Pandziak Opublikowano 14 Czerwca 2016 #1 Opublikowano 14 Czerwca 2016 Witam serdecznie, jestem Dawid i swoja przygode z akwarystyka zaczalem calkiem niedawno i wciaz daze do doskonalosci, chcialbym zeby rybki mialy idealne warunki. Mieszkam w Uk przez co mam nieco ograniczony dostep do wielu rzeczy ale itak nie daje za wygrana. Moje akwarium: standardowe (prawie) 120l o wymiarach 90x45x30 Filtr: Tetratec ex1200 Grzalka: 150w Napowietrzenie: noname ale bardzo cicha i wydajna Podłoże: piasek kwarcowy Tło: czarne Wystroj: płaskie kamienie rzeczne, kawalek czarnego debu, skala wapienna Oświetlenie: paski led + swietlowka Obsada: w trakcie redukcji oczekuje na nowy zbiornik Teraz plan na niedaleka przyszlosc, postaram sie systematycznie aktualizowac, badz juz pokaze calosc Zbiornik: 340l o dlugosci ponad 120cm Filtry: Tetratec ex1200 jako biolog + mechaniczny cyrkulator Hidom AP3000 (2200l/h) Grzałki: 2x 150w Napowietrzenie: J/W cichy wydajny brzeczyk z dwoma kamieniami Podłoze: czarny piasek bazaltowy o gradacji ponad 1mm (koniec z porysowanym akwa podczas czyszczenia) Tło: 3d jasne kamienie wewnetrzne Wysrtoj: przede wszystkim kamienie wapienne, z czasem chcialbym umiescic okolo 40-50kg , tymczasowo rowniez kamienie oraz kawalek dębu ktory raczej zostawie dla mojego zbrojnika. Oświetlenie: 2m paska led RGB + okolo 2-3m led bialych wszystko podlaczone pod wylacznik czasowy Pokrywa: DIY , zrobiona z sosnowych desek szlifowanych i lakierowanych , z duza otwierana pneumatycznie górą, wszystko uszczelnione tak by uniknac skropliny na zewnatrz Podstawa: DIY, szafka 3-drzwiowa, podobnie jak pokrywa zrobiona z plyt 1,8cm na konstrukcji z drewnianych belek 5x4cm ktore beda tworzyly 6 nóg. Obsada: docelowo Yelow Lab oraz mainganoo i oczywiscie moj zbrojnik pospolity ) Jak juz wspomianialem akwarium wciaz w trakcie przygotowań takze wszystko moze sie zmienic.
Pleziorro Opublikowano 15 Czerwca 2016 #2 Opublikowano 15 Czerwca 2016 Cześć, widzę, że nie jesteś całkowicie zielony, więc napiszę prosto z mostu co myślę o niektórych kwestiach, może którąś z rad weźmiesz pod uwagę przed zakupem komponentów Grzałki: 2x 150w Wystarczy jedna 200-250W chyba, że lubisz dmuchać na zimne. Napowietrzenie: J/W cichy wydajny brzeczyk z dwoma kamieniami W zasadzie nie potrzebujesz napowietrzenia, wystarczy dobra cyrkulacja i wylot wody tak skierowany aby mielił taflą wody. Podłoze: czarny piasek bazaltowy o gradacji ponad 1mm (koniec z porysowanym akwa podczas czyszczenia) Czarny bazalt rysuje szkło jak diament ! i bardzo lubi się dostać pod czyścik - lepiej używaj gąbki do szyb i bądź czujny. Oświetlenie: 2m paska led RGB + okolo 2-3m led bialych wszystko podlaczone pod wylacznik czasowy Za Autopsji wiemy, że paski ledowe nie wytrzymują pod pokrywą i padają po niedługim czasie, sugeruję oświetlenie zrobić na modułach ledowych w klasie szczelności IP68, dodatkowo zabezpieczając sylikonem kable przy wejściu/wyjściu z obudowy modułu. Pokrywa: DIY , zrobiona z sosnowych desek szlifowanych i lakierowanych , z duza otwierana pneumatycznie górą, wszystko uszczelnione tak by uniknac skropliny na zewnatrz Drewniane pokrywy mają to do siebie że chłoną wodę, jak byś nie zabezpieczył, to po jakimś czasie woda wygra. Znacznie lepiej się sprawdza spienione pcv. Jest lżejsze, łatwiejsze w montażu, a odpowiednio wzmocnione profilem aluminiowym będzie sztywne jak drewniane i 3x lżejsze Na pewno jeszcze ktoś napisze o Dębie i trzymaniu zbrojnika i o wystroju, ale to już rzecz gustu... Powodzenia
Pandziak Opublikowano 15 Czerwca 2016 Autor #3 Opublikowano 15 Czerwca 2016 Co do pokrywy to niestety jestem juz w trakcie budowy. Samemu lakieruje wiec naprawde nic nie pomine. Obecna co prawda mam od niedawna ale na tym samym patencie i nie zaobserwowalem wilgoci. Grzleczki jak powiedziales akurat mialem wiec lepiej byc ostroznym. Napowietrzenie to tez element dekoracji. Dobrze umieszczony powoduje ze bombelki sa innego koloru. Kwestia gustu. Ale z bazaltem to chyba jeszcze pomysle. Moze jakis inny czarny piasek znajde. A co do ledow to naprawde nie mam pojecia jak je rozwiazac inaczej. Pomijajac fakt ze powoli fundusz kuleje
Pleziorro Opublikowano 15 Czerwca 2016 #4 Opublikowano 15 Czerwca 2016 W kwestii ledów, pozwolę sobie zaprezentować dokładnie takie jak mam: https://polskiled.com.pl/modul-goq-samsung-3x5630-150-stopni-bialy-zimny,3,3404,2935 lepisz to chłopie jakimś sylikonem akwarystycznym do aluminiowego profilu co 5-6cm (moduł ma około 6cm). A dalej tak jak z taśmami kabel do sterownika i do zasilacza, zasilacz do kontaktu A skoro jesteś w stanie sam wykonać pokrywkę, to uważam za niestosowne dawać porady jak umieścić pod nią kawałek belki aluminiowej Zaletą tych modułów jest zamknięta obudowa, ja od siebie doradzam okleić dodatkowo kable sylikonem. Dużo osób z takich lub podobnych korzysta i są odporniejsze od padających taśm ledowych. -- dołączony post: Zapomniałem dodać, że moduły mają lepsze diody i będą na pewno lepiej świecić
egon44 Opublikowano 15 Czerwca 2016 #5 Opublikowano 15 Czerwca 2016 Ale z bazaltem to chyba jeszcze pomysle. Moze jakis inny czarny piasek znajde. Witaj... Co do piasku to poszukaj go w żwirowni,to lepsze niż bazalt który przez swoje ostre krawędzie może ranić pyszczakom pyszczki...
Pandziak Opublikowano 15 Czerwca 2016 Autor #6 Opublikowano 15 Czerwca 2016 Piasek musi byc czarny ! Zwirownia odpada. Poszukam czegos innego w tym kolorze
Pandziak Opublikowano 5 Lipca 2016 Autor #7 Opublikowano 5 Lipca 2016 Czas na maly update. Prace trwaja a akwarium do konca tyg powinno ruszyc. Kilka fotek z budowy pokrywy (wciaz w przygotowaniu) oraz laczenie tla struktoralnego niestety przy pomocy pleksji z powodu cienkich paskow jakie docinalem. Wysłane z mojego SM-N910F przy użyciu Tapatalka
Piter82 Opublikowano 5 Lipca 2016 #8 Opublikowano 5 Lipca 2016 C laczenie tla struktoralnego niestety przy pomocy pleksji z powodu cienkich paskow jakie docinalem. Jak dostaniesz u siebie coś w stylu kleju Soudal fix all Turbo: http://www.soudal.pl/kleje/item/712-fix-all-turbo To polecam tym skleić bez użycia plexi od tyłu. Dodatkowo tym klejem możesz przykleić tło strukturalne do tylnej szyby. Szybko łapie i jest obojętny dla ryb. Troszkę ta pokrywa będzie ważyła...;-) Zrób sobie małe okienko do karmienia ryb, wielkości karty kredytowej, żeby codziennie nie podnosić całej pokrywy
Pandziak Opublikowano 6 Lipca 2016 Autor #9 Opublikowano 6 Lipca 2016 Z ostatniej chwili. Woda wciaz metna ale itak oko cieszy. Wiecej napisze jak tylko znajde wolna chwile Wysłane z mojego SM-N910F przy użyciu Tapatalka
spiochu Opublikowano 6 Lipca 2016 #10 Opublikowano 6 Lipca 2016 Przykro mi ale to wygląda jak mur kamienny zalany wodą. Do tego jedne z najbrzydszych kamieni w dodatku pasujących do tła jak... No i te bąbelki... No ale jeśli Tobie się podoba i cieszy oko to spoko Wysłane z telefonu
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się