Skocz do zawartości

podnoszenie ph i twardości


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Cześć.

Jako że doradzono mi przeniesienie mojego pytania do tego działu , tak więc kontynuuję. Mam pytanie odnośnie sposobu podnoszenia ph i twardości wody. Parametry mojej kranówki to ph 6,6-7 , gh 9-10 , kh 5-6 . Na razie stosuję stopniowo sodę przy każdej podmianie ale znalazłem w internecie sól aquadur do malawi i tanganiki firmy jbl. Po zapoznaniu się ze składem tej soli stwierdziłem ,że ma bardzo podobny skład do soli red sea którą używałem do sporządzania wody do akwarium morskiego które kiedyś miałem. Ponieważ zostało mi jeszcze ok 2kg soli chciałem zapytać czy stosowanie jej do malawi jest możliwe? Ponieważ nigdzie nie znalazłem takich informacji postanowiłem zapytać. Czy stosowanie sody jest po prostu tylko tańsze od soli aquadur czy morskiej a może ma jakieś inne zalety lub wady? Poniżej przedstawiam skład jbl aquadur i soli red sea do robienia wody do akwarium morskiego. Proszę o odpowiedź za którą z góry dziękuję.

Pozdrawiam

jbl aquadur:

Kationy:
Calcium 45
Sodium 31
Potassium 13,4
Magnesium 10,6
Aniony
Hydrogen carbonate 45,4
Sulphate 32,6
Chloride 22

Red Sea Salt
Temperatura - 26c
Zasolenie - 35ppt
pH (Salifert) - 8,50
pH (Pinpoint) - 8,52
Amoniak - 0ppm
Azotyny - 0ppm
Azotany - 0ppm
Phosphate P - 0ppm
Potas - 340ppm
Stront - 22 stron
Wapń - 405ppm
Magnez - 1170ppm
Zasadowość - 8.6Dkh

 

IMG_20161115_213041.jpg

Opublikowano

Nie wiem, czy przeczytałeś mój post w swoim wątku w dziale " Przedstaw się i ...", ale powtórzę. Kol. AndrzejWalb z powodzeniem stosuje sodę, więc skontaktuj się z nim. Twardość w tym biotopie jest nieistotna. Jeśli masz miękką wodę, to powinieneś się cieszyć, bo właśnie taka woda jest w j. Malawi. Dziwię się, że takich podstawowych informacji nie znalazłeś. O soli morskiej zapomnij. Jest niepotrzebna, a może być szkodliwa. Tak samo nie potrzebujesz Aquadur, gdyż on wpływa na twardość wody, a tylko pośrednio na stabilizację Ph, więc jest niepotrzebny. Jeśli nie wiesz ile dawać sody, to napisz do Andrzeja, gdyż w Twoim wypadku soda będzie najodpowiedniejsza, a on ma doświadczenie. Nie więm skąd masz to Ph kranówki, ale zmierz może Ph w akwarium. Może się okazać, że jest wyższe.

Opublikowano
14 godzin temu, aquafan napisał:

Parametry mojej kranówki to ph 6,6-7 , gh 9-10 , kh 5-6

Już ci pisałem - podaj wodociąg z którego masz wodę. Śląsk jest wielki:D rozumiesz co do ciebie mówimy perfektem;)?

te wyniki pomiarów prowadzą mnie do podejrzenia iż używasz testów paskowych 6in1.

Ale tam są też chlor , NO2 i NO3 ????? 

jeśli odpowiedz jest pozytywna czyli TAK to zacznij od zakupu trzech testów kropelkowych JBLa i nie innych które akurat są w zoologu na śląsku

pH koniecznie i tylko  zakres 7,4-9

NO2

NO3

14 godzin temu, aquafan napisał:

Po zapoznaniu się ze składem tej soli stwierdziłem ,że ma bardzo podobny skład do soli red sea którą używałem do sporządzania wody do akwarium morskiego które kiedyś miałem.

Różni je wszystko a przede wszystkim  JBL Aqauadur nie ma zasolenia 35ppt czyli nie zawiera NaCl co stanowi podstawę soli morskiej. Do akwarium Malawi nie wolno użyć soli morskiej lub kuchennej bo to jeden z powodów bloatu - śmiertelnej choroby  ryb z Malawi i Tanganiki.

Opublikowano

Dzięki za odpowiedź. Czytałem wasze odpowiedzi w tamtym dziale, ale przeniosłem temat tutaj tak jak proponowaliście. Chciałem poznać opinię kilku osób ale wasze są wystarczjące. Deccorativo mieszkam w Bytomiu i używam testów kropelkowych jbl. Do mierzenia ph kupiłem kiedyś taką żółtą sondę ph na allegro. Możliwe że już się rozkalibrowała i źle pokazuje, podjadę dzisiaj po test kropelkowy do sklepu i porównam wyniki.

Pozdrawiam

Opublikowano
44 minuty temu, aquafan napisał:

mieszkam w Bytomiu i używam testów kropelkowych jbl. Do mierzenia ph kupiłem kiedyś taką żółtą sondę ph na allegro. Możliwe że już się rozkalibrowała i źle pokazuje, podjadę dzisiaj po test kropelkowy do sklepu i porównam wyniki.

Bytom ma wodę z kilku różnych ujęć więc trzeba znać z którego bo aż masz 16 punktów pomiarów - bardzo solidne wodociągi i gdybyś raczył wpisać zamiast śląsk  np - Bytom Sucha Góra to bez tego rozkalibrowanego pHmetru powiedziałbym bez wahania że masz w baniaku bez żadnej sypanej chemii od razu z kranu co najmniej pH 7,8 a jak znam biologię akwariową to w baniaku masz powyżej pH 8  - no i po co ta soda pytam?

gdybym trafnie adres wytypował to od razu zamiast sody lepiej zajmij się

jonem amonu 0,19ppm bo azotany są dobre NO3 - 2,5ppm

ale ten temat i co zrobiłeś to tylko przykład jak nie zabierać się za sodowanie baniaków.

Jakże często zamiast dokładnie i wiarygodnie zbadać najpierw wodę - zaczynamy od sypania zbędnej chemii a potem pytamy ile sypać i dlaczego nie działa..

 

Opublikowano

Aquafan - parametry masz ok dla Malawki. Woda z kranu jest pod ciśnieniem - stąd niskie pH. Jedyne o co musisz zadbać to odpowiednie podmiany, a nie opieranie się na pochłaniaczach azotanów i ograniczenie podmian (co zbijałoby Ci pH).
Przed podmianami warto byłoby odgazować wodę do podmian przez cyrkulację, bo wlewanie takiej może powodować chwilowe spadki odczynu, co byłoby niedobre, bo stan wody w jeziorze jest stabilny.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Jak masz blat dwa metry to nie bierz akwarium 120cm. Miałem mniejsze i też takie 120 no i sobie były. Niby ładne. A teraz mam nieco większe 180cm i spod 50cm i przód 60cm. Mimo że skromne to na żywo robi na wszystkich wrażenie, bo jest "wielkie". Może nie gigant ale je widać w salonie.  Pomyśl nad stalowym stelażem. Ja chciałem nauczyć się spawać, bo taki miałem kaprys. Kupiłem więc materiały i chińską dobrą, wygodną spawarkę. Fajna zabawa a wyszło wszystko jakieś 70% tego co bym zapłacił za gotowca. Mocna, stabilna konstrukcja, która rozkłada ciężar i już. Przez 2lata ze sklejki miałem obudowę bo brakowało lasy ale i tak było estetycznie. Teraz mam obudowany spod pod wzór mebli. Nie wszystko na raz. Ale posłuchaj wszystkich powyżej i nie bierz akwarium 120cm, bo to na gupiki się nadaje tylko.  A jak sobie wstawisz takie 180 czy 200cm (albo większe ) to zapewniam Cię, że każdy (i Ty też) chociaż w myślach zawsze na widok tego akwarium będzie mówił : ale ku... fajne wielkie akwarium:)  A jak wstawisz 120cm to będą ( i Ty też) mówić: o jest akwarium, z rybkami, woda nawet chlupie sobie, no fajne...
    • Dobieranie akwarium do rozmiaru blatu to trochę dziwny pomysł.  Ale jeśli masz miejsce na akwarium 200x50 to nawet nie zastanawiaj się nad 120x40x50, bo po kilku miesiącach stwierdzisz, że jest za małe i będziesz sobie pluł w brodę, że nie postawiłeś większego. Sprawdź jak duże akwarium możesz zmieścić w pokoju. Potem poprzesuwaj meble, żeby weszło większe. Potem pomyśl czy wszystkie meble są naprawdę potrzebne, sprzedaj te zbędne (budżet wzrośnie), poprzestawiaj znowu te które zostały, żeby zrobić więcej miejsca. Ścian na razie nie burz (to przyjdzie później, jak złapiesz bakcyla), blat olej i celuj w takie szkło i stelaż jakie tam wciśniesz.  Jeśli nie mieszkasz w zabytkowej kamienicy to stropem się nie przejmuj, akwarium 500l waży tyle co dwóch Amerykanów stojących obok siebie, stropy się pod nimi nie zawalają. Jeśli Twój tata się o nie martwi to możesz podłożyć płytę pod stelaż żeby lepiej rozłożyć obciążenie podłogi. Fajnie, że pytasz i szukasz rozwiązań, to dobrze wróży na przyszłość. Jeśli jednak zdecydujesz się na 120x40x50 to bierz tego Juwela o którym pisał @Bartek_De, też od niego zaczynałem - solidny zestaw na początek, służył mi lata bez żadnych problemów.       
    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
    • Część. Powiem Ci szczerze, przemyśl to jeszcze... 240l. to jest niezbędne minimum jeżeli chodzi o ten biotop. 2 gatunki aby panował względny spokój. Max 3 kolory ryb. Większość z nas to przerabiała. Postawisz zbiorniki i za chwilkę będziesz żałował wydanych pieniędzy bo akwarium bardzo szybko się optycznie skurczy... Pomyśl o salonie, tam jak postawisz 200x50 to nacieszy oczy wszystkich domowników i gości🙂 Kasę można dozbierać i postawić coś bardziej sensownego. Nie nawiam na siłę, tylko opowiadam z własnego doświadczenia😉  Życzę powodzenia!
    • Jasne, też fakt, mogłem szybciej wszystko opisać. Generalnie po rozmowach z tatą doszliśmy do tego że najlepiej by było zostać przy tych 240l, tata nie jest pewny czy strop by uciągnął jakieś większe punktowe obciążenie, a w tej sprawie wolę zaufać. Akwarium dla mnie najlepiej jakby stało w moim pokoju, więc nie jestem zbyt skory żeby stało na parterze. Co do budżetu, to mogę wydać maksymalnie 2.5 tysiąca, chociaż oczywiście dobrze by było gdyby wyszło mniej. Blat ma wymiary 2m długości na 50 cm szerokości. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Od tego powinieneś zacząć planowanie. Przede wszystkim, ile możesz wygospodarować miejsca na akwarium i jaki masz na to budżet? Blat 10cm spokojnie wytrzyma, może masz kogoś znajomego, który wyspawa Ci stelaż pod ten blat. Jakie wymiary ma ten blat? A jak nie stelaż to na pewno taniej wyjdzie postawienie 3 cokołów z bloczków betonowych lub cegieł, na tym oprzeć blat i dorobić drzwiczki. Wszystko zależy od tego na co możesz sobie pozwolić. A jeszcze dobrze byłoby znać nośność stropu jeśli mieszkasz na piętrze. Jest wiele znaków zapytania, my możemy tylko gdybać...
    • Wiem że dobrze by było brać większe, z tym że szczerze bałbym się bo nie wiem do końca jaką nośność może mieć blat na którym chce to akwarium położyć - 240l, nawet ze skałami to nie jest właśnie np 400l + skały, a blatu raczej nie zamierzam wyrzucać. Nie wiem na ile to moja przezorność a na ile faktycznie może być niebezpiecznie, ale wolę dmuchać na zimne. Największym problemem by pewnie było znaleźć nogi do tego blatu które by to uciążenie zniosły, bo blat jest całkiem słusznej grubości - około 10 centymetrów. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Skoro ma być 10mm to lepiej brać większe np 450l, litraż dwa razy większy a grubość szyby ta sama. Jeśli interesuje Cię malawi to ważna jest wielkość zbiornika, im większe tym lepsze choć nie każdy może sobie pozwolić na ogromny litraż to jednak różnica między 240l a 450l jest bardzo duża, masz przede wszystkim większy wybór gatunków, więcej ryb, mniej strat z powodu agresji.
    • Cześć, miło mi . Najprawdopodobniej będę kupował właśnie od Przemka, lub od akwaria.pro. Bardzo dziękuje za tak duży odzew, finalnie najprawdopodobniej będę brał akwarium właśnie z szyby 10mm. Przede mną jeszcze pewnie sporo czytania tego forum do tego czasu, ale już wiem w jakim kierunku działać . Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Mam i miałem już kilka różzych zbiorników od Wromaku. Nigdy nie bylo z nimi żadnego problemu. Obecny 375l stoi już 5 lat.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.