Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Przeglądając fora internetowe spotkałem się z opinią, że tej wielkości akwaria (stelaż na regulowanych nogach) nie powinno stawiać się na desce barlineckiej. Podobno panele powinny być zerwane w miejscu postawienia zbiornika i w tym miejscu wylana samopoziomująca się wylewka. Mam deskę barlinecką przyklejoną do podłogi. Czy warto bawić się w taki zabieg ?

Edytowane przez iquitos68
Opublikowano
22 minuty temu, iquitos68 napisał:

nie powinno stawiać się na desce barlineckiej. Podobno panele powinny być zerwane w miejscu postawienia zbiornika i w tym miejscu wylana samopoziomująca się wylewka. Mam deskę barlinecką przyklejoną do podłogi. Czy warto bawić się w taki zabieg ?

No pewno ^_^ nie tylko wylewka samopoziomująca ale fundamenty pod to akwarium muszą być wylane ze zbrojeniem do istniejących.

Nie masz większych problemów kolego?.

Po to masz regulowane nóżki by wypoziomować stelaż i akwarium a nawet jak nóżka ciśnie na tą deskę z siła 500kg to drewna pod stopką nie zgniecie - to nie jest plastelina.

Weż się za rozumną robotę - widziałeś mój baniak? -  stoi 300l na 6ciu nogach ze stopkami do regulacji ( po kij ja tyle tych nóg dałem :e_sad:- 4 by wystarczyły) na panelu 7mm a pod spodem pianka i wylewka.

Teraz nowe 400l stoi na 5ciu nogach i identycznych stopkach do regulacji też na panelu podłogowym.

Jakie ty sobie fobie jeszcze wymyślisz - zalanie już było , teraz zarwanie się podłogi z deski barlineckiej wraz z fundamentami.

Opublikowano

Moim zdaniem 70cm wysoki baniak nie ma większego sensu, głebokość jak najbardziej bym dał 70, gdybym teraz zamawiał nowy zbiornik. Jednak chcialem 55cm wysokości a wszyscy na forum mnie męczyli zrób 60, zrób 60 i w końcu się troszkę namówiłem i zrobiłem 57cm  - tak troszkę dla żartu bo długość musiałem mieć 195, więc 57h + 60 głębokości daje 666.7l ;). Ale wracając do tematu, czyszczenie szyby przy 57cm wysokości bez zdjęcia pokrywy jest już dość uciążliwe, a to tylko 65cm.

Przy 70 centymetrach nie wyobrażam sobie czyszczenia szyb tuż przy piasku, no chyba że skrobakami, ale to ryzyko podrapania szyb, ja wolę gąbeczką delikatnie.

Pewnie jestem jedyną osobą na forum która nie poleci więcej jak 55-60cm wysokości, no ale czasem trzeba się jakoś wyróżniać :)

Pozdrawiam sąsiada i powodzenia.

ps. moje 666l stoi na starym parkiecie robionym za czasów kiedy salceson i parówki w sklepach to był rarytas. Stoi  i ani drgnie. Kwestia dobrej szafki i rozplanowania nóżek regulowanych. Wszystko sam zaprojektowałem i wykonałem. Śpię spokojnie. Akwarium mam 12mm, do tego wzmocnienia wzdłużne i dwie poprzeczki, czyli można by rzec pancerne akwarium na pancernej szafce + ubezpieczenie w firmie, która ma w zapisie ubezpieczenie od zalania spowodowanego ROZSZCZELNIENIEM AKWARIUM! to dość ważny zapis.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Dobrze ci kolega radził 200x70x70

Mam wyższe i jest „jak by to ująć – trochę uciążliwe ;-)” 
Jak zejdziesz poniżej 65h to już nie będzie to .


 

Opublikowano
51 minut temu, Pleziorro napisał:
56 minut temu, Pleziorro napisał:

moje 666l stoi na starym parkiecie robionym za czasów kiedy salceson i parówki w sklepach to był rarytas. Stoi  i ani drgnie. Kwestia dobrej szafki i rozplanowania nóżek regulowanych. Wszystko sam zaprojektowałem i wykonałem. Śpię spokojnie. Akwarium mam 12mm, do tego wzmocnienia wzdłużne i dwie poprzeczki, czyli można by rzec pancerne akwarium na pancernej szafce + ubezpieczenie w firmie, która ma w zapisie ubezpieczenie od zalania spowodowanego ROZSZCZELNIENIEM AKWARIUM! to dość ważny zapis.

 

To parkietu w takim razie nie będę zrywał. Pytam, bo wczoraj ratowałem mieszkanie, na szczęście nie moje, po walniętym kaloryferze. Dziś oglądałem skutki, i widziałem, że podłoga taka pod wpływem wody, wilgoci, trochę zaczyna pracować. Zastanawiałem się, czy mogłby powstać naprężenia w stelażu który stoi na lekko wypaczonej podłodze i czy te wypaczenia mogłyby się przenieść na akwarium. Też mi się na logikę wydaje to małoprawdopodobne, ale wolę spytać ludzi z większym doświadczeniem.

Godzinę temu, Pleziorro napisał:

Ale wracając do tematu, czyszczenie szyby przy 57cm wysokości bez zdjęcia pokrywy jest już dość uciążliwe, a to tylko 65cm.

Uwaga istotna. Pomierzę w moim 240 L które ma 50 cm wysokości ile potrzebuję zapasu na ręczne czyszczenie szyb. 

Opublikowano

U mnie gdybyś postawił baniak na podłodze to różnica pomiędzy prawą a lewą stroną to około 1cm :) z tym że przy ścianie mam wyżej prawie po całe długości a 60cm od ściany już parkiet jest niżej, kiedyś była tu ścianka działowa, ale poprzedni właściciel mieszkania usunął ją i niezbyt wyrównał podłogę... nie mam dość finansów aby to poprawić więc zastosowałem po to nóżki regulowane, akarium jest idealnie wypoziomowane - stoi na 8 nogach każda dotyka parkietu - wydaje mi się że siły się rozkładają na każdą nogę, oznaczało by to, że nacisk na parkiet to:

~400kg wody
~60kg szafka
~115kg szkło
~80kg skała
~40kg piasek

To jakieś 700kg dajmy nawet 800kg czyli na jedną nogę wychodzi 100kg... podstawa nogi ma 8cm... myślę ża każdy parkiet jest w stanie wytrzymać znacznie wyższy nacisk stopki o średnicy 8cm.

Opublikowano

daj spokój  z tymi pomiarami - kup czyścik magnetyczny tunze i 100cm wyczyścisz bez rysowania szkła i nawet poniżej linii piasku.  są to opinie użytkowników takich czyścików

Plezi nie czyści akwarium on je zmywa zmywakiem jak garnki :D- co oczywiście nie umniejsza skuteczności i wielu tak robi. jeszcze są takie ręczne skrobaki z długą rączką i ostrzem do usuwania glonów przy piasku.

Nie wymawiaj się tych 70cm banalnie - wymyśl poważny argument.

iquitos znowu wraca fobia zalewowa?

Opublikowano (edytowane)
3 godziny temu, deccorativo napisał:

iquitos znowu wraca fobia zalewowa?

Fobia lekko wróciła ;) Jednakże widząc naocznie jakie szkody może zrobić wylane półmera wody na podłogę dochodzę do wniosku, że ubezpieczenie takie jakie mam czyli 15k na moje mieszkanie i 50k na sąsiadów będzie w stanie pokryć szkody. Przede wszystkim posadzka cierpi.

Edytowane przez iquitos68
  • 4 tygodnie później...
Opublikowano

Do zakończenia prac koncepcyjnych już coraz bliżej :) Mam pytanie na pograniczu oświetlenia, pokrywy, filtracji i samego akwarium. Czy przyklejone szklane listwy wzdłużne akwariowe można obciążać? Jednym z wariantów jakie rozważam, jest mocowanie filtra kasetowego częściowo lub w całości do bocznej szyby akwariowej. Żeby to zrobić na tej szybie musiałaby być wklejona spinka (z której z chęcią bym zrezygnował, a zainstalował tylko dwie przy środku akwarium), lub jak kombinuję zamocowany jakiś rodzaj nie przyklejonej poprzeczki leżącej na listwach wzdłużnych, szklanych, wklejonych na przedniej i tylnej szybie na całej jej długości jak to robi erybka.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ? EDIT: Sprzedawca wyklucza pomyłkę ze względu na kolor żywicy. Być może słaby przepływ przez żywicę, jak pływa w ruchomym złożu. Wrzuciłem do solanki. Zobaczymy co z tego wyjdzie... EDIT2: Po kilku godzinach w solance przesypałem połowę do drugiej skarpety (luźniejsze upakowanie żywicy) i po wypłukaniu, obie skarpety do filtra. Już działa. Subtelne żółtawe zabarwienie widoczne po długości zbiornika zniknęło po 12 h. Zakładam, że przepływ przez żywicę był za słaby. Stężona solanka po regeneracji - prawie czysta. Przy wydajnej filtracji (fluidyzator K1 40l z gąbką 30ppi na pompie) - ta różnica w zabarwieniu to jedyny benefit stosowania tej żywicy. Woda nie jest bardziej klarowna niż bez.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.