Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
wniosek nasuwa się sam. Dieta mięsna gwarantuje 2 razy dłuższe życie niż roślinna. Dlatego tak lubie mięsko

Oj nie tylko o dietę tu chodzi :) . Duże znaczenie ma tu także wielkość ryb, a jak wiadomo, zazwyczaj więksi żyją dłużej.



Mateusz Twoja idea trafiła mi do serca mam nadzieje, że tak jest naprawde :D

  • 6 lat później...
Opublikowano
Okres 10-cio letni jest bardzo realny. Sądze że pełnej odpowiedzi nie uzyskasz. Jest to spowodowane tym, że długość życia pyszczaków może być bardzo różna a w sumie nie wiesz czy ryba zdechła ze starości czy np jako, że była stara to zapadła na chróbsko. Osobiście mam najstarsze pysie które mają około 4 lat, są jeszcze rybami nie zdradzającymi jakichkolwiek objawów starosci.


Jako ciekawostkę podam, ze mój Cierniooczek Khula ( nie jest w akwarium z pysiami ) żyje u mnie już ponad 11 lat dokładnie od 20.01.1995 r. Jest to ryba która gdy ją dostałem miała około 2 lat. Gdy około 6 - 7 lat temu zdychała mi druga rybcia tego gatunku stwierdziłem że to chyba ze starości ... czas pokazał jak mocno się myliłem ;).



Jako ciekawostkę podam Wam, że rybka z tego postu żyje nadal. Muszę nagrać z nią nowy odcinek filmu " Nieśmiertelny " ;). Wczoraj widziałem ją u siostry w akwarium. Wyglada naprawdę staro jest to obleczona skórą głowa i kregosłup ale to małe stworzonko weryfikuje moją wiarę w długowieczność ryb. Ma na chwilę obecną około 20 lat ( u mnie jest ponad 18 ) :shock: i jest starsza od naszych niektórych kolegów :mrgreen: .


Moje pyszczaki dzisiaj popatrze w notatki ale chyba nie przekroczyły 8 lat, jednak nigdy nie miałem ich do śmierci bo trafiały do baniaków znajomych czy klubowego a tam niestety nie było im juz tak dobrze jak u mnie w domu.

  • Dziękuję 2
Opublikowano

Nie mogę sobie odmówić przytoczenia pewnej historii.

Moją pierwszą rybą (nie licząc akwarium, które miałem jako dziecko) był zbrojnik niebieski. Był „starterem” w akwarium z brzankami sumatrzańskimi. Dorobił się od razu imienia „Całusek” – był jedyną rybką dokładnie identyfikowaną przez moje dzieci. Gdy przeprowadzałem się do domu, zdarzył się okres, że nie było mnie w mieszkaniu około dwóch tygodni. Tęczanki, które wtedy pływały z naszym „bohaterem”, przeżyły, ale po zbrojniku ślad zaginął – myślałem, że został zjedzony przez tęczanki. Rybki zabrałem do innego zbiornika, akwarium zostało w mieszkaniu. Po pół roku jak je zabierałem do domu, wyjmując korzeń zobaczyłem pod nim Całuska – wyobrażacie sobie moje zdziwienie a potem radość. Chłopina przeżyła, bo woda dzięki szczelnej pokrywie wolno parowała, grzałka przez przypadek pozostała włączona do gniazdka, a zbrojniki jak się okazało potrafią przeżyć skrobiąc korzeń. Przeżył w sumie 16 lat, żyjąc w swoim 60cm akwarium i będąc traktowanym jako członek rodziny. Żyłby mam wrażenie do dziś, gdyby nie wykończyła go awaria grzałki. Nawiasem mówiąc zorientowałem się dopiero następnego dnia i to jak poczułem że woda jest zimna, bo nasz Całusek zastygł z naprężoną płetwą grzbietową.

Przepraszam, że nie do końca na temat. Ale żeby nie było - moje pyszczaki mają dopiero cztery lata.

Opublikowano

To w sumie na temat bo 16 lat to piękny wiek ;). Z zapomnianymi rybami miałem tez przygodę. Likwidowałem baniak u teściowej i wydawało mi się, że wyłowiłem wszystkie ryby. W akwarium wyłączyłem światło, grzałki i filtry i dziwnym trafem spuściłem tylko 2/3 wody resztę zostawiając w baniaku. Kiedyś ( po około 2 miesiącach ;) ) postanowiłem dokończyć to co zacząłem bo teściowa miała ochotę mnie zabić ;) i znalazłem tam 6 saulosi, które przerzuciłem dla kumpla do tego akwarium z kotnika, ryby były w dość dobrym stanie zdrowia choć trzeba przyznać ze nigdy nie dorosły do pełnych rozmiarów. Jednak zywienie w okresie od urodzenia do 4-5 miesiąca jest najważniejsze a one spędziły 2 z nich w 20 stopniowej ciemnicy tylko na porastających skały glonach.

  • 4 lata później...
  • 8 miesięcy temu...
  • 6 lat później...
Opublikowano (edytowane)

Trochę stary wątek ale może ktoś coś napisze. Jak długo żyją u Was ryby np z rodziny Lethrinops? Wiem, że jest ich dużo ale tak ogólnie pytam, ale też dlatego że dzisiaj jednego Lethrinopsa znalazłem sztywnego. Nie wiem dlaczego padł. Ładnie pływał, jadł. 4 lata u mnie, obsada spokojna szczególnie obecnie. 

Coś z innych grup wyróżnia się? 

Mbuna? non-Mbuna? Kundelki? 

Ciekawi mnie to, a na razie moje najstarsze ryby (Malawi )były kupione 4 lata temu. 

Synodontis Eupterus dwa cielaczki są u mnie jakoś od 2008roku. 

Edytowane przez Pikczer
Opublikowano (edytowane)
W dniu 13.09.2024 o 13:02, Pikczer napisał(a):

Jak długo żyją u Was ryby np z rodziny Lethrinops?

Zdjęcie jest sprzed niecałych trzech lat. Jest to rybka urodzona w pierwszej połowie 2020r

Jedna z :

W dniu 28.09.2020 o 22:42, tom77 napisał(a):

60x30x30 z małymi Lethrinops sp. "red cap" (ostatni miot - moja duma i nadzieja na przyszłość🙂

z wątku:

Tak więc najstarsze moje Lethrinopsy mają ponad 4 lata i mają się dobrze.

Z innych malawijskich ryb - najstarszy mój Placidochromis phenochilus (white lips) dożył coś ponad 8 lat, zdjęcie z 2020r :

Generalnie moim zdaniem pyszczaki rzadko umierają ze starości.

Są głównie inne przyczyny niedoczekania śmierci ryby w naszym akwarium: naturalna agresja (zwłaszcza przy źle dobranej obsadzie), brak "szacunku" ryb dla "dziadków", zawirowania z czasie wakacji (opieka nad zbiornikiem np. członka rodziny), wprowadzenie choroby przy zakupie nowych ryb lub karmieniu pokarmem żywym, ale najczęściej chęć akwarystów do zmiany obsady. 

 

Edytowane przez tom77
  • Dziękuję 1
Opublikowano
3 godziny temu, tom77 napisał(a):

Tak więc najstarsze moje Lethrinopsy mają ponad 4 lata i mają się dobrze.

 

 

Coś ściemniasz, skoro tak od tak dawna nie wrzucasz żadnych aktualnych zdjęć ryb :) 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dziękuje za propozycji - co do ilości aktualnie 44 ryby wielkości 3,5-4cm, na wakacje redukacja obsady. Co do zakupów wiadomo, że taka ilość i tyle rodzajów pokarmu to przesada, dlatego poszukuje godnego uwagi "zestawu tygodniowego", aby utrzymać ryby w zdrowiu i witalności.
    • Nie wiem ile ryb i w jak dużym akwarium planujesz ale zastanów się czy ilości jakie chcesz kupić zmieszczą się w dacie ważności. Bez względu co kupisz to proponuję dokupić Tropical D-Alio Plus w granulacie ( można w płatkach ale nie wiem czy jest).  Jest to pokarm ze zwiększoną dawką czosnku i warto go podawać raz na tydzień w celach profilaktycznych.
    • Witam, Przy zakupie obsady dostałem żarcie dla nich na początek - z racji tego, że muszę coś dokupić co byście polecali do skarmiania obsady złożonej z:   Chindongo saulosi Metriaclima estherae red red Pseudotropheus sp acei Luwala Iodotropheus sprengerae makokola red   Chiałem zamówić dla nich: Tetra Pro Algae TROPICAL Soft Line Africa Herbivore S Tropical Super Spirulina Forte Mini Granulat Tropical ICHTIO-VIT Tropical MALAWI CHIPS TROPICAL SPIRULINA SUPER FORTE MINI GRAN   Co myślicie na ten temat? Co byście polecili pod taką obsadę?
    • Jeśli miałbym coś dołożyć do maingano i rdzawych to Perlmutt wydaje się być według mnie najlepszym wyborem. Przy wolno rosnących rdzawych i małych perlmuttach, gatunek maingano powinien skupić się na przepychankach tylko między sobą, zupełnie ignorując pozostałe dwa gatunki.
    • Ponad 20 lat mam malawi i nigdy nie miałem Maingano bo to taki "oklepany" gatunek z każdego zoologa. Ale podczas wizyty u Darka Gaży w 2023 zobaczyłem ryby trzymane na słońcu w mauzerze i oszalałem - jakie to śliczne ryby!! Oczywiście wziąłem 8 sztuk i trafił się układ 1+7, obecnie mam 1+5 w akwa 180x70x55 i zachowanie bezproblemowe, oczywiście towarzystwo to zarówno bardziej agresywne jak i słabsze ryby ale z tego co widzę to najbardziej zainteresowane są sobą nawzajem. Mocno zainteresowane były również dodaną do zbiornika młodzieżą M. kaskazini czyli ryb podobnych kolorystycznie, ale bez przesadnej agresji. Bardzo szybko się wycierają, samice wzorcowo donoszą i duże ilości narybku. Z ciekawości odłowiłem 2 samice i rozpocząłem eksperyment z karmieniem młodych. Wniosek mogą być trzymane na 100% pokarmach mięsnych bez żadnych problemów. Po żywej artemi na początku zaczęły dostawać mix granulatów tetry min/discus płatki d50 itp. Pierwsza spirulina dopiero po kilku tygodniach i rybki rosły bardzo szybko. Młode z końca września/października mają już 4 - 4,5 cm. Oczywiście nie polecałbym takiej diety fest na masę ale to pokazuje ich wszechstronność pokarmową. W akwa ogólnym ze względu na inne ryby jadą w 100% na diecie roślinnej. Dla mnie muszę przyznać to teraz obowiązkowy gatunek w akwarium mbuna i wstydzę się, że tyle lat omijałem tą rybę.
    • Możesz też ogólnie wszystkim rybom zaserwować przez tydzień tylko Sera Bakto Tabs. Następnie przez tydzień podawaj namaczany pokarm w Zoolek Capiforte na przemian z Zoolek Capisol. Powodzenia 🍻
    • Fajne urządzenia. Mam dwa tego typu, jedno to  listwa do akwarium, druga to zwykła przejściówka mierząca pobór mocy i pokazująca ilość zużytych kwh. Jednym minusem tych urządzeń jest to, że same pobierają ok. 1 do 3 Watt prądu.     
    • Pobierasz aplikację i można zaprogramować czas załączania i wyłączania ma cały tydzień, bieżący podgląd poboru energii, można zdalnie sterować, wadą względem mechanicznego jest to że potrzebny jest dostęp do neta zaletą duża możliwość programowania 
    • Podejrzewam , że ta ryba od początku miała aktywnego pasożyta co widać po zapadniętym brzuchu mimo iż pobiera i zjada pokarm.  Może właśnie dlatego od początku była mała i najsłabsza.  Przyjrzyj się jej odchodom. Ewidentnie widać , że są długie i białe co świadczy o złym trawieniu ( pasożyt) . To , że teraz pada ofiarą agresji jest zrozumiałe. Jest słaba i każda ryba w takich okolicznościach w akwa może być nękana.  Weź ją odizoluj albo do innego akwa albo do kotnika w tym akwarium  .  Jedno i drugie ma plusy i minusy.  Spróbuj ją leczyć . Sposoby leczenia znajdziesz na forum. Wpisz w SZUKAJ  słowo LECZENIE , zaznacz WSZĘDZIE a znajdziesz masę tematów. W razie czego to pytaj ale w odpowiednim dziale czyli " CHOROBY, LECZENIE, PROFILAKTYKA". 
    • Bardzo dobry wybór 🍻 do tej obsady dołożyłbym jeszcze Cynotilapia zebroides 'Jalo Reef' lub Chindongo saulosi (tylko nie wersja coral). Nie wiem od kogo zamawiasz, ale wziąłem młode od Rafała Maciąga i wydają się być bardzo dobrej jakości. W ten sposób będziesz miał wszystkich czterech gatunków ładne samiczki. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.