Jump to content

Większe jedzą więcej i rosną szybciej


qarol
 Share

Recommended Posts

Witam,

Ryby ok. 3 cm. Po 10 szt. Yellow, Saulosi i Maingano. Od 3 tyg.

Karmię ryby 3 razy dziennie małymi porcjami z czego:

1. Spirulina Forte

2. Bio vit

3. Malawi lub 1 tydz. coś wybarwiającego lub 2 razy na tydz. mrożonka artemia lub wodzień.

Karmię stosunkowo małymi porcjami - nic nie opada na dno (3 małe szczypty). Większe ryby rzucają się pierwsze. Łapią najwięcej. Małe też coś zjedzą ale nieporównywalnie mniej. I po 3 tyg. widać, że różnice wielkości się zwiększyły. Duże ryby są coraz większe a małe pozostają bez zmian.

Pytanko:

Co robić? Jak rzucam 2 razy dziennie większe porcje to największe Yellowki są nażarte jak "beki" (wyraźnie widać brzuszki). Małe wtedy też pojedzą. Jak rzucam mniej to wydaje mi się, że duże się spokojnie najadają ale co do małych to jakoś nie jestem pewien.

Link to comment
Share on other sites

1) Odstaw Bio-vit, producent to firma fajnie się rozwijająca, ale akurat ten produkt to "economy class" karma dla zwykłych rybek. Skoro masz już Malawi i Spirulinę (płatki i tabletki też są ok), tej firmy to znajdziesz jeszcze np. Sery - dieta warzywna - płatki są fajne, granulki też. Z tych tańszych masz jeszcze - Tetry - pro vegetable, Hikari cichlid excel i inne. Droższe - OSI i Dainichi. Pamiętaj o tym, że sam możesz co nieco rybkom przyrządzić (wielokrotnie opisywane na forum)

2) Z płatkami - najlepiej je rozdrobnić i podawać po włożeniu do wody (wkładasz rękę ze szczyptą pod wodę i wypuszczasz) - i dostęp do karmy jest zdemokratyzowany. Z granulkami jeszcze łatwiej - najpierw namaczasz (oprócz Dainichi) w wodzie z akwarium i po odstaniu przez nie mniej niż jakieś 5 minut (dopóki nie spęcznieją tak, że dalej już nie idzie) - wlewasz do środka

Pewnie jeszcze z kilka dobrych rad dostaniesz:)

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za radę.

Ale mam jeszcze jedną wątpliwość. Mianowicie podobno Spirulina jest pokarmem dość odżywczym - ma dużo białek więc polecono mi w sklepie :) żeby podawać też Bio-Vit bo to jest ponoć lżejszy i służy pysiom.

proszę o rozwianie wątpliwości. Może powinienem używać Spiruliny jako podstawy? Czy wtedy nie przekarmię rybek?

Karol

Link to comment
Share on other sites

Niech się wypowiedzą specjalisci, ale dla mnie pokarm z zawartością spiruliny jest bazą którą poszerzam o inne pokarmy (zwykle też zawierające spirulinę, w większości pokarmów warzywnych jest zawarta ale w różnym stopniu i z różnymi domieszkami). Jako urozmaicenie daję naturalne produkty takie jak np. parzona sałata, kluseczki itd. Pokarmem zaś balastowym jest dla mnie dawany rzadziej cyklop. W momentach stresu, czy choroby podaję witaminy.

Bio-vit na pewno bym odpuścił, oczywiście stopniowo aby nie stresować rybek. Moim podstawowym pokarmem jest Sera dieta warzywna z dużym "wsparciem" spiruliny forte. Reszta to urozmaicenie. Nie są to oczywiście informacje ogólne - bo potrzeby rybek warunkują dietę. Takie np. yellowki na samej spirulinie (w różnych postaciach) to by się pewnie umęczyły (a taką artemia już nie wzgardzą).

Ktoś pewnie Ci zaraz pięknie i bardziej w sposób systemowy doradzi. To co napisałem wynika z mojego ubogiego doświadczenia, popartego jednak sporą lekturą. Ale jestem pełen pokory

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Ziemiojad
   Połączyłem dwa w jednym. Chodzi o kolory, czyli żółty i niebieski i dlatego w akwarium pływają teraz 3 samce ( ca. 10 cm) i 5 samic ( ca. 8 cm) Maylandia lombardoi.  Będzie jednogatunkowe.   
  • Ziemiojad
   I to jest chyba esencja.    Z roślinami było łatwiej 😏
  • Bartek_De
   Może to być Aulonokara, ale głowy nie dam. Może ktoś precyzyjniej określi.
  • Rik
   Takie najlepsze mi się udało zrobić
  • Andrzej Głuszyca
   Po prostu są nie do końca praktyczne. Spójrz na stopkę @Vrzechu.  Możesz śmiało się tym zainspirować jeżeli chodzi o praktyczną stronę i estetykę .
  • Pikczer
   Wyglądają jakby zajmowały połowę akwarium, albo światło tak gra. To są puste "skały", sztuczne? Skąd wszyscy mają takie fajne glony? Popieram, że żwirek dodałby smaku. Te ryby nie będą przesiewać piasku, a nawet jeśli to delikatnie.  A jakie dodać skały to ja nie podpowiem bo u siebie też mam niewłaściwe 😜 Mbuny lubią mieć różne swoje schowki, jakieś prywatne rewiry, nie lubią wspólnego lokum, na pewno kilka osobnych grot sprawi, że będą się czuły "swojsko". 
  • kajper
   Czy pompa 2000l/h pociągnie 2xkorpus narurowy, grzałke.
  • Ziemiojad
   Dzięki koledzy za waszą odpowiedź.  Jednak cały czas mam wrażenie, że te "kamloty" są zbyt duże do mojego akwarium.    Otoczaki? Czy jakieś bardziej kanciaste bardziej do tego pasują? 
  • triamond
   Czyli przy napędzie powietrznym jest  143 l/h /W. Ja przy wodnym mam 276 l/h/W (ale specyficzne warunki... patrz niżej). Podsumowując: sam komin napędzany powietrzem słabo natlenia, ale prąd wody który powoduje ruch powierzchni (komin napędzany powietrzem lub pompa wodna), zapewnia skuteczną wymianę. Twoja pompa 42W (podłączona do kamieni, dających bąbelki o promieniu 2mm? i lecące 1s do powierzchni) da dodatkową powierzchnię wymiany równą ok. 208x60 cm. @piotriola Taka wydajność jest, gdy pompa tłoczy na 30% mocy. Przy 100% mocy  wychodzi już tylko 144 l/h/W  podobnie jak przy napędzie powietrznym. Pewnie przez duże średnice do takiego przepływu w pompie + rura 32mm (wymiar zewnętrzny) + 3 łuki zamiast kolanek + brak różnicy poziomów. Zwykłe pompy zasilane prądem zmiennym, mają symetryczny wirnik, kręcą się w przypadkową stronę po starcie, stąd słabsza wydajność - poniżej 100l/h/W. Lata temu miałem pompę (chyba Sicce) z zapadką. Kręciła się w jedną stronę, wirnik miała asymetryczny, wydajna, ale hałas nie do zaakceptowania - wirnik stukał w zapadkę. Można było wyjąć zapadkę.... ale wtedy nie zawsze pompowała w dobrą stronę, za to cicho... jak to w życiu
  • Bartek_De
   Możesz trzymać Aulonocary z Yellowami. Raz, że pasują żywieniowo, a dwa Yellow to ryba nieterytorialna, która nie wymaga gruzowiska. Aulonocara to ryba z grupy non-mbuna i również nie musisz dla nich budować gruzowiska, przy minimalistycznej aranżacji (dosłownie kilka kamieni) możesz stworzyć fajny zbiornik z ciekawą kolorystycznie obsadą. Co prawda Twoje akwarium nie jest zbyt duże, ale myślę że z tymi dwoma gatunkami mógłbyś spróbować. Nie dodawałbym już trzeciego gatunku. Jest tylko jeden problem, ciężko stwierdzić czy ryba widoczna na filmie w tamtym wątku to Aulonocara, obawiam się, że nie🤔 Nie wiem też czy o tej samej rybie myślimy. Wstaw tutaj zdjęcie tej "Aulonocary" którą chciałbyś zostawić. Blisko Szczecina masz dobrą hodowlę w okolicach Gorzowa Wlkp. Tan-Mal.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.