Skocz do zawartości

112 litrów - Pseudotropheus saulosi


murcus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów,

Chciałbym przedstawić swoje pierwsze akwarium.

Na daną chwile akwarium ma trzy dni. Jest to zbiornik OW otwarty 112 litrów (80x35x40), podłoże to piach (10kg).

Filtracja JBL e1501 (wkłady: ceramika, gąbki, wata, węgiel) dodatkowo skimmer Eheima. Światło zapewnia belka LED o max. mocy 66 Wat z regulacją barwy i mocy.

Zastosowane diody 8500K, 6500K niebieskie i czerwone.

Codziennie dodaje wg. zaleceń JBL Denitrol + pożywka

W planach co do obsady to Pseudotropheus saulosi 1x4 i ślimaki military hemlet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Egon podobno to jest mit, gdzieś o tym czytałem bodajże na www.roślinyakwariowe.pl ale nie jestem pewien.

Znalazłem

http://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly/filtracja/3653-wegiel-aktywny-w-akwarium.html?utm_source=artykuly&utm_medium=website&utm_campaign=powiazane


Wysłane z mojego Lenovo TAB 2 A10-70L przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wynika z tekstu , do którego link przytoczyłem, żeby węgiel oddał to co absorbował musiałby wystąpić gwałtowny skok PH, co w warunkach akwariowych jest niemożliwe. Z czasem węgiel traci właściwości absorbcyjne, dlatego trzeba go wymieniać. Niewymieniany jest znakomitym złożem dla bakterii nitryfikacyjnych.


Wysłane z mojego Lenovo TAB 2 A10-70L przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Rozumiem też o tym gdzieś czytałem więc na 100% nie wiem czy to prawda czy mit ;)...

Swoją drogą Amerykanie w swojej filtracji w głównej mierze używają jako złoża tylko i wyłącznie węgla...

Ale jak jest u nich z jego wymianą tego nie wiem,ja bym wolał dmuchać na zimne gdy np.leczysz ryby jakimiś lekami,to wiadomo węgiel wszystkie(leki) wchłonie,a mając go długo w zbiorniku może oddać je z powrotem do wody...

Jeśli będzie wymieniany co jakiś czas(bodajże 2-4 miesiące) to powinno być wszystko ok...


Sorki za OT...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węgiel aktywny pochłania różne substancje z wody. W końcu kończy się jego chłonność i następuje wyrównanie poziomu tych substancji w węglu i wodzie. Nie jest to groźne do momentu gdy taki zapchany węgiel przełożymy do wody o mniejszej zawartości tych substancji. Wtedy odda do wody tyle aby znów wyrównać wartości substancji.

Natomiast ciągłe działanie w jednym akwarium nie ma złego wpływu ani na wodę ani na ryby.

Mogło by się zdarzyć coś złego gdyby w akwarium malawi z węglem wymienił wodę na bardzo ubogą w stosunku do tego co było przed wymianą. Choć i w tym przypadku prędzej obsadę zabiła by np. gwałtowna zmiana pH aniżeli to co odda węgiel.

Tak więc długoterminowe stosowanie węgla nie szkodzi a powielane na forach informacje o tym, że węgiel służy tylko do usuwania leków z wody wprowadza ludzi w błąd.

Dodatkowo węgiel jest jednym z najlepszych złóż biologicznych. Jego powierzchnia dla bakterii waha się od 500-2000m2/gram. Tak więc nie słyszałem o lepszym medium filtracyjnym.

No i tak jak pisali poprzednicy, za oceanem amerykanie stosują węgiel i nic się nie dzieje.

Powiem więcej, u mnie też podczas działania mojego akwarium ( 3 lata ) przez przynajmniej 2 lata stosowałem węgiel ( z różnymi przerwami ) ale zdarzało się, że i po pół roku miałem węgiel w korpusie.

Najlepszy węgiel jaki stosowałem to Seachem Matrix Carbon. Działał bardzo długo bez zarzutu aż musiał ustąpić miejsca absorberowi PO4.

  • Dziękuję 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W akwarium gości już obsada. Troszkę nabili mnie w butelkę w sklepie, ale trudno. Wypomnę im przy następnej wizycie.


Tak więc po identyfikacji (za którą bardzo dziękuję AndrzejWalb), mamy:


3 samice Pseudotropheus saulosi

2 samce Pseudotropheus saulosi (mieszańce niestety)

1 yellow


Co z tego wyjdzie, czas pokaże.


Dla zainteresowanych link do dyskusji:


http://forum.klub-malawi.pl/identyfikacja-pewnosci-t27394.html?t=27394

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W akwarium gości już obsada.


Z treści wynika że baniak zalany 12.ego a dziś mamy 19 czyli po 7 dniach zarybiłeś?

Krótka piłka:D

- piasek stary czy nowy płukany?

- złoża w kubełku nowe czy stare?

- co jest pożywką dla tego Denitrolu:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.