Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
Pawle raptusie:D





Nie tyle chodzi o ważność bakterii lecz o ich ilość ale rozumiem sens o co ci chodziło.

Ja taki sprawdzian ile jest bakterii w starej wodzie z dojrzałego baniaka wykonałem.

Możesz sam łatwo sobie na to odpowiedzieć.

Kup wodę utlenioną lub perhydrol w AGD i wypłucz najmniejszy kotnik jaki masz ( ja miałem 54l) odkaż też dowolną pompkę np 300l/h - po 15min dokładnie wypłucz kilkakrotnie kranówą i nalej swojej wody z podmianki wrzuć pompkę niech miesza i wlej dawkę WA kierując się że 1 kropelka WA na 10l wody.

Jeśli tam są bakterie nitryfikacyjne jak twierdzisz to po 6h powinno już być NO2 wysokie , po 2 dniach zniknąć cały NH4 a po kolejnych 2-3 dniach NH4 i NO2 -0 a pozostać tylko NO3 na wyższym poziomie niż było w twojej starej wodzie o 10-15ppm





Nie do końca się zgodzę z tym co piszesz bo bakterie w toni wodnej występują w dużej ilości, ale ich skuteczność w oczyszczaniu czy rozkładaniu związków, którymi się żywią jest znacznie słabsza niż w przypadku bakterii osiadłych.

To są te same bakterie ale zdolność rozkładania związków organicznych w znacznie szybszym stopniu przebiega przy bakteriach osiadłych. Stąd filtry o sporej powierzchni i dużym przepływie. Bakterie osiadłe występują w całym akwarium od szyb przez dekoracje po sprzęt i tam wszędzie zachodzi nitryfikacja.

Kiedyś ktoś przeprowadzał badanie na rozkład materii w zbiorniku wodnym i znacznie szybszy rozkład nastąpił przy dnie zbiornika niż w toni, choć w toni również rozkład postępował.

Opublikowano
Nie do końca się zgodzę z tym co piszesz bo bakterie w toni wodnej występują w dużej ilości, ale ich skuteczność w oczyszczaniu czy rozkładaniu związków, którymi się żywią jest znacznie słabsza niż w przypadku bakterii osiadłych.


Temat dotyczy startu biologii czyli jak ja rozumiem bakterii nitryfikacyjnych a nie wszystkich bakterii w akwarium. Do startu baniaka są potrzebne tylko te nitryfikacyjne.

Bakterie nitryfikacyjne prowadzą tylko osiadły tryb życia więc w wodzie ich jak na lekarstwo.

Pisałem to wielokrotnie i sprawdzałem dwukrotnie empirycznie :D :D :D :D :D ale nie zareaguje jak ty na 0,5-0,7l puszki:D - fajnie że dyskutujemy a nie obrażamy.


Podałem jak to sprawdzić i każdy może samodzielnie empirycznie potwierdzić - a sprawdzałem bo sam nie wierzyłem jak to wyczytałem gdzieś w internecie w pracy naukowej o oczyszczaniu ścieków - tam naukowiec policzył że to są pojedyncze %ty w wodzie tego co w złożach .

Opublikowano

To są te same bakterie tylko osiadłe mają większą skuteczność. Ilość w toni jest równie duża ale dlatego że są mało skuteczne to efekty mniej zauważalne. Jednak posiadając surowe akwarium i zalewając je dojrzałą wodą zdecydowanie przyśpieszymy dojrzewanie choć nie tak jakbyśmy zalali dojrzałe akwarium surową wodą.

No ale nie ma co robić offtopu bo admini zbanują ;)

Przy 0,5-0,7l poniosło trochę ale to chyba dlatego że 0,7l może sponiewierać ;)

Opublikowano
To samo doświadczenie z 1 cm piasku przełożonym ze starego baniaka i wodzie RO ( bez żadnej bakterii) po wlaniu WA ruszało jak opisałem powyżej - natychmiast.



.....Henryk. Nie do końca się z tym zgodzę aczkolwiek masz rację co do wniosku z Twojego doświadczenia. Tyle tylko ,że patrząc z praktycznego punktu musimy pamiętać ,że ta warstwa 1 cm w naszym biotopie która wg ( słusznie) Twojego badania jest bardzo zmienna. Co to oznacza? Ano oznacza to ,że pysie kapią , przekopują, my podczas podmian też zruszamy palcami piasek dla zlikwidowania stref beztlenowych i stąd ta "żywa" warstwa 1 cm ulega zmianie. Ja rozumiem ,że miałeś na myśli warstwę 1 cm długo nie ruszaną. Ale taka przemieszana w różnych odstępach czasu może wyglądać całkiem inaczej.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

bakterie namnażają się nie tylko w podłożu , czy filtrach , ale wszędzie gdzie to możliwe ... przykładem są całkiem stabilne akwaria z jednym filtrem gąbkowym i samym szkłem , czasem znacznie przerybione , a biologia jest ok. .... najłatwiej to zauważyć u handlujących rybami , więc bakteriom nie są potrzebne żadne złoża , cud matrixy itp., wystarczą szyby i żeby miały co żreć.... żeby to sobie lepiej uzmysłowić , wystarczy przykład naszej skóry na której na cm2 żyje około 40 mln. bakterii , oczywiście zalezy to od tego , jak często się kąpiemy :)

-- dołączony post:

a sprawdzałem bo sam nie wierzyłem jak to wyczytałem gdzieś w internecie w pracy naukowej o oczyszczaniu ścieków - tam naukowiec policzył że to są pojedyncze %ty w wodzie tego co w złożach .


tu pełna zgoda , bo bakterie z jednej komórki tworzą skupiska i kolonie , co w wodzie raczej jest niemożliwe gdzie pływają pojedyncze komórki...bakterie potrzebują do tego jakiejś powierzchni stałej

Opublikowano

Kończąc ten mały OT,


Pawle raptusie:D ...

Pawle jak pisałem za 3 dni pomiar NO2 i NO3 i nic więcej nie mierz.



Wiem, wiem co było mi przykazane, ale (zawsze jest jakieś ale), jutro rano muszę wyjechać. Nie będę mógł nic robić z akwarium do środy włącznie, i teraz moje pytanie:

W świetle wyników z dziś:

NH4 - 0,05

NO2 - 0,3

NO3 - 7,5


czy powinienem:


1. nie robić nic do tego czasu;

2. dodać 1,15ml WA plus ampułka Prodibio BioDIGEST

3. coś innego.



Paweł

Opublikowano

Wyniki z dziś, przy świetle dziennym:

NH4 - 0,05

NO2 - 0,01-0,02

NO3 - 7,5


Jeśli miało by być prawidłowo, to gdzie się podziało NO3? Mam trochę roślin obecnie w akwarium - to one zjadły NO3???


Paweł

Opublikowano
wpuszczaj ryby:D :D :D


Fajnie, W KOŃCU :-). Złożę dziś zamówienie na pyśki.



Wiem, że to co powyżej zamyka temat, ale chciałbym jeszcze trochę po drążyć :-). Czemu nie pojawiło się NO3? Czy to rzeczywiście była zasługa roślin?



Paweł

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @Duckdub coś nie działa  
    • Witam, ja od początku krótkiej przygody z cyrkulatorami miałem Eheim stream On 6500+. Najpierw w 300l a później w500l. Regulacja jest uboga ale szczerze mówiąc w niczym mi to nie przeszkadzało. Jeśli wycelujesz nieco bardziej w górę czy w dół to już zmienisz ogólny prąd wody. Obecnie mam w 500l podobnego Eheima 9500+ i jedzie na maksa. Woda pięknie się rusza, żadnej pralki. Ryby oczywiście duże i w ogóle ich to nie rusza. Wycelowany trochę w górę mocno natlenia wodę. Także tafla wody jest u mnie brutalnie poruszona.  Miałem dwa mniejsze tunze i chyba miałem pecha. Jeden wibrował po tygodniu i go oddałem a drugi wytrzymał z pół roku i był bardzo głośny. Też się go pozbyłem.  Ogólnie woda lekko płynie, ryby mają subtelny ruch, kupy wszystkie płyną idealnie do zasysu. Eheimy używam piąty rok jakoś.  Oczywiście jak jest całkowita cisza w salonie, ryby nie chlupia a za oknem nie jedzie Harley Davidson to słychać delikatnie cyrkulator.  Kiedyś w modelu 6500 padł wirnik, tzn był głośny i tuż przed końcem 3 letniej gwarancji dostałem nowy cyrkulator. Oczywiście żeby woda się ruszała kupiłem tanio nowy 9500 i tak został. A 6500 czeka w pudełku. Ryby mówią że wolą 9500 😁  
    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.