Skocz do zawartości

Problem z wodą!!!


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Hej.


Moim zdaniem, gąbka ppi45 czy wata dawno już by ten piasek wyłapała. A poza tym od kiedy to piasek unosi się na powierzchni? Czy przypadkiem problem nie tkwi w jakimś złożu z kubła, który może pod wpływem ciśnienia ociera się o siebie i kruszy, wyrzucając wszystko do baniaka? Znany jest podobny problem z kuleczkami pochłaniacza fosforanów, które leżące luźno w woreczku robiły mleczną wodę.

Opublikowano
A poza tym od kiedy to piasek unosi się na powierzchni?


...niekoniecznie to musi piasek a coś co jest po prostu w źle wypłukanym piasku. Zauważcie ,że to już pływało kiedy wody było kilka cm nad piaskiem. Sam Wołoszański już chyba nie dojdzie co to jest:)

Opublikowano
Nie rybki jedzą tylko raz dziennie. Pozostaje mi po prostu wymienić piach bo akwarium mam już rok przez ten czas jak by było w porządku woda już by się pewnie wyklarowała. A to po prostu tak jak jakiś kurz jest na powierzchni a jak się dotknie tafli pływa tego miliony w toni. Woda trzeba powiedzieć że jest przejrzysta i poprawiło mi się to po purigenie ale drobinek nie jestem w stanie się pozbyć. Niestety...
Opublikowano
A to po prostu tak jak jakiś kurz jest na powierzchni a jak się dotknie tafli pływa tego miliony w toni. Woda trzeba powiedzieć że jest przejrzysta i poprawiło mi się to po purigenie ale drobinek nie jestem w stanie się pozbyć.


....ja już nie nadążam albo źle odbieram to co piszesz. Jeżeli woda jest przejrzysta a jest to tylko na powierzchni ( na zdjęciach pokazałeś w toni) to przestaw skimer jak pisałem i powinno zadziałać. Czasami jak ja grzebie w dnie podczas porządków to też mam potem taki film ale skimer usuwa go w parę minut.

Opublikowano

Może źle to sformułowałem w takim razie przepraszam drobiny są obecne cały czas lecz nasilają się gdy np. ryby chlupią o taflę wody.

Opublikowano
Zauważcie ,że to już pływało kiedy wody było kilka cm nad piaskiem. Sam Wołoszański już chyba nie dojdzie co to jest:)


Andrzeju dojdziemy tylko czasu trzeba.:D Dziękuję bo zwróciłeś już drugi raz uwagę na to że to pojawia się już przy nalewaniu wody kranowej.


Zajrzałem więc do Siewierzanki:( a tu masakra.

Spółka ZOO co robi wodę pobiera kasę i ma głęboko w d.. że Sanepid stale sygnalizuje w badaniach przekroczenie norm ( zgadnijcie czego:D ) - mętności o ile przekroczenie - nie wiadomo ale przy okazji przekroczone normy dla ludziów także żelaza i manganu.

Podobno to reguła i idzie to razem te trzy parametry. Chyba są wzajemnie zależne.

Jak nie zadbały o te parametry wodociągi to musi akwarysta;) sam.

Jeśli to jest powodem mętności to żadna filtracja, skimmery i cuda na kiju ci nie pomogą.

Trzeba problem rozwiązać zanim woda wleje się do baniaka. Na prawdę trudny problem.

To że miałeś kiedyś inny baniaczek i woda była lux nic nie znaczy - to było kiedyś a woda kranowa może się zmienić w kwartał ( vide Wrocław)


Fikus jak nie wpiszesz w swój profil tego Siewieża i baniaka, filtracji,ryb to więcej nie pomogę.:(

Nie będę męczył pamięci że Fikus to Siewież i 300l i 16 ryb i mętna woda:(


Moim zdaniem powinieneś zacząć od wody a nie od wymiany piasku chyba że trafiłeś na tą partię piasku co muliła ale to mało prawdopodobne, albo piasku nie płukałeś ale jak pisali gdyby to był piasek dawno by filtracja usunęła.


Muli ci wodociąg.

Proponuję zacząć praktyczne próby Wołoszańskiego:


1/ Nalej szklankę wody z kranu postaw na dzień a potem opisz co widzisz - fotka by się przydała.

2/ Wyrwij z wodociągu albo lepiej ze zgierskiego sanepidu wyniki pełne badania wody bo tylko koagulacja usuwa mętność a inne metody tylko do pewnych poziomów żelaza i manganu. Bez tych wyników nie wiem jakie złoże sugerować.

3/ Jak nie zmierzysz parametrów pH, NO2, NO3 KH, GH testami kropelkowymi JBLa to nie widzę możliwości pomocy;) już prosiliśmy i to przemilczałeś -więc nie masz testów.:( ? trzeba kupić


Słuchajcie na sesjach Rady Miasta temat wody pitnej stawiany nagminnie i co - totalna olewka, a Burmistrz kłamie że parametry wody spełniają normy.

Fikus ty masz małe dzieci? - poczytaj

http://www.medonet.pl/zdrowie/wiadomosci/nadmiar-manganu-w-wodzie-pitnej-szkodzi-inteligencji-dzieci,artykul,1627211.html


zacznij od ustrojstwa do nalewania wody do baniaka

Opublikowano

Oki sorki już wpisuje informacje do profilu Stryków woj. łódzkie. Dziś tylko przyjadę do domu już uzupełniam profil bo Pan się natrudził a to Stryków woj łódzkie bardzo przepraszam.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ? EDIT: Sprzedawca wyklucza pomyłkę ze względu na kolor. Być może słaby przepływ przez żywicę, jak pływa w ruchomym złożu. Wrzuciłem do solanki. Zobaczymy co z tego wyjdzie...
    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
    • A nie zostało udowodnione kilka lat temu na forum, że kolor zupy purolajtowej bierze się z odkładającego się w złożu syfu i nijak nie ma do tego czy złoże zostało prawidłowo zregenerowane czy nie?  Fsęsie, że purolite solidnie wypłukany w czystej wodzie nie będzie puszczać koloru, ale nie poradzi nic na NO3 i odwrotnie - brudny ale prawidłowo sformatowany będzie brudzić ale działać, pomijając dodatkowy niewypłukany syf.  
    • Koledzy, mam dość obojętną wodę w kranie (nigdy nie odpowiada na zaczepki) i szkło bez piasku, z dnem strukturalnym na dnie. Szukam jakiegoś medium do trwałego podniesienia pH bez sypania sody czy innych soli, ale poza kruszonym koralowcem nic nie widzę. Kiedyś było coś takiego ale ze sklepów zniknęło, więc pewnie było po prostu słabe. Może któś, cóś?  450L, 350L wody netto, filtracja FX4 i JBL 901 z grzałką przepływową.   
    • ok, dziękuję, zamówię u tego sprzedającego.
    • Żywice do zbijania NO3 używam już od ponad 6-u lat - początkowo miałem Purolite A520E a po ok roku przesiadłem się na PA202. Regularnie co 2 tygodnie staram się robić kontrolny pomiar NO3 więc mam trochę danych statystycznych (ok 200 pomiarów) 🙂 Testy robię paskami JBL proscan, które skalibrowałem sobie kropelkami JBL, a ostatnio używam jeszcze kropelek Zooklek. PA202 pracowało u mnie prawie 5 lat, po czym wymieniłem je na nowe. W starym (mniejszym) akwarium żywicę regenerowałem jak NO3 dochodziło do 20, w obecnym nowym (większym) dopiero jak przekracza 30, przy czym w starym akwarium miałem dużo mniej ryb niż obecnie 😉 .  W obu przypadkach pierwszą regenerację robiłem po 26-28 tygodniach czyli po ok pół roku. Przy regularnych cotygodniowych serwisach zużywam i podmieniam ok 120 l wody (30%), a gdy NO3 dochodzi do 30 to robię większą podmianę (ok 50%). Gdy kolejne 2 pomiary (co 2 tygodnie) pokazują 30 to planuję regenerację i oczywiście razem z nią znaczącą podmiankę wody (nawet 70%). Czas pomiędzy kolejnymi regeneracjami stopniowo malał i początkowo było to ok 20 tygodni, aż doszedłem do 12-14 tygodni. Od marca 2024 mam nową żywicę, którą regenerowałem po raz pierwszy we wrześniu. Zaskoczeniem dla mnie było to, że już po 4 tygodniach od regeneracji N03 podskoczyło do 30. Na szczęście kilka większych podmian i NO3 spadło, ale po kolejnych 4 tygodniach znowu wskoczyło na 30 i tak się już utrzymuje - dla jasności Zoolek pokazuje pomiędzy 20 a 50. Tak szybki czas po którym żywica mi się zapchała po pierwszej regeneracji wzbudził moje zaniepokojenie i stąd moja ostatnia dociekliwość i aktywność w tym wątku 🙂  Za tydzień planuję regenerację nowym sposobem, o którym pisałem poprzednio - 30 litrów solanki ok 3% (1kg soli), powolny, pojedynczy przepływ przez blok z żywicą. Zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂 
    • W akwarystyce problemem jest wiązanie DOC przez żywice. Przy stacji uzdatniania nie ma problemu. Producent określa parametry regeneracji w kolumnie, gdy DOC nie jest problemem. Warunki regeneracji pewnie są tak ustawione, żeby było dobrze (zużycie solanki, czas, efekt) a nie najlepiej (efekt?). Która metoda jest najskuteczniejsza (i co to znaczy)- trzeba zrobić eksperymenty. Pytanie czy bardziej wymagająca metoda regeneracji da na tyle wyraźny efekt, by było warto ją stosować. Myślę że najlepsza (efekt) będzie regeneracja w kolumnie z bardzo wolnym przepływem, solanką z ługiem sodowym (żrący!). Najlepiej na ciepło (do 60 stopni z ługiem). Napisz proszę o wynikach swoich eksperymentów
    • Ja od lat używam takiej owaty: https://allegro.pl/oferta/wloknina-poliestrowa-filtrujaca-owata-600-g-8994288263 Nie pyli i idealnie filtruje wodę - polecam.
    • Używam właśnie poliestrowej od innego dostawcy niż poprzednim razem bo tamten już nie ma jej w ofercie. Tamta poprzednia nie robiła mi takiej wody. Oczywiście nie można wykluczyć, że ubytek bakterii ze starej owaty właśnie to powoduje, mimo braku zmiany parametrów NO2, NO3, ale może też trafiłem na wyrób z innej chińskiej fabryczki gdzie proces produkcji jest trochę inny . Woda wygląda przez dwa -trzy dni jak by była lekko zabarwiona (zafarbowana) na na biało, a nie pływał w niej jakiś widoczny gołym okiem pył.  Chyba przy następnej wymianie  włożę wkłady sznurkowe i zobaczę co będzie się działo. Czy ktoś z Forumowiczów używa gotowych sznurkowych , jeśli tak to z jakim PPI bo pamiętam, że kiedyś używałem jakieś w miarę gęste i po kilku dniach się zapychały.
    • Sprzedawca nie ma tu znaczenia, należy zwracać uwagę na rodzaj włókniny. Silikonowe pylą, poliestrowe nie. https://allegro.pl/oferta/wloknina-tapicerska-poliestrowa-owata-sztywna-300g-12017517499
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.