Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)
  W dniu 7.10.2016 o 16:10, fish_magic napisał(a):

Henryku tak ustawiony zbiornik stoi czwarty rok,Blat 60x50 dno 100x50 zbiornik 100x50x40.

Rozwiń  

Fakt nie do podważenia ale Jarku moje techniczne podejście do życia protestuje:D ale taki blat ze sklejki wodoodpornej 25mm + cienka gąbka wystający po 5 a nawet 10cm z każdej strony  poza szafkę to już bym zaakceptował.  Mamy wśród nas kolegę który liczy naprężenia i wygięcia szyb w baniakach - ciekawe co by mu w twoim szkiełku wyszło?

  W dniu 7.10.2016 o 17:36, led4grow napisał(a):

 Za to znalazłem miszcza który za baniak 180x43x55h zechce +- 600zł. Przy 50cm wysunięcie po długości 7cm poza komodę zakładając ta sklejke 25mm lub 30mm będzie bezpieczne?

Rozwiń  

Z tymi miszczami od klejenia baniaków to uważaj. ma być float 10mm ze szlifem trapezowym i polerką na wszystkich elementach szyb nawet na wzmocnieniach wzdłużnych i spince, silikon bezbarwny bez powietrza w kleju.

Jeśli jeszcze nie zadatkowałeś to weż pod uwagę także taką opcję.

- wstępujesz do klubu i płacisz za pól roku cosik z 20 zł ale nabywasz prawo u miszcza Przemka chyba do 10% upustu klubowego co powinno dać cenę 860zł - 10% = 774zł i tylko termin musisz obwarować dodatkowym upustem za każdy dzień spóżnienia bo o jakości wykonania nie musisz rozmawiać z nim wcale. Jak ryby będziesz kupował w Tan Malu też upust dostaniesz - patrz ty w przyszłość - w sumie się kiedyś opłaci.

Co do blatu i pytania czy bezpieczne to sam chyba widzisz że tak.

Ale zrobisz jak uważasz

Edytowane przez deccorativo
  • Dziękuję 1
Opublikowano

a9968cd67d93c0c02dba57084e1133ad.jpg

Tymczasowe gniazdko dla rybek gotowe. Przyznam szczerze że najbardziej zmęczyło mnie ich łapanie :)

Jeśli chodzi o miszcza to robi on akwaria dla Piotrka z Mazurskiej. W poniedziałek podjadę przyjrzeć się gotowym zbiornikom. Dlaczego mam użyć przezroczystego silikonu do float zamiast czarnego?

Czy zamiast sklejki mogę użyć czegoś innego np. mdf lub gruba plexy? Chodzi o to że do sklejki nic się nie klei, a specjalne okleiny kosztują 48zl/mb. Z drugiej strony to musi współgrać z obecnym blatem. Estetyka ma tu duże znaczenie.

edf98c0cf57b7e7fade6023b5f30a48e.jpg

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Opublikowano
  W dniu 9.10.2016 o 16:57, led4grow napisał(a):

Rozumiem, bo myślałem może że lepiej będzie widać np. pęcherzyki powietrza?

 

Rozwiń  

Poza tym że zgadzam się z Wojtkiem że to kwestia własnego poczucia estetyki to masz rację.

Mistrzowie z fabryk baniaków nie różnicują ceny w zależności czy silikon bezbarwny czy czarny.

Miszczu co daje niższą cenę za czarny tym maskuje zdarzające się pęcherzyki w silikonie więc delikatnie promuje ten czarny silikon.

Ja tam jeszcze zauważam przy czarnym silikonie czarny pas na przedniej szybie od wklejonego wzmocnienia wzdłużnego jak nie dasz korony tylko szyby nakrywowe no i drażnią mnie takie ogromne czarne pola  od wklejonych spinek .

Ale to moje uwagi estetyczne ty zdecydujesz jak uważasz.

  • Dziękuję 1
Opublikowano
  W dniu 10.10.2016 o 07:44, deccorativo napisał(a):

Miszczu co daje niższą cenę za czarny tym maskuje zdarzające się pęcherzyki w silikonie więc delikatnie promuje ten czarny silikon.

 

Rozwiń  

Jeżeli ktoś pisze lub mówi, że czarny sylikon jest wytrzymalszy i trwalszy to znaczy, że nie radzi sobie z estetycznym i porządnym klejeniem baniaków. Tak jak napisał Henryk bezbarwny silikon uwidoczni bardzo dobrze spaprane klejenie (np. pęcherzyki).

Jeżeli jakiś szklarz nie chce kleić bezbarwnym to powinna zapalić się czerwona lampka.

Co do samego koloru to jest to tylko sama estetyka wykonania zbiornika.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Rozumiem :) W zasadzie to do tak bialutkiej komody ten czarny to pasuje jak... Najbardziej to widziałbym optiWhite tylko przykryte szybami i jakaś delikatna belka led, ale koszty za mocne :( Podczas rozwiązywania pkt. 1-2. pojawiła się nowa koncepcja, gdyż mamy jeszcze jedną komodę z tych samych materiałów. Długa na 210-220cm (dokładnie nie pamiętam), szer. znów niestety 43cm. I jest plan, by pozbyć się wiszącego na ścianie "pożeracza czasu", gdyż i tak mało z niego korzystamy i wstawić baniak. Zakładając blat ze sklejki ok 25mm 220-210x50cm To baniak ponad 600l. :D Za tym rozwiązaniem przemawia fakt, że komoda niższa i nie musiałbym używać drabiny przy czyszczeniu :) a i punkt obserwacyjny jest idealnie z kanapy.

I tu po raz kolejny pytanie, czy tym razem obciążenia stropu nie będą za duże, zakładając ok 100kg kamienia, waga baniaka, woda itd.? No i czy komoda z tych samych materiałów podoła waszym zdaniem? Różni się tym że w tej wyższej szuflady miały 60cm, więc wszystkie ścianki działowe/boczne były od siebie w tej samej odległości, w niższej środkowa część ma 100cm.

mms_72 [1600x1200].jpeg

Opublikowano
  W dniu 10.10.2016 o 12:52, led4grow napisał(a):

Najbardziej to widziałbym optiWhite tylko przykryte szybami i jakaś delikatna belka led, ale koszty za mocne :(

Rozwiń  

Przereklamowane szkło, niczym nie różni się od Float jeśli patrzysz już na zalany baniak. Także nie proponuję się spinać na wydawanie dużej kasy na taki baniak.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Nikt? Nic? Czy to już OT i powinienem założyć nowy temat: "Jaki baniak na komodę 210x43cm?"

Najważniejsze pytanie to jakie konstrukcje szafek mają koledzy zbiorników +-600l i czy moja zda egzamin?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Możesz mieć korzenie w Malawi, aczkolwiek ja byłbym ostrożny, bo niektóre gatunki drewna mogą zakwaszać wodę dlatego nie jestem ich zwolennikiem. Ale niektórzy koledzy z forum posiadają je w swoich akwariach i nie mają z tym problemu.
    • Skoro założyłeś podobny temat w dziale oświetlenie, ten zamykam aby nie robić bałaganu. Poniżej link dla kogoś kto chce odpowiedzieć, a nie chce mu się szukać.  
    • Prawdę mówiąc światło w Malawi zależy tylko od upodobań właściciela. Rybom w zupełności wystarczy światło dzienne, roślin w Malawi nie ma więc w tym temacie także nie ma wymogu. Światło jest dla nas, aby cieszyć oko widokiem ryb. Jak zrobisz tak będzie dobrze, ważne aby Tobie się podobało.  Wszystko zależy od konstrukcji pokrywy, mam tu na myśli to, jak połączone są świetlówki. Często jest tak, że po wyjęciu jednej druga też gaśnie, także wtedy jesteś skazany na dwie. Sprawdź najpierw jak to u Ciebie wygląda. Możesz. Tak jak wspomniałem, jeśli uznasz, że dla Ciebie jest ok, to ...ok. Może się okazać, że ta konfiguracja, która już jest też będzie spoko, może wystarczy tylko przysłonić folią alu końcówki świetlówek tak aby światło padało na środek akwa, a boki zostały niedoświetlone, też fajny efekt. Na Twoim miejscu światłem przejmowałbym się na końcu, a na razie skupiłbym się na aranżacji zbiornika, filtracji i odpowiedniej obsadzie, ale to już w oddzielnych działach tematycznych naszego forum. Powodzenia. 
    • Witam forumowiczów ponownie! Kolejny miesiąc minął a razem z nim nadeszły zmiany… Nie było ich jakoś dużo, natomiast myślę, że były znaczące. Aktualizację zacznę od omówienia zmian we wnętrzu akwarium. Po pierwsze dodałem wspominane wcześniej moduły, które zrobiłem sam metodą prób i błędów. Co do ich jakości nie jestem zadowolony, natomiast wiem jakie błędy popełniłem i zgarnąłem sporą dawkę nauki na przyszłość. Odwzorowanie koloru nie wyszło mi tragicznie, porównywałem go do kamienia świeżo zamoczonego w wodzie - nie do tych które już w niej leżą od kilku miesięcy. Oczywiście kamień był ten sam jakich użyłem do aranżacji. Dodatkowo wymieniłem falownik z 2000l/h na 6000l/h co poskutkowało brakiem syfu na dnie akwarium. Temat całej cyrkulacji wody w akwarium dość długo sprawdzałem i analizowałem, wszystko po to aby efekt przy takim a nie innym gruzowisku był jak najlepszy. Finalnie jestem zadowolony. Ostatnia kwestia to w końcu ryby! Po miesiącach przeciągania w czasie, garści problemów i innych niechcianych rzeczy udało się. Postawiłem na 3 gatunki rozdzielone po mniej więcej jednakową ilość sztuk. Łącznie ryb jest aż 38 co przy 320l w teorii zrobi sporą zupe rybną. W tym miejscu chciałbym od razu sprostować mój wybór. Postawiłem na spore gatunki i dużo ryb z prostego powodu - w niedługim czasie zmienię akwarium na 700l. Plany o tym kłębiły się w mojej głowie już od jakiegoś czasu, teraz to już tylko formalność. Kosztorys został zaakceptowany przez kierownika płci żeńskiej a schemat wykorzystania przestrzennego salonu nie zachwiał naszej wspólnej przyszłości. Teraz już z górki. Wpuszczenie ryb do 320l wynikło z racji, że akwarium już długo chodziło zalane, włożyłem w nie sporo pracy i stwierdziłem, że jak już jest to niech posłuży. Ryby troche w nim podrosną i pójdą do docelowej bańki. Starałem się wybrać tyle sztuk, żeby później w 700l nie musieć dodawać danych gatunków w rozmiarach 3cm do większej obsady. Dodatkowo chciałbym już do docelowego dodać ostatni gatunek - tutaj pewnie postawie na Metriaclima hajomaylandii. W takim razie jak już wymieniłem jeden gatunek, którego na pewno nie ma w akwarium przyszła pora na omówienie tych które są. 1.Metriaclima Fainzilberi Makonde - wybór tego gatunku podyktowany był tym, że jeszcze w moim starym malawi bardzo o nim marzyłem. Z lektur w internecie można wyczytać, że rośnie do 15-16cm a to kawał ryby. Teraz w końcu będę miał na ten gatunek miejsce więc nie mogłem się oprzeć. Aktualnie pływa 15 sztuk. 2.Metriaclima Msobo Magunga - ryba, która swoimi kolorami oraz dymorfizmem płciowym skradła moje serce. Ten gatunek też długo był na liście moich marzeń. W 700l mam nadzieje, że nie będą robić rabanu. Aktualnie pływa 11 sztuk - tutaj myślę, że będę się w przyszłości rozglądać za dorosłymi samicami. 3.Metriaclima Kingsizei Lupingu - gatunek nietypowy, rzadko wybierany - to są niektóre powody dla których go wybrałem. Jest to ryba, którą już kiedyś posiadałem w akwarium i zrobiła na mnie pozytywne wrażenie. Bardzo ciekawski oraz non stop widoczny pyszczak, dodatkowo niebanalny wygląd samca - mi się podoba. W akwarium 12 sztuk. Podsumowując jak widać postawiłem na Metriaclima x3, w przyszłości x4, a więc szykuje się takie Metriaclimarium. Rybki zakupione w hodowli Malawian. Tutaj mogę z czystym sercem pochwalić za super kontakt i oczywiście najważniejsze - jakość ryb. Wszystkie sztuki przyszły bez uszczerbku, były ruchliwe i żwawe. Jak można się domyślać dostałem też gratisową sztuke Msobo i 2 sztuki Kingsizei. Aktualnie obsada pływa już od 4 dni i wygląda na zadowoloną. Zrobiłem im 2 dni głodówki i zacząłem powoli karmić. Póki co dostają małe porcje i nie szaleje jeszcze z różnorodnością pokarmu. Od tej chwili wątek będzie ciekawszy do czytania. W akwarium w końcu coś się dzieje - jest o czym pisać i co oglądać. Skoro o oglądaniu mowa to kilka fotek na rozgrzanie. Grupka Msobo i Kingsizei - te dwa gatunki są zdecydowanie bardziej widoczne niż Fainzilberi. Mini ławiczka Metriaclima Kingsizei Lupingu. W tle skitrane dwie sztuki Metriaclima Fainzilberi Makonde - ten gatunek zdecydowanie preferuje chowanie się w kamieniach. Na zakończenie zdjęcie baniaka w chwili obecnej. Moduły jeszcze mocno rzucają się w oczy.  Ps. Kwadraciak na środku nie jest tak kwadratowy na żywo… Póki co to by było na tyle. Relacjonował będę oczywiście dalej, więc jeśli ktoś jest zainteresowany zapraszam do śledzenia. Pozdrawiam
    • OK sorki poczytam FAQ. Co do wody mam ph 7,8 , gh 15, No2 0, No3 20 co do ph to taką wode ma łódzka kranówa i myślałem że soda podnosi ph. Ale jestem początkujący więc pytam.
    • Witam Mam 300 litrowe akwarium. Chce mieć biotop Malawi. Po porzednim roślinnym biotopie zostały mi korzenie. Moje pytanie, czy w biotopie malawi mogą one być? Jeden jest całkiem spory. Pozatym kupiłem sobie skałki i część już ich włożyłem do akwarium.
    • Poczytaj FAQ, zadajesz pytania na które wiele razy już odpowiadaliśmy. Po co chcesz dodawać sodę? Jakie masz parametry wody?
    • Witam Jestem świeży w temacie Malawi. Będą dziś na giełdzie akwarystyczne dowiedziałem się że do akwarium z rybami Malawi warto dodawać sode oczyszczoną. Kupiłem sobie książke "Pielęgnice jezior Malawi i Tanganika" i tam też radzą że warto dodawać sode oczyszczoną. A jeśli tak to w jakich ilościach? Mam baniak 300 litrów.
    • Witam Jestem tutaj nowy i tutaj zostałem skierowany z moim zapytaniem w sprawie oświetlenia. Posiadam akwarium 300 L (120x50x50) mam pokrywe Aquastel i w niej dwie świetlówki LED, jedna plant druga Power. Obie o mocy 30 wat.  Wygląda to tak: https://aquastel.pl/lampy-glass-led/48-lampa-glass-led-plant-7w.html Czytałem już że światło powinno być zimne. W tym sklepie są jeszcze: https://aquastel.pl/lampy-glass-led/57-lampa-glass-led-plant-7w.html https://aquastel.pl/lampy-glass-led/64-lampa-glass-led-plant-7w.html Czy jedna świetlówka o mocy 30 wat wystarczy czy muszą być dwie? Skoro mają być zimne to czy moge zostawić sobie power, wywalić plant a w jej miejsce dać np. blue??   Albo może tylko jedną 30 wat blue???
    • Witaj. Oświetlenie jest sprawą drugorzędną. Stosujemy w swoich akwariach oświetlenie o barwie zimnej. Poczytaj trochę postów na forum, w dziale oświetlenie znajdziesz dużo tematów.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.