Skocz do zawartości

Dojrzewanie 300l - problem


damianhm

Rekomendowane odpowiedzi

Damian nie damy się sprowokować.:D

Ja ci nie daję żadnych gwarancji jak bardziej doświadczeni koledzy ale i nie zalecam grodzenia baniaka drutem kolczastym, ani też pomiarów wody nie zaliczam do gmerania w baniaku.

maleńkie resume:D

start 11.11.2016 czyli ponad miesiąc temu a wszystko było zrobione jak w szablonie startu na WA.

28.11.2016 czyli po  17dniach okazuje się że NH4 - z 0,6ppm spadło tylko do 0,3ppm  i stoi ,NO2 stale i niezmiennie było 0,1-0,2ppm  a NO3 stale od kranówy aż do końca 10-15ppm

czyli  przez 17 dni nic a nic nie ruszyło ani I ani II etap nitryfikacji.

coś mnie tknęło i kolega przysłał mi wodę z tego baniaka do badań - wyszło że wszystkie testy  zupełnie żle mierzyły - poszły do kubła i nic nie wiadomo było jak ten  start przebiegał.

okazało się że

NH4 nie było 0,3ppm tylko 0ppm

NO2 nie  jest 0,1-0,2 tylko 0,06ppm

NO3 nie jest 15ppm a 1ppm

Kolega nic nie gmerał nic nie ruszał nic nie zmieniał - wylał tylko całą tą starą wodę nalał nowej przez ustrojstwo i zrobił na dobrych testach nowy start na WA dnia 1.12.2016

w dniach 1-7. 12 zakończył się książkowo I etap nitryfikacji i cały amoniak NH3/4 został przerobiony na NO2.

w dniach 1-5 .12 ruszył mu także II etap nitryfikacji przemiany NO2 -> NO3  i zanotował wzrost NO3 od startowego 5ppm do 20ppm

od dnia 7.12 II etap nitryfikacji się zatrzymał mimo że już działał !!!!!

bo od tego dnia nic z ogromnego ponad 1ppm NO2 nie przechodziło w NO3 i stale było 20ppm.

Gdyby koledzy poczytali starty wielu młodzianków:D to by zauważyli że wielokrotnie tak się stało i tym co startowali na WA, na siki, na szczyptę pokarmu a także tym na rympał czyli bez niczego tylko na zegarek i byli tacy co po 2 miesiącach czekania wpuścili ryby bez pomiarów wody - i wytruli ryby w surowym baniaku.

Proszę prześledzić  start baniaka inmara - dziś ma przepiękne ryby i już nie pamięta swojego startu - a ja pamiętam i wiem co mu podpowiedziałem i co zrobił..

2 godziny temu, Pleziorro napisał:

Ja tylko zadam jedno pytanie, po co robić podmiankę w świeżym dojrzewającym akwarium ? przecież piasek się nie otruje wysokim stężeniem No2 ?

Wreszcie sensowne pytanie i na temat baniaka Damiana.

Z mojego doświadczenia laika w startowaniu na WA wynika że takie zatrzymanie dojrzewania na II etapie zdarza się coraz częściej i nie zależnie od metody startu. Nie wiem co jest powodem ale wiem jak to odetkać;).

Zawsze podmiana części wody w takim zatrzymanym starcie oraz jednoczesne wlanie nowej porcji bakterii nitryfikacyjnych w postaci ampułki Prodibio Biodigest  ( proporcjonalnie do całej wody to jest 1 ampułka na 1000l wody )

powoduje że po kilku dniach zawsze taki zatrzymany proces ruszał dalej.  Ale znając ciutkę biologię nitryfikacyjną gwarancji żadnych nie daję.

teraz nasz punkt odniesienia to NO2 -0,6ppm a NO3 -10ppm ale pamiętamy że już był wzrost NO3 od 5 do 20ppm .

Po to więc Rafale zaleciłem i Damianowi te pierwsze i teraz drugie gmeranie w baniaku od miesiąca, bo fakt ryb nie ma a piaskowi wysokie NO2 nie szkodziło.

Zauważyłem też że pozostawienie takiego zatrzymanego startu nawet przez następny miesiąc nie powoduje że baniak sam ruszy - stoi jak zaklęty a przecież z wysokim NO2 przeważnie poza skalą i NO3 zawsze na poziomie 20-10ppm i może tak stać do usranej śmieci aż przyjdzie gajowy czyli żona delikwenta i go pogoni z domu z takim pustym bez ryb a śmierdzącym baniakiem. I tak kończy się czekanie.

Damian jak pisałem za kilka dni pomiary NO2 i NO3. Zapewne NO2 znowu wyskoczy poza skalę ale np u inmara od razu poleciało w dół na łeb więc reguły nie ma. Ważne by odnotować znowu wzrastający NO3 od 10ppm - to jest dowód że II etap znowu ruszył.

czekamy

Poprawiłem poknocone cytaty - Plezi

 

Edytowane przez Pleziorro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonałem pomiary, spadek NO2, NO3 bez zmian...

Data pomiaru:

NH4

pH

NO2

NO3

KH

GH

01.12.2016

0.4

7.6

0.05

5

12

14

03.12.2016

0.2

-

0.6

10

-

-

05.12.2016

0.1

-

1

20

-

-

07.12.2016

<0.05

-

1

20

-

-

09.12.2016

-

-

1

20

-

-

12.12.2016

-

-

1

20

-

-

13.12.2016

PODMIANA 50% WODY + AMPUŁKA BAKTERII

Wyniki 10min po podmianie wody

-

-

0.6

10

-

-

17.12.2016

-

-

0.3

10

-

-

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie po to była ta podmiana - znowu ruszył II etap nitryfikacji  a przecież już wcześniej działał i to doskonale.

Nie zawsze jest tak jak napisane w książkach.

znowu masz spadek NO2 o 50% w 4 dni

jak masz jeszcze ampułkę PB to wlej - tego nigdy nie za dużo. i za 4 dni pomiary.

Jak nie masz to kup Prodibio Biodigest ale razem z tym koniecznie Kordon Amquel Plus 118ml

jak NO2 spadnie do 0,05 ppm wpuszczaj ryby tylko z naszych hodowli partnerskich:)

żebyś sobie kundelków nie nakupił:(

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, wykonałem pomiary, chyba koniec dojrzewania :).

Data pomiaru:

NH4

pH

NO2

NO3

KH

GH

01.12.2016

0.4

7.6

0.05

5

12

14

03.12.2016

0.2

-

0.6

10

-

-

05.12.2016

0.1

-

1

20

-

-

07.12.2016

<0.05

-

1

20

-

-

09.12.2016

-

-

1

20

-

-

12.12.2016

-

-

1

20

-

-

13.12.2016

PODMIANA 50% WODY + AMPUŁKA BAKTERII

Wyniki 10min po podmianie wody

-

-

0.6

10

-

-

17.12.2016

-

-

0.3

10

-

-

21.12.2016

-

-

0.05

15 

-

-

Edytowane przez damianhm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, deccorativo said:

baniak dojrzały - wpuszczaj ryby kolego i powodzenia w hodowli. Miałeś kupić Amquela - pamiętałeś?

Rybki będą jutro, będę zdawał relacje z parametrów wody po wpuszczeniu ryb

Kordon Amquel Plus - kupiony, przyszedł mi wczoraj kurierem ;)

Przed wpuszczeniem ryb wykonać dzisiaj podmianę wody ? Chciałbym lekko aranżacje zmienić i wyczyścić wszystko z tego białego nalotu.

Dziękuję Panie Henryku za pomoc !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. 22.12 wpuściłem 26 maluchów 3-4cm.

Tak wyglądają parametry wody 2 dni po wpuszczeniu ryb:

Data pomiaru

NH4

pH

NO2

NO3

KH

GH

24.12.2016

 <0.05

7.6

0.2

15

10

12

Parametry są ok ?

Obecnie mam problem z temperaturą wody. Mimo tego, że grzałka jest wyłączona temperatura wody wynosi 28 stopni (wzrosła z 26). Podejrzewam, że świetlówka (T5 - 39w) mocno nagrzewa wodę, druga świetlówka jest zakryta folią aluminiową. Robić coś z tym, czy taka temperatura wody jest jeszcze akceptowalna ?. Mógłbym np. zdjąć pokrywe i zostawić na 2h z oknami otwartymi w pokoju, może to jakoś zabije temperature.

 

BTW. Akwarium to coś pięknego :D

Edytowane przez damianhm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.