Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam.

Jestem w trakcie zmian swojego akwarium na typowy biotop malawi. Interesują mnie ryby z grupy mbuna. Podobają mi sie ryby które posiadają kilka kolorów. W swoim obecnym akwarium mam jedną

żólta z czarnym grzbietem

http://forum.klub-malawi.pl/galeria/index.php?n=3504 ,

pomarańczowa

http://forum.klub-malawi.pl/galeria/index.php?n=3515

i niebieską z pasami jaśniejszymi

http://forum.klub-malawi.pl/galeria/index.php?n=7378


Te ryby oddam. Zaproponuje mi ktoś kolorową obsade ?

Opublikowano

Witaj. Tego jest naprawdę mnóstwo. Proponuję poszukać w dziale z obsadami. Tematów z propozycjami do takiego litrażu też masz na pęczki. Musisz też coś dać od siebie, popatrzeć i poszukać co Ci się podoba bo takie propozycje od nas to może być bezsensowne stukanie w klawiaturę ;) napisz po przeglądzie jakie gatunki Ci się podobają, a my pomożemy Ci je dobrać żywieniowo i rozmiarowo do Twojego akwarium.

Opublikowano

Z moich faworytów to

Pseudotropheus FLAVUS

Cynotilapia AFRA COUBE

Pseudotropheus DEMASONI

METRIACLIMA MEMBE DEEP

PSEUDOTROPHEUS ELONGATUS CHEWERE


Te rybki podobaja mi sie najbardziej. Oczywiscie podobaja mi sie też inne np :

AULONOCARA FIREFISH

Jak widać podoba mi sie sporo ryb. Nie mam po prostu pojecia jak je dobierać.

Opublikowano
Z moich faworytów to

Pseudotropheus FLAVUS

Cynotilapia AFRA COUBE

Pseudotropheus DEMASONI

METRIACLIMA MEMBE DEEP

PSEUDOTROPHEUS ELONGATUS CHEWERE


Te rybki podobaja mi sie najbardziej. Oczywiscie podobaja mi sie też inne np :

AULONOCARA FIREFISH

Jak widać podoba mi sie sporo ryb. Nie mam po prostu pojecia jak je dobierać.



Fire Fish to nie ryba :P to genetycznie modyfikowany twór stworzony przez człowieka i na pewno niewiele osób Ci to poleci na naszym forum ;) najlepiej będzie jak skorzystasz z bazy ryb. Jest co prawda przestarzała, ale jakiś start do złapania wiedzy o danym gatunku jest. Obserwuj też galerię bo niektóre ryby mają piękne samce, ale wręcz brzydkie samice, a nie wiem w jakim stopniu jest to dla Ciebie ważne.

  • 4 tygodnie później...
Opublikowano

W akwarium będą 3 gatunki mbuna. 
- pseudotropheus saulosi

- lodotropheus sprenerea

- cynotilapia afra hara

Jak wam sie widzą te ryby razem? Zamówiłem na start po 8 szt kazdego gatunku. 

Opublikowano
19 minut temu, thepeterback napisał:

W akwarium będą 3 gatunki mbuna. 
- pseudotropheus saulosi

- lodotropheus sprenerea

- cynotilapia afra hara

Jak wam sie widzą te ryby razem? Zamówiłem na start po 8 szt kazdego gatunku. 

Moim zdaniem powinno być ok...

Rybki zapewne są młode,więc dopiero hierarchia zacznie się ustalać...

Tylko pozostaje obserwacja ryb na tą chwilę aż podrosną,wtedy zadecydujesz o redukcji ewentualnego nadmiaru samców ;)

Opublikowano

Będzie ok. Ryby fajnie dobrane kolorystycznie, samice pięknie będą się prezentować, względem agresywności hara będzie dominatorem w akwarium ale nie jakimś killerem. Żywieniowo też poradzą sobie bez większych problemów. Fajny układ.

Opublikowano

Ryby będa z hodowli  aquaafrika i Pan Sebastian zaproponował taką obsadę i mi sie ona spodobała. Czym karmić małe rybki ? Na stanie mam pokarm płatkowy dla ryb z Malawi, czy na początek wystarczy czy muszę zakupić juz rózne pokarmy ?

Opublikowano
2 godziny temu, thepeterback napisał:

Czym karmić małe rybki ? Na stanie mam pokarm płatkowy dla ryb z Malawi, czy na początek wystarczy czy muszę zakupić juz rózne pokarmy ?

W sumie zadane przez ciebie pytanie nadaje się do działu ''Żywienie'' ale już odpowiem tobie tutaj ;) ...

Ten pokarm co posiadasz na początek starczy do karmienia ryb,jednak dobrze by było zaopatrzyć się w lepsze jakościowo pokarmy renomowanych firm jak np. NLS(akurat z jego dostępnością już trochę krucho) , Nature Food , Hikari (przed podaniem trzeba go namoczyć) , Dainichi , Osi , oraz nowość na rynku firmy Tropical ''AFRICA  HERBIVORE'' oraz ''CARNIVORE''...

 

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Ogłoszenia



  • Posty

    • A czemu nie ?  Ja bardzo dużo piszę codziennie zawodowo i nie mam już siły i przede wszystkim czasu na pisanie dla przyjemności 🤷‍♂️ Dlatego dla mnie osobiście spotkanie/spotkania to najważniejsze daty w kalendarzu... Szkoda, że jest nas na spotkaniach mniej, dlatego zachęcam każdego do przyjazdu tym bardziej, że jest dobre połączenie PKP z Prudnikiem. Zawsze będę mógł opowiedzieć o swoich doświadczeniach z drapolami choć nie wiem czy faktycznie kogoś to interesuje. Poszukam tez i wrzucę na KM krótki artykuł, który poczyniłem kilka lat temu w tym zakresie na przykładzie Aristochromis christyi, ukazał się on co prawda jedynie w języku angielskim ale mam gdzieś pewnie "rękopis".
    • A czemu nie tu? Wiele razy rozmawialiśmy, nie tylko w Pokrzywnej, ale nie jest moją rolą pisanie tutaj na temat funkcjonowania Twojego akwarium z drapolami😉
    • Wszyscy mają racje aaaale nie do końca 😉 ale na szerszą rozmowę zapraszam na spotkanie do Pokrzywnej ☝️😁 PS. @pozner z tego co ja pamiętam to byłeś przy wielu moich rozmowach właśnie w Pokrzywnej ale widocznie tylko ja byłem trzeźwy 😁😉🤣
    • Nie miałem nigdy poważnych drapoli w akwarium, ale moje doświadczenia z non mbuna oraz z pielęgnicami z Ameryki centralnej mówią że dobrym środkiem do rozładowywania agresji jest mocne przerybienie. Często propozycje obsad na tym forum czy w książce Wojtka Sierakowskiego mogą mieć rację bytu tylko do pewnego momentu. 13 ryb w 1400l to niezbyt wiele w moim odczuciu. Jakie są wasze doświadczenia w tej kwestii z drapolami?
    • To prawda Regulowałem już kilka razy, ale w środku - pod szafką jakiś czas temu założyłem jeszcze drugi, mały zbiornik, 112lz pokrywą, przez to szafka jest dość często otwierana, a czasami nawet częściowo otwarta przez kilka h. Dodam, że ten sposób prowadzenia akwarium nie jest zbyt wygodny przy serwisie, więc nie polecam a szafkę bym musiał regulować w prawie każdy weekend 
    • Bardzo ładny baniak, konkret. Jedyne do czego się można przyczepić do regulacja drzwiczek pod nim 😅
    • @S_owa dzięki za super aktualizację  Wyjątkowo mnie cieszy, bo Twoja kronika zainspirowała mnie do wystartowania akwarium z drapieżnikami. Z takich predatorów kalibru XXL mam u siebie tylko samca Aristo. Zakładam, że moje akwarium finalnie może być dla niego za małe, ale postanowiłem sprawdzić co z tego wyjdzie przy założeniu, że będzie to tylko samiec bez partnerek do harcowania. Jak na razie spokojnie sobie rośnie i nie doskwiera innym lokatorom. Ku mojemu zaskoczeniu w składzie mieszkańców, najbardziej upierdliwy dla wszystkich jest samiec Stigmatochromis Tolae. Miałem 2 samce i 2 samice. Niestety przez niefortunny wypadek jedną samicę straciłem, druga nie wytrzymała presji dwóch samców 😕 Jednego samca sprzedałem bo mi było go już szkoda i ten ostatni, który pozostał potrafi być jak taka końska mucha na łące. Dokucza wszystkim. Ma swoją norę pod kaseciakiem i jego jedynym celem życiowym jest wyganianie wszystkich z tamtego rejonu. Potrafi dać popalić 1,5 razy większemu Nimbochromisowi Polistigma... Będę go musiał usunąć bo mnie już denerwuje.  Zazdroszczę widoku pielęgnującej maluchy samicy Nimbo. Nigdy nie spotkałem się z takim widokiem u moich pyszczaków.  Pozdrawiam 👋
    • Zdecydowanie brakuje tematów na dotyczących drapieżników, a jednak co raz więcej osób dysponuje pozornie większym baniakiem na poziomie np. standardowych 720l (200x60x60). Piszę ,,pozornie" bo to temat drapieżników, a ten litraż to fajna opcja przy mbunie albo przy rozsądnie dobranej obsadzie non mbuny, ewentualnie mixu non mbuny z małymi drapieżnikami. Piszę tutaj lekko ku przestrodze bo tych większych gatunków nie ma nawet co pchać do takiego zbiornika, no chyba, że jest to tylko akwarium przejsciowe. Wrzuciłem tylko 2 filmiki z Bucco ale samiec serio potrafi mocno stłamsić swoich ,,współlokatorów". Ogólnie od kiedy dołożyłem kryjówek jest wyraźnie lepiej, ale pierwsze tarło gdzie buzowały hormony, a 3 samice czekały w kolejce to reszta załogi mogła tylko cierpliwie czekać zajmując jedyne bezpieczne pozycję po drugiej stronie baniaka. Przez 1,5 roku funkcjonowania tego akwarium, z tego co kojarzę nie robiłem żadnej ingerencji w wystrój (ułożenie i liczbę kamieni/modułów), jednak samiec Buccochromisa zmusił mnie do szukania dobrego rozwiania, przez co w ciągu 2-3 tygodni trzy razy robiłem przemeblowanie w baniaku. 80cm głębi daje już pewne możliwości, dzięki czemu ryby mają zarówno dużo miejsca do pływania, jak i pole do ukrycia, czy przemieszania za/między modułami. Na początku ku mojemu lekkiemu zdziwieniu mało z tego korzystały i lewa strona zbiornika i tak należała do samca Bucco. Z czasem nauczyły się, że można umiejętnie się skryć przed wzrokiem dominującego Bucka. W moim zbiorniku pozostałe gatunki (nawet gdy nie było samca Bucco) nie robiły aż takiego spustoszenia w okresie tarła. Mój Fossorochromis ma minimalne potrzeby jeśli chodzi o terytorium obierane w trakcie tarła, choć oczywiście chęć wytarcia samicy powoduje u niego dużą pewność siebie i zdarza mu się pogonić nawet Buccochromisa, do którego normalne boi się nawet podpłynąć. Mimo wszystko nie wyciągałbym z tego jednoznacznych wniosków i nie oznacza to, że te same gatunki (mam na myśli pozostałe gatunki, poza Bucco) w innej konfiguracji np. w mniejszym zbiorniku też pogodziłyby się dostępną przestrzenią. Dopóki w akwarium rządził Champso to on dyktował warunki i szczególnie w trakcie tarła przejmował też pół akwarium (choć ta dominacja trwała, raz, że krócej, a dwa pozostałe ryby mimo mniejszej ilości kryjówek nie były, aż tak zepchnięte do boku). Odgryzał się mu jedynie samiec Nimbo. Bardzo ciekawi mnie jak wyglądałaby sytuacja w akwarium gdyby, wszystkie gatunki występowały w konfiguracji z samicami, a najwiekszy Bucco występował w konfiguracji bez samic. Myślę, że nadal miałby najmocniejszą pozycję w zbiorniku, ale nie byłoby już okresów, w których któraś z ryb dość mocno dominuje pozostałe gatunki (szczególnie w okresie tarła).
    • Nie wiem. Też wiele razy zastanawiałem się, jak to funkcjonuje u @BombeL. Dlatego go wywołałem do tablicy.  Chyba nie bardzo załapałeś mój prześmiewczy ton😉  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.