Skocz do zawartości

Powrót do Malawi :) 360L


Rekomendowane odpowiedzi

Witam bardzo serdecznie :) Nazywam się Rafał, mam 30 lat i pochodzę z Nysy woj. opolskie.

Aktualnie przebywam w Holandii i raczej już tu zostanę na stałe.


Doczekałem się po kilku latach nowego zbiorniczka, może nie jest to jakiś gigant ale mnie bardzo cieszy :) Posiadam do tego akwarium filtr zewnętrzny Eheim professional 3e 7028. Tak na sam start chciałbym zadać pytanie czy jako filtr mechaniczny mogę zastosować Eheim Compact +2000 ? Dokładnie ten http://www.aquaplantsonline.nl/pompen/opvoerpompen/eheim-compact-2000-pomp .


Musze wiele rzeczy się dowiedzieć, ponieważ za młodych lat nie było tak rozwiniętego sprzętu akwarystycznego. Nie ukrywam ze liczę na waszą pomoc i dokładne wytłumaczenie. Postaram się zrobić fotorelacje z projektu a w zasadzie to tła strukturalnego.


Pozdrawiam Rafał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że nie dostane tego tutaj o takiej mocy, mam na myśli 2000 l/h

Znalazłem taki http://www.aquaplantsonline.nl/aquael-turbo-filter-1500?keyword=aquael%20turbo ale obawiam się ze jest za slaby :( Tutaj jest ciężko bardzo dostać cokolwiek. Dla nich najlepszym sprzętem jest eheim i piękne zestawy firmy Juwel. Więc wydaje mi się że zostanę przy eheim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może jak w NL tak ciężko z rynkiem akwarystycznym, to skusisz się o zbudowanie własnej filtracji, filtr kasetowy napędzany pompą. Mało obsługowy a z wielkimi możliwościami, i woda nie opuszcza zbiornika, cała filtracja odbywa się wewnątrz akwarium.

Wadą tej filtracji jest zajęcie troszkę miejsca rybom, ale łatwo go zamaskować, zalet jest tak wiele, że ta wada wydaje się nie znacząca.

Gdybyś był zainteresowany, to odsyłam Cię do wątku o filtrach Kasetowych. Lub bezpośrednio na prv do mnie uderz. Skleiłem już kilka wersji, ekspertem może nie jestem, ale moją wersję zbudowało także kilka osób i są zadowolone.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pleziorro napisalem post w dziale osprzet akwarystyczny i ogolem chcialbym pozostac jak narazie przy filtracji typu zewnetrzny kubelkowy i wewnetrzny jako pompa. W przyszlosci raczej bedzie sump ale to jak juz bede zakladal akwarium 700 litrow bo takie mi sie marzy. Wszystko w swoim czasie ale dziekuje za podpowiedz ;)

Patrzac na twoja obsade tak na marginesie to akurat Maingano i Hongi mnie interesuja :P ale do obsady to jeszcze daleko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam po dłuższym nie odświeżaniu tematu. Mianowicie po kilku rozmowach z Deccorativo jak i reszty chłopaków z forum którzy mi doradzali w sprawie sprzętu i rozwiązania wszelkich moich wątpliwości za co bardzo im dziękuje. Nadszedł czas startu zbiornika. 

Była to droga przyznam bardzo ciężka. Na wstępie próba zrobienia tła, byl pomysl i realizacja ruszyla. Jak juz wiadomo mieszkam w holandii i tutaj byl najwiekszy problem miedzy innymi nawet z pianka z ktorej robilem tło. Holendrzy w sklepach budowalnych czy tez marketach typu karwei ( w polsce castorama, obi itp) nie wiedza co tak naprawde sprzedaja. Nie potrafili mi powiedziec czy pianka jest wysoko prezna czy nisko, ale sobie mysle znam angielski to poczytam sam na etykiecie i tu niespadzianka instrukcja w jezyku holenderskim i francuskim. Szukam slowa high ewentulanie universal czyli srednia :D Znalazlem i jestem happy :) Ok udało sie. Nastepnie znalesc cos co zastapi CR-65 i tu rowniez problem. Nie wiedza co to jest izolacja cementowa :( Nie maja zielonego pojecia. Jak juz koles zatrybil o co mi chodzi ze chce izolacje to przynosi mi folie izolacyjna do oczek :(  Tu nasuwa mi sie brzydkie slowo ale sie ugryze w jezyk :) Zrobilem male zamieszanie ze nie wiedza co sprzedaja i tak naprawde nic nie maja. Mysle sobie niech mi wysla to z Polski i bedzie spokoj. Ale przegladajac internet "Holenderski" szukam nadal tej izolacji trwalo to okolo 2-3 dni i patrze jest :) O dziwo w tym sklepie gdzie zrobilem zamieszanie pojawil sie nowy produkt. Izolacja cementowa do oczek, basenow, lazienek. Huraaa, jednak walka sie oplacala. Pomoglem rozwinac zaopatrzenie w Holenderskim sklepie :D Wiec etap tła zaczal sie rozwijac wszystko szlo z godnie z planem. Wiem ze beda slowa krytyki bo duzo miejsca zajmuje :P

f2835e035550ad0e.jpg

0c806c273abdf674.jpg

Fajna izolacja, jest ona z drobnym piaskiem i robi ona fajna strukture.

0b983f57e620b13c.jpg

Tutaj tło juz skonczone 

06b4b90b7820909a.jpg

6d93a2c93ac2cd32.jpg

Tutaj juz wlozone do akwarium i zasypane piaskiem i ulozone wstepnie kamienie.

fad3103b1e8793e0.jpg

aaa tu akwarium juz zalane woda

f84995a723b24186.jpg

 

Filtracja uruchomiona, wszystko dziala, teraz czekac az sie biotop ustabilizuje. Wiec ze to bylo troszeczke na wariackich papierach poniewaz wyjezdzalem na 3 tygodniowy urlop i zalewalem je dzien przed wyjazdem a akwarium bylo pod okiem kolegi. Tak wiem zaryzykowalem. Lecz mialem obawy czy wszystko bedzie wporzadku. Gdy juz urlop dobiegal konca umowilem sie z hodowca na odbior rybek. Jadac do Katowic na busa do Holandii po drodze odbieralem rybki. Mialy byc msobo magunga i auratusy ale hodowca akurat ich nie posiadal (w sensie mlodych, duze mial i byly piekne :D ). Zdecydowalem sie jednak na Hongi i johanni. Pozdrawiam i dziekuje MALAWIAN za rybki ktore maja sie dobrze ;) 

Jak juz wyjechalem po drodze caly czas w glowie mysl czy z woda wszystko ok. Gdy juz dojechalem na miejsce a rybki w styropianowym boxie, wchodze do domu i totalna zalamka gdy zapalilem swiatlo w akwarium. Plywa od cholery jakiegos bialego syfu. Mysle co jest do cholery. Pytam sie kumpla: Nie widziales tego ze to lata ? Bez komentarza w sumie. Cisnienie tysiac na 400 jak nie wieksze, Rybki w boxie po podrozy. Co robic ? :( Sprawdzam co to plywa bialego i jak sie okazalo holenderskie mendy sprzedali mi przeterminowana biala farbe. Szybko spuscilem cala wode wyjalem kamienie, piasek, wywalilem cale tło do smieci. Płukanie od nowa piasku, czyszczenie kamieni, szyb z sylikonu. Walczylem ja lew przez cala sobote nie spiac od 6 rano w piatek. Od nowa wsypanie piasku, ulozenie kamieni tak akby tylko ryby mialy gdzie sie schowac. Tyle dobrze ze mialem tylna i boczna szybe juz pomalowana na czarno i tu podaje pomysl calkiem dobry "Plastidip" Jest to powloka ktora bardzo latwo sie sciaga jak gume. Stosuja to do malowania calych samochodow jak i felg czy tez innych elementow. Poczytajcie sobie o tym, przyznam ze rewelacyjny pomysl i nie trzeba pozniej szkrobac szyby, w kazdej chwili sciagacie to sobie i jest piknie :D Ale kontynuując temat akwarium to jak juz od nowa zalalem zbiorniczek wlalem bakterie wspomagajace start, ktory kupilem w Polsce w razie gdybym potrzebowal. No i jednak potrzebowalem. Rano w niedziele wstaje sprawdam parametry wody, jednoczesnie mysle jak tam rybki w tym boxie, ale jak juz sprawdzilem wode pojawil mi sie usmiech na twarzy. Testy wyszly spoko ale jednak jakas tam obawa byla. Jednak zaryzykowalem i postanowilem wpuscic rybki. Teraz jednak stres przed otwarciem boxu czy wszystkie zyja, ale na moje szczescie zyly. Wiec wpuszczamy je do zbiorniczka.

ddb627fba758565e.jpg

958767758c23e207.jpg

f82be028ccc5efa8.jpg

bddb4c66339e1cfd.jpg

34e97d2df2468038.jpg

Aktualnie akwarium ma sie dobrze juz 3 tydzien. Co do dekoracji w nim to bedzie zmieniona cala i na pewno udostepnie zdjecia.

Czekam na slowa krytyki, mam nadzieje ze ich duzo nie bedzie :P i pozdrawiam caly klub malawi Rafał ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Jetstorm napisał:

Czekam na slowa krytyki, mam nadzieje ze ich duzo nie bedzie :P i pozdrawiam caly klub malawi Rafał ;)

Witaj ;) ...

Nie no chłopie jaka krytyka,moim zdaniem odwaliłeś naprawdę super robotę...

Tło wyszło ekstra,ale szkoda że skończyło się tak źle przez tą farbę :(...

Fajnie że ocaliłeś obsadę i uporałeś się z problemem tak szybko :D...

 Kurde ten Plastidip to bardzo dobry pomysł...

Mam w planach zmianę tła na czarne,więc może to dobra opcja do wypróbowania tego...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Pardon, zagalopowałem się. 😬
    • Od razu ucinam wszelkie dyskusje na temat wspomnianych ryb czy proponowania koledze obsady w tym temacie. Przypominam, jesteśmy w dziale DIY.
    • Też miałem 120 cm akwarium, więc baw się dobrze i poznawaj biotop, 
    • Właśnie. To nie temat, jakich wiele tu na forum, że nowicjusze opisują planowane zbiorniki z przekonaniem, że "większy nie wejdzie do salonu", po czym reszta przekonuje, że da się, delikwent stawia takowy i jest wdzięczny i zadowolony. 😉 Trudno, jest jak jest, przecież nie będziemy koledze kazać przestawiać ścian, zwalić wylanej płyty i zamurować otworu, bo zbiornik mógłby być większy. Oczywiście, aż prosiło się o taki na etapie projektowania domu. Inna sprawa, to niech rzuci kamieniem ten, kto nie zaczynał od 240-tki. 😁 Może faktycznie na piętrze (albo i na tym samym poziomie) stanie za jakiś czas 1000 litrów i jeszcze zadziwi wszystkich. 👍 Nie jest też tak, moim zdaniem, że nic nie da się wpuścić do takiego akwarium. @Lema pewnie jeszcze trochę zejdzie, zanim odpalisz zbiornik, mam np. do oddania harem niedużej i ciekawej rybki, jaką jest Labidochromis Perlmutt. Jeśli chodzi o wysokość akwarium, nie szalej, bo światło otworu w ścianie ma niecały metr, będzie Ci trudno serwisować zbiornik.  Chyba, że jako podstawę zamówić płytę ze sklejki, ale o wymiarze 130x50 cm i zrobić akwarium wystające o 10 cm od obu narożnych ścian. Pomyśl, może to jest dobry kierunek, ale nie wiem, jak z bezpieczeństwem i ciągami komunikacyjnymi przy ścianach. Zabudowa akwarium od góry też musiałaby być wysunięta o te 10 cm. Moim zdaniem mogłoby to dać ciekawy efekt bryły szkła i wody wystającej ze  ściany; serwis byłby łatwiejszy, niż gdyby szyby były zlicowane ze ścianami.
    • Co do wielkości, to strzeliłeś sobie w kolano. Taki baniak mocno ogranicza Ci możliwość doboru obsady i spotka Cię to, co w Malawi najmniej fajne. Wykastrowana obsada, problemy z agresją nawet wśród najspokojniejszych mbuna, bo łagodnych nie ma. O rybach z grupy non mbuna możesz zapomnieć przy takich wymiarach. Nie gniewaj się, brutalnie, ale takie są fakty. Ćwiczę ten biotop jakiś czas i wielkość zbiornika jest lekarstwem na wszystkie problemy, jakie się pojawiają. "Zaczynanie małymi kroczkami" w tej konkretnej sytuacji jest błędem. Złe założenie, które przynosi więcej szkody niż pożytku. I nie musisz na nas robić wrażenia wymiarami zbiornika. To nie konkurs na największe akwarium. Powinieneś stworzyć zbiornik, w którym ryby będą się czuły dobrze, bo tylko w taki sposób Ty będziesz z niego zadowolony. Inna sytuacja, jak wbijasz akwarium do ciasnego mieszkania. Tutaj kompromisy wielkościowe są uzasadnione i zrozumiałe.  Ale jak komponujesz akwarium  z nowo budowanym domem, to taki mały zbiornik jest błędem i tyle. Tak myślę, czysto subiektywnie😉 Szukanie litrażu w podnoszeniu wysokości nie ma sensu. Dla ryb niewielka korzyść, a Ty będziesz miał znacznie utrudnioną pielęgnację zbiornika. Jeżeli ma to mieć sens to zwiększaj powierzchnię dna.
    • Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i zainteresowanie się tematem. Odpowiadając na pytania odnośnie czy będzie to malawi, to tak, taki jest właśnie plan. Z tego co wiem, to w tym biotopie chodzi o jak największą powierzchnię dna. Niestety, ale nie mogę zwiększyć powierzchni podstawy. Na prawo od akwarium jest ściana nośna, które wolałbym nie naruszać, a za akwarium jest wąska ścianka z gazobetonu, podtrzymująca wylane nadproże nad akwarium. Wewnątrz tego wąskiego murka zatopiłem pręty, żeby całość wzmocnić. Jedyny kierunek w jaki mogę iść to do góry, ale też nie ma co przesadzać bo później zacznie widać środek spiżarni oraz będzie utrudniony dostęp do dna. Wy to widzicie z innej perspektywy - ograniczenia jednak są, muszę rzeźbić w tym co mam na tą chwilę. Co do wielkości i tego, że na początku popełniłem błąd to może i macie racje, ale wolę zaczynać małymi kroczkami. Nie wiem jak to się finalnie skończy. Oby bakcyl pozostał. Planuję z czasem urządzić swoje biuro na drugiej kondygnacji i tam będę miał pole do popisu. Akwarium 120x40x60 na Was pewnie wrażenia nie robi, ale na mnie już tak. Widziałem podobne kiedyś u znajomych i strasznie mi się to spodobało. Akwarium zacznie się na około 122cm, do tego wysokość 60cm to już się robi 182cm, a to dosyć wysoko według mnie. Czy może jednak warto iść do góry? Co do tematu sumpa, przelewu itp. to macie racje - lepiej zrobić na zewnątrz i nie zabierać przestrzeni już z tak małego akwarium. Rozumiem, że przez to jestem skazany na akwarium na zamówienie. Jesteście w stanie polecić firmę/osobę, która się specjalizuje w takich tematach? Wolałbym coś sprawdzonego. Najważniejsza informacja, która została wyjaśniona na tak wczesnym etapie, czego się bardzo cieszę, to właśnie te otwory w płycie betonowej. Całe szczęście nie będę musiał ich robić. Dziękuję za porady.   @yaro Płyta granitowa to takie trochę na szybko wybrane rozwiązanie. Muszę się rozeznać cenowo jak to wygląda. Rozważę płytę meblową albo coś podobnego, a pod akwarium gąbeczka, to wiem   @TomekT Widzę, że kolega z Torunia, także rzut beretem. 😛 Dzięki za pomysł z żywicą, jest spoko, ale wymaga szalowania itd. Wolałbym mimo wszystko kupić coś twardego i sztywnego, co mogę jedynie przykleić na klej i wypoziomować delikatnie młoteczkiem. Sklejka wodoodporna brzmi bardzo spoko. Już miałem z takimi do czynienia i są naprawdę bardzo solidne.  
    • Słuszna uwaga☝️Zakładamy jednak, będąc na forum o tematyce Malawi, że będzie to właśnie ten biotop.
    • Uprzejmie założyłem, że tak. 😉 @Lema Najpewniej tak będzie, że szybko akwarium "skurczy" się i będziesz żałował, że nie zaprojektowałeś większego, jak pisali wyżej koledzy. Nie ma już możliwości np. odchudzenia tego słupa, by weszło chociaż 50 cm szerokości akwarium? Pisałeś, że kucie i rozwalanie w granicach rozsądku Ci nie straszne. 😉
    • Również o tym pomyślałem, ale nie o pudełku przelewowym, a o kominie zewnętrznym jak na filmie poniżej. Tyle, że w tym przypadku odpada kupno w sklepie, akwarium trzeba robić na zamówienie, a komin musiałby być na tylnej szybie. Ogólnie projekt fajny, ale jednak, podzielając zdanie @pulpet, nie przemyślany. Mając (prawie) nieograniczone możliwości stawiasz najmniejszy możliwy baniak pod Malawi. Powodzenia  
    • Nie warto, jednak nie rezygnował bym z sumpa, a komin bym zrobił poza akwarium. Z tyłu jako pudełko przelewowe. Po za tym nie wiemy czy to ma być malawi
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.