Skocz do zawartości

200l - czyżby sinice?


Xiviss

Rekomendowane odpowiedzi

Jak będę w domu to zrobię ten test na przepływ, zeolit wywale ale może poki co tylko połowę tzn. jeden pojemnik co by nie naruszyć biologii.

 

A co jesli chodzi o piasek, ten z Castoramy wojałowi się z czasem czy warto jednak rozważyć wymianę podłoża na piasek dolomitowy?

Jesli chodzi o testy, to cóż.... trochę drogi interes po ~ 50 zlotych za test, może da się zlecić gdzieś badanie wody?

Edytowane przez Xiviss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy kosztują ale na początek zaproponuję porządne odmulenie piachu, podmianę z 50 % i zastosowanie tego http://erybka.pl/product-pol-269-Seachem-PhosGuard-250-ml.html

Wywal na początek zeolit z jednego kosza bo bez testów nie będziesz wiedział jak to wpłynie na biologię, resztę wkładów przepłucz w wodzie z akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywaliłem jeden zeolit, zamiast niego zasypałem pojemnik lawą, zmierzyłem przepustowość kubła i wynosi ona ok. 350l/h

Jutro odmulę dno jeszcze raz i zrobie podmianke z 40l.

Czekam szybko na odpowiedz bo wiadro czeka. - powinienem w mojej sytuacji uzdatniac wode jakims AquaSafe'm czy lac odrazu

Ponadto proszę o odpowiedz na pytanie odnosnie tego piasku, które zadałem w poprzednim poscie. Bo za tyle co kosztują te tabletki absorbujące fosforany co zaproponował eljot, to mógłbym wymienić całe podłoże.

Edytowane przez Xiviss
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego to co poleciłem jest na fosforany które zapewne (nie chcesz kupować testów) są powodem sinic. "Problem" z okrzemkami ma każde nowe akwa a twoje do takich należy i wymiana piasku na niewiele się zda. W "naszych" biotopach walkę z glonami uważam, bez urazy dla ciebie i innych walczących, za delikatnie mówić bezsensowne ;) bo glony to nieodłączna część tych ekosystemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, eljot napisał:

Kolego to co poleciłem jest na fosforany które zapewne (nie chcesz kupować testów) są powodem sinic. "Problem" z okrzemkami ma każde nowe akwa a twoje do takich należy i wymiana piasku na niewiele się zda. W "naszych" biotopach walkę z glonami uważam, bez urazy dla ciebie i innych walczących, za delikatnie mówić bezsensowne ;) bo glony to nieodłączna część tych ekosystemów.

Chodzi mi o to, że akwa ma już prawie 7 tygodni, a okrzemki ciągle się pojawiają w dużych ilościach, w innym temacie przeczytałem, że piasek kwarcowy - a szczególnie ten z Castoramy który mam masowo uwalnia ogromne ilości związków krzemu i fosforu do wody - podczas gdy piasek dolomitowy uwalnia ich podobno znacznie mniej.

Dlatego tak dopytuję się o ewentualną zmianę piasku, bo za cenę preparatu mógłbym pozbyć się problemu.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, eljot napisał:

Kolego aktualnie chyba większość osób na tym forum używa pisku kwarcowego a bardzo wielu tego z castoramy i nie mają takich problemów jak ty. 7 tygodniowe akwa to jak noworodek ;) .

Dziękuje za odpowiedz, no cóż, w takim wypadku zabieram się jutro za odmulanie dna i podmianę wody i będę musiał pomyśleć o tym preparacie.

Pamiętam, że gdzieś spotkałem się z opinią, że dobrym, naturalnym sposobem na fosforany miała być pistia, która ma rzekomo wyciągać z wody duże ilości tych związków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.