feniks z popiołów, czyli popełniam akwarium po przeprowadzce


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Jako że po przeprowadzce akwarium zostało u rodziców, powoli zaczynam się zbierać do tego by zabrać je do nowego miejsca zamieszkania. Niestety nie wszystko jest takie różowe, aktualnie mieszkam w domu budowanym na przełomie lat 60/70/80, gdzie jak wiadomo o materiał było dość ciężko i budowało się z tego co było. Zaczynając od początku to akwarium ma wymiary 200x60x65 czyli w sumie 780 litrów brutto. Na temat samego szkła nie będę się rozpisywał, stoi u mnie już kilka lat, na początku filtracją był sump z akwarium 200 litrowego, aktualnie są to dwa korpusy narurowe jako filtracja mechaniczna oraz beczka 60 litrów z keramzytem, całość napędza pompa 25/40 od CO. Dodatkowo dodam że akwarium stoi na stelażu z profili stalowych.

 

Ale jako że od czegoś trzeba zacząć to najpierw trzeba "przeskoczyć" temat podłogi. Aktualnie ułożone są panele podłogowe, a pod nimi deski drewniane i legary. Jako że po tylu latach deski i legary napewno nie grzeszą już wytrzymałością mam w planach zerwać stare panele i dodatkowo wyciąć kawałek podłogi pod planowanym miejscem na akwarium i zrobić w tym miejscu wylewkę. Zamiast styropianu dałbym XPS-a bądź inny styrodur. Albo po prostu w zależności od stanu legaru dodałbym po prostu jeden lub dwa kolejne aby wzmocnić podłogę w tym miejscu. Macie jakieś inne propozycję?

Dodatkowo myślałem nad wzmocnieniem stropu, rozważałem belkę stalową, podwójny teownik, bądź ceownik, chociaż z racji lokalizacji akwarium w narożniku domu myślę czy nie odpuścić ponieważ cały ciężar rozłoży mi się na ściany (dodam że akwarium aktualnie stoi w podobnej lokalizacji czyli w narożniku pokoju, gdzie pod spodem mam również ściany nośne z jedną uwagą że dom jest budowany w latach 90.)

 

Pytanie o system filtracji, zastanawiam się nad powrotem do sumpa, jako że filtracja narurowa dość szybko mi się zapycha. Pytanie co wybrać?

Oświetlenie aktualnie to już powoli przestające działać świetlówki, dlatego też zamierzam skorzystać z poradnika kolegi deccorativo i przejść na oświetlenie led.

Co do dodatków napewno będę musiał dorobić punkt wody zimnej i kanalizacji. Ciepłej wody raczej nie widzę sensu robić? 

Na zdjęciu aktualnie tak wygląda miejsce gdzie akwarium ma stanąć

20170122_120027.jpg

Opublikowano

Jak to czytam to mnie śmiech ogarnia.

Widzę tam łóżeczko maluszka - ty na prawdę tam chcesz kuć, zrywać, walić i masz tak duży nadmiar kasy.?

Ciekawi mnie gdzie tą beczkę 60 litrów wstawisz ?  Nie powiem niezły granat sobie zafundowałeś. Nie wiem czy plastikowa czy metalowa ale pompa C.O.  daje wysokie ciśnienie i jak ci się zapcha beczka to coś musi puścić przy takim ciśnieniu - mam taką beczkę metalową 30l zamykaną na klamry wypełnioną lawą wulkaniczną i było to w oczku wodnym , jak zwykła pompa do oczka wodnego rusza to beczka strzela i widzę jak ją nadyma .

Moje rady.

1/ Napisz do Paulsticka - on takie rzeczy potrafi wyliczyć a domy z lat 60tych były budowane solidniej niż te nowe ze styropianu.

2/  Nic nie zrywaj tylko wyrzuć tą beczkę bo keramzyt to najgorsze złoże do nitryfikacji a 60l tego to super szambo z gównem po szyję tam się nazbierało. Za to daj dwa korpusy po pompie z Matrixem i od razu waga spada o 100kg . Keramzyt ma zamknięte pory więc tlenu tam zbyt mało dla nitryfikacji a dobre to złoże dla denitryfikacji ale przepływ wtedy musi być maleńki - od kilku litrów/h do kilkunastu .wtedy NO3 i PO4 zwala  - nazywa się to denitryfikator objętościowy na keramzycie.

3/ Połóż na podłodze w rogu płytę meblową 18mm a na tym stelaż czy szafkę  i baniak.

Masz obciążenie 1000kg rozłożone na 12000cm2 czyli  0,08kg/cm2 -  wypoziomuj to i lej wodę.

4/ Daj jeden korpus z odejściem węzykiem do baniaka i wsyp 0,7 litra Purolite A520E lub PA202 - zastąpi ci to 10 beczek po 60l wypełnionych keramzytem.

powodzenia i fajnie że powróciłeś ale tu się przez ostatnie lata wiele pozmieniało kolego.

Na baniak 540l z tak 350 litrów wody netto dajemy max 2 litry lawy wulkanicznej albo jak kasiasty gościu to Matrixa - bakteriom wszystko jedno , nie zauważą różnicy w cenie.:(

 

 

Opublikowano

Dzięki za dobre słowo na początek :)

Co do kucia to tak naprawdę go tam nie będzie. Jedynie co to chcemy z żoną wymienić podłogę ponieważ stare panele podłogowe lata świetności mają już za sobą.

Beczki nie będę nigdzie wstawiać ponieważ ona już tam jest i całość już funkcjonuje około 2 lat jak nie więcej i to żeby cię zaskoczyć nigdy nie miałem z nią problemów :P Pompa CO jest za beczką więc wytwarza podciśnienie więc beczce nic nie grozi. Ale faktycznie, jeśli jest sposób by się jej pozbyć to chętnie to zrobię :)

Faktycznie pominąłem tą informację ale pod stelażem dodatkowo mam jeszcze płytę osb 18mm.

nie rozumiem 4 punktu, chodzi ci ogólnie o powrót wody do baniaka czy po prostu dodatkowe odejście oprócz tego głównego?

 

Czyli reasumując schemat powinien wyglądać mniej więcej tak: akwarium->dwa lub trzy korpusy filtracji mechanicznej -> pompka -> dwa korpusy z biologią ->akwarium?

Opublikowano (edytowane)
13 minut temu, bigkrispl napisał:

Czyli reasumując schemat powinien wyglądać mniej więcej tak: akwarium->dwa lub trzy korpusy filtracji mechanicznej -> pompka -> dwa korpusy z biologią ->akwarium?

Ja się zupełnie nie znam na narurowcach ale schemat powinien być taki chyba że mnie spece porawią.

akwarium -> zawory -> dwa lub trzy równolegle korpusy z owatoliną lub gąbkami ppi45 -> zawory-> pompa C.O. -> kranik -> trójnik -> dwa korpusy odwrotnie podłączone z Matrixem -> akwarium

po trójniku -> korpus z puszką wypełniony Purolite A520E -> kranik -> odrębny powrót do akwarium.- przepływ ustawiony na 30-50l/h

Z beczką nie miałeś problemu ale z NO3 na pewno.

Edytowane przez deccorativo
Opublikowano

Co do no3 to nie powiem. 

Czyli wstępny zarys filtracji już mamy. Pytanie z czego wykonać instalacje ? Rury klejone czy np pp? Jako że w temacie siedzę mam dostęp do zgrzewarki. Pytanie tylko jeszcze jaka średnica ? 

I chyba najważniejsze gdzie umieścić grzałke ? ;-) 

Opublikowano
Godzinę temu, bigkrispl napisał:

I chyba najważniejsze gdzie umieścić grzałke ? ;-) 

W baniaku za kamieniem na leżąco by była nie widoczna.:D

Co do całej masy reszty pytań - to poczytaj tematy o narurowcach i będziesz miał opinie i odpowiedzi z realu a nie z przemyśleń.

wpisujesz w okienko Szukaj " narurowiec" i masz na tydzień lekturę

Opublikowano

Polecam moj post jako pomoc w budowaniu narurowca.

Ciezko odpowiedziec czy 2 czy 3 korpusy, czy 3/4 rurki czy 1".Jedyne co moge powiedziec, to narurowiec z tego posta dziala i to czasem lepiej niz bym chcial :) . Osobiscie zrobilem na takich a nie innych rurkach/konfiguracji i nie bede w przyszlosci myslal co by bylo gdyby :).

Co do stropu chetnie pomoge, ale to już na pmach, nie ma co zasmiecac tutaj.

Opublikowano

Później przewertuję temat Pawła.

W sumie chciałem nie dawać żadnej grzeałki do akwarium ale jak trzeba to trzeba. mam jeszcze możliwość dociągniecia centralnego do akwarium ale to chyba byłaby już przesada?

Opublikowano
17 minutes ago, bigkrispl said:

Później przewertuję temat Pawła.

W sumie chciałem nie dawać żadnej grzeałki do akwarium ale jak trzeba to trzeba. mam jeszcze możliwość dociągniecia centralnego do akwarium ale to chyba byłaby już przesada?

Jesli masz stala temperature w granicach 22-23 stopni w domu, mysle ze obejdzie się bez grzalki. Woda nagrzeje się dodatkowo od swiatel, falownika itd. Ciagniecie centralnego do akwarium to faktycznie chyba lepsza przesada, chociaz jak masz umiejetnosci, to ja chetnie zobacze takie cudo :D

Opublikowano

Grzałka musi być obowiązkowo. Utrzymujemy w domu około 20 stopni, teraz jest więcej tylko ze względu na dziecko. Mógłbym zrobić np coś jak podłogówkę w tej mojej beczce? X metrów pexa zwinąć i wrzucić do środka. Może kiedyś pokombinuję coś w tym kierunku. Dla mnie w sumie to nie problem zrobić takie rzeczy bo dostęp do materiałów i urządzeń mam w sumie bez ograniczeń

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dawno się nic nie działo w tym temacie, a to z powodu mojej choroby. Która mnie dopadła w czerwcu zaczęło się, od przeziębienia potem zapalenie płuc i tak mnie trzymało praktycznie do końca sierpnia. Nie ruszałem się właściwie z łóżka i schudłem ponad 20 KG do tej pory nie wiem co mnie tak uczuliło. Więc moje prace ograniczyły się tylko do karmienia, ale ryby przetrwały moją nie dyspozycje bez problemu. Teraz od kilku dni obserwuje mnóstwo młodzików za równo żółtych jak i pomarańczowych. 
    • Obsada: Aulonocara fire fish + Aulonocara ob marmalade Polecicie dietę? Hodowca (z Żor) polecił mi Discus red booster granules dla lepszego wybarawnienia.
    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.