Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, mam kilka pytań odnośnie filtracji. W akwarium450l będzie pracował kubełek o zmierzonym przepływie 1100 l/h. I narurowiec jako mechanik. Pytanie odnośnie wkładów. Na innym forum ktoś polecił mi koral naturalny. Mam w domu 4kg korala, 1l ceramiki (resztę niestety oddałem z roslinniaka ;( ) i węgiel aktywowany. Moje pytanie jak zasypać kubeł? Dodam, że będzie prefiltr gąbka 30ppm.


Narurowiec miał być mechaniczny typowo, bo mam słabą pompę zaledwie 3,5tys l/h. Ale pytanie moje o Matrix i Purigen. Gdzie je umieścić? Warto? Lepiej dodatkowy korpus czy umieścić w kubeł?

-- dołączony post:

129d31d461cb32ccmed.jpg


Zdjęcie ceramiki, o które prosiłeś. Mało jej, zaledwie jeden kosz.

Opublikowano

Jarku spokojnie.

Zaczynamy od kubła i narurowca.

1/Te rurki z fotki wyglądają na nowiutkie czy one były w tym twoim roślinnym ? Chciałbym ustalić czy jest w nich biologia bo jeśli pracowały w roślinnym i ich nie wygotowałeś albo nie potraktowałeś czymś bakteriobójczym to biologia w nich uśpiona przetrwała i wystarczy ją wybudzić.

2/ 1 litr tych rurek wystarcza w zupełności na baniak 400l wody i więcej żadnych Matrixów nie trzeba. Wsyp to w najniższy kosz kubła i złoże biologii mamy - tylko wyjaśnij sprawę tych rurek dlaczego takie czyściutkie są.


3/ Grys koralowy nie jest ci potrzebny i moim zdaniem wydałeś kasę nie potrzebnie bo wodę masz dostatecznie twardą a pH nawet z kranu doskonałe bez żadnych dodatkowych zabiegów. Masz co prawda wolne 2-3kosze i przepływ 1100l/h w biologu więc duży zapas ale nie ma sensu hamować tym grysem kubła - miejsce przyda się do lepszych celów.


4/ Węgiel aktywny włóz w skarpetę lub puszkę korpusu i przez to nalewaj wodę kranową do baniaka a w przyszłości zrób ustrojstwo:D


5/ Nie kupuj Purigenu tylko w przyszłości Purolite i poczytaj temat koleżanki suricade jak zastosować ten super klarowacz wody usuwający błyskawicznie azotany NO3 ale to po zarybieniu dopiero ale niech wolny koszyk w kuble czeka.

Narurowiec jest ok i jeśli daje 3500l/h to tylko poustawiać cyrkulację wody by zamiatał gówienka pod zasys kubła i swój ale to po zarybieniu wyjdzie jak najskuteczniej.

Pozostaje włożyć pcv pod kamienie, płukać piach ustawiać kamole i zalewać baniak i uruchamiać kubeł. Co do startu to po wyjaśnieniu sytuacji z ceramiką.

.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Ceramika w roślinnym jakoś 3miesiące była z bakteriami tymi w kapsułkach.Właśnie też mi się za czystą wydaje... Wyplukalem ją tylko jak sprzedałem akwarium. Żadnego gotowania ani innych zabiegów. To kubeł na chodzić z jednym wypełnionym koszem? To wystarczy? Może chociaż w 1 koral dać? Może jakieś inne wkłady? Może gąbka na sam spód?

Opublikowano

Czyli 2 kosze puste na purolite, jeden z ceramiką i jeden z czym? Gąbka? Czy ten mój nieszczęsny koral? :P Z tym koralem dostałem radę żeby cały kubeł zasypać stąd tyle go mam... Później dopiero wpadłem na pomysł żeby skorzystać z tego forum, niestety.

Opublikowano
Jeżeli chcesz dać np. 1l Purolite, to chwilowo zostaw kosze puste jak biologia będzie stabilna, włożysz do nich własnie tę żywicę.


Jarku jesteś roślinny a tu mamy Malawi - to czego brakowało w roślinnym i trzeba było dolewać tu jest problemem do usuwania - myślę o NO3 i PO4.


Posłuchaj co Agnieszka radzi. Daj na samym dole kosz z 1l ceramiki a pozostałe kosze zostaw puste - na :

dwa kosze na 2x po 0,5l razem 1l Purolite bo musi być cienko rozłożony na całej powierzchni kosza.

trzeci kosz na np usuwacz PO4 - JBL PhosEx lub inny których jest bez liku a każdy doskonale pochłania fosforany albo na węgiel jak będzie trzeba ( czego nie życzę:( ), abo w ostateczności na 1l tego grysu co ci leży i kłuje w oczy i słusznie:D - może sprzedaj ??


Spytasz -A dlaczego usuwać zupełnie nie szkodliwe dla ryb fosforany? - bo jak ci Purolite zwali NO3 do 2-5ppm na stałe to wysokie PO4 dadzą zamiast glonów - cyjanobakterie czyli sinice ( z tabeli Redfielda proporcje N/P zawsze powyżej 22) w roślinnym było inaczej. Tam zawsze celuje się w pole bez glonów i sinic by listki były czyste:D


Instrukcja sprawdzenia tych czyściutkich rurek na manie-biologii:D a przy okazji uszczelek w kuble coby nie wyszedł przeciek jak baniak zalany i trzeba odpalać:(



1/ Pozostawić w kuble 1l ceramiki i gąbki na najwyższym koszu , reszta puste

1/ Nalać 10- 20l kranówy ciepłej 20-30C do miednicy, kubła, beczki czy innego naczynia i odpalić na tym kubeł ( umocować węże by nie wypadły)


2/ Używając pustej czystej buteleczki po testach z kroplomierzem lub kupując w aptece taki kroplomierz za kilka zł zadać 1krople WA na każde 10l wody.


3/ Zmierzyć NO2 i NO3


4/ Mierzyć NO2 po 12h, 24h, 48h, po 3dniach, i po 4 dniach.

5/ Zmierzyć NO3 po 3 dniach i po 4 dniach

6/ Podzielić się z koleżeństwem wynikami:D


Jeśli w gąbkach i ceramice jest biologia nitryfikacyjna to już po 12h NO2 powinno ruszyć w górę ( stan I etapu nitryfikacji) a po 2-3 dniach wzrost NO3 ( stan II etapu nitryfikacji):D


W zależności od wyników możemy wpuszczać ryby od razu albo startować biologię od nowa.

Opublikowano

Zrobię jak mówisz, a koral od wczoraj na Olx'ie wystawiony. Kluje w oczy jak cholera, żebyś wiedział! ;) Ampułki z bakteriami mam tak czy siak w domu, bo kupowałem siostrze 2 kaskady, były w gratisie, a że zbiorniki ma z dobrą bilogią to jej podprowadziłem ampułki ;) 2 szt. leżą i czekają na okazję. Akwarium będzie zasypane piachem i kamolami pewnie już jutro, dlatego staram się jak najszybciej dowiedzieć jak postąpić. Czyli z tego co ustaliliśmy:

1. JBL PhosEx

2. Purolite 0,5l

3. Purolite 0,5l

4. Ceramika


Po jakim czasie powinienem uruchomić Purolite i PhosEx?


Zaraz odpalam kubeł.

Opublikowano

Po jakim czasie powinienem uruchomić Purolite i PhosEx?



to jeszcze daleko

Purolite Jak ci rybki nakupkają NO3 tak pod 10-20ppm a PhosEx jak test JBLa na PO4 pokaże 0,1-0,2ppm bo to będzie znaczyło że na prawdę masz już 0,3-0,6ppm PO4:(


Spróbuj znależć samą skalę barwną od testu PO4 JBLa ( może siostra? ma a może na olxie tanio stary - liczy się tylko ta skala barwna) a reagenty kupić te

http://erybka.pl/product-pol-3186-Milwaukee-Instruments-Reagenty-do-miernika-fosforanow-MW12.html


wtedy odczyt na skali JBLa z dokładnością niemal jak elektroniczne fotometry:D

Opublikowano

Doświadczenie właśnie się rozpoczęło ;) Chciałbym póki co jeszcze Ci zawrócić tyłek.


Jeżeli wynik będzie pozytywny to?

Jeżeli wynik będzie negatywny to? (Tu pewnie start z WA)


Żałuję, że starszą ceramikę oddałem... Została mi tylko najmłodsza ;/ koral schowalem do pudła, bo mnie serce bolało. Dobrze, że chociaż nie był drogi, bo bym się załamał...


Test będę miał niebawem. Siostra ma 2 krewetkaria i pełnią raczej rolę dekoracyjną (ładny element wystroju mojej mamy, siostra jest bardzoooo młoda), a ja je serwisuje. To LT głównie mszaki. Testów nigdy nie było potrzeby robić.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Wyników może być więcej.

- I etap dobry II etap słaby

- I etap dobry II etap dobry

-I i II etap słabe

- I i II do d..y


daj ty wyniki o które prosiłem a zawsze coś wykombinujemy :D

jak zalewasz dziś/jutro baniak to wlej tylko 1ml WA na 400l wody ( dawka testowa a nie startowa) jak zrobiłeś to w wiaderku to tak jak pisałem wcześniej.

Jeśli ta ceramika pochodziła choć miesiąc to nie ma znaczenia czy inna więcej - obie są zaszczepione bakteriami jednakowo i nie ma co żałować.

  • Dziękuję 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
    • A nie zostało udowodnione kilka lat temu na forum, że kolor zupy purolajtowej bierze się z odkładającego się w złożu syfu i nijak nie ma do tego czy złoże zostało prawidłowo zregenerowane czy nie?  Fsęsie, że purolite solidnie wypłukany w czystej wodzie nie będzie puszczać koloru, ale nie poradzi nic na NO3 i odwrotnie - brudny ale prawidłowo sformatowany będzie brudzić ale działać, pomijając dodatkowy niewypłukany syf.  
    • Koledzy, mam dość obojętną wodę w kranie (nigdy nie odpowiada na zaczepki) i szkło bez piasku, z dnem strukturalnym na dnie. Szukam jakiegoś medium do trwałego podniesienia pH bez sypania sody czy innych soli, ale poza kruszonym koralowcem nic nie widzę. Kiedyś było coś takiego ale ze sklepów zniknęło, więc pewnie było po prostu słabe. Może któś, cóś?  450L, 350L wody netto, filtracja FX4 i JBL 901 z grzałką przepływową.   
    • ok, dziękuję, zamówię u tego sprzedającego.
    • Żywice do zbijania NO3 używam już od ponad 6-u lat - początkowo miałem Purolite A520E a po ok roku przesiadłem się na PA202. Regularnie co 2 tygodnie staram się robić kontrolny pomiar NO3 więc mam trochę danych statystycznych (ok 200 pomiarów) 🙂 Testy robię paskami JBL proscan, które skalibrowałem sobie kropelkami JBL, a ostatnio używam jeszcze kropelek Zooklek. PA202 pracowało u mnie prawie 5 lat, po czym wymieniłem je na nowe. W starym (mniejszym) akwarium żywicę regenerowałem jak NO3 dochodziło do 20, w obecnym nowym (większym) dopiero jak przekracza 30, przy czym w starym akwarium miałem dużo mniej ryb niż obecnie 😉 .  W obu przypadkach pierwszą regenerację robiłem po 26-28 tygodniach czyli po ok pół roku. Przy regularnych cotygodniowych serwisach zużywam i podmieniam ok 120 l wody (30%), a gdy NO3 dochodzi do 30 to robię większą podmianę (ok 50%). Gdy kolejne 2 pomiary (co 2 tygodnie) pokazują 30 to planuję regenerację i oczywiście razem z nią znaczącą podmiankę wody (nawet 70%). Czas pomiędzy kolejnymi regeneracjami stopniowo malał i początkowo było to ok 20 tygodni, aż doszedłem do 12-14 tygodni. Od marca 2024 mam nową żywicę, którą regenerowałem po raz pierwszy we wrześniu. Zaskoczeniem dla mnie było to, że już po 4 tygodniach od regeneracji N03 podskoczyło do 30. Na szczęście kilka większych podmian i NO3 spadło, ale po kolejnych 4 tygodniach znowu wskoczyło na 30 i tak się już utrzymuje - dla jasności Zoolek pokazuje pomiędzy 20 a 50. Tak szybki czas po którym żywica mi się zapchała po pierwszej regeneracji wzbudził moje zaniepokojenie i stąd moja ostatnia dociekliwość i aktywność w tym wątku 🙂  Za tydzień planuję regenerację nowym sposobem, o którym pisałem poprzednio - 30 litrów solanki ok 3% (1kg soli), powolny, pojedynczy przepływ przez blok z żywicą. Zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂 
    • W akwarystyce problemem jest wiązanie DOC przez żywice. Przy stacji uzdatniania nie ma problemu. Producent określa parametry regeneracji w kolumnie, gdy DOC nie jest problemem. Warunki regeneracji pewnie są tak ustawione, żeby było dobrze (zużycie solanki, czas, efekt) a nie najlepiej (efekt?). Która metoda jest najskuteczniejsza (i co to znaczy)- trzeba zrobić eksperymenty. Pytanie czy bardziej wymagająca metoda regeneracji da na tyle wyraźny efekt, by było warto ją stosować. Myślę że najlepsza (efekt) będzie regeneracja w kolumnie z bardzo wolnym przepływem, solanką z ługiem sodowym (żrący!). Najlepiej na ciepło (do 60 stopni z ługiem). Napisz proszę o wynikach swoich eksperymentów
    • Ja od lat używam takiej owaty: https://allegro.pl/oferta/wloknina-poliestrowa-filtrujaca-owata-600-g-8994288263 Nie pyli i idealnie filtruje wodę - polecam.
    • Używam właśnie poliestrowej od innego dostawcy niż poprzednim razem bo tamten już nie ma jej w ofercie. Tamta poprzednia nie robiła mi takiej wody. Oczywiście nie można wykluczyć, że ubytek bakterii ze starej owaty właśnie to powoduje, mimo braku zmiany parametrów NO2, NO3, ale może też trafiłem na wyrób z innej chińskiej fabryczki gdzie proces produkcji jest trochę inny . Woda wygląda przez dwa -trzy dni jak by była lekko zabarwiona (zafarbowana) na na biało, a nie pływał w niej jakiś widoczny gołym okiem pył.  Chyba przy następnej wymianie  włożę wkłady sznurkowe i zobaczę co będzie się działo. Czy ktoś z Forumowiczów używa gotowych sznurkowych , jeśli tak to z jakim PPI bo pamiętam, że kiedyś używałem jakieś w miarę gęste i po kilku dniach się zapychały.
    • Sprzedawca nie ma tu znaczenia, należy zwracać uwagę na rodzaj włókniny. Silikonowe pylą, poliestrowe nie. https://allegro.pl/oferta/wloknina-tapicerska-poliestrowa-owata-sztywna-300g-12017517499
    • Jedno nie daje mi spokoju, czy na pewno dobrze regenerujemy żywice jonowymienne? Powszechnie polecana na forum i stosowana metoda regeneracji zakłada przygotowanie roztworu 10% solanki i objętości 3 x objętość żywicy, w której następnie płukane jest złoże. Patrząc jednak jak sposób regeneracji w domowych stacjach uzdatniania (opis np. https://www.filtry-do-wody.info/blog/regeneracja-zmiekczacza-wody-co-warto-wiedziec/) widzę jedną zasadniczą różnicę: w stacji uzdatniania solanka przechodzi przez złoże tylko RAZ i trafia do kanalizy a u nas żywica zwykle "kąpie się" w solance przez dłuższy czas. Przykładowo, stacja do usuwania azotanów w instalacji domowej (https://sklep.osmoza.pl/usuwanie-azotanow-global-water-nitrate-p-2240.html) zużywa do regeneracji 25l żywicy 140 l wody i 2,9 kg soli (solanka o stężeniu ok 2%) i trwa niecałą godzinę. Proporcjonalnie, do regeneracji 1 litra żywicy zużywane jest zatem ok 5,6l solanki. I teraz pytanie co jest lepsze dla żywicy i jej właściwości absorpcyjnych? Jednorazowe płukanie solanką o mniejszym stężeniu ale w większej ilości, czy długie płukanie w tej samej solance o większym stężeniu? W pierwszym przypadku wypłukujemy wszystko z zabrudzonej żywicy, a w drugim "zabrudzona" solanka wielokrotnie przepływa przez nasze złoże. Tak jak już wcześniej pisałem mam u siebie 3 litry PA202 i do regeneracji używam 6 lub 9 litrów solanki 10%. Regenerację robię na dwa sposoby: albo mieszam gorącą "zupę" w wielkim 9-o litrowym garnku (6 litrów solanki + 3 litry żywicy), albo 9 litrów letniej solanki (ok 40oC) przepycham małą pompką przez dwa szeregowo połączone HW603 z wylotem z powrotem do gara. W obu przypadkach regeneracja trwa ok godzinę. Czasami powtarzam proces regeneracji po raz drugi z nową "czystą" solanką - wtedy kolor "zupy" jest jaśniejszy 🙂  Po tym oczywiście płukanie pod kranem i z powrotem do akwa. Następnym razem planuję jednak przygotować w wiadrze 30 litrów solanki o mniejszym stężeniu i przepchnąć ją tylko raz przez całą żywicę przy wolnym przepływie (litr na minutę). Co o tym sądzicie? A może ktoś już tak robi?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.