Skocz do zawartości

Identyfikacja zielonego glonu na piasku


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
Usuwalem sinice ale po 48godz bylo to samo. Teraz sprobuje sposobu z ograniczeniem oswietlenia

Czyli nie ograniczyłeś oświetlenia od razu?

A możesz się rozliczyć z nami co z tych wielu rad które otrzymałeś - wprowadziłeś.

Bez sensu jest z jednej strony wytrącać PO4 a zaraz potem walić nowe PO4 z mrożonką i karmą.


Moim zdaniem powinieneś robić wszystkie te działania które są anty sinicowe czyli podwyższyć stosunek Redfielda znacznie powyżej 22, ograniczyć karmienie, wyeliminować mrożonki, zmniejszyć lub zaprzestać świecenia,robić większe i częstsze podmianki, zmierzyć Po4 i NO3 w kranówie, zbudować ustrojstwo do nalewania wody.wywalać sinice z piasku.

Powiedz co wprowadziłeś bo takie cykanie pojedynczo o kant d.. potłuc takie działania.

Sinice się nie da usunąć w kilka dni - no chyba że erytromycyną Boyda ale jednemu tu pomogło a drugiemu nie. Spytaj na pw Gubana jak to było z tym Boydem ChemiClin.


Prosiłem kup atrament - nie posłuchałeś i kupiłeś rapid którego działania i dawkowania nie znamy teraz nie wiem co radzić ale PO4 w baniaku masz nadal zdecydowanie za wysokie.


Wg zasady że wynik JBL PO4 x 3 to masz PO4 - 0,6ppm a NO3 -20 czyli ledwo wylazłeś z zakresu sinic i jesteś na "ziemi niczyjej" czyli ani sinic ale jeszcze nie glony.

Czy dalej lać rapid - nie wiem gdybyś kupił jak radziłem atrament dawno by test pokazał żółty kolor czyli poniżej skali JBLa.

Ale jak sam pisałeś rapid podobno jest bezpieczny :rolleyes: więc lej ile wlezie by test pokazał żółty kolor wtedy masz dopiero PO4 -0,2ppm a rR -100

Opublikowano



Sinice się nie da usunąć w kilka dni - no chyba że erytromycyną Boyda ale jednemu tu pomogło a drugiemu nie. Spytaj na pw Gubana jak to było z tym Boydem ChemiClin.




To ciekawe co piszesz ale chemiclean nie zawiera erytromycyny. Z ciekawości nawet wyciągnąłem z szafki opakowanie i było jak wół, że nie zawiera erytro.

Opublikowano

Nie karmie mrozonkami, odstawilem to ustrojstwo, chodz i tak karmilem nimi raz w tygodniu, a karme od kilku dni ograniczam.

Decorative pytalem Ciebie w ktoryms poscie, co ze swiatlem to poinstruowales mnie ze ograniczenie oswietlenia nie jest konieczne. Zgodze sie co do atramentu, pospieszylem sie z tym Rapidem od JBL. Tak samo jak kupilem testy od JBL a zooleka odstawilem, wiec staram sie.

-- dołączony post:

W kranowie PO4 jest zerowe a NO3 znikome.

No nic jutro wszystko postaram sie wybrac, ale podmianki nie zrobie sent nie karmic pasozyta

-- dołączony post:

Usuwaj dalej mechanicznie sinice aż do skutku,no i nie świeć tydzień lub nawet więcej...

prawdziwa cnota akwarysty to cierpliwość :D ...Damy radę kolego :)



Wiem ze damy rade, dlatego do Was pisze

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Troszkę podłączę się pod temat kolegi, bo mam podobny problem ale na o wiele mniejszą skalę. U mnie tylko delikatnie w jednym miejscu piasek robi się zielony. Parametry wody według testów Jbl wykonanych przed chwilą to

Po4 <0,02

No3 - 1 (trochę jak dla mnie niewiele, ale ewidentnie kolor był lekko żółty).

Mam zakupiony atrament, ale wolałam się zapytać tutaj czy jest sens go używać.

Doradzi ktoś? Jak potrzeba podać jakieś jeszcze parametry to czekam na pytania.

Na koniec trochę o zbiorniku:

240l (dosyć świeże, bo działa od 1 maja br)

Oświetlenie Led białe zimne +RGB działające na ok 30% mocy

Filtracja tetra ex 800 plus zasypany grysem koralowym oraz Aquael turbo 2000 jako mechanik

Dekoracje to serpentynit oraz piach

Obsada pseudotropheus saulosi 1+4, cynotilapia hara gallireya reef 5 szt maluchów oraz maingano 10 szt maluchów.

Karmienie 2 razy dziennie w ilości takiej, żeby w ciągu minuty zniknęło. Ale z tym to akurat głodomory sobie radzą ;-). Karmię wyłącznie suchym różnych firm (O.S.I, Tropical, Jbl)

Opublikowano

Rafale atrament mam ten polecany przez Ciebie :-) Po4 mierzone testem Jbl wychodzi poniżej 0,02. Ten pierwszy na skali. Wcześniej ktoś pisał, że wynik tego testu należy pomnożyć razy 3.

Chyba jutro jeszcze raz zmierzę to NO3, bo naprawdę jest coś dziwnie niskie.

Opublikowano

Henio pisał żeby pomnażać wynik, i ja mu wierzę. Jeśli masz polecany Microbe lift phosphate remover, może spróbować go delikatnie użyć, delikatnie czyli ta mniejsza dawka z instrukcji.

Opublikowano
Chyba jutro jeszcze raz zmierzę to NO3, bo naprawdę jest coś dziwnie niskie.

A może to kolejny wadliwy test o którym niedawno temu było pisane na forum?

Czy może używasz purolite itp?

Opublikowano

Nie używam niczego co obniżałoby NO3. Dzisiaj po powrocie do domu zmierzę jeszcze raz to NO3. Mam stary test Zoolek to z ciekawości zrobię dla porównania.

Jeżeli pomnożyć mój wynik razy 3 to właśnie stosunek NO3 do PO4 wychodzi ok 16. Czyli tak na granicy sinic, u mnie są one właśnie takie delikatne.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.