groke Opublikowano 25 Maja 2016 #1 Opublikowano 25 Maja 2016 Cześć, Po przerwie w akwarystyce ogólnej postanowiłem postawić sobie malawi. Zbiornik 375l (150x50x50) plus sump. Załączam wstępny projekt jak to widzę. Proszę o pomoc w kilku kwestiach: 1. Oświetlenie Miałem w planach zrobienie pokrywy samodzielnie, ale znalazłem fajną i to jest to. http://www.zoolight.pl/product-pol-1757-POKRYWA-150x50-AquaLux-Oswietlenie-T5-2x80W-.html Problemem jest ilość światła 2x80W, wydaje mi się za dużo. Można zamówić z jedną lampą 1x80W, ale czy nie będzie wtedy problemu z równomiernym oświetleniem? Jest jeszcze trzecie opcja z ledami: http://www.zoolight.pl/product-pol-1537-POKRYWA-150x50-LED-COLOR.html 2. Komin Spust i rewizja 25mm, powrót 20mm. Jaki powinien być wymiar od grzebienia do górnej części akwarium? Pokrywa wchodzi 30mm w szkło i nie chciałbym widzieć tafli wody z przodu. Wcześniej zakupię sobie grzebień i sprawdzę wymiar zanim zamówię szkło, ale zastanawia mnie ten wymiar. 3. Sump Proszę o ocenę, czy będzie to działać? Pojemność komina wynosi ok. 10l, a komora pompy 30l. 4. Pompa Wstępnie Grundfos 25-30 lub 25-40. Wg tabeli producenta ta pierwsza. Z góry dzięki za pomoc. calosc.pdf tank.pdf sump.pdf
endriu0 Opublikowano 25 Maja 2016 #2 Opublikowano 25 Maja 2016 Fajnie ze robisz sumpa, ale ja bym polecił pompę akwarystyczna a nie do CO. I zaproponowałbym większe otwory w kominie bo nie wiem wystarcza. A światło proponuje ledy 1 w lub 3 w. Bo przy mocniejszych będziesz miał efekt ufo
egon44 Opublikowano 25 Maja 2016 #3 Opublikowano 25 Maja 2016 Proszę o pomoc w kilku kwestiach: 1. Oświetlenie Miałem w planach zrobienie pokrywy samodzielnie, ale znalazłem fajną i to jest to. http://www.zoolight.pl/product-pol-1757-POKRYWA-150x50-AquaLux-Oswietlenie-T5-2x80W-.html Problemem jest ilość światła 2x80W, wydaje mi się za dużo. Można zamówić z jedną lampą 1x80W, ale czy nie będzie wtedy problemu z równomiernym oświetleniem? Pokrywa ładna,ale ta cena odstrasza trochę :shock: ... Ja bym spróbował sam sobie zrobić pokrywę,gdzie zapewne wyjdzie ciebie to dużo taniej... Zamówisz sobie spienione PCV http://plyty.fabertec.pl/pl/p/Plyta-PCV-spienione-kolor-czarny/94 lub Tubont(troszkę większe koszty) http://plyty.fabertec.pl/Plyty-kompozytowe-DIBOND-na-wymiar Wszystko docięte na wymiar,tylko sklejasz,skręcasz lub co tam wolisz i gotowe... Co do oświetlenia jedną świetlówką,to niektórzy koledzy tak mają,gdzie jedna świetlówka jest umieszczona z przodu i niema to żadnego wpływu na równomierne oświetlenie zbiornika... Fakt jeśli ją dasz z przodu,to tył trochę będzie ciemniejszy,ale to już kwestia gustu,czy tobie się tak będzie podobać ... Jest jeszcze trzecie opcja z ledami: http://www.zoolight.pl/product-pol-1537-POKRYWA-150x50-LED-COLOR.html Co do ledów to z czystym sumieniem polecam tobie moduły LED+ sterownik świtu i zmierzchu Romka(LedDimmerPro)... Bardzo dużo kolegów(w tym i Ja)posiadamy oświetlenie oparte na nich właśnie...
deccorativo Opublikowano 25 Maja 2016 #4 Opublikowano 25 Maja 2016 Cześć, Po przerwie w akwarystyce ogólnej postanowiłem postawić sobie malawi. Zbiornik 375l (150x50x50) plus sump. Załączam wstępny projekt jak to widzę. A możesz wyjaśnić jakimi przesłankami się kierowałeś wybierając ten najbardziej kosztowny rodzaj filtracji który w Malawi jest zbędnym przerostem formy na treścią ( oczywiście IMHO:D ) . Nie da lepszej filtracji jak zwykły prosty zbiornik z kubłem czy narurowcem nie wspominając o innych jeszcze prostszych i tańszych rozwiązaniach. Toż to 2-3x większe koszty założenia Malawki - no i po co? Napisz na PW do kolegi wojtekr który właśnie taką ma filtrację i poza oczywistymi plusami dopiero teraz w swojej Tanga zauważa wady sumpa. W Malawi jest identycznie. Może ci wyjaśni w szczegółach. Chyba że ( o czym nie piszesz) że już to wszystko masz kupione lub pozostało po tym ogólnym ale to nie zmienia plusów i minusów takiej filtracji. Tylko nie piszcie że jestem przeciwnikiem wszystkiego co nie jest kaseciakiem:D - też ma wady które dostrzegam. Kolego przyjmij fakty - do wspaniałej biologii ( NO2 =0,01ppm) w 375 l wystarcza 1 litr dowolnego złoża ceramicznego. - do filtracji mechanicznej wystarcza zwykła jedna gąbka ppi45 i przepływ z 700l/h - klarowanie wody robi węgiel, Purigen,Purolite a nie super chiper sumpy - sump sam z siebie nie usuwa ani NO3 ani PO4 a ponieważ nie wstawisz do niego odpieniacza białek bo to słodka woda to całą przewagę tego rodzaju filtracji szlak trafia ( w morskim zupełnie co innego). Wiesz jak ciężko pozbyć się PO4 z 20 -30 litrów grysu koralowego w sumpie gdy w baniaku są sinice?
groke Opublikowano 25 Maja 2016 Autor #5 Opublikowano 25 Maja 2016 A możesz wyjaśnić jakimi przesłankami się kierowałeś wybierając ten najbardziej kosztowny rodzaj filtracji który w Malawi jest zbędnym przerostem formy na treścią ( oczywiście IMHO:D ) . Nie da lepszej filtracji jak zwykły prosty zbiornik z kubłem czy narurowcem nie wspominając o innych jeszcze prostszych i tańszych rozwiązaniach. Toż to 2-3x większe koszty założenia Malawki - no i po co? Po pierwsze jest czystą fanaberią Zawsze chciałem mieć ale nie miałem na to warunków. Teraz w nowym mieszkaniu mam miejsce i środki, więc to zrobię. Po drugie wydaje mi się to bardzo uniwersalnym rozwiązaniem. Teraz malawi, a w przyszłości może będzie to holender albo rafa. Mam gdzieś kubełek JBL i nie podoba mi się to rozwiązanie - węże za szybą oraz grzałki, termomentry, dyzory itp. w zbiorniku nie są estetycznym rozwiązaniem. Kwestia kosztów jest bardzo dyskusyjna, poziom bardzo podobny. Pokrywa ładna,ale ta cena odstrasza trochę :shock: ... Ja bym spróbował sam sobie zrobić pokrywę,gdzie zapewne wyjdzie ciebie to dużo taniej... Zamówisz sobie spienione PCV http://plyty.fabertec.pl/pl/p/Plyta-PCV-spienione-kolor-czarny/94 lub Tubont(troszkę większe koszty) http://plyty.fabertec.pl/Plyty-kompozytowe-DIBOND-na-wymiar Wszystko docięte na wymiar,tylko sklejasz,skręcasz lub co tam wolisz i gotowe... Co do oświetlenia jedną świetlówką,to niektórzy koledzy tak mają,gdzie jedna świetlówka jest umieszczona z przodu i niema to żadnego wpływu na równomierne oświetlenie zbiornika... Fakt jeśli ją dasz z przodu,to tył trochę będzie ciemniejszy,ale to już kwestia gustu,czy tobie się tak będzie podobać ... Co do ledów to z czystym sumieniem polecam tobie moduły LED+ sterownik świtu i zmierzchu Romka(LedDimmerPro)... Bardzo dużo kolegów(w tym i Ja)posiadamy oświetlenie oparte na nich właśnie... Miałem w planach zrobiania aluminiowej pokrywy ale ta mi się spodobała a sam takiej nie zrobię. Sterownik do ledów - rewelacja! Przez weekend poczytam więcej na ten temat. Podłączasz do tego zasilacz i zwykłą "świetlówkę" led? Fajnie ze robisz sumpa, ale ja bym polecił pompę akwarystyczna a nie do CO. I zaproponowałbym większe otwory w kominie bo nie wiem wystarcza. A światło proponuje ledy 1 w lub 3 w. Bo przy mocniejszych będziesz miał efekt ufo Do pomp C.O. mam jakoś większe zaufanie. Cena, wydajnośc itp bardzo podobne. Otwory rzeczywiście powiększe. Jeśli pompa ma przyłącza DN25 to powrót zmienię na 25 a spust i rewizcję na 32. Ogólnie temat idzie nie w kierunku jaki zakładałem. Chciałbym aby ktoś ocenił komin i sump - czy nie zaleje mnie to w pierwszy dzień?
egon44 Opublikowano 25 Maja 2016 #6 Opublikowano 25 Maja 2016 Miałem w planach zrobiania aluminiowej pokrywy ale ta mi się spodobała a sam takiej nie zrobię. No wiadomo estetyka,solidność wykonania gotowej pokrywy mówi sama z siebie ,no a przy własnoręcznym wykonaniu pokrywy zawsze można coś sknocić... Wybor należy do ciebie co zakupisz czy tam wykonasz samodzielnie ... Sterownik do ledów - rewelacja! Przez weekend poczytam więcej na ten temat. Podłączasz do tego zasilacz i zwykłą "świetlówkę" led? Do sterownika mam podłączony zasilacz+ moduły Led dokładnie takie mam- Białe zimne http://kupujled.iai-shop.com/product-pol-601-Modul-LED-4-SMD5630-SAMSUNG-GOQ-1-44W-DC12V-IP68-Zimny.html?product=601 RGB http://kupujled.iai-shop.com/product-pol-602-Modul-LED-4-SMD5050-SAMSUNG-GOQ-1-44W-DC12V-IP68-RGB-Multicolor-.html
groke Opublikowano 25 Maja 2016 Autor #7 Opublikowano 25 Maja 2016 No wiadomo estetyka,solidność wykonania gotowej pokrywy mówi sama z siebie ,no a przy własnoręcznym wykonaniu pokrywy zawsze można coś sknocić... Wybor należy do ciebie co zakupisz czy tam wykonasz samodzielnie ... Do sterownika mam podłączony zasilacz+ moduły Led dokładnie takie mam- Białe zimne http://kupujled.iai-shop.com/product-pol-601-Modul-LED-4-SMD5630-SAMSUNG-GOQ-1-44W-DC12V-IP68-Zimny.html?product=601 RGB http://kupujled.iai-shop.com/product-pol-602-Modul-LED-4-SMD5050-SAMSUNG-GOQ-1-44W-DC12V-IP68-RGB-Multicolor-.html Ile potrzebuję takich modułów do pokrywy 150x50? Z opisu wnioskuję, że jeśli dam za dużo to zawsze mogę ustawić np. 80-90%.
egon44 Opublikowano 26 Maja 2016 #8 Opublikowano 26 Maja 2016 Ile potrzebuję takich modułów do pokrywy 150x50? Myślę że 10szt RGB+10szt białych barwy zimnej spokojnie starczy na twój zbiornik... Z opisu wnioskuję, że jeśli dam za dużo to zawsze mogę ustawić np. 80-90%.Dokładnie tak jak piszesz jak byś nawet miał za jasno,to zmniejszysz w sterowniku oświetlenie na 80-90% lub mniej... To też przekłada się na dłuższą żywotność modułów,więc nawet lepiej,mieć ich w zapasie ... Ogólnie zerknij sobie do tego działu http://forum.klub-malawi.pl/oswietlenie-f115.html i tam zadawaj pytania odnośnie oświetlenia,bo za chwilę moderator nas pogoni ...
michal_j Opublikowano 26 Maja 2016 #9 Opublikowano 26 Maja 2016 (edytowane) ... Edytowane 18 Listopada 2018 przez xxx
groke Opublikowano 26 Maja 2016 Autor #10 Opublikowano 26 Maja 2016 No więc postanowione. Kupuję samą pokrywę bez oświetlenia i do tego moduły led ze sterownikiem. Nadal proszę o pomoc z sumpem
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się