Skocz do zawartości

Ocieranie, otrzepywanie się - choryba czy skutek pogryzienia?


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

kilka dni temu zauważyłem że jedna z samic aulonocary stuartgranti ngara świeżo po inkubacji ma uszkodzenia wyglądające jak efekt pogryzienia. Nie były jednak w mojej ocenie jakieś poważne jak na pyszczaki. Możliwe że była w czasie inkubacji atakowana przez inne ryby. Standardowo też była wychudzona. Niepokojące były jednak innej zachowania: ocieranie się, próby jakby wyplucia czegoś (pokarm pobierała normalnie), i tak jakby chciała się z czegoś otrzepać. Wyglądała też jakby na osłabioną. Przełowiłem do osobnego akwarium i dałem Sera omniforte (jako coś uniwersalnego). 2 dni jeszcze żyła i dziś już po rybie. Trudno teraz ocenić czy był to skutek jakiejś infekcji przez osłabienie ryby czy może skutek pogryzienia.

Nie pisałbym tego tematu ale obserwowałem inne ryby i druga z samic też trochę dziwnie się zachowuje, tzn. jakby się otrzepuje z czegoś, czasem się ociera i widzę niewielkie ślady ugryzień. Zaczynam trochę panikować ;P czy to początek jakiejś choroby? Wcześniej nie zwracałem duże uwagi na takie jakby ślady pogryzień gdyż szybko mijały więc uznawałem że to po prostu "niedelikatny" samiec;) lub potyczki z innymi rybami.

Spróbowałem coś nagrać telefonem - około 1:20 widać to dziwne ocieranie się.

Jak sądzicie czy należałoby ją odłowić i spróbować może coś ziołowego np. marki Kordon? A może jeszcze poczekać. Z tym że przy poprzedniej rybie po 2 dniach już padła (ale wyglądała gorzej). Czy może już czas na silniejszy lek?

Mam też pytanie, czy takie sytuacje tzn. że osłabiona ryba może zachorować pomimo dobrych (mam nadzieję) warunków w akwarium?

Akwarium 375l standard, pływają aulonocara stuartgranti agara (2+2),  aulonocara jacobfreibergi eureka (1+2), copadichromis trewavasae (1+3). Pokarmy: dainichi ultima krill, naturefood supreme artemia, osi cichlid flakes, tropical spirulina super forte, omega one cichlid flakes, tropical soft line carnivore.

Filtracja: kubełek JLB crystal profi e1500 (biolog) + mech. Weipro 2500.

Parametry które mogłem zmierzyć: Ph 7,6; NO2 0,05; NO3 20, temp 25 st.  Podmiany wody co 2 tygodnie 20%.

 

Opublikowano

Naj widać na filmie jest trochę gnębiona i pokaleczona przez koleżankę a zapewne i przez inne ryby, to ocieranie i "trzepanie się" może być tego efektem. 

Możesz podać witaminy do wody. Zerknij czy przy zgaszonym świetle dalej jest gnębiona, jeśli  nie to przez kilka dni nie zapalaj światła. Nie wiem czy mi się wydaje ale zauważyłem dziwny kolor piachu wyglądającego tak jakby opanowały go sinice? Dodatkowo postaraj się zlikwidować ten film bakteryjny na powierzchni. 

Opublikowano

Takie ocieranie to nic nadzwyczajnego ale ten film bakteryjny na powierzchni wody to już inna bajka. Ewidentnie widać brak ruchu tafli wody a nie widać przy tym innego źródła napowietrzania. No2 też trochę za wysokie.

Spróbuj bardziej napowietrzyć wodę poprzez ruch tafli a jeśli film bakteryjny nie zniknie to zainwestuj w jakiś skimmer. Ryba jak dla mnie wygląda nie najgorzej i nie wróżę jej szybkiej śmierci ;)

Opublikowano

Dzięki za rady.

Glony są i szybko odrastają. Film bakteryjny od dłuższego czasu też jest. Powalczę z tym. Może głupie pytanie ale czy glony albo film bakteryjny mogły być przyczyną śmierci lub choroby ryby?

Opublikowano

Jeśli te glony to sinice i to jakaś "toksyczna" odmiana to nie bezpośrednio ale mogły dołożyć coś od siebie. Tak na marginesie to niepotrzebnie odławiałeś tą rybę, osłabioną inkubacją i poturbowaniem naraziłeś na dodatkowy stres.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.