Skocz do zawartości

Zmiana ze 112 na 350l


Zielak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich:)

Posiadam akwarium 112l i zamierzam a nawet juz mam zamówione akwarium 180 x 39 x 60. W 112 mam filtr jbl 700e z oryginalnymi wkładami, grzałke aquael  300 W. Do tego mam gąbke aquael 400l/h jako cylkulator;) . Z obsady posiadam 10 pyszczaków saulosi ok7cm, wyszło mi 4 samce i 6 samic. Podloże to piasek 5cm + kamienie wapienne. Dużo rzeczy wyczytałem z forum i co za tym idzie wsadze tło pcv czarne do środka + piasek + kamień filipiński. Wyczytałem również że paski JBL są złe więc pewnie z moją biologią też nie jest dobrze. Pytanie moje do Was jest takie: co z tego zostawić a co nie? Co mam dokupić jeżeli chodzi o sprzęt( chce filtr kubełkowy) Czy rybki oddać i wystartować na nowo czy użyć tej wody i zalać odstanną wodą i wsadzić tam rybki-odrazu pisze że nie mam gdzie trzymać pyszczaków zanim woda dojrzeje. Chce też mieć 3 gatunki to czy nie lepiej dać tam wszystkie młode a nie dokładać 2 do moich saulosi? Pisząc posta właśnie zauważyłem że moja jedna samica z 6 zaczyna sie telepać jak moje 2 wybarwione samce, więc stosunek mam 5:5. 

Dziękuje za pomoc:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Do nowego zbiornika przeżuć wszystko co masz w starym zbiorniku od piachu, poprzez kamienie, filtry itp bo tam siedzi cala biologia. Myślę, że JBL e700 ogarnie biologię, napisz jakie siedzą tam wkłady, natomiast konieczna zmiana jest cyrkulatora na 2000l/h, a może i falownik się przyda na taką długość akwarium. Jest duża szansa na to że kiedy wszystko przeniesiesz do drugiego akwarium to nie będzie trzeba startować na nowo. Na pewno trzeba dosypać nowego piachu ale niech on idie na samo dno i na niego nasyp stary piach.Jeśli chodzi o testy to paski odpadają, najbardziej miarodajne są kropelki JBL, Saliferta. Tobie wystarczą na pomiar NO3 i NO2 no i może PH . Napisz jeszcze jak długo pracuje ta 112 by biologia była ustabilizowana.

 Co do wystroju, to jak kto woli jeśli podoba Ci się wapień to Twoja sprawa, może rzuć okiem na galerię, a nóż widelec coś Cię natchnie i zmienisz wystrój. Szkoda że tak wąskie akwarium zamówiłeś, jest trochę ciężko uzyskać głębię , sam tak mam i bardzo żałuję że jest tak wąsko. Co do ryb, na tą wysokość śmiało możesz szukać Acei, a resztę obsady ustalimy jak już wszystko odpalisz.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje:)

Skład filtra jest oryginalny poza jednym wkładem,który jest wymieniony na clearmec plus jbla. Co do wystroju to mam zamiar dziś przejrzeć galerie i sie zainspirować Waszymi baniaczkami:) Co do falownika to widziałem filmik i bardzo przepraszam ale nie pamiętam kolegi z forum jak się nazywa, ale tak zamierzam zrobić jak to pokazał. Zbiornik chodzi od 4 miesięcy tak że moim zdaniem z biologią jest ok ale po tym co przeczytałem na forum to chyba nie jest tak jak powinno być:/ co zrobić z moimi saulosi? Co do szerokości to niestety sama sypialnia ma 2m szerokości a po drugiej stronie stoi szafa zabudowana:/

 

Edytowane przez Zielak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj świeżutka ta Twoja biologia, a co masz na myśli że z nią coś jest nie tak? Potrzebne są testy by powiedzieć coś więcej. Saulosi zostaw, bo jeśli biologia po testach będzie ok to po ustabilizowaniu się temperatury i jak opadnie piach będziesz mógł je wpuścić,ale to wszystko będzie zależało od parametrów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas mierzyłem ją paskami jbl. Jak będę miał w sobotę wolne to pojadę i kupię testy w kropelkach jbla. Domyślam się że będe musiał dokupić jeszcze jeden filtr i zastanawiam się nad jbl 1500e albo 1900e. Dziś wyczytałem jak wiele innych rzeczy że mogę podłączyć dwa filtry szeregowo. Czy jak 700 zastosuje jako prefiltr (mechaniczny) i od niego poleci woda do 1500(biologia), to tak będzie ok? Czy lepiej będzie zrobić dwa osobne?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam umysłu technicznego, ale filtr mechaniczny to musi mieć zasys mocniejszy niż biolog bo to na nim spoczywa oczyszczanie zbiornika z nieczystości, natomiast biolog może być słabszy bo w nim ma pracować biologia i przy czym mniejszy zasys to mniej nieczystości w nim i wtedy nie trzeba go często otwierać. Co do filtracji i jej podłączenia szeregowego to ktoś inny niech się wypowie czy to ma sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, egon44 napisał:

Witaj na forum...

Odnośnie samej filtracji to może zamiast filtrów kubełkowych zainteresujesz się tym sposobem filtracji w swoim nowym zbiorniku

 

Niestety kiepska ze mnie złota rączka;) i pewnie moja cierpliwość skończy się jak tylko zaczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośne połączenia szeregowego nie wydaje mi się żeby to rozwiązanie, o którym myślisz było dobre... Połączenie szeregowe dwóch kubłów musiałoby wyglądać tak, że z tego mniejszego trzeba by było wyjąć całą pompę, czy tam wirnik i zrobić z niego tylko taki zbiorniczek przepływowy wypełniony gąbkami albo watą. Sporo zabawy (węże i złączki tych dwóch kubłów mają różne średnice), a przepływ wyraźnie spadnie ze względu na pojemność pierwszego kubła. Nie będzie to miało wpływu na filtrację biologiczną, ale na mechaniczną już moim zdaniem tak. To co wyczytałeś tyczyło się pewnie podłączenia przed kubłem filtra mechanicznego zrobionego z korpusu narurowego, albo ogólnie filtracji narurowej, którą bardzo dobrze opisał na forum stan. Jeśli piszemy o docelowym akwarium, najlepiej sprawdziłaby się opcja z falownikiem jeśli już masz opierać się na kuble bo trzeba wtedy dodać coś, co ruszy tą wodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.