Skocz do zawartości

Zmiana ze 112 na 350l


Zielak

Rekomendowane odpowiedzi

Mam te kamienie w 112l i lubie sobie moim odmulaczem wciagać syfek który się tam zbiera. Zaciągam moje dwie małe córki do pomocy i są bardzo zadowolone że pomagają przy akwarium, a syfek w wiadrze pokazuje im że trzeba sprzątać ;) i do tego mamy frajde jak mi pokazują i krzyczą " Tato Tato jeszcze tu!!" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pozner napisał:

Syfek może się jakiś nazbierać, ale dopóki jest nie widoczny, to nie ma się czym przejmować. Biologii, ani chemii w akwarium nie rozreguluje

...czyli można przyjąć ,że nagromadzony syfek ( odchody) w filtrze nie mają wpływu na biologię czyli na podnoszenie NO3 bo są niewidoczne a wpływ mają tylko widoczne :). Oczywiście napisałem to żartobliwie bo rozumiem ,że masz namyśli po prostu małe ( znikome) ilości. Dlatego warto jaśniej pisać bo przeczyta ktoś niezorientowany i pomyśli ,że jak nie widać to jest OK. A jak wiemy w naszym biotopie główną przyczyną zbyt wysokiego NO3  jest zbyt wysokie NO3 w kranie , zalegające odchody bo nie nie mamy sprawnej cyrkulacji . Dlatego Andrzej ( Egon ) słusznie zwraca uwagę na to,że w takich kamieniach jest większe ryzyko zalegania odchodów co nie oznacza ,że muszą tam być. Kiedyś tu napisałem ,że w takich kamieniach często klinują się ryby ( stwierdzając fakt) ale zaraz inni reagowali ,że mają takie i nic się nie dzieje...Ale warto wiedzieć ,ze jest taka możliwość:) I pewnie taki cel przyświecał Andrzejowi .

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, AndrzejWalb napisał:

Kiedyś tu napisałem ,że w takich kamieniach często klinują się ryby ( stwierdzając fakt) ale zaraz inni reagowali ,że mają takie i nic się nie dzieje...Ale warto wiedzieć ,ze jest taka możliwość:) 

O tym nie słyszałem :/ co robić w takim wypadku? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście temat rzeka i nie w tym wątku. Zgadza się, chodziło mi o te nieznaczne i nieznaczące ilości syfku (odchodów), który gromadzi się pod kamieniami. Nieznaczne, bo tylko określona, nieduża ilość tego syfku, może się pod nimi zmieścić. Nadmiar jest wypłukiwany. Nieznacząca, gdyż w 350l. nie ma znaczącego wpływu na biologię i chemię wody. Po pewnym czasie ulega biodegradacji i w formie pyłku zostaje wypłukana do filtra. Dlatego tak ważna jest dobra cyrkulacja. Swoje też robią ryby swoim ruchem. Nie ma co ciągnąć, kolega napisał, co w tej kwestii robi. 

 

9 godzin temu, AndrzejWalb napisał:

Kiedyś tu napisałem ,że w takich kamieniach często klinują się ryby ( stwierdzając fakt) ale zaraz inni reagowali ,że mają takie i nic się nie dzieje...Ale warto wiedzieć ,ze jest taka możliwość:)

U mnie ryba zaklinowała się w czerwonym piaskowcu, "shit happens" ;)

Edytowane przez pozner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Zielak napisał:

O tym nie słyszałem :/ co robić w takim wypadku? 

...nic nie zrobisz jak się zaklinuje. Jeżeli sama nie wypłynie to padnie. Czasami nie wyciągaj jej za ogon :) . Mała wpłynie to i sama wypłynie. Z dużą różnie może być. Ostatnio koledze dwa razy ( inne forum) wpłynęły w takie otwory dwie ryby i nawet nie wiedział o tym..znalazł martwe. Ale nie jest to nagminne zjawisko..Warto tylko mieć świadomość ,że jest to możliwe. Jak kiedyś Ci zniknie ryba to być może tam ją znajdziesz. Ale nie oznacza to ,że teraz będą Ci się notorycznie klinować.

16 minut temu, pozner napisał:

Nieznacząca, gdyż w 350l. nie ma znaczącego wpływu na biologię i chemię wody.

..tak naprawdę to im mniejsze akwarium tym bardziej podatne na rozchwianie biologii i chemii. Oczywiście w odniesieniu do większego bo inaczej będzie to się miało w 60 litrach w porównaniu do 300 litrów i inaczej 300 litrów do 720 litrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, AndrzejWalb napisał:

..tak naprawdę to im mniejsze akwarium tym bardziej podatne na rozchwianie biologii i chemii. Oczywiście w odniesieniu do większego bo inaczej będzie to się miało w 60 litrach w porównaniu do 300 litrów i inaczej 300 litrów do 720 litrów.

Ach...myślałem, że to koniec :) Nie zgodzę się z tym. Relatywnie, będzie tak samo. Tak samo jest podatne duże, jak i małe. Mniejsze akwarium ->mniejsza filtracja ->mniej i/lub mniejsze ryby -> mniej syfu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, pozner napisał:

 Nie zgodzę się z tym. Relatywnie, będzie tak samo

...to mamy odmienne zdania w tym temacie:)

Tak dla przykładu: 5 małych rybek w 60 litrowym akwa przez np. okres 5 dni zrobi tyle samo odchodów co te same rybki też w ilości 5 szt w 720 litrowym akwa ( karmione oczywiście dokładnie tak samo). Z tym ,że ich odchody w mniejszym akwa spowodują więszy wzrost NO3 jak w 720 litrowym . W małym będzie to zauważalne a w tym dużym nie. Oczywiście to tylko przykład bo myślę ,że nawet w 60 litrowym ta ilość rybek przez ilość dni niewiele zmieni bo musiałby  być więcej rybek i większy czas w jakim byśmy je trzymali .

Edytowane przez AndrzejWalb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, AndrzejWalb napisał:

...to mamy odmienne zdania w tym temacie:)

Tak dla przykładu: 5 małych rybek w 60 litrowym akwa przez np. okres 5 dni zrobi tyle samo odchodów co te same rybki też w ilości 5 szt w 720 litrowym akwa ( karmione oczywiście dokładnie tak samo).

Andrzeju, proszę, czytaj ze zrozumieniem :) 

11 godzin temu, pozner napisał:

Tak samo jest podatne duże, jak i małe. Mniejsze akwarium ->mniejsza filtracja ->mniej i/lub mniejsze ryby -> mniej syfu.

Relatywnie, czyli stosunkowo, zależnie od wielkości (akwarium), uwarunkowanie wielkością (akwarium)...5 gupików w 60l. i 5 Buccochromisów w 720l.

12 godzin temu, AndrzejWalb napisał:

..tak naprawdę to im mniejsze akwarium tym bardziej podatne na rozchwianie biologii i chemii. Oczywiście w odniesieniu do większego bo inaczej będzie to się miało w 60 litrach w porównaniu do 300 litrów i inaczej 300 litrów do 720 litrów.

Wielkość akwarium nie ma znaczenia, ma znaczenie to, co w nim pływa. Twój przykład z 5 rybkami tylko to potwierdza.

Wchodzimy w OT. :) 

 

Edytowane przez pozner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, pozner napisał:

Wielkość akwarium nie ma znaczenia, ma znaczenie to, co w nim pływa.

..teraz to Ty nie czytasz ze zrozumieniem. Przecież wyraźnie napisałem wszystkie warunki takie same tylko zbiornik ( litraż większy) a Ty wyjeżdżasz że inne ryby w większym akwa. Czytaj ściśle to co napisałem i do tego się odnieś bo zamydlasz wszystko :). Jeżeli wielkość akwa nie ma znaczenia tylko to co w nim pływa to ok..Bo tak jest. Ale przeczytaj ze zrozumieniem jeszcze raz co ja napisałem : powtórzę, te same ryby , ta sama ilość , tak samo karmione w tym samym czasie. Gdzie szybciej wzrośnie NO3 ?W akwa 60 litrów czy 720? Inaczej. Rozrób 1 litr spirytusu 90%  w 2 litrach wody i 1 litr spirytusu 90% w 10 litrach wody. Gdzie będzie więcej % ? Proste ..w 2 litrach wody. Ale moc dodanego spirytusu ta sama a nie jak Ty piszesz ,że 5 rybek małych i pięć"rekinów". Rybki te same:) 

Edytowane przez AndrzejWalb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, AndrzejWalb napisał:

tak naprawdę to im mniejsze akwarium tym bardziej podatne na rozchwianie biologii i chemii. Oczywiście w odniesieniu do większego bo inaczej będzie to się miało w 60 litrach w porównaniu do 300 litrów i inaczej 300 litrów do 720 litrów.

Z tym się nie zgodziłem. Gdzie tu napisałeś; "te same ryby, ta sama ilość, tak samo karmione w tym samym czasie." To dodałeś później. To oczywiste, że ilość i wielkość ryb ma znaczenie, ale jeszcze raz zwróć uwagę na to, z czym się nie zgodziłem. Nie zgodziłem się z twierdzeniem, że wielkość akwarium...SAMA WIELKOŚĆ ma znaczenie. To ile, jakie i jak karmione ryby pływają w akwariach, już takie znaczenie ma. Może przeczytaj tą naszą dyskusję jutro, na spokojnie. Ja na dzisiaj kończę, bo zaraz za nas skończy moderator.

Edytowane przez pozner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.