Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
13 minut temu, Pleziorro napisał:

przy 10cm odstępu i tak nie dasz rady pomalować albo będzie to wymagało cyrkowych ewolucji

...spokojnie da radę pomalować. Sam tak malowałem wałkiem. A śmiesznie będzie wyglądać takie obmalowane. Jak zrobić to ze szczegółami:)

Opublikowano (edytowane)

Ja swoje akwarium dosuwam do samej sciany. Pomiedzy szybe a sciane dam 5mm styropian - nie musze w sumie tego robic bo sciane mam idealnie rowna, ale i tak dam cos pomiedzy. 

Edytowane przez mlody.czub
Opublikowano
10 godzin temu, AndrzejWalb napisał:

...spokojnie da radę pomalować. Sam tak malowałem wałkiem. A śmiesznie będzie wyglądać takie obmalowane. Jak zrobić to ze szczegółami:)

Może dobrym pomysłem będzie pomalowania ściany przed postawieniem akwarium. Koloru i tak nie będę zmieniał. Potem akwarium będzie odsunięte od ściany 1-1.5 cm, tak żeby w przyszłości jakieś kable móc za nim przeciągnąć. Od kaloryfera odsunę je ok 20-25 cm tak żeby zasłona zamieściła się.

 Nad akwarium mam naklejoną naklejkę na ścianie. Przyklejona jest ona niesymetrycznie w stosunku do akwarium. Z chęcią bym ją usuną przed malowaniem, ale boję się że oderwę ją z tynkiem. 

10 godzin temu, mlody.czub napisał:

Ja swoje akwarium dosuwam do samej sciany. Pomiedzy szybe a sciane dam 5mm styropian - nie musze w sumie tego robic bo sciane mam idealnie rowna, ale i tak dam cos pomiedzy. 

 

W jakim celu daje się styropian za akwarium? 

Opublikowano

Mozna zostawic wolna przestrzen ale zawsze bedzie sie kurzyc. Ja zdecydowalem sie na styropian lub jakas pianke ze wzgledu na to, a drugie to szyba nie bedzie sie ziebic od muru. 

Opublikowano
6 godzin temu, iquitos68 napisał:

Może dobrym pomysłem będzie pomalowania ściany przed postawieniem akwarium. Koloru i tak nie będę zmieniał. Potem akwarium będzie odsunięte od ściany 1-1.5 cm, tak żeby w przyszłości jakieś kable móc za nim przeciągnąć.

...zrobisz jak chcesz:) Ja tylko zasygnalizowałem. Gorzej jak kiedyś będziesz chciał zmienić filtracje na kubełek to wtedy będzie mały problem.Ale to tylko moje takie sugestie..a sam kiedyś dawno temu musiałem kombinować potem:)

Opublikowano
52 minuty temu, AndrzejWalb napisał:

...zrobisz jak chcesz:) Ja tylko zasygnalizowałem. Gorzej jak kiedyś będziesz chciał zmienić filtracje na kubełek to wtedy będzie mały problem.Ale to tylko moje takie sugestie..a sam kiedyś dawno temu musiałem kombinować potem:)

Mam jeden kubełek rezerwowy Eheim 2228. Generalnie nie będę chciał go używać w tym baniaku, gdyż nie chcę żeby woda w ogóle opuszczała baniak. Ale myślę, awaryjnie w przyszłości może być zastosowany. Wąż ssący tego filtra na wymiary 16/22. Czyli chyba sensownie będzie jak akwarium odsunę 3 cm od ściany. Kable zasilające są cienkie, więc problemu z nimi nie będzie.

Po prawej stronie odstęp od kaloryfera wyniósł by 20 cm. Myślę, że jeśli będzie trzeba kiedyś pogrzebać hydraulicznie przy kaloryferze to tyle powinno wystarczyć. Tym bardziej, że jakiekolwiek złącza/zawory kaloryfer ma przy podłodze od strony balkonu. Pomiędzy kaloryferem a akwa będzie zasłona.

I teraz pytanie za 100 pt. Czy w tym całym układzie znajdzie się gdzieś miejsce na TV? ;)

Opublikowano

No ba, nad akwarium, żebyś nie wiedział co masz obserwować :) Tylko koniecznie musisz mieć szyby nakrywowe lub pokrywę...
U mnie szafka plus akwarium mają 110 cm, tv około 15-20 cm nad i jest ok. Chociaż tak teraz myślę, że u mnie jest większa odległość między tv a kanapą... Musisz przystawić tv nad model i zapytać żony czy jest ok. ;)

Wysłane z telefonu

Opublikowano

Koncepcyjnie myślę, że telewizor powieszę na uchwycie przywierconym do ściany przy prawym rogu nad akwarium. Choć trochę, już standardowo, boję się żeby te kilkadziesiąt kg nie odpadło mi od ściany ;)

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy zna ktoś w okolicach warszawy namiar na stolarza który mógłby mi obudować stelaż podakwariowy ?

Opublikowano

Daj spokój ze stolarzami, sam to zrób. Zamów formatki w dobrej firmie (ja np. robiłem w Mazi) i wyjdzie taniej niż stolarz. I pewnie szybciej ;) (synowi do pokoju trójkątną nadstawkę z plecami "robiło" dwóch przez ponad rok aż sam musiałem wykonać). Jeśli zdecydujesz się na stolarza to spisz umowę :)

Wysłane z telefonu

Opublikowano

A więc tło przejechało :) Zrobiłem trochę na odwrót niż radziliście i najpierw kupiłem tło i wykonałem model akwarium z kartonów, a teraz będę chciał pomyśleć o całej reszcie. 

Z harmonogramu prac koncepcyjnych wynika, że przyszedł ten czas, w którym powinienem ostatecznie podjąć decyzję odnośnie umiejscowienia filtra kasetowego. Przypomnę, że zdecydowałem się na pompę DCT6000 firmy Jebao. Akwarium jeszcze nie zamówione, ale wymiary będzie miało 200x70x60 (model na zdjęciu jest nieco niższy bo 47cm).

Za wszystkie pomysły będę bardzo wdzięczny :)

DSC_4292.JPG

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • W akwariach non-mbunowych nigdy nie uchował mi się żaden narybek. Dokładne zero. ........... koszmar. Osobiście nie mógłbym patrzeć na taki tłok i obijające się o siebie ryby. Ale nie chciałem pisać wprost. Nie chcę nikogo krytykować, bo różne są upodobania. Lethrinops (grzebacz) i Copadichromis (toniowy) po 15 szt podrośniętej młodzieży, by wykreować układy kilkusamcowe.  Placidochromis i Otopharynx (bardziej środkowe rejony) po 5 szt mniejszych niż powyższe, by wykreować haremy, bo to większe ryby yellow - jak w poprzednim moim poście dalej:
    • U mnie w 540l jest około 25 ryb i uważam że jest ok. Nie ma efektu zaganiania całej obsady w kąt akwarium podczas tarła 😉
    • @tom77 witaj. Na podstawie Twojego dość szerokiego postu dobierałem obsadę Z tymi toniowcami jest problem jak sam zauważyłeś bo ciężko kupić i Borley M i VG. Nic w tej obsadzie nie musi być "must have". Jak każdy amator poszedłem w wygląd. Janusz akwarystyka musi mieć kolorowo.  Mam jeszcze 2-3 miesiące więc zbieram opinie.  Twierdzisz że będzie problem z wielosamcowoscia przy 5 gatunkach a ja rozważam jeszcze jakiegoś małego kilera do eliminacji narybku. Nie wiem tylko co przez to rozumiesz ? Że ciężko będzie o wybarwienia jednego czy dwóch samców czy może wręcz żadnego ?  W ogóle jako doświadczony akwarysta przy takiej obsadzie po ile ryb (docelowo) i w jakich proporcjach samiec-samica wpuscilbys do baniaka.  Pytałem o to w Malawi Polska na FB i dostałem odpowiedź że ok 50 ryb co moim zdaniem jest dużym przegienciem tylko że mi to może się tylko coś wydawać a takie przerybienie pozwoli na rozkład agresji.  
    • A mierzyłaś wodę z innych źródeł dla porównania?  I jak się trzyma obsada po tygodniu?  
    • Copadichromis borleyi Mbenji ma opinię najspokojniejszego wśród C. borleyi. Może ze względu na długie płetwy brzuszne. Wydaje mi się, że ryzyko niewybarwienia się Copadichromis sp.„virginalis gold” jest mniejsze niż ryzyko podgryzania przez yellowki długich płetw brzusznych C. borleyi Mbenji. Moje C. sp.„virginalis gold” zaskakiwały mnie większą asertywnością niż się spodziewałem. Choć i tak pewnie jednak będą na dole hierarchii, bo yellowki to jednak mbuna (choć adoptowana), L. albus jest asetrywniejszy niż np. L. sp.”red cap”, a Placek i Otopharynx są jednak znacznie większe. I miałbyś ryby o kształcie „wydłużonym toniowym”, a nie trzeci gatunek „dość masywny” (jeśli C. borleyi Mbenji, bo są jeszcze Placek i Otopharynx).Niestety w ostatnich latach trudno o C. sp. „virginalis gold” wysokiej jakości (relatywnie dużo żółtego i dobrze ciemna reszta). Generalnie myślę, że wybrałeś zgraną ekipę, ani kilerów, ani bardzo spokojne gatunki. Pewności oczywiście nie ma, bo to żywe stworzenia. Wielosamcowość w pięciu gatunkach jest moim zdaniem niemożliwa. Częściowo ryby same zdecydują. Częściowo zdecydujesz Ty (w funkcji swoich upodobań). 5 gatunków wielosamcowo, nawet w akwa 200x80cm to ………, ale sam zobaczysz.🙂 Odnośnie yellow – w swoim głównym akwarium 200x80cm zawsze stosowałem zasadę selekcji, że zostawiałem „szczurki” (trochę skarłowaciałe, dobrze wybarwione samce) i jakąś samicę, albo dwie. Dlaczego? Bo yellow z non-mbuną zawsze da sobie radę. Jednak to mbuna. A w drugą stronę, jeśli przydarzy się osobnik agresywny, bo będzie ganiał słabszą non-mbunę (a tego nie chcemy). Osobiście chodzi mi o komfort moich L. sp.”red cap”. Ale odbiegliśmy od tematu. Mając 70cm wysokości zbiornika, warto zróżnicować karmienie – dla grzebaczy dłonią granulki przy dnie, dla toniowych zaraz później wolno tonący płatkowy. Ale to na marginesie, bo to dział obsadowy. Zróżnicowane zachowania wymagają zróżnicowanego karmienia.  Wszystko powyżej to tylko moje zdanie. Powodzenia w hodowli.🙂
    • U mnie są w 540l, na razie jest spokój ale jak to u pyszczaków mbuna sytuacja może się zmienić z dnia na dzień.
    • @PawełB bo to nie takie proste. Ja mam copadichromis fire crest, czyli odmiana barwna virginalis i w tej chwili są słabo wybarwione a są 4 samce. W poprzednim akwarium było z tym znacznie lepiej. Muszę przetestować podniesienie temperatury. Ostatnio po takim zabiegu dostały kolorów na jakiś czas, ale potem znowu obniżyłem i po jakimś czasie zbladły.
    • Tu taka sprzeczność bo w takim szerokim wątku na tym forum dotyczacym obsady 200cm non mbuna autor pisze że ten gatunak z toniowców daje najwieksze szanse na kilka wybarwionych samcow.  No problem jest z tymi toniowcami bo jak ładny np  C. Kadango Red Fin to agresywny. Choć tu też zdania podzielone.  
    • No nie wiem u mnie samiec wybił  wszystkich swoich pobratymców. Fakt miałem wtedy 240l, w większym może by było inaczej.
    • Powód 1 - mniejsza agresja  Powód 2 - brak problemu z narybkiem, który w mojej obsadzie non mbuna jako jedyny przeżywał chowiąc się między kamieniami. Tu  dużo zależy od wystroju, u mnie było kilka zakamarków między kamieniami niedostępnych dla dorosłych 😉. Oczywiście dla wielu to może być zaleta. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.