Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich na forum, w końcu się zalogowałem,

do mojego docelowego zbiornika jeszcze daleko,

natomiast na rozgrzewke wystartowałem 80x35x40,

moje testy to niestety paskowe jbl,

wiadomo - patrzę na nie z przymrużeniem oka, ale w towarzyskim 30litrów dały rade,

tam wszystko od roku żyje i trzymam kontrole, no2 zero no3 na minimalnym poziomie.


no i mój problem, a raczej pytanie, co dzieje się gdy po starcie (po spadku no2) nie zaczniemy podmieniać wody,

czy mogłem przegapić moment ? bo nie było mnie przy akwa ponad tydzień, po powrocie mam no2 ponad 10, no3 ponad 250 i od ponad tygodnia nie spada

od razu po zaobserwowaniu wyciągłem 6 żywych razborek klinowych, wszystkie przeżyły, były jako startowe dla późniejszych saulosi


filtr to narazie tylko aquael turbo 1000

Opublikowano
No2 = 10? No3 = 250? I rybki żyją? To chyba mówi wszystko o dokładności tych pasków...


Wysłane z telefonu



no tak, od razu jak to zobaczyłem przeniosłem je z powrotem do dojżałego

Opublikowano
no i mój problem, a raczej pytanie, co dzieje się gdy po starcie (po spadku no2) nie zaczniemy podmieniać wody,


...wszystko zależy od wielu czynników. Jeżeli jest to LT z prawdziwego zdarzenia to ekosystem sam je utrzyma na właściwym poziomie i możesz długo nie podmieniać wody a tylko dolewać. Jeżeli jest to nasz biotop a stosujesz żywice jonowymienne , absorbery azotanów to też długo pozostanie na właściwym poziomie. Ale jeżeli w naszym biotopie polegasz tylko na podmianach wody a ich zaprzestaniesz jak podajesz w pytaniu to Ci po prostu wzrośnie NO2 i NO3.



...a tak na marginesie to gdybyś się wczytał u góry na pasku w Malawi FAQ to sam byś doszedł do tych wniosków.


no i mój problem, a raczej pytanie, co dzieje się gdy po starcie (po spadku no2) nie zaczniemy podmieniać wody,


..ale dla jasności dodam ,że moja odpowiedź dotyczy zbiornika dojrzałego w którym nie podmieniasz wody. A z tego co piszesz ( teraz się wczytałem) masz prawdopodobnie dopiero wystartowany zbiornik stąd tak wysokie parametry. Pomijając fakt ,że testy paskowe przekłamują i pewnie tak naprawdę masz trochę niższe te parametry.

  • Dziękuję 1
Opublikowano
traktuje je narazie jako:

biały - ok

różowy - nie ok



kolego akwarystyka to nie rozgrzewka ani traktowanie czegokolwiek "na razie".

Wymaga zawsze traktowania poważnie bo to życie a każde życie należy szanować.


To było na rozgrzewkę:D


To nie ty nie możesz znależć informacji tylko my. Jak Andrzej ci napisał wszystko jest w FAQ tylko czytać trzeba albo użyć funkcji tagi ( prawy górny róg paska)


Po pierwsze uzupełnij swój profil o wszystkie możliwe dane bo to tobie czyli młodziankowi:D a nie nam potrzebne. Wyjdzie np. jaką masz wodę w kranie.


Po drugie przestań tej 112l traktować jako rozgrzewka czyli durny eksperyment ze startem na rozbory klinowe za pomocą totalnie nic nie wskazujących pasków i jeszcze ten odczyt - biały OK -różowy żle.


Po trzecie to co może się sprawdzić w akwarium towarzyskim nawet jak Andrzej napisał w LT na pewno bez podstawowej techniki, testów biologii nitryfikacyjnej i podmian wody co tydzień nie ma szans nawet na rozgrzewkę sprawdzić się w Malawi na dodatek z P. saulosi w tak maleńkiej ilości wody w tej 112l.


Zacznij bez rozgrzewki a na poważnie i kup 3 testy kropelkowe JBLa ( nie innej firmy bo akurat tych nie ma w twoim zoologu) na:


pH koniecznie i wyłącznie zakres 7,4-9 a nie inny

NO2

NO3


oraz 1 ampułkę bakterii nitryfikacyjnych do wyboru Prodibio Biodigest lub 118ml Seachem Stability i wlej do wody w baniaku ( postaraj się kupić te a nie inne z pożywką bo z kontekstu czytam że sauloski już tam pływają - ile szt?


Wtedy jak opanujesz robienie testów znajdziesz sam pierwsze wiarygodne informacje o tym starcie.


Napisz jeszcze:

ile dni trwa już ta rozgrzewka czyli kiedy zacząłeś męczyć rozbory klinowe;)

czy filtr AqC1000 był nowy i czy nowy piasek , kamienie , rośliny ( najlepiej wklej fotkę )

czy i co teraz pływa w tej "rozgrzewce"

  • Dziękuję 1
Opublikowano

2f1ff4cf1f92420cgen.jpg


d7fd7e9e4341bf1bgen.jpg


jak kupie testy i zrobie to odpisze, bo faktycznie nie ma sensu bez tego gadać

filter pracuje już około 3 tygodnie,

po około tygodniu wyciągnąłem razbory, i od tamtej pory

w banioku nie ma nic, tylko świderki,

bakterie były dodawane takie dwie ampułki dawałem,

pamiętam że się odłamywało od dołu i góry


wszystko było w akwa świeże, czyste, no nowe po prostu


kupie testy i najwyżej wtedy podejmiemy decyzje czy zrobić restart

Opublikowano

No widzisz Jarku od razu poważniej.:D

Jeśli woda w Bieruniu Nowym ta sama co w Bieruniu to tu masz pierwsze informacje o wodzie bez pomiarów


http://rpwik.tychy.pl/biuro-obslugi-klienta/jakosc-wody/gmina-bierun/


pH 7,1 i NO3 - 2,66ppm jak przyjdą testy pomierz w baniaku i podaj wyniki

jestem dobrej myśli bo wlałeś Prodibio Biodigest a rozbory dały pożywkę - powinno być OK:D

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Tak to bieruń. Chciałbym jeszcze dodać że na jednym i drugim dużym kamieniu zrobiły się gluty jakby pleśń wielkości 1x2cm i na gąbce filtra to samo tylko więcej takich plam okrągłych

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.