LECHPL Opublikowano 1 Sierpnia 2016 #41 Opublikowano 1 Sierpnia 2016 Teraz super, faktycznie jest fajne miejsce na rosliny po prawej i w tylnym rogu z lewej i baniak kompletny.
Merlot Opublikowano 6 Sierpnia 2016 Autor #42 Opublikowano 6 Sierpnia 2016 Udało mi się znaleźć chwilę czasu, więc opiszę jak i czym wykonałem tło w jednym dłuższym poście krok po kroku. Jak większość z nas wie tła są drogie,a niektóre kosztują więcej niż samo akwarium. Dlatego przy okazji mniej więcej zrobię kosztorys tła. AD1. Co potrzebowałem : Spienione PCV 148x46x0,2cm koszt 50zł z dostawą Styropian 2x 100x50x5cm koszt 15zł Farby akrylowe lub emulsje akrylowe + pigmenty koszt około 100zł Marker 2zł Zaprawa CX5 35zł Kilka pędzli, różnej wielkości. 10zł Coś do wycinania Styropianu Kawałek foli malarskiej Sylikon akwarystyczny Kilka z tych rzeczy znalazłem w garażu więc koszt na wstępie już się zmniejszył. AD2. Plan działania : Pierwszym problemem jaki napotkałem, było pytanie czym wycinać styropian. Noże bardzo "syfią" , a małe kawałki i gródki styropianu walają się wszędzie. W sieci znalazłem rozwiązanie, był nim nóż termiczny. Oczywiście ceny w Polskich sklepach od 100zł w górę, więc rozglądałem się na zagranicznych portalach. Tam wpadłem na nóż termiczny w kształcie pióra. Cena około 70zł, ale czas oczekiwania 4tyg. Jednak idą myślą "Polak potrafi", wpadłem na pomysł aby użyć ... Lutownicy. Okazało się to strzałem w "10" AD3. Przechodzimy do pracy : Na styropianie markerem rysujemy wzory "kamiennych" modułów. Czekamy aż lutownica się nagrzeje i zaczynamy według wzoru wycinać moduły, Gdy już mamy wycięte obramowania, zaczynamy wycinać wgłębienia, podcinać krawędzie, według własnego uznania, Trzeba pamiętać, iż moduły "traktujemy" lutownicą z góry i po bokach. Dolna cześć będzie przyklejana, nie ruszamy jej, Wycięte "kamienie" układamy na PCV według własnego uznania, tak aby stworzyć fajną "mozaikę" Przyklejamy moduły na sylikon akwarystyczny. Po odczekaniu 2-3h, moduły już się solidnie trzymają, więc przechodzimy do nakładania zaprawy. Zaprawę nakładamy w trzech turach : Najlepiej do nakładania użyć większego pędzla, przy drugiej warstwie można nakładać warstwę ręką w rękawiczce ogrodowej Pierwsza warstwa, bardzo wodnista i zostawiamy na około 24h, Druga warstwa, gęsta i również zostawiamy na około 24h, Trzecia warstwa również wodnista ( ostatnia ma za zadanie pokryć nasze niedopatrzenia i ubytki), również odpoczywa około 24h. Kiedy warstwa jest już twarda, najlepiej przy użyciu węża ogrodowego, kilkanaście razy opłukujemy tło wodą, Powtarzamy tę czynność kilkukrotnie, aż uznamy że zaprawa jest wystarczająco mokra i nie pochłania już wody, Odczekujemy 2-3h aż tło wyschnie i szykujemy sprzęt do malowania, Farbę nakładałem, w sposób "dziobania", (lekko zamoczona, końcówka pędzla w farbie, nakładana przypadkowo w różnych częściach modułu). W swoim tle użyłem, farby czarnej, białej oraz 3 pigmentów (pomarańczowy, żółty i zielony), zostawiając przy tym trochę miejsca aby sama zaprawa, która też ma ładny kolor była widoczna. Następnie odstawiamy tło na kilka godzin aż farba wyschnie. Tło gotowe Zdjęcia z tworzenia i efektu końcowego znajdują się w załącznikach lub zdjęciach w postach #1, 19, 32, 35, 37
py1szczak2 Opublikowano 6 Sierpnia 2016 #43 Opublikowano 6 Sierpnia 2016 Kurcze, bardzo ładnie to wygląda ale ja cały czas obawiam się wyporności takiego tła. Może dlatego że próbowałem je włożyć do zalanego wodą akwarium i po kilku próbach zrezygnowałem. Kolejne pytanie jakie mi się nasuwa to trwałość połączenia wykonanych modułów silikonem ze spienionym PCV, do kaseciaka silikon był stanowczo odradzany. Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka
Merlot Opublikowano 6 Sierpnia 2016 Autor #44 Opublikowano 6 Sierpnia 2016 Ja zakładałem tło w pustym baniaku, ryby musiały popływać w wannie :-) Co do klejenia modułów do PCV trzymają się one bardzo dobrze nic nie odpada :-)
Pleziorro Opublikowano 8 Sierpnia 2016 #45 Opublikowano 8 Sierpnia 2016 Nie możesz włożyć tła na mokro, bo przede wszystkim trzeba je przykleić do tylnej ściany, wyporność można niewelować przez robienie otworów z tyłu i zalewanie ich zaprawą z piaskiem np. Cr65.
Andrzej Głuszyca Opublikowano 8 Sierpnia 2016 #46 Opublikowano 8 Sierpnia 2016 Dnia 6.08.2016 o 09:12, py1szczak2 napisał: . Może dlatego że próbowałem je włożyć do zalanego wodą akwarium ..podstawowy błąd! Jeżeli masz ryby to spuść do jakiś zbiorników wodę, zostaw 10-25 cm wody nad piaskiem, odsuń ręką piasek od tylnej szyby i wszystko będzie OK. Jeżeli masz tło ze styropianu czy pianki a powleczone zaprawą i włożone na styk między dno a wzdłużne wzmocnienie to bądź spokojny. Do tego punktowo silikonem to śpisz spokojnie. Ja mam dokładnie tak zrobione i jest OK już kilka lat.
Merlot Opublikowano 27 Marca 2017 Autor #47 Opublikowano 27 Marca 2017 (edytowane) Nowe akwarium więc czas na nowe tło :-) Co sądzicie o takich modułach ? Czy zrobić bardziej okrągłe ? W sensie mniej wcięć ? Edytowane 27 Marca 2017 przez Merlot
h2athor Opublikowano 27 Marca 2017 #48 Opublikowano 27 Marca 2017 Powiem tak - niedawno robiłem podobne i "na sucho to słabo widać" dopiero jak się je już obrobi, że zaczynają przypominać kamień, skałę to już to jest dobrze i będziesz zadowolony !! Sądzę jednak , że to co zrobiłeś dobrze już zaczyna wyglądać. A masz koncepcje jak ma całość wyglądać !? 1
Merlot Opublikowano 27 Marca 2017 Autor #49 Opublikowano 27 Marca 2017 Mam zaklejony tył akwarium czarną folią, chce obudować kaseciaka mniejszymi modułami, zaś w pozostałą część powklejać kilka większych modułów
jaras Opublikowano 27 Marca 2017 #50 Opublikowano 27 Marca 2017 Tutaj może znajdziesz inspirację, ja znalazłem http://www.umeleskaly.cz/akvarijni-a-terarijni-pozadi/ 1
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się