deccorativo Opublikowano 18 Lipca 2016 #21 Opublikowano 18 Lipca 2016 Pisałem to w różnych tematach wielokrotnie. Jak skończy się wam oryginalny zestaw odczynników JBLa to kupujecie te z linku. Nie trzeba kupować elektronicznego miernika MW12 czy HI713 ( odczynniki do obu fotometrów są w pełni zamienne tylko do Hanki droższe:( ) Pomiar na odczynnikach do fotometrów jest prostszy odmierzasz do fiolki JBLa tak samo 10ml wody z baniaka, wsypujesz proszek z jednej saszetki i wstrząsasz aż się rozpuści. Czekasz 3minuty i stawiasz w komparatorze na skali JBLa dokładnie jak dotychczas. I wynik jest 3x większy od tego na oryginalnych odczynnikach. Kolor poza tym jest dokładnie jak na skali JBLa bo na oryginalnych często jest zielono-niebieski. Pomiar taki mimo że skala JBLa wtedy zgadza się ze wskazaniami fotometrów HI713 i MW12 tylko dokładność odczytu w fotometrach jest do setnych ppm. 2
egon44 Opublikowano 23 Lipca 2016 #23 Opublikowano 23 Lipca 2016 Czy ten glon tylko występuje w tym miejscu co na fotce? Jednak nie wygląda mi to teraz na sinice,ale na zwyczajny glon zielony(choć mogę się mylić)... Spróbuj przy podmiance wody przemieszać ręką piach w miejscu ich występowania,no i pozostaje tylko obserwacja czy znów się pojawi... Dla pewności,jeśli posiadasz test na PO4 to zmierz jego zawartość w wodzie z akwarium... Przy okazji nie zapomnij o zmierzeniu poziomu NO3 ...
sylwester.april Opublikowano 23 Lipca 2016 Autor #24 Opublikowano 23 Lipca 2016 Spróbuj przy podmiance wody przemieszać ręką piach w miejscu ich występowania,no i pozostaje tylko obserwacja czy znów się pojawi... Robię tak przy każdej podmianie -powraca Czy ten glon tylko występuje w tym miejscu co na fotce? bardziej wzdłuż przedniej szyby. Nigdzie indziej nie zauważyłem. PO4-około 1 NO3-około 25
deccorativo Opublikowano 23 Lipca 2016 #25 Opublikowano 23 Lipca 2016 Sylwek moim zdaniem wydumałeś sztuczny problem:D Z fotki wygląda że to ty masz zupełną pustynię glonową. Wygląda ten gnejs prążkowany jak wczoraj założony baniak. Nie masz ani sinic ani glonów. Takie glony a nie sinice przy szybie to ma każdy i przestań mieszać piasek - daj szansę by coś glonowego się pojawiło. Już ci pisałem - wlej "atrament" zwal PO4 do 0,2ppm - wsadz kilka valisnerii i anubiasy - może ryby pozwolą a jak pozwolą to po atramencie na pewno urosną jak las. z twoich wypowiedzi rozumiem aktualnie że masz NO3 - 25ppm PO4 - 3ppm co to znaczy około? jak nie jesteś pewien to kobiety spytaj ile ona widzi.
sylwester.april Opublikowano 23 Lipca 2016 Autor #26 Opublikowano 23 Lipca 2016 co to znaczy około? jak nie jesteś pewien to kobiety spytaj ile ona widzi. ... Oj tam
egon44 Opublikowano 24 Lipca 2016 #28 Opublikowano 24 Lipca 2016 Na pytanie- ''Czy ten glon tylko występuje w tym miejscu co na fotce'' napisałeś bardziej wzdłuż przedniej szyby. Nigdzie indziej nie zauważyłem. Tak jak kolega deccorativo napisał,większość z nas ma to samo(nawet i Ja)w swoich zbiornikach,moim zdaniem to całkiem normalne więc nie masz powodów do obaw że to sinice ... Z całym szacunkiem kolego deccorativo do twoich wypowiedzi które z resztą osobiście bardzo cenię ale jednym razem piszesz że Nie masz ani sinic ani glonów. A tu z kolei Takie glony a nie sinice przy szybie to ma każdy i przestań mieszać piasek - daj szansę by coś glonowego się pojawiło. Więc jednak wynika z tego że Sylwkowi zaczynają jednak pojawiać się glony wprawdzie na razie przy szybie,ale potem powinny pojawić się na kamieniach co chyba powinno go cieszyć ... Sylwku mimo twoich wykonanych pomiarów na obecność PO4 w wodzie,nie kombinował bym na razie z wlewaniem atramentu do zbiornika,a czekał po prostu na pojawienie się glonów na kamieniach,przy okazji też na szybach(ale to nie problem,gąbka w rękę i jazda z tematem) ... Oczywiście standardowo tygodniowe 30% podmianki wody...
deccorativo Opublikowano 24 Lipca 2016 #29 Opublikowano 24 Lipca 2016 Andrzeju to co wychwyciłeś z mojej wypowiedzi podtrzymuję Dla mnie ślad glonu pod piaskiem i tylko na szybie to nie glon w rozumieniu pyszczakowym i to chciałem podkreślić - może nieudolnie to wybacz;) Ponieważ glony to organizmy oparte na fotosyntezie to u Sylwka są tylko w tym miejscu pod piaskiem i tylko na szybie o 5mm dalej już jest pustynia glonowa. Nie zgadzam się z tobą także w kwestii nie użycia atramentu. Nie wiemy jaki jest Buddy ratio przy NO3 -25ppm i PO4 - 3ppm bo to są poziomy których obaj panowie od glonowiska Redfield i Buddy nie przewidzieli:D Tabela kończy się na całkowitym P = 2ppm To że w baniaku fosforu jak w nawozie fosforowym nie znaczy że to przyśpieszy rozwój glonów, i tak wykorzystają tylko 1/16 tego co azotu, a pozbywanie się fosforanów tylko podmiankami wody jest mało skuteczne jak widzisz. Z naszych doświadczeń z atramentem ( moich i Gubana) wynika coś odwrotnego. Czym bardziej zwalisz PO4 atramentem tym bardziej stymulujesz rozrost roślin i glonów w tym tych zielonych na których nam najbardziej zależy. Ale o wszystkim zadecyduje Sylwek - ja tylko cośtam sugeruję.
Andrzej Głuszyca Opublikowano 24 Lipca 2016 #30 Opublikowano 24 Lipca 2016 Sylwek......patrząc na ostatnie zdjęcie ( jeżeli tylko taki jest efekt tego podczas Twojej nieobecności) i na ostatnie parametry które podałeś to szkoda nad tym się skupiać. Zmień tylko pokarm, podczas podmian zamieszaj palcami przy szybie w piasku i niech rybki żyją swoim życiem a Ty je podziwiaj.
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się