Skocz do zawartości

Jak zrobiłem sumpik... czyli filtr w moim wykonaniu ;)


Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem dzis przedstawic filtr który zrobililem w hmm... 1 godzine 8) .

A wiec do zrobienia takiego filtra skłoniła mnie awaria starego filtra(kaskadowego)który był bardzo głośny i pekł w taki sposób , ze ciezko byloby go skleic.

Przejdzmy do omówienia budowy filtra, do jego zrobienia było potrzebne mi:

- 11litrowe akwarium - 10zł

- rurka PCV 3/4 " ok.50cm + 2 kolanka łamane w 90 stopniach - 4.20zł

- węzyk gumowy fi 8mm ok. 50cm - 1zł

- pompka ze starego filtra wewnetrznego aquael'a fan mini (troche słaby bo 260l/h ale i tak daje rade, w sumie obróci niecale 3 razy akwarium w ciagu godziny :D , niedlugo zmienie na cos ok.700l/h) - 26zł (caly filtr)

- 4 szybki o potrzebnych wymiarach - 5zł

- sylikon akwarystyczny (zeby przekleic czyms te szybki - 5.80zł

- wkłady mam narazie ze zwirku o róznej granulacji i z gabek - ok.6zł za wszystko + woreczki , które zrobilem z firanek (o drobnych dziurkach tak aby nic sie nie wydostalo oprócz wody)


Z materiałów to tyle. Teraz omówie co po kolei robiłem:


1. Przykleiłem szybki do akwarium tak aby woda przepływała raz dolem a raz góra (mam 3 komory na wkłady filtrujace)

2. Czekałem az sylikon wyschnie ok. 24h (wiem, ze na poczatku pisalem, ze zrobilem w godzine calosc ale nie bralem schniecia silikonu pod uwage)

3. Umiescilem wkłady (gabki i zwirek) w firankach po czym je zszyłem;)

4. Włozyłem wkłady do akwarium.

5. Obciąłem rurke PCV na 3 czesci (pierwsza która miała byc w duzym akwarium (ok.25cm) nastepnie ta która miała byc po kolanku dana (ok.10cm) i na koncu ta , co wchodzi w filtr (male akwarium) (ok.15cm)

6. Zgrzałem rurki PCV z kolankami w kształt litery "U"

7. Zdjałem obudowe (dolna) i wyjałem gabke z filtra aquaela.

8. Na wylot Aquael'a zamontowalem rurke igielitowa (gumowa o srednicy 8mm)

9. Wszystko umiescilem na swoim miejscu.

10. Wypoziomowałem i ustawilem filtr (male akwarium) tak aby wysokosci krawedzi w duzym akwarium i w malym akwarium(filtrze) byly an tej samej wysokosci) (A konkretnie pod filtr podłozyłem kilka warstw styropianu)

11. Zassałem wody z dużego akwarium poprzez rurke PCV ( ta w kształcielitery "U" i szybko włożyłem do filtra , który powoli sie napełnil woda.

12. Nastepnie uruchomiłem filtr (pompke aquael'a)

13. A teraz ciesze sie z pracy mojego nowego filterka (którego nazywam "małym sumpem"


Filtr ten działa na prawie plywania ciał.

Nie ma obaw co do awarii pradu bo juz testowałem go niejednokrotnie i woda poprostu staje i nic sie nie dzieje :)


Jestem bardzo zadowolony z pracy tego filtra, tylko musze jeszcze kupic nowa pompke , bo ta ma za mała wydajność.

:? Praca filtra jest bardzo cicha i niewidoczna (gdyz filtr stoi za akwa).


Filtr ten jest tak małych rozmiarów, ponieważ akwarium ogólne (malawi) ma pojemnosc 118l netto, a brutto ok 85l(odliczajac kamienie i piasek(zwirek)


Kalkulując teraz wszystkie koszty to ten sumpik wyniósł mnie ok.56zł wiec ok. 5 razy mniej niz nie jeden kubełek. Dodatkowa zaleta jest to że jestem "dumny" z tego ze mam filterek zrobiony przeze mnie :D:D


Wielkie podziekowania dla kolegi Makok'a , który podprowadził mi ten pomysł do głowy i pomógł go wykonac.


Oto fotka tego filterka (przepraszam za zdjecie ale filtr stoi w ciezko dostepnym miejscu dla aparatu i nie moge nic z tym zrobic):


18f01878aaf33fedmed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też zastanawiałem się czy u mnie w 200L nie zrobić takiego mini sumpa bo chciałbym aby zaciąg wody robił jako skimmer. Wszystko miało by działać na zasadzie grawitacji a spowrotem z sumpa do akwa jakaś głowica 1000L/h powinna dać radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest filterek przelewowy i według moich (i nie tylko) instrukcji brakuje jeszcze rurki od napowietrzania (od aquaela) wetkniętej w U z pcv, aby odpowietrzać kolanko po restarcie prądu, ale na gg BaczekSTWA sywierdził że i tak mu odpowietrza... więc co tam, nie moja podłoga :P


ale cieszę się, że mogłem pomóc... pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nom, nic sie nie stanie w razie awarri pradu , ale wole sie ubepieczyc... wiec Mokok jak to zrobic i gdzie??


PS

fotek lepszych nie bedzie bo jest bardzo ciezki dostep aparatem (ja mam jeszce Canona s6500, a jest on bardzo duzy). Reke wloze ale aparatu juz nie;/ ale przy wymianie filtrów lub "odinstalowaniu" filtra zrobie fotki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku awarii prądu absolutnie nic się nie stanie. Rurka nawet sie nie zapowietrzy, więc nie ma co kombinować. Mieszkania też na pewno nie zaleje.

Takie filterki są niezłą alternatywą dla normalnych sumpów. Jedyna wada, to konieczność zastosowania rur o bardzo dużej średnicy, jesli myślimy o większych przepływach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak bym chciał zastosowac w tym filterku pompke np. o wydajności 700l/h to moze rurke wieksza kupic czy 3/4 cala wystarczy??


Aha (lekki OT ale sory), teraz mam takie pytanko czy lepiej dokupic jakis filtr wewnetrzny do akwarium o wydajnosci ok. 500-700l/h czy moge zmienic tylko pompke na cyrkulacyjną np. 700l/h???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poniewaz mysle nad dorobieniem mini panelu/sumpa do 60l wiec szukalem informacji jak nie wiercac nic w baniaku zrobic przelew...


Stosuje sie pudelka przelewowe:

tutaj w wykonaniu szklanym

http://www.akwariadwa.webpark.pl/przelewy.html


Z angielskiego "overflow box":

http://www.melevsreef.com/acrylics/overflow.html

http://saltaquarium.about.com/od/diyove ... _Plans.htm

http://www.csd.net/~cgadd/aqua/overflow.htm


Zasada naczyn polaczonych jest ok, dopoki rura sie nie zapowietrzy ;k wtedy zawartosc sumpa laduje w akwa - i o ile akwa jest obliczone tak, ze woda z sumpa nie wyleje sie z akwa to jedyny problem to brak filtracji i ewentualnosc spalenia np. pompy obiegowej i sprzetu ktory jest w sumpie...


Ja bym jednak pomyslal o odpowietrzaniu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku awarii prądu absolutnie nic się nie stanie. Rurka nawet sie nie zapowietrzy, więc nie ma co kombinować. Mieszkania też na pewno nie zaleje.

Takie filterki są niezłą alternatywą dla normalnych sumpów. Jedyna wada, to konieczność zastosowania rur o bardzo dużej średnicy, jesli myślimy o większych przepływach...



To zależy oczywiście od wielu parametrów, ale ja i tak zastosowałbym odpowietrzanie przez głowicę, bo przy jakimkolwiek błędzie konstrukcyjnym (np słabe klejenie kolanek i mikro otwór) pompka wypompuje po restarcie prądu wodę do akwa a kolanko pozostanie zapowietrzone... niech wtedy woda w akwa dojdzie np. do świetlówek DIY i prąd porazi rybki - już nie mówię o wylaniu się na podłogę...

pewnie wiele czynników to np. wielkość obu zbiorników, zastosowane rury, głowica (przeplyw) itp... ale jednak dla świętego spokoju...


BaczekSTWA, ja Ci już pisałem na gg jak to zrobić i inaczej nie za bardzo wiem jak Ci to wytłumaczyć... może ktoś inny spróbuje?? i z dwóch opisów coś sobie wywnioskujesz? no bo nie wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Poprzednia obsada wróciła do sklepu, za takie pieniądze jakie sobie za nią policzą raczej będzie dobrze traktowana. Czas na porządki pod nową ekipę. Najpierw sterylizacja, 20 litrów wybielacza na godzinę przy działających filtrach (FX4 i JBL e901), potem dwie wymiany wody, której na szczęście w Irlandii jest pełno a dla plebsu jest darmowa.   Po odsączeniu wody i wywaleniu podłoża zostało samo tło i resztki silikonu, którymi przyklejony był styrodur. To zostawiłem żeby schło, trzeciego dnia zza tła zaczęły wyłazić robale, które przeżyły wybielacz ale szukały wody. Szóstego dnia ich już nie ma.  Następny krok to docinanie tła na dno. Mam już oryginalne juwelowskie, środek tylnej ściany ma inny kolor, bo tam się glony gnieździły. Zaleję to jeszcze raz perhydrolem dla pewności po tym jak baniak wyschnie do końca.  Samo tło Juwela jest absurdalnie drogie, ale skoro miałem je już na tylnej ścianie a dwa panele kupiłem po taniości to bez sensu było nie wykorzystać. Dociąłem do giętego frontu, brakujący kawałek z lewej załatam juwelowskim tłem na ten ich filtr - kosztuje połowę tego co cały panel, razem ma 36cm szerokości a ta dziura po lewej ma tylko 30cm.  Potem zacznie się jazda z maskowaniem łączeń, bo gwałcą przez oczy. Myślałem o silikonie posypanym piaskiem, ale tam jest zbyt dużo miejsca, więc chyba zostaje pianka montażowa i potem pomalowanie jej farbami akrylowymi. Przerabiał to może ktoś? EDIT: @TomekT Ty operowałeś pianką montażową przy tym tle ale potem pomalowałeś emalią a nie akrylem. Nie miałeś problemów z bąblami w piance po jej docięciu?   
    • Ja miałem podobnie, bo akwarium blisko drzwi do salonu i kobita narzekała, że ludzie będą sobie o nie głowy rozbijać (bo wszyscy nasi goście są niewidomi, wiadomo 🤓), udało mi się ją przekonać baniakiem z giętą przednią szybą.  Faktycznie optycznie zajmuje mniej miejsca jak się zza winkla patrzy, może to jest opcja dla Ciebie? 
    • Witaj Jest to obudowa/korpus Obudowa GW-E-L2 Tutaj masz linki do zestawu jaki kupowałem: https://sklep.osmoza.pl/obudowa-gw-e-l2-p-1390.html https://sklep.osmoza.pl/przewod-czarny-14-gw-14-bk-p-630.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14p14-p-1595.html https://sklep.osmoza.pl/zlaczka-zp14gz14-p-1461.html https://sklep.osmoza.pl/zawor-bv-zp14p14-p-1445.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14gz14-p-166.html 2 korpusy oraz mini hyroponikę napędza pompka Hydor PICO Evolution 250
    • Hej @Vrzechu, to zdaje się są obudowy liniowe jak tutaj, pewnie wielu z nas przez tę stronę kupowało korpusy filtrów do budowy ustrojstw do podmianek. 😉
    • Cześć Bastian! ✋ Gdzie zakupiłeś pojemniki na żywicę? Jak to się fachowo nazywa?  
    • Witam Dość dawno mnie nie było ale nie za dużo się działo, no może po za małą zmianą obsady. Placidochromis phenochilus Mdoka  8 szt. wielkość od 4-12 cm Placidochromis phenochilus 1 szt. Tanzania Lupingu 6 cm Labidochromis caeruleus 12 szt. (chyba) wielkość od 4-10 cm Lethrinops sp. GOLD Harbour Island 1+1 wielkość 9-10 cm Nimbochromis venustus 3 szt. wielkość 4-6 cm Placidochromis sp. "Johnstoni Solo" 5 szt. wielkość 4-6 cm Nimbochromis livingstonii  1 szt. wielkość  12-14 cm Jeśli chodzi o ceramikę to w zbiorniku jest: Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Sphere 2kg Maxspect Nano-Tech Clear Cube 8szt. Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Block 2szt. Uzupełniłem dwa rodzaje żywicy Purolite A520E oraz PA202 Nowe gąbki oraz włóknina oraz mała zmiana aranżacji VWZA7425.MOV  
    • Cześć. Olek  z Gliwic. Dopiero zakładam akwarium. Zbiornik 375L już kupiony...tyle i aż tyle pozdrawiam 
    • Witam, zdecydowanie lepiej pójść w jeden mocniejszy filtr. A jak się nie da jeden to dwa. Ale nie żałuj mocy.  Tak na oko wersja 1000 jest do akwarium 100-300l. Realnie bliżej mu do akwarium 100-150l.  Wersja 2000 od 400l akwaria obsłuży i tak bym traktował, że da radę w 400l.  Lepiej zakładać dużo bardziej pesymistyczną wersję niż później żałować i narzekać na filtrację. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.