Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam Wszystkich,

I ... przyszła fascynacja MALAWI i PYSZCZAKAMI. Tym razem chcę zacząć w dobrej kolejności czyli najpierw wiedza. Na razie jest znikoma jeśli chodzi o Malawi ale się staram. Powoli zaczynam zbierać i sprzęt i wyposażenie. Układam sobie w głowie, planuję, aranżacje wymyśla żona. Planowany start za ok 2 miesiące.

Na razie mam szkło - 450 litrów, lampę w Ledach 120W 6-cio kanałową ze sterowaniem AQuma LED Control, filtry JBL e901 i 2 x Tetra ex 700, zaczynam kompletować kamienie a mają to być wapienie filipińskie, wapień czerwony, muszle barnacle itp.

Jeśli mogę chciałem prosić o pomoc i wyjaśnienie kilku kwestii. Siedzę od kilku dni na "klub-malawi", bardzo dużo wyczytałem i się dowiedziałem ale może uda się to jakoś usystematyzować:

1. Zacznę od filtrów: chciałbym zainstalować dwa kubły: JBL e901 i Tetr ex700. I w związku z tym kilka pytań:

- czy dwa takie filtry wystarczą na 450 litrów, czym je zasypać: sama ceramika i co najwyżej po gąbce, czy zasadne jest na obu zainstalować prefiltr narurowy 10" z watoliną jako mechaniki bo chyba nie chcę, jeśli nie będę musiał oczywiście wsadzać żadnego mechanika wewnętrznego,

- jeśli dwa takie filtry by wystarczyły jak ustawić i gdzie wloty i wyloty oraz ewentualny cyrkulator. Czy jeśli wylot z jednego, większego czyli JBL, ustawię na przykład z lewej strony strony przy tylnej ścianie i skieruję wzdłuż tylnej ściany i lekko w dół i wlot w tym samym rogu lewym to czy drugi filtr, Tetra, mam ustawić po drugiej stronie? Tak sobie wymyśliłem, że ten drugi filtr wylot zrobię deszczownią, która zamontuję na bocznej prawej ścianie równo z poziomem wody żeby poruszała taflą tylko gdzie dać wlot tego drugiego filtra. I ewentualny cyrkulator czy ma być na prawej ścianie i skierowany na środek przedniej ściany? Proszę o podpowiedzi

- teraz może śmieszne pytanie, ale nie wiem to pytam: na wielu zdjęciach widziałem, że piasek na przedniej szybie nie jest równy tylko tworzy jakby fale. Ale grubość piasku jest jednakowa a pod nim jest coś czarnego. Czy to może być zwykły jakiś żwir bazaltowy czy coś innego?

- i teraz tylna ściana: chcę spróbować, chyba zresztą tutaj to wyczytałem, a mianowicie chcę na tylną ścianę od zewnątrz przykleić lustro. Próbował już Ktoś czegoś takiego? Jak myślicie jak to może się prezentować? Stworzy wrażenie głębi czy wręcz przeciwnie będzie to wielka tragedia. Zastanawiam się nad tym bardzo bo lustro będzie musiało mieć wymiary 150 x 60 cm a zatem nie mało.

Odnośnie tematu obsady to na razie jeszcze tego nie ruszam bo jeszcze muszę duuużo się dowiedzieć i nauczyć. Za wszystkie odpowiedzi, podpowiedzi i uwagi z góry bardzo dziękuję.

Pozdrawiam

Opublikowano

Filtry masz za słabe do takiego akwarium, nawet gdybyś zainstalował wszystkie trzy to i tak nie będą w stanie posprzątać tego baniaka. Zostaw  JBL e901 jako biologa z litrem ceramiki i prefiltrem z korpusu 10", a na mechanika czeka cię budowa narurowca + cyrkulator np. Jebao/Jecod RW-8.

Na dno płyta ze spienionego pcv 3mm, na to ustawiasz kamienie i zasypujesz piachem frakcji zbliżonej do 1mm, nic więcej pyskom do szczęścia nie trzeba na dnie. Zastanów się nad skałami, pomyśl np. nad serpentynitem, filitem czy dolomitem, to co ty chcesz włożyć wygląda wg mnie dziwnie w Malawii.

I na koniec sprawa lustra jako tło, jeśli chcesz koniecznie patrzeć na siebie to proponuję przy goleni :D.

Opublikowano

Cześć, na wstępie chcę zauważyć, że planujesz morski wystrój w Malawi, jeśli podoba Ci się taki klimat to może warto rozważyć jednak morszczyznę, bo nasz biotop z takim wystrojem (poza kwestią gustu i nienaturalności) troszkę słabo po czasie będzie się prezentował (glony). Jeśli chodzi o piasek to raczej nikt nie ma dwóch warstw a doły i dziury są naturalną rzeczą, bo Mbuna przekopują dno w taki sposób, że u mnie piasek jest nawet na czubkach kamieni na wysokości 40cm, oczywiście możesz spróbować hodować Non Mbuna, ale tu będziesz ograniczony z gatunkami i wielkością zbiornika, 450l to troszkę ciasno.

W sprawie filtracji na kubłach to pomogą na pewno koledzy, ja nie mam doświadczenia.

Patent z lustrem raczej słaby, będziesz się w nim odbijał jak i całe otoczenie, i zamiast głębi uzyskasz pustkę ;) 

Piszę to na podstawie opinii ludzi którzy to stosowali i opisywali w internecie, sam tego nie widziałem na oczy.

Najprostszą metodą uzyskania głębi, jest czarne tło, np. ze spienionego pcv, wklejono na tylną szybę wewnątrz akwarium i odpowiednie  zaciemnienie tyłu i oświetlenie dna, obecnie to co podajesz jest o wiele za mocne i wystarczyło by kilkanaście modułów LED o łącznej mocy ~20W.

Niemniej to Twój pomysł i jeśli tak właśnie widzisz biotop Malawi, i Ci się to podoba to ja nie mam nic do tego :)

 

 

 

Opublikowano

Dzięki za odpowiedzi, sugestie i uwagi. Darkon zmartwiłeś mnie tymi filterkami jak się okazuje. A może zamiast tego narurowca jakieś jednak dwa większe kubły? Jakieś podpowiedzi, sugestie? O narurowcu zupełnie mało wiem, ale jeśli będzie trzeba no to się dowiem.

Odnośnie skał to chyba nie będę pierwszy, który powie, że w przeważającej części to pomysł żony. Czeka mnie ciężka próba zmiany gustu żony. A że to faktycznie przypominać będzie solankę to fakt.

O lustrze już zapomniałem. Dzięki.

Natomiast odnośnie piasku i "fal" na przedniej szybie to oglądając grafikę Akwaria na zdjęciach np. Jakubowskiego widać, że pod piachem jest coś czarnego. Tylko co to jest?

Opublikowano

Witajcie  u nas Gerardzie wraz z małżowinką:D.

Zacznę od kobiety. Szanowna Pani widziała Pani wapień filipiński w Jeziorze Malawi - to tysiące kilometrów odległe dwa różne światy. Raczej staramy się możliwie w sposób zbliżony odtwarzać cały biotop - tak ryby nie mieszając z innymi gatunkami z Indonezji czy Ameryki Południowej tak samo z aranżacją wystroju. Ale być może zwykłe kamienie nie satysfakcjonują Pani gustu - wtedy proszę moje rady pominąć.

Teraz ty Gerard -

Moim zdaniem te dwa kubły to tylko dwa równoległe biologi będą - za mały przepływ mają oba na mechanika do 450l i 150cm x 50 x 60h  a już korpus do tej e901 to porażka.

Jeśli jeszcze nie kupiłeś tych dwu kubłów to kup jeden znacznie tańszy - HW304A  - za 250zł i on ci da biologię tylko w jednym koszu tym najniżej włóż 1-2 max litry dowolnej ceramiki najlepiej lawy wulkanicznej 2-4cm i na tym kończymy biologię i do niej nie wracamy:D aż do startu baniaka na WA - poczytaj bo Wodę Amoniakalną trzeba kupić i określone bakterie.

Ostrzegam - nie wolno wam iść razem lub osobno do zoologa w Zielonej Gorze.

Ten kubeł HW304A w praktyce dmucha 1500-1700l/h wody mimo że na papierze 2000l/h a to już ci mechanikę też zapewni i tu możesz spoko dać ten korpus w szafce jako prefiltr by kubła nie otwierać co chwila a jak dasz grzałkę przepływową na powrocie z kubła to nic poza dwiema rurkami w baniaku nie będzie wisiało.

To realizuje twoje chciejstwa wobec filtracji.

Ewentualny cyrkulator kupisz jak zobaczysz że gówienka jednak gdzieś zalegają - ale z otworów w wapieniu filipińskim nie licz że wypłucze nawet tem falownik bo to jak ser szwajcarski dziurawe. Jak masz dwie rurki to obie dajesz po jednej stronie bez deszczowni - zasys na dole przy piasku a powrót poziomo po tafli na szybę przednią po skosie .

Pomysł z lustrem jest wyśmienity jak chcesz siebie , dzieci i szanowną połowicę zamiast ryb oglądać . Ale fakt głębia jest jak w Pałacu Putina jak wychodzi z tych drzwi do sufitu - idzie i idzie i idzie a ciągle daleko.

W sypialni lustro na suficie to owszem :)- w baniaku absolutnie.  :(

to śmieszne pytanie co to te czarne pod piaskiem co widać przez przednią szybę to :

tak 1 -2 cm tego jasnego do dobrze natleniony piasek w którym są bakterie tlenowe w tym nitryfikacyjne i załatwiają pędzikiem wszystką materię organiczną więc jest białe.

Te poniżej takie czarne to nie żwir ani ziemia ogrodnicza tylko detrytus w strefie nisko-tlenowej gdzie bakterie beztlenowe rozprawiaja się z tą organiką na swój beztlenowy sposób więc jest to czarne  jak zwykły muł.

Jakby coś to piszcie oboje dalej bez krępacji :D

pozdrawiam.

 

 

Opublikowano

Zamiast narurowca da radę Fluval FX6. Odnośnie dna, nawet jak zrobisz dwie różnokolorowe warstwy to pyski w krótkim czasie ci wszystko wymieszają.

Opublikowano
23 minuty temu, deccorativo napisał:

Ostrzegam - nie wolno wam iść razem lub osobno do zoologa w Zielonej Gorze.

6 minut temu, GERWO73 napisał:

Tego nie zrozumiałem

 

Chodzi o to, że fachowcy z zoologa, wcisną ci wszystko co im zalega, przeważnie niepotrzebne ci do niczego. najpierw konsultujesz zakupy na forum a dopiero idziesz kupować, tylko to co uzgodnione na forum, choćby sprzedawca na klęczkach błagał nic więcej i nic innego.

Opublikowano
6 minut temu, GERWO73 napisał:

Tego nie zrozumiałem

No jak nie rozumiesz - to je byznes - jak przychodzi świeżak ma być ogolony z kasy.

Bo was kochani tak ubiorą we wszystko czego nie powinno być w Malawi za taką kasę że kredyt będziecie brali.

Przykładowo ten FX6 - jak spytasz - na jutro sprowadzi ale zobacz za ile a ten HW304A ( pamiętaj ma być AAAAAAA a nie BBBBBBB):D i kup z allegro najtaniej bez żadnych gratisów bo za nie płacisz jak za złoty pierścionek. tylko dokup 2 litry lawy po 6zł/l

sorki już macie odpowiedz

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano

Witam, witam

trochę się cieszę bo mam już chyba komplet materiałów do mojego narurowca i od dzisiaj zaczynam składanie. Powoli, bez pośpiechu ale kolejny krok do przodu.

Moje pytanie dzisiaj jest jednak inne: cylkulator - proszę o radę jaki - jaka moc, ewentualnie podpowiedź jakiej firmy.

Mam na oku, co prawda chińskie, ale HW też są chyba chińskie,

JVP-100A - 2500 L/H 3,5 Watt - pojedyńcza

JVP-201A - 6000 L/H 12 Watt - podwójna

i jeszcze znalazłem - 3000 L/H 6 Watt - pojedyńcza

Iść w coś takiego ???

A już niedługo pochwalę się postępami w klejeniu i skręcaniu rurek :)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ?
    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
    • A nie zostało udowodnione kilka lat temu na forum, że kolor zupy purolajtowej bierze się z odkładającego się w złożu syfu i nijak nie ma do tego czy złoże zostało prawidłowo zregenerowane czy nie?  Fsęsie, że purolite solidnie wypłukany w czystej wodzie nie będzie puszczać koloru, ale nie poradzi nic na NO3 i odwrotnie - brudny ale prawidłowo sformatowany będzie brudzić ale działać, pomijając dodatkowy niewypłukany syf.  
    • Koledzy, mam dość obojętną wodę w kranie (nigdy nie odpowiada na zaczepki) i szkło bez piasku, z dnem strukturalnym na dnie. Szukam jakiegoś medium do trwałego podniesienia pH bez sypania sody czy innych soli, ale poza kruszonym koralowcem nic nie widzę. Kiedyś było coś takiego ale ze sklepów zniknęło, więc pewnie było po prostu słabe. Może któś, cóś?  450L, 350L wody netto, filtracja FX4 i JBL 901 z grzałką przepływową.   
    • ok, dziękuję, zamówię u tego sprzedającego.
    • Żywice do zbijania NO3 używam już od ponad 6-u lat - początkowo miałem Purolite A520E a po ok roku przesiadłem się na PA202. Regularnie co 2 tygodnie staram się robić kontrolny pomiar NO3 więc mam trochę danych statystycznych (ok 200 pomiarów) 🙂 Testy robię paskami JBL proscan, które skalibrowałem sobie kropelkami JBL, a ostatnio używam jeszcze kropelek Zooklek. PA202 pracowało u mnie prawie 5 lat, po czym wymieniłem je na nowe. W starym (mniejszym) akwarium żywicę regenerowałem jak NO3 dochodziło do 20, w obecnym nowym (większym) dopiero jak przekracza 30, przy czym w starym akwarium miałem dużo mniej ryb niż obecnie 😉 .  W obu przypadkach pierwszą regenerację robiłem po 26-28 tygodniach czyli po ok pół roku. Przy regularnych cotygodniowych serwisach zużywam i podmieniam ok 120 l wody (30%), a gdy NO3 dochodzi do 30 to robię większą podmianę (ok 50%). Gdy kolejne 2 pomiary (co 2 tygodnie) pokazują 30 to planuję regenerację i oczywiście razem z nią znaczącą podmiankę wody (nawet 70%). Czas pomiędzy kolejnymi regeneracjami stopniowo malał i początkowo było to ok 20 tygodni, aż doszedłem do 12-14 tygodni. Od marca 2024 mam nową żywicę, którą regenerowałem po raz pierwszy we wrześniu. Zaskoczeniem dla mnie było to, że już po 4 tygodniach od regeneracji N03 podskoczyło do 30. Na szczęście kilka większych podmian i NO3 spadło, ale po kolejnych 4 tygodniach znowu wskoczyło na 30 i tak się już utrzymuje - dla jasności Zoolek pokazuje pomiędzy 20 a 50. Tak szybki czas po którym żywica mi się zapchała po pierwszej regeneracji wzbudził moje zaniepokojenie i stąd moja ostatnia dociekliwość i aktywność w tym wątku 🙂  Za tydzień planuję regenerację nowym sposobem, o którym pisałem poprzednio - 30 litrów solanki ok 3% (1kg soli), powolny, pojedynczy przepływ przez blok z żywicą. Zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂 
    • W akwarystyce problemem jest wiązanie DOC przez żywice. Przy stacji uzdatniania nie ma problemu. Producent określa parametry regeneracji w kolumnie, gdy DOC nie jest problemem. Warunki regeneracji pewnie są tak ustawione, żeby było dobrze (zużycie solanki, czas, efekt) a nie najlepiej (efekt?). Która metoda jest najskuteczniejsza (i co to znaczy)- trzeba zrobić eksperymenty. Pytanie czy bardziej wymagająca metoda regeneracji da na tyle wyraźny efekt, by było warto ją stosować. Myślę że najlepsza (efekt) będzie regeneracja w kolumnie z bardzo wolnym przepływem, solanką z ługiem sodowym (żrący!). Najlepiej na ciepło (do 60 stopni z ługiem). Napisz proszę o wynikach swoich eksperymentów
    • Ja od lat używam takiej owaty: https://allegro.pl/oferta/wloknina-poliestrowa-filtrujaca-owata-600-g-8994288263 Nie pyli i idealnie filtruje wodę - polecam.
    • Używam właśnie poliestrowej od innego dostawcy niż poprzednim razem bo tamten już nie ma jej w ofercie. Tamta poprzednia nie robiła mi takiej wody. Oczywiście nie można wykluczyć, że ubytek bakterii ze starej owaty właśnie to powoduje, mimo braku zmiany parametrów NO2, NO3, ale może też trafiłem na wyrób z innej chińskiej fabryczki gdzie proces produkcji jest trochę inny . Woda wygląda przez dwa -trzy dni jak by była lekko zabarwiona (zafarbowana) na na biało, a nie pływał w niej jakiś widoczny gołym okiem pył.  Chyba przy następnej wymianie  włożę wkłady sznurkowe i zobaczę co będzie się działo. Czy ktoś z Forumowiczów używa gotowych sznurkowych , jeśli tak to z jakim PPI bo pamiętam, że kiedyś używałem jakieś w miarę gęste i po kilku dniach się zapychały.
    • Sprzedawca nie ma tu znaczenia, należy zwracać uwagę na rodzaj włókniny. Silikonowe pylą, poliestrowe nie. https://allegro.pl/oferta/wloknina-tapicerska-poliestrowa-owata-sztywna-300g-12017517499
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.