Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, posiadam akwarium 160L 100x40x40.

Obecna obsada : 1+5 saulosi, 1+1 maingano, 1 auratus.

Docelowo zostaje 1+3 saulosi, 1+3 maingano. 

Filtracja to aquael unifilter 1000 z lampa uv ( w środku gąbka + ceramika ).

Oświetlenie ledowe 2x16W = 2x1650lm + taśma ledowa niebieska z możliwością regulacji. Świecenie od 7:30 do 12 jedna belka ledowa (16W), od 12 do 18 dwie belki (32W), od 18 do 20 jedna belka (16W) i od 20 do 7:30 delikatne, bardzo delikatne niebieskie światło.

Testów jeszcze nie robiłem (wiem, że powinienem) niebawem pożyczę od znajomego i zacznę bawić się w chemika. Akwarium ma niecałe 2 miesiące, rybki wpuszczone po 4 tygodniach. W środku około 20-23kg piasku kwarcowego + serpentynit nie wiem dokładnie ile na oko z 40-50kg ładnie obrośnięty glonami ( to akurat bardzo mi się podoba ). Problem polega na tym, że na szybach pojawiają się zielone glony, coś w tym stylu Tutaj i czyszczenie szyb co 2-3dni, co jest dla mnie bardzo denerwujące. Chciałbym się dowiedzieć jaka jest przyczyna i pozbyć się problemu. Chciałem dać drugi filtr zewnętrzny, ale akwarium stoi na niskiej szafce (30cm) i po prostu mi się nie zmieści :(. Kombinuje, że może jest za słaba filtracja biologiczna i wpadłem na pomysł, żeby dać drugi filtr wewnętrzny np Eheim biopower 200, z gąbką i eheim substratpro.

 

Podsumowując :

- Czy w moim akwarium jest za słaba filtracja biologiczna? Jeżeli tak, to czy dodanie eheim biopower 200 lub innego filtra wewn. dałoby jakieś różnice?

- Czy problem tkwi w oświetleniu? Za długo włączone?

- Czy jest taka możliwośc, że akwarium po prostu jeszcze nie dojrzało? ( testy powinny dać pewien pogląd )

 

Pomocy ! Jeżeli macie jakieś sugestie, propozycje, albo należy mi się przysłowiowy "kopniak" to proszę o komentarze.

 

Pozdrawiam

 

 

Opublikowano

Po pierwsze witaj u nas :D i warto by było się przedstawić ;) może  jakaś fota po całości baniaka a jakby już miejscowość w profilu - to byłby pełny wypas informacji o tobie.

Pierwszy kopniak za zdjęcie - co to jest Amazonia z czarną wodą  - nawet nie wiem jakiego koloru te glony na szybach.i czy to glony czy od 2 miesięcy nie czyszczone szyby.

Drugi kopniak za ocenę czy biologia za słaba - zmierz NO2 testem kropelkowym JBL i sam sobie odpowiesz bo tam jest pasek od zielonego do czerwonego co mówi o tym jaka to jest biologia nawet jak niekumaty i nie wie ile powinno być.

Trzeci kopniak za chemika - możesz się nie bawić i nic nie mierzyć i nic nie wiedzieć o swoim baniaku aż do momentu gdy ryby zaczną chorować lub co gorsza padać . Wtedy będziesz pytał dlaczego w temacie Choroby - a tam warunek - pełne badania wody testami kropelkowymi więc zabawa w chemika..

Akwarium po 2 miesiącach wcale nie musi być dojrzałe choć zazwyczaj jest , jak to sprawdzić ? - patrz zabawa w chemika chyba że twoje oko wykrywa poziom NO2 i NO3 oraz PO4 to względem tych glonów.

Jak kolega od testów ma taki 6in1 albo Zooleka to mu od razu podziękuj i nie bierz bo dług wzajemności zaciągasz a korzyść dla ciebie żadna. Lepiej sam sobie kup trzy testy

JBL pH koniecznie zakres 7,4-9

NO2 JBL

NO3 JBL lub Salifert ( tylko błagam nie pytaj czy oba )

Opublikowano (edytowane)

sporo tych kopniaków, ale uzasadnione :) porobię zdjęcia co i jak i postaram się jak najszybciej zmierzyć parametry, o których napisałeś. 

Cytuj

 i warto by było się przedstawić ;) może  jakaś fota po całości baniaka

jasna sprawa, mam jeszcze kilka rzeczy do zrobienia jak np przyciemnienie kawałka akwarium no i dodanie tła, bo na razie przewody widać. Jak tylko to zrobię to się ładnie przedstawię

I uwielbiam ten styl pisania do tzw. "laików" :e_biggrin:

52 minuty temu, deccorativo napisał:

[...] bo tam jest pasek od zielonego do czerwonego co mówi [...]

 

[...] NO3 JBL lub Salifert ( tylko błagam nie pytaj czy oba ) [...]

 

Edytowane przez Fireblader
Opublikowano

Witaj na forum ;) 

Co do filtracji to sam aquael unifilter 1000 jest zdecydowanie za słaby...

Dla przykładu podam tobie jaką ja mam filtrację w swoim zbiorniku 100x40x50 -

Mechanik - Aquael unifilter 1000(tak tak :) ten sam tylko bez UV)

Biolog kubełek - MIDIKANI 800

Falownik - Jebao/Jecod RW-4

 

Tobie bym proponował podobną filtrację tylko jako biologa możesz zakupić np HW-302(1000l/h) i do niego przełożyć tą garstkę ceramiki z unifiltra 1000 + dołożenie nowej do pełnego kosza w kubełku...

Złoża w kubełku ułożyłbym tak czyli od góry- 

1 kosz gąbka

2 kosz czyli środkowy pusty (później dodasz tam purolite a520e w rajstopie jako zbijacz NO3,oraz klarowacz wody :) którego przysypiesz połową ceramiki z kosza z samego dołu kubełka )

3 kosz na samym dole - ceramika z unifiltra+nowa do zapełnienia kosza

No i falownik obowiązkowy ;) ...Jeśli chcesz coś tańszego to zakup JVP 101 http://www.plantica.pl/produkty/pompy-i-glowice/pompa-cyrkulacyjna-falownik-jvp-101-3000lh-3473

 

Opublikowano

Nie wiem jak u innych, ale ja osobiście nie polecam falowników jvp. Mam model 100 używany przez około dwa miesiące. Czasami podczas swojej pracy wydaje odgłos jak rozstrojone skrzypce podczas którego wyraźnie zwalnia.  Czasami przy uruchamianiu zastuka jak stary poczciwy "esiok". Wiem że u niektórych działały o wiele lepiej. Być może ja miałem słabszy model. Powoli rozważam zakup wychwalanego jebao

Opublikowano

Mam takie samo akwarium. Zdecydowanie filtr za slaby. Możesz pokusić się o budowę:

Jako napęd wykorzystasz pompę od posiadanego filtra + drugą o podobnej wydajności np. hydor piko 1200.

Opublikowano

Czołem, ja troszkę nie w temacie, ale skoro już podajesz obsadę (tą docelową) to chciałem zauważyć, że Maingano to jednak za duże ryby do 160l. Więc jak będziesz robił redukcję to sugeruję zamienić je na coś mniejszego pasującego do tego baniaka. Proponowane obsady znajdziesz w odpowiednim dziale.

Wracając do tematu, glony na szybach to normalna rzecz, ja u siebie czyszczę szyby z nalotu co tydzień przy podmianie wody. Co do filtracji, to już koleżanki i koledzy Cię poinformowali.

 

Opublikowano

Witam ponownie, udało mi się zrobić testy :

no2 :  na zdjęciu wyszedł trochę inny odcień ale sprawdzałem dla pewności 3 razy i tak to wygląda na pewno

no2.jpg

 

no3

no3.jpg

 

ph :

ph.jpg

 

Widać, że wyniki nie są zadowalające.

I teraz zastanawiam się co zrobić z tą filtracją, ponieważ akwarium stoi na bardzo niskiej szafce (ok. 25cm). Czy pokusić się o zrobienie filtra kasetowego? Zajmie to jednak sporo miejsca, w tak małym akwariun. Myślałem też, żeby kupić kaskadę, ale wyczytałem, że nie da rady. Pozostaje chyba namówić babę, żeby kupić kubełek np midikani 800 tak jak napisał kolega wyżej i postawić go obok akwarium i zakryć jakimś kwiatkiem czy czyms :e_biggrin: I jak wygląda sprawa z tym falownikiem? Czy jest on konieczny? Jak będzie filtr wewnętrzny + zewnętrzny i do tego falownik to czy ruch wody w akwarium o tych rozmiarach nie będzie za duży ?

 

Pozdrawiam :)

Opublikowano
4 godziny temu, Fireblader napisał:

Witam ponownie, udało mi się zrobić testy :

No niestety zupełnie ci się nie udało.

Zastanawiam się dlaczego młodziankowie :D tak sprawnie ogarniają smartfony , tablety i gry a prostego  testu chemicznego nie potrafią wykonać.

Przeczytaj co przed chwilą napisałem drugiemu takiemu kolesiowi w temacie wysokie PO4.

Zrób to jeszcze raz i wklej zdjęcia z góry na skali i w komparatorze.

Z boku to patrz na dziewczyny wtedy widać więcej a na testy patrz pionowo z góry.

Masakryczne NO2 masz bo nawet z boku to widać ale ile jest jeszcze nie odczytam  - ale stawiam na 0,6ppm

 

Opublikowano
4 godziny temu, Fireblader napisał:

I teraz zastanawiam się co zrobić z tą filtracją, ponieważ akwarium stoi na bardzo niskiej szafce (ok. 25cm). Czy pokusić się o zrobienie filtra kasetowego? Zajmie to jednak sporo miejsca, w tak małym akwariun. Myślałem też, żeby kupić kaskadę, ale wyczytałem, że nie da rady. Pozostaje chyba namówić babę, żeby kupić kubełek np midikani 800 tak jak napisał kolega wyżej i postawić go obok akwarium i zakryć jakimś kwiatkiem czy czyms :e_biggrin: I jak wygląda sprawa z tym falownikiem? Czy jest on konieczny? Jak będzie filtr wewnętrzny + zewnętrzny i do tego falownik to czy ruch wody w akwarium o tych rozmiarach nie będzie za duży ?

 

Pozdrawiam :)

Zanim zaczniesz kombinować z filtracja poczytaj FAQ i dział dotyczący filtrów. http://forum.klub-malawi.pl/forum/25-osprzęt-do-akwarium/

Kubełek jest świetnym filtrem biologicznym. Jeżeli ma być także filtrem mechanicznym musi mieć mocną pompę. Kubełki z mocna pompa są dość duże. O tym czy konieczny jest falownik w dużym stopniu decyduje wystrój akwarium.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
    • Część. Powiem Ci szczerze, przemyśl to jeszcze... 240l. to jest niezbędne minimum jeżeli chodzi o ten biotop. 2 gatunki aby panował względny spokój. Max 3 kolory ryb. Większość z nas to przerabiała. Postawisz zbiorniki i za chwilkę będziesz żałował wydanych pieniędzy bo akwarium bardzo szybko się optycznie skurczy... Pomyśl o salonie, tam jak postawisz 200x50 to nacieszy oczy wszystkich domowników i gości🙂 Kasę można dozbierać i postawić coś bardziej sensownego. Nie nawiam na siłę, tylko opowiadam z własnego doświadczenia😉  Życzę powodzenia!
    • Jasne, też fakt, mogłem szybciej wszystko opisać. Generalnie po rozmowach z tatą doszliśmy do tego że najlepiej by było zostać przy tych 240l, tata nie jest pewny czy strop by uciągnął jakieś większe punktowe obciążenie, a w tej sprawie wolę zaufać. Akwarium dla mnie najlepiej jakby stało w moim pokoju, więc nie jestem zbyt skory żeby stało na parterze. Co do budżetu, to mogę wydać maksymalnie 2.5 tysiąca, chociaż oczywiście dobrze by było gdyby wyszło mniej. Blat ma wymiary 2m długości na 50 cm szerokości. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Od tego powinieneś zacząć planowanie. Przede wszystkim, ile możesz wygospodarować miejsca na akwarium i jaki masz na to budżet? Blat 10cm spokojnie wytrzyma, może masz kogoś znajomego, który wyspawa Ci stelaż pod ten blat. Jakie wymiary ma ten blat? A jak nie stelaż to na pewno taniej wyjdzie postawienie 3 cokołów z bloczków betonowych lub cegieł, na tym oprzeć blat i dorobić drzwiczki. Wszystko zależy od tego na co możesz sobie pozwolić. A jeszcze dobrze byłoby znać nośność stropu jeśli mieszkasz na piętrze. Jest wiele znaków zapytania, my możemy tylko gdybać...
    • Wiem że dobrze by było brać większe, z tym że szczerze bałbym się bo nie wiem do końca jaką nośność może mieć blat na którym chce to akwarium położyć - 240l, nawet ze skałami to nie jest właśnie np 400l + skały, a blatu raczej nie zamierzam wyrzucać. Nie wiem na ile to moja przezorność a na ile faktycznie może być niebezpiecznie, ale wolę dmuchać na zimne. Największym problemem by pewnie było znaleźć nogi do tego blatu które by to uciążenie zniosły, bo blat jest całkiem słusznej grubości - około 10 centymetrów. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Skoro ma być 10mm to lepiej brać większe np 450l, litraż dwa razy większy a grubość szyby ta sama. Jeśli interesuje Cię malawi to ważna jest wielkość zbiornika, im większe tym lepsze choć nie każdy może sobie pozwolić na ogromny litraż to jednak różnica między 240l a 450l jest bardzo duża, masz przede wszystkim większy wybór gatunków, więcej ryb, mniej strat z powodu agresji.
    • Cześć, miło mi . Najprawdopodobniej będę kupował właśnie od Przemka, lub od akwaria.pro. Bardzo dziękuje za tak duży odzew, finalnie najprawdopodobniej będę brał akwarium właśnie z szyby 10mm. Przede mną jeszcze pewnie sporo czytania tego forum do tego czasu, ale już wiem w jakim kierunku działać . Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Mam i miałem już kilka różzych zbiorników od Wromaku. Nigdy nie bylo z nimi żadnego problemu. Obecny 375l stoi już 5 lat.
    • @Radiowski Witam Ziomka z pięknego miasta Torunia. 😉 Potwierdzam słowa Andrzeja. Mam od Przemka akwarium, co prawda sam je przywiozłem, bo akurat miałem wyjazd do Szczecina, ale wiem, że zorganizowałby Ci transport. Super wykonanie, zrobi co tylko zechcesz. Różne widziałem tu opinie na temat kontaktu z nim, ja zupełnie nie mogę narzekać, wręcz przeciwnie. Niemal na ostatnią chwilę udało mi się nieco powiększyć ostateczne wymiary zbiornika (początkowo miało być takie, jakie teraz planujesz) - także stawiaj od razu największe, jakie możesz, byś później nie żałował. 😉
    • Gdziekolwiek kupisz to upewnij się , że ten rozmiar akwa nie jest produktem firmy Wromak ( z Wrocławia).  To ich akwaria "słynęły" z tego , że po prostu pękały.  Przyczyną nie była zbyt cienka grubość szyb bo była akurat zgodna z normami ( znajdziesz w necie) , ale przyczyną były źle wykonane wzmocnienia wzdłużne i źle montowane. Firma dostawała setki ( w owym czasie) monitów ale nie brała ich chyba pod uwagę bo ich akwa wtedy dalej pękały.  Też tego doświadczyłem tyle , że mi w nocy pękło samo wzmocnienie wzdłużne. Takiego hałasu długo się nie zapomina. A żeby było śmieszniej to wiele awarii tego typu odbywa się w nocy:) . W Szczecinie masz super fachowca  @przemek wieczorek.  Nie wiem jak teraz z nim jest jeżeli chodzi o kontakt. Ale fachowiec super. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.