Skocz do zawartości

Wiszowe 540l


Rekomendowane odpowiedzi

Podoba mi się.

Kluczowe dla mnie, w wystroju Twojego akwarium są: duży głaz i rośliny. Ciekawy jestem jak będą rosły.

Osobiście dołożyłbym jeszcze ze dwie Mdoki;)

Cieszy mnie następne non-mbunowe akwarium.:D



Ten "duży głaz" jest chyba moim największym utrapieniem... Strasznie zaburza cyrkulację, ale jak tylko go zobaczyłem, to stwierdziłem, że musi być :D

Rośliny rosną bardzo dobrze, posadziłem je zaraz po starcie akwarium, od tego czasu liście wydłużyły się dwukrotnie i dodatkowo wyrastają nowe z rozłogów w podłożu.

Co do kolejnych dwóch Mdok, to bardzo chętnie, ale już z tym, co mam boję się, że będzie "zupa rybna"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dawno, oj dawno mnie tu nie było... Sporo się w międzyczasie pozmieniało, włącznie z przeniesieniem akwarium do innego miejsca zamieszkania. Rybki dorosły, obsada się trochę zmniejszyła. W tej chwili podjąłem kolejną próbę wprowadzenia roślinności do zbiornika. Zasadziłem dwie Valissnerie - spiralis i giganthea. Ta druga wytrzymała dwa-trzy dni - mdoki nie mają litości, szczególnie jeden samiec jest wybitnie cięty na zielone. Druga do dziś ma parę listków, ale również jest regularnie tępiona. Są jeszcze Anubias i Microsorium. Wiem, że to nie nasz biotop, ale trudno. Dwa dni temu rzeczony samiec mdoki zorientował się, że anubiasa też da się podgryzać... zresztą, co ja będę opowiadał, parę zdjęć:

1. Samiec Yellow w swojej ulubionej grocie.

DSC05949.thumb.jpg.32e38d455a3ff30e808b936edba6e884.jpg

2. Inkubująca samica C. borley. Nosi już strasznie długo, na dniach powinna wypuścić narybek. Wstawiłem kilka schowanek, może się któryś maluch uchowa.

DSC05971.thumb.jpg.8652cf18ae03d8418926fbafad02cfa9.jpg

3. Jeden z dwóch największych samców Mdoki, około 13cm. DSC05975.thumb.jpg.97cfbd591780e455fc1bb5817a60f766.jpg

4. Ogólny widok na mój "bałaganik". Te szlaczki na kamieniach to robota Helmetów :D

DSC05978.thumb.jpg.1116ef56c9f56e36f4d4283e859efe3f.jpg

Pozdrawiam

Witek

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, cyganeczka napisał:

Coś wiecej na temat zachowań rybek ? 

To tak... C. borleyi są zdecydowanie najbardziej agresywne. Samiec zabił niedawno rywala, po prawie dwóch latach w miarę pokojowego współżycia. W jedno popołudnie. Samiec jest bardzo natarczywy względem partnerek, prawie bez przerwy któraś z pięciu inkubuje. Samice też potrafią się poprzeganiać. Z innymi rybami też bywa różnie, nieraz widziałem, jak samiec pogonił Yellowka czy Mdokę. Za to wyglądają wspaniale - dziś samiec nie chciał pozować do zdjęć, ale przypilnuję go któregoś dnia - promienie płetw brzusznych ma niesamowicie długie. Samice też wyglądają ciekawie - szaro-grafitowe ciało i pomarańczowe płetwy prezentują się ok.

Mdoki - niszczyciele :D Cały czas ryją w piasku, kopią, przesiewają, wyrywają roślinki. Ogólnie pełno ich w całym akwarium. Wyglądają przecudnie, kiedy przepływają pod świetlówkami - jak żywe szafiry. No i opierniczyły już wszystkie ślimaki - ostały się tylko helmety :D Szkoda, że w całej bandzie jest tylko jedna samica.

Yellowki - nie robią krzywdy pozostałym, ale chyba tylko ze względu na dysproporcję rozmiarów. Nieraz widziałem, jak samiec potrafił pogonić sporo większą Mdokę :D Uwielbiam, kiedy budują gniazdo przed tarłem, wygląda to fantastycznie. Potrafią wykopać dziurę do samej szyby. Też mam ich trochę mało, 2+2. Dodatkowo jedna z samic za nic nie potrafi donosić ikry, wypuszcza lub połyka ją po paru dniach inkubacji.

Ogólnie obsada jest bardzo fajna - polecił mi ją kolega harisimi. Mogę na te małe potwory patrzeć godzinami :D

Pozdrawiam

Witek

Edit

Dodam jeszcze, że mam 6 sztuk Synodontis petricola - są po prostu przezabawne - buszują po całym akwarium, wszędzie jest ich pełno. Niesamowicie ciekawskie. Bardzo sympatyczne rybki.

Edytowane przez Wisz
  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.