Skocz do zawartości

Filtr turbo-kasetowy do akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

To chyba nie będzie takie proste wycinanie w dnie sklejonego kaseciaka.  Jak tu dodać nową szczelinę skoro komora śmieciowa ma szerokość 5mm ? W grę wchodzi chyba tylko powiększenie szczeliny z 3mm na 5mm ale czy będzie dobrze ?  Wątpie by poszerzenie szczeliny o 2mm spowodowało zmniejszenie różnicy w poziomie wody o 18 cm (!!).

Dodam, że wolałbym uniknąć robienia szczelin w ścianie bocznej bo to by się wiązało z koniecznością budowy filtra od nowa i pewnie zakupem nowego tła do oklejenia za 140 pln.

Zastanawia mnie dlaczego u kolegi deccorativo który zrobił kaseciaka o takich samych wymiarach z pompą o tym samym przepływie (Atman 306) i dokładnie taką samą szczeliną 3mm w dnie nie ma takiego problemu jak u mnie.

To z czego nie jestem jeszcze zadowolony to głośność aqC2000. Jak pracowała ta pompa w połączeniu z gąbką jako typowy mechanik było cicho a po włożeniu do kaseciaka bardzo ją słychać.

Edytowane przez XGrzesX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, XGrzesX napisał:

No tak ale czy zwiekszenie o 2/3 szczeliny ma szansce spowodować ze poziom wody w filtrze zmniejszy się o 19 razy (z 19 cm na 1 cm) ?

 

Ma szansę:) ponieważ to nie są proporcje liniowe. Jak sugeruje Piotr tnij nożykiem albo szlifuj grubym papierem ściernym nawet pod wodą - nie ważne czy wyjdzie równo i pięknie.

Grześ musisz zawsze pamiętać że my to wszystko robimy bez wyliczeń z praw hydrodynamiki - tylko na czuja i doświadczenie wielu którzy to zrobili ale każdy cośtam zrobił po swojemu i jest to suma wiedzi ale i doświadczeń wszystkich na tym forum.

Więc nie pisz że konstrukcja do d.. tylko czytaj uważnie bo ja napisałem tak

" jak widać nie ma szczelin wlotowych bo cały zasys to jedna szczelina po całej długości kasety w dnie i ma szerokość 4mm więc światło wlotu wody jest 14cm ;)x 0,4 cm  czyli 5,6 cm2  dla porównania te co robiłem czyli 5 szczelin 5cm wysokie i 2 mm szerokie dawały  okno 5cm2.  "

Z moich doświadczeń wynika że szczelina/y mogą być dowolne -jedna długa czy 10 o wymiarach 5cm x 1mm .

do pomp 2000l/h nie może być okno wlotu jednak poniżej 5cm2. a do tej CTP4800  robiłbym od razu okno 15cm2

Co do głośnej pracy AqC2000 to niestety nie są to najlepsze pompy ( już pisałem).

Każda pompa klasy standard :cry: czyli tania raczej nie ma wyważanego wirnika i nie ma finezyjnej konstrukcji komory wirnika tak by było wydajnie i cicho.  To masówka więc róznie można trafić w zależności od egzemplarza.

Teraz cyzeluję czyli poprawiam po Sunsun tą  jvp102 bez B czyli najtańszą coś 40zł z metalową ośką i na przyssawkę i już wiem że nie 12W tylko 13,7W i już wyważałem wirnik i już robię do niej elektroniczną regulację obrotów.

Trafiłem i tak na niezły egzemplarz ale teraz jest cichutka jak myszka.

Jak kupisz pompę Red Dragon albo Tunze to nic nie trzeba kombinować ale za to zapłacisz , jak Jebao DCT/S  to taniej i wirnik na pewno wyważany ( tu sam wirnik kosztuje niemal tyle co cała jvp102)  jak kupisz AqC, Atman, Hydor to nie licz że będzie na pewno cicha - to loteria i zależy na jaki egzemplarz trafisz , ale można samemu wiele poprawić.

Wyjmij tą pompę AqC2000 i trzymając w ręku pod wodą włącz i wyczul łapę na wibracje tej pompy , jak drży to brak wyważenia wirnika i stale będzie buczała i stukała o wszystko czego dotknie a jak zrobisz na sztywno rury to nawet na drugim końcu akwarium rura będzie stukała o szyby czy wzmocnienie. Jak pod wodą to ciszej jak coś stuka na powierzchni to głośno i to tyle.

Poprawiaj i dalej do przodu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no przecież od razu dałem rozwiązanie ale nowe pomysły też mogą być

Moczownik NO3:D

Może siedzieć włożony wokół pompy , może leżeć na wierzchu na gąbce i komorze pompy, może być tak sznurkiem przywiązany do czegokolwiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, myślisz że sprawdziło by się rozwiązanie gdyby od tyłu  "Twojego" rozwiązania z tematu z chińskim tłem dać dodatkowe 3cm na grzałkę i "moczownik" ? Tylko patrząć od strony gąbki było by to za komorą pompy.

Edytowane przez kwiq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.