Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, mam kilka pytań odnośnie filtracji. W akwarium450l będzie pracował kubełek o zmierzonym przepływie 1100 l/h. I narurowiec jako mechanik. Pytanie odnośnie wkładów. Na innym forum ktoś polecił mi koral naturalny. Mam w domu 4kg korala, 1l ceramiki (resztę niestety oddałem z roslinniaka ;( ) i węgiel aktywowany. Moje pytanie jak zasypać kubeł? Dodam, że będzie prefiltr gąbka 30ppm.


Narurowiec miał być mechaniczny typowo, bo mam słabą pompę zaledwie 3,5tys l/h. Ale pytanie moje o Matrix i Purigen. Gdzie je umieścić? Warto? Lepiej dodatkowy korpus czy umieścić w kubeł?

-- dołączony post:

129d31d461cb32ccmed.jpg


Zdjęcie ceramiki, o które prosiłeś. Mało jej, zaledwie jeden kosz.

Opublikowano

Jarku spokojnie.

Zaczynamy od kubła i narurowca.

1/Te rurki z fotki wyglądają na nowiutkie czy one były w tym twoim roślinnym ? Chciałbym ustalić czy jest w nich biologia bo jeśli pracowały w roślinnym i ich nie wygotowałeś albo nie potraktowałeś czymś bakteriobójczym to biologia w nich uśpiona przetrwała i wystarczy ją wybudzić.

2/ 1 litr tych rurek wystarcza w zupełności na baniak 400l wody i więcej żadnych Matrixów nie trzeba. Wsyp to w najniższy kosz kubła i złoże biologii mamy - tylko wyjaśnij sprawę tych rurek dlaczego takie czyściutkie są.


3/ Grys koralowy nie jest ci potrzebny i moim zdaniem wydałeś kasę nie potrzebnie bo wodę masz dostatecznie twardą a pH nawet z kranu doskonałe bez żadnych dodatkowych zabiegów. Masz co prawda wolne 2-3kosze i przepływ 1100l/h w biologu więc duży zapas ale nie ma sensu hamować tym grysem kubła - miejsce przyda się do lepszych celów.


4/ Węgiel aktywny włóz w skarpetę lub puszkę korpusu i przez to nalewaj wodę kranową do baniaka a w przyszłości zrób ustrojstwo:D


5/ Nie kupuj Purigenu tylko w przyszłości Purolite i poczytaj temat koleżanki suricade jak zastosować ten super klarowacz wody usuwający błyskawicznie azotany NO3 ale to po zarybieniu dopiero ale niech wolny koszyk w kuble czeka.

Narurowiec jest ok i jeśli daje 3500l/h to tylko poustawiać cyrkulację wody by zamiatał gówienka pod zasys kubła i swój ale to po zarybieniu wyjdzie jak najskuteczniej.

Pozostaje włożyć pcv pod kamienie, płukać piach ustawiać kamole i zalewać baniak i uruchamiać kubeł. Co do startu to po wyjaśnieniu sytuacji z ceramiką.

.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Ceramika w roślinnym jakoś 3miesiące była z bakteriami tymi w kapsułkach.Właśnie też mi się za czystą wydaje... Wyplukalem ją tylko jak sprzedałem akwarium. Żadnego gotowania ani innych zabiegów. To kubeł na chodzić z jednym wypełnionym koszem? To wystarczy? Może chociaż w 1 koral dać? Może jakieś inne wkłady? Może gąbka na sam spód?

Opublikowano

Czyli 2 kosze puste na purolite, jeden z ceramiką i jeden z czym? Gąbka? Czy ten mój nieszczęsny koral? :P Z tym koralem dostałem radę żeby cały kubeł zasypać stąd tyle go mam... Później dopiero wpadłem na pomysł żeby skorzystać z tego forum, niestety.

Opublikowano
Jeżeli chcesz dać np. 1l Purolite, to chwilowo zostaw kosze puste jak biologia będzie stabilna, włożysz do nich własnie tę żywicę.


Jarku jesteś roślinny a tu mamy Malawi - to czego brakowało w roślinnym i trzeba było dolewać tu jest problemem do usuwania - myślę o NO3 i PO4.


Posłuchaj co Agnieszka radzi. Daj na samym dole kosz z 1l ceramiki a pozostałe kosze zostaw puste - na :

dwa kosze na 2x po 0,5l razem 1l Purolite bo musi być cienko rozłożony na całej powierzchni kosza.

trzeci kosz na np usuwacz PO4 - JBL PhosEx lub inny których jest bez liku a każdy doskonale pochłania fosforany albo na węgiel jak będzie trzeba ( czego nie życzę:( ), abo w ostateczności na 1l tego grysu co ci leży i kłuje w oczy i słusznie:D - może sprzedaj ??


Spytasz -A dlaczego usuwać zupełnie nie szkodliwe dla ryb fosforany? - bo jak ci Purolite zwali NO3 do 2-5ppm na stałe to wysokie PO4 dadzą zamiast glonów - cyjanobakterie czyli sinice ( z tabeli Redfielda proporcje N/P zawsze powyżej 22) w roślinnym było inaczej. Tam zawsze celuje się w pole bez glonów i sinic by listki były czyste:D


Instrukcja sprawdzenia tych czyściutkich rurek na manie-biologii:D a przy okazji uszczelek w kuble coby nie wyszedł przeciek jak baniak zalany i trzeba odpalać:(



1/ Pozostawić w kuble 1l ceramiki i gąbki na najwyższym koszu , reszta puste

1/ Nalać 10- 20l kranówy ciepłej 20-30C do miednicy, kubła, beczki czy innego naczynia i odpalić na tym kubeł ( umocować węże by nie wypadły)


2/ Używając pustej czystej buteleczki po testach z kroplomierzem lub kupując w aptece taki kroplomierz za kilka zł zadać 1krople WA na każde 10l wody.


3/ Zmierzyć NO2 i NO3


4/ Mierzyć NO2 po 12h, 24h, 48h, po 3dniach, i po 4 dniach.

5/ Zmierzyć NO3 po 3 dniach i po 4 dniach

6/ Podzielić się z koleżeństwem wynikami:D


Jeśli w gąbkach i ceramice jest biologia nitryfikacyjna to już po 12h NO2 powinno ruszyć w górę ( stan I etapu nitryfikacji) a po 2-3 dniach wzrost NO3 ( stan II etapu nitryfikacji):D


W zależności od wyników możemy wpuszczać ryby od razu albo startować biologię od nowa.

Opublikowano

Zrobię jak mówisz, a koral od wczoraj na Olx'ie wystawiony. Kluje w oczy jak cholera, żebyś wiedział! ;) Ampułki z bakteriami mam tak czy siak w domu, bo kupowałem siostrze 2 kaskady, były w gratisie, a że zbiorniki ma z dobrą bilogią to jej podprowadziłem ampułki ;) 2 szt. leżą i czekają na okazję. Akwarium będzie zasypane piachem i kamolami pewnie już jutro, dlatego staram się jak najszybciej dowiedzieć jak postąpić. Czyli z tego co ustaliliśmy:

1. JBL PhosEx

2. Purolite 0,5l

3. Purolite 0,5l

4. Ceramika


Po jakim czasie powinienem uruchomić Purolite i PhosEx?


Zaraz odpalam kubeł.

Opublikowano

Po jakim czasie powinienem uruchomić Purolite i PhosEx?



to jeszcze daleko

Purolite Jak ci rybki nakupkają NO3 tak pod 10-20ppm a PhosEx jak test JBLa na PO4 pokaże 0,1-0,2ppm bo to będzie znaczyło że na prawdę masz już 0,3-0,6ppm PO4:(


Spróbuj znależć samą skalę barwną od testu PO4 JBLa ( może siostra? ma a może na olxie tanio stary - liczy się tylko ta skala barwna) a reagenty kupić te

http://erybka.pl/product-pol-3186-Milwaukee-Instruments-Reagenty-do-miernika-fosforanow-MW12.html


wtedy odczyt na skali JBLa z dokładnością niemal jak elektroniczne fotometry:D

Opublikowano

Doświadczenie właśnie się rozpoczęło ;) Chciałbym póki co jeszcze Ci zawrócić tyłek.


Jeżeli wynik będzie pozytywny to?

Jeżeli wynik będzie negatywny to? (Tu pewnie start z WA)


Żałuję, że starszą ceramikę oddałem... Została mi tylko najmłodsza ;/ koral schowalem do pudła, bo mnie serce bolało. Dobrze, że chociaż nie był drogi, bo bym się załamał...


Test będę miał niebawem. Siostra ma 2 krewetkaria i pełnią raczej rolę dekoracyjną (ładny element wystroju mojej mamy, siostra jest bardzoooo młoda), a ja je serwisuje. To LT głównie mszaki. Testów nigdy nie było potrzeby robić.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Wyników może być więcej.

- I etap dobry II etap słaby

- I etap dobry II etap dobry

-I i II etap słabe

- I i II do d..y


daj ty wyniki o które prosiłem a zawsze coś wykombinujemy :D

jak zalewasz dziś/jutro baniak to wlej tylko 1ml WA na 400l wody ( dawka testowa a nie startowa) jak zrobiłeś to w wiaderku to tak jak pisałem wcześniej.

Jeśli ta ceramika pochodziła choć miesiąc to nie ma znaczenia czy inna więcej - obie są zaszczepione bakteriami jednakowo i nie ma co żałować.

  • Dziękuję 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @Duckdub coś nie działa  
    • Witam, ja od początku krótkiej przygody z cyrkulatorami miałem Eheim stream On 6500+. Najpierw w 300l a później w500l. Regulacja jest uboga ale szczerze mówiąc w niczym mi to nie przeszkadzało. Jeśli wycelujesz nieco bardziej w górę czy w dół to już zmienisz ogólny prąd wody. Obecnie mam w 500l podobnego Eheima 9500+ i jedzie na maksa. Woda pięknie się rusza, żadnej pralki. Ryby oczywiście duże i w ogóle ich to nie rusza. Wycelowany trochę w górę mocno natlenia wodę. Także tafla wody jest u mnie brutalnie poruszona.  Miałem dwa mniejsze tunze i chyba miałem pecha. Jeden wibrował po tygodniu i go oddałem a drugi wytrzymał z pół roku i był bardzo głośny. Też się go pozbyłem.  Ogólnie woda lekko płynie, ryby mają subtelny ruch, kupy wszystkie płyną idealnie do zasysu. Eheimy używam piąty rok jakoś.  Oczywiście jak jest całkowita cisza w salonie, ryby nie chlupia a za oknem nie jedzie Harley Davidson to słychać delikatnie cyrkulator.  Kiedyś w modelu 6500 padł wirnik, tzn był głośny i tuż przed końcem 3 letniej gwarancji dostałem nowy cyrkulator. Oczywiście żeby woda się ruszała kupiłem tanio nowy 9500 i tak został. A 6500 czeka w pudełku. Ryby mówią że wolą 9500 😁  
    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.