Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, chciałam podzielić się wyczytanym w internecie sposobem na usunięcie zakwitu wody i jednocześnie prosić o rady jeśli ktoś z tego kiedyś korzystał. 

Mam akwarium 240 litrów, założone 2 miesiące temu, pyszczaki dopiero od 4 dni (10 sztuk Saulosi i 10 Sprengerea). Parametry wody przy wpuszczaniu ryb z JBL NO2 miedzy 0,01-0,025, NO3 miedzy 1-5 ( kolor pomiędzy), NH4<0,05. Od ok. miesiąca, wpierw pierwotniaki a od 3 tygodni zakwit wody ( kolor zielony!!!) Probowalam napowietrzania, zakrywalam kocem na ponad 2 tyg i nic. Ciut lepiej, ale po włączeniu światła ( po wpuszczeniu pyszczaków) znów mega zielona inwazja. Filtracja mechaniczna Aquacel Turbo 2000, biolog Unimax 250 ( z 1 litrem ceramiki: 0,6 l starej z mechanika i 0,4 l nowej z Unimaxa. Ceramika tylko w dolnym kosxu, w górnym gąbka, 2 środkowe puste). Tu dziekuję Panu Henrykowi Decorrativo za całą pomoc!!!

Kiedy doszłam, że to zakwit wody zamówiłam lampę uv, ale przyjdzie dopiero w przyszłym tygodniu. Martwiąc się o ryby przetrząsnęlam chyba cały internet i znalazłam sposób z Mikrofibrą. Otóż dziś rano o 9.30 założyłam na  wlot mechanika zamiast gąbki i na wlot biologa szmatki z mikrofibry. Woda zaczęła klarować się w oczach!!! Płuczę tylko co Ok 3 godziny szmatki, bo są całe zielone. Dołożyłam tez cykler 1700 l/ godz tez ze szmatką na wlocie żeby proces czyszczenia przyspieszyć i o godz 17.00 woda prawie kryształ!!!?Oczywiście wspomagam proces kocem na akwarium 

Moje pytania brzmią:

1. Czy jak się całkowicie wyklaruje, usunąć mikrofibrę i założyć starą gęstą gąbkę na mechanika?

2.Czy dać prefiltr na biologa?

3. Czy otwierać kubełek i wypłukać media w czystej wodzie akwariowej?

4. Czy dołożyć 1 Amp Prodigio Biodigest do kubełka?

5. Jak przyjdzie lampa to przez ile godz i jak długo stosować aby usunąć Ew. Resztki glonów?

6. Czy po wyklarowaniu wody i ponownym włączeniu światła glony powrócą? Czy moze utrzymać szmatki z mikrofibry do czasu przyjścia lampy uv? 

7. Cykler usunąć ( bo to już chyba za duża pralka w akwarium)?

8. Czy utrzymać 10 godz świecenia? Mam 2 białe listwy led 110 cm dł i 1 niebieską listwę tez 110 cm między nimi.

 

Opublikowano

witam możesz dla pewności wpuścić ryby tylko parę sztuk  ,świecenie światełka może utrzymać jak masz teraz 

1 nie

2 to zależy ja ma ze go nie zakładam zbędny jest jak dla mnie 

3 nie otwierać kubełka wcale na to przyjdzie czas jak naj mniej otwierania kubełka 

4 nie wypowiem się 

5 nie wypowiem się

6 glony powrócą wtedy jak będzie parametry złe w akwarium ,światło może się świecić jak pisałaś

7 tak

8 reszta kolegów się wypowie na ten temat 

12 minut temu, Xero1982 napisał:

PS. Mareckee Tobie oczywiście też dziękuję i wszystkim forumowiczom, którzy podzielili się swoimi cennymi uwagami?

trzeba czasu zawsze ktoś się wypowie z doświadczeniem lepszym 

Opublikowano

PS. Mareckee Tobie oczywiście też dziękuję i wszystkim forumowiczom, którzy podzielili się swoimi cennymi uwagami?

image.jpeg

image.jpeg

To jest różnica po 9 godzinach

Opublikowano (edytowane)

A ta zamówiona lampa to ta montowana we filtrze?

Ampułkę prodibio możesz wlać bezpośrednio do akwarium po wylot mechanika. Resztę zrobi cyrkulacja wody.

Co do prefiltra to na pewno on nie zaszkodzi. Jeżeli masz 20 ryb to troszkę syfu narobią (napewno jak będą dużę bo nie piszesz jakiej wielkości)

Stosując prefiltr nie musisz często zaglądać do kubełka zwłaszcza przy dużych rybach. Ja założyłem wielkiego atmana jako prefiltr i przy 10 małych rybkach (wkrótce planuje zwiększyć obsadę) wiem, że przez najbliższe kilka może 5-6 miesięcy nie będę do niego zaglądał.

Edytowane przez mareckee
Opublikowano (edytowane)

To póki co nie otwieraj kubła. Jak lampa dotrze do Ciebie i będziesz ją chciała montować to wtedy moim zdaniem masz czas wypłukać wkłady z filtra w czystej wodzie z akwarium.

Swoją drogą, sposób w jaki oczyściłaś wodę jest zdumiewający. A kolor mikrofibry ŚWIETNY :D

Edytowane przez mareckee
Opublikowano

Haha, jak szaleć to szaleć Atman tez kolorystyką powala?Żadna różnica czy jaskrawa zieleń (gąbek oczywiście, bo wody to już mi uszami wychodził) czy róż?

Opublikowano

Z Anią sobie na PW już ten temat omawiamy więc tylko pewne rzeczy które zauważyłem na fotkach .

Akwarium nowe a ryby dopiero co wpuszczone więc nie ma co czyścić.

Koleżanka ma wodę podatną na wszelkie wykwity - najpierw miała pierwotniaki a teraz w świeżym akwarium zielony zakwit wody.

Nie wiem czy akwarium nie stoi w oknie lub blisko.

Aniu będą potrzebne pomiary NO2, NO3 i ten PO4 testem Saliferta. bo zazwyczaj przyczyna leży w proporcjach N/P i kilku czynników wspomagających taki zakwit glonowy wody jak światło słoneczne, długi czas świecenia, nawożenie roślin, wzrost NO2 i NO3 przy jednocześnie wysokim PO4 i słabym ruchu wody.

1/Oczywiście najpierw zaleciłem zakrycie całkowite zbiornika i wyłączenie oświetlenia bo to najprostsze. Jak widać nie pomogło.

2/ Mechaniczne wyłapywanie glonów z wody albo na wacie akwarystycznej a nawet w tym przypadku zwykłej aptecznej bo co dziennie wymieniamy na nową. Jak widać mikrofibra o której Ania wyczytała w internecie a o której nie wiedziałem też się tu sprawdza.

3/ Najskuteczniejszą ale kosztowną metodą jest włączenie lampy UV - bo ona na bieżąco zabija  wszelkie glony i bakterie które znajdują się w przepływającej przez nią wodzie więc glony giną i nie rozmnażają się nowe w wodzie. Natomiast nic nie ginie co jest na złożach, kamieniach, piasku więc szybko zostają zasiedlone te rewiry glonami.

4/ Bardzo skuteczne jest też dozowanie CO2 albo jak roślinni ( jeśli mamy) albo dowolnej firmy Carbo w płynie -  dawkowanie wg instrukcji.

5/ Są też metody chemiczne najszybsze i najskuteczniejsze np  podwójna dawka tego

https://www.akwarystyczny24.pl/images/Azoo/Uzdatniacze/GreenWaterRemover.jpg

 

https://www.akwarystyczny24.pl/azoo-green-water-remover-120ml-skuteczny-preparat-usuwajacy-zielona-wode-w-akwarium-p-2537.html

 

z mojego doświadczenia na wieki usuwa ten problem zielonej wody używany tu "atrament"  czyli Microbe Lift Phosphate Remover - produkt naturalny usuwający PO4 i SiO2 ale ten działa niezwykle silnie i zaczynamy od 1/2 niższej dawki tylko po pomiarach testami kropelkowymi Salifert PO4 i poziomie powyżej 0,4ppm PO4.

 

 

 

Opublikowano

image.jpeg

image.jpeg

Dzisiaj po równych 24 godzinach woda kryształ! Żadnego zmętnienia nawet patrząc od boku. Widoczność taka, że można napis na cyrkulatorze przeczytać patrząc od boku?

Zobaczymy co będzie dalej.

Niestety akwarium rzeczywiscie stoi w rogu miedzy oknem a oknem tarasowym?

Teraz czekam na lampę, żeby pozbyć się różowych szmatek?

Moze jakieś sugestie od Was? Prefiltr na kubełek? Wata akwarystyczna do kubła? 

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ? EDIT: Sprzedawca wyklucza pomyłkę ze względu na kolor. Być może słaby przepływ przez żywicę, jak pływa w ruchomym złożu. Wrzuciłem do solanki. Zobaczymy co z tego wyjdzie...
    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
    • A nie zostało udowodnione kilka lat temu na forum, że kolor zupy purolajtowej bierze się z odkładającego się w złożu syfu i nijak nie ma do tego czy złoże zostało prawidłowo zregenerowane czy nie?  Fsęsie, że purolite solidnie wypłukany w czystej wodzie nie będzie puszczać koloru, ale nie poradzi nic na NO3 i odwrotnie - brudny ale prawidłowo sformatowany będzie brudzić ale działać, pomijając dodatkowy niewypłukany syf.  
    • Koledzy, mam dość obojętną wodę w kranie (nigdy nie odpowiada na zaczepki) i szkło bez piasku, z dnem strukturalnym na dnie. Szukam jakiegoś medium do trwałego podniesienia pH bez sypania sody czy innych soli, ale poza kruszonym koralowcem nic nie widzę. Kiedyś było coś takiego ale ze sklepów zniknęło, więc pewnie było po prostu słabe. Może któś, cóś?  450L, 350L wody netto, filtracja FX4 i JBL 901 z grzałką przepływową.   
    • ok, dziękuję, zamówię u tego sprzedającego.
    • Żywice do zbijania NO3 używam już od ponad 6-u lat - początkowo miałem Purolite A520E a po ok roku przesiadłem się na PA202. Regularnie co 2 tygodnie staram się robić kontrolny pomiar NO3 więc mam trochę danych statystycznych (ok 200 pomiarów) 🙂 Testy robię paskami JBL proscan, które skalibrowałem sobie kropelkami JBL, a ostatnio używam jeszcze kropelek Zooklek. PA202 pracowało u mnie prawie 5 lat, po czym wymieniłem je na nowe. W starym (mniejszym) akwarium żywicę regenerowałem jak NO3 dochodziło do 20, w obecnym nowym (większym) dopiero jak przekracza 30, przy czym w starym akwarium miałem dużo mniej ryb niż obecnie 😉 .  W obu przypadkach pierwszą regenerację robiłem po 26-28 tygodniach czyli po ok pół roku. Przy regularnych cotygodniowych serwisach zużywam i podmieniam ok 120 l wody (30%), a gdy NO3 dochodzi do 30 to robię większą podmianę (ok 50%). Gdy kolejne 2 pomiary (co 2 tygodnie) pokazują 30 to planuję regenerację i oczywiście razem z nią znaczącą podmiankę wody (nawet 70%). Czas pomiędzy kolejnymi regeneracjami stopniowo malał i początkowo było to ok 20 tygodni, aż doszedłem do 12-14 tygodni. Od marca 2024 mam nową żywicę, którą regenerowałem po raz pierwszy we wrześniu. Zaskoczeniem dla mnie było to, że już po 4 tygodniach od regeneracji N03 podskoczyło do 30. Na szczęście kilka większych podmian i NO3 spadło, ale po kolejnych 4 tygodniach znowu wskoczyło na 30 i tak się już utrzymuje - dla jasności Zoolek pokazuje pomiędzy 20 a 50. Tak szybki czas po którym żywica mi się zapchała po pierwszej regeneracji wzbudził moje zaniepokojenie i stąd moja ostatnia dociekliwość i aktywność w tym wątku 🙂  Za tydzień planuję regenerację nowym sposobem, o którym pisałem poprzednio - 30 litrów solanki ok 3% (1kg soli), powolny, pojedynczy przepływ przez blok z żywicą. Zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂 
    • W akwarystyce problemem jest wiązanie DOC przez żywice. Przy stacji uzdatniania nie ma problemu. Producent określa parametry regeneracji w kolumnie, gdy DOC nie jest problemem. Warunki regeneracji pewnie są tak ustawione, żeby było dobrze (zużycie solanki, czas, efekt) a nie najlepiej (efekt?). Która metoda jest najskuteczniejsza (i co to znaczy)- trzeba zrobić eksperymenty. Pytanie czy bardziej wymagająca metoda regeneracji da na tyle wyraźny efekt, by było warto ją stosować. Myślę że najlepsza (efekt) będzie regeneracja w kolumnie z bardzo wolnym przepływem, solanką z ługiem sodowym (żrący!). Najlepiej na ciepło (do 60 stopni z ługiem). Napisz proszę o wynikach swoich eksperymentów
    • Ja od lat używam takiej owaty: https://allegro.pl/oferta/wloknina-poliestrowa-filtrujaca-owata-600-g-8994288263 Nie pyli i idealnie filtruje wodę - polecam.
    • Używam właśnie poliestrowej od innego dostawcy niż poprzednim razem bo tamten już nie ma jej w ofercie. Tamta poprzednia nie robiła mi takiej wody. Oczywiście nie można wykluczyć, że ubytek bakterii ze starej owaty właśnie to powoduje, mimo braku zmiany parametrów NO2, NO3, ale może też trafiłem na wyrób z innej chińskiej fabryczki gdzie proces produkcji jest trochę inny . Woda wygląda przez dwa -trzy dni jak by była lekko zabarwiona (zafarbowana) na na biało, a nie pływał w niej jakiś widoczny gołym okiem pył.  Chyba przy następnej wymianie  włożę wkłady sznurkowe i zobaczę co będzie się działo. Czy ktoś z Forumowiczów używa gotowych sznurkowych , jeśli tak to z jakim PPI bo pamiętam, że kiedyś używałem jakieś w miarę gęste i po kilku dniach się zapychały.
    • Sprzedawca nie ma tu znaczenia, należy zwracać uwagę na rodzaj włókniny. Silikonowe pylą, poliestrowe nie. https://allegro.pl/oferta/wloknina-tapicerska-poliestrowa-owata-sztywna-300g-12017517499
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.