Skocz do zawartości

Akwarium 300l (120x50x50)


sikorski990

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,


Po przeszło miesiącu lektury Forum, chyba pora się odezwać.

Zdecydowałem się na moje pierwsze akwarium Malawi - 300l. Szkło już zamówiłem jakieś 3 tygodnie temu i do momentu jego odbioru (początek następnego tygodnia) chcę skompletować cały potrzebny sprzęt. Na podstawie wszystkich zdobytych na Forum informacji zdecydowałem się na zakup filtrów: Aquael Turbo Filter 2000 oraz Aquael Unimax 500 (dajcie znać, jeśli polecalibyście jednak inny sprzęt jeszcze mam czas by sprzęt zwrócić - zakup internetowy). Ponadto mam plan zakupić jeszcze grzałkę EHEIM JAGER 250 W (czy kupować od razu 300W - może kiedyś przyda się jak będę chciał mieć większy zbiornik - jak uważacie?).

Najmocniej zastanawiam się nad oświetleniem - wiem, dział oświetlenie przemaglowałem - na własną konstrukcję nie mam możliwości i bardzo poważnie rozważam zakup belki 2x 54W:

https://www.plantagarden.pl/t5/3408-belka-oswietleniowa-odyssea-dual-pro-2x54w.html

Jak myślicie? Polecacie coś innego?


Ponadto kupiłem jeszcze: piasek KREISEL w LEROY'u, styropian pod kamienie, matę pod akwarium, tło


Akwarium chcę ozdobić sempertynitem albo jakimś wapieniem (to jeszcze do ustalenia, zobaczymy co mają w kamieniołomach) plus dosłownie śladowe ilości VALLISNERIA i możliwe, że ANUBIAS (i teraz kolejny pytanie przychodzi mi do głowy - czy belka z tym oświetleniem jakie jest zainstalowane będzie odpowiednie by rośliny dały radę żyć? - na razie nie mówię o tym, że większym zagrożeniem mogą być mieszkańcy akwarium - deccorativo dał nadzieję, że można wrzucić rośliny do zbiornika i z powodzeniem je utrzymywać)

http://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/94b4d1da9ff8dc86


deccorativo - pytanie pewnie do Ciebie, bo z tego co zauważyłem jesteś Guru jeśli chodzi o wodę - biologię będę przeprowadzał zgodnie z tym co opisywałeś tutaj:

http://forum.klub-malawi.pl/szablon-startu-biologii-wode-amoniakalna-wa-t26014.html

Zgodnie z tym wyjmuję z UNIMAX'a zeolit - pytanie czy w związku z tym, że w zestawie filtra mam BIOCERAMAX PRO, czy w szufladzie gdzie był zeolit powinienem dokupić jakieś media? Jeśli tak to jakie? Żwir koralowy? Seachem Matrix?


Sam nie wiem.. Czy jest coś jeszcze co powinienem na wstępie zakupić, mam naiwne wrażenie, że póki co to tyle..? Jak coś dawajcie znać!


A poza tym witam Was wszystkich i wielkie gratsy dla założycieli, bo treści jakie zawiera Forum stanowi ogromną kopalnię wiedzy o MALAWI!


Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem fanką kaseciaków. Daj sobie spokój z kubłami i filtrami mechanicznymi. Do tego zestawu będziesz na 100% potrzebował jeszcze falownika bo Aquael Turbo Filter 2000 nie pociągnie wymiatania nieczystości - wiem co mówię bo mam ;) aczkolwiek teraz w kaseciaku.


Z oświetleniem to jest mniej więcej tak, że jeden woli kapustę a drugi baby tłuste - czyli co kto lubi ;) Ja wolę mrok i oświetlenie punktowe, inni słoneczna plażę. Musisz pamiętać jeszcze o jednym - to że u Decco są rośliny to tylko i wyłącznie z jednego powodu. Pysie łaskawie ich nie zeżarły ;) U mnie zaczyna pierwsza kępa anubiasa padać. Okazuje się, że fajnie się ją skubie i tarmosi ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raciczka , głupoty piszesz ludzie w takim litrażu mają aquael turbofilter 2000 i są zadowoleni i polecają, kwestia ustawienia cyrkulacji i aranżacji. Wiadomo że mając wylot i zasys przy dwóch filtrach po przeciwległej stronie masz większą swobodę ustawienia cyrkulacji niż mając je po jednej stronie. Dlatego ty musisz wspomagać się dodatkowym cyrkulatorem.


Wysłane z mojego LG-D722 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filter 2000 nie pociągnie wymiatania nieczystości - wiem co mówię bo mam aczkolwiek teraz w kaseciaku.



...nie mam kaseciaka , dostrzegam jego zalety ale nie rozumiem jak Aquael ( filtr lub cyrkulator przerobiony na filtr) nie dają rady a te same urządzenia w kaseciaku dają radę? Na czym to polega?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałam w 240l kubeł + turbofilter 2000 i nie dawał rady. Nie była zapewniona u mnie odpowiednia cyrkulacja. W tej chwili ta pompa napędza kaseciak, ale główną pracę obiegu wody zapewnia falownik.


Piszę na podstawie własnych doświadczeń. Tak jak zdaje się każdy powinien na tym forum. Moja ocena to dla mnie nie głupota.


Paweł, w moim baniaku taki zestaw się nie sprawdził. Brakowało urządzenia, które powodowałoby usuwanie zanieczyszczeń spomiędzy dekoracji akwarium. Ta pompa nie ma takiego przepływu. Oceniana jest na zdaje się 1400 l/h. Dodatkowo gąbka na wlocie także spowalnia. Może to też kwestia wieku urządzenia - moja ma ok 4 lat. W każdym razie sprawdzisz jak urządzisz i zalejesz. Bierz po prostu pod uwagę, że być może to nie koniec zakupów sprzętowych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego zestawu będziesz na 100% potrzebował jeszcze falownika bo Aquael Turbo Filter 2000 nie pociągnie wymiatania nieczystości - wiem co mówię bo mam aczkolwiek teraz w kaseciaku.


...przy dobrej cyrkulacji a to wiąże się z odpowiednim ustawieniem kamieni, ilości itp. wcale nie potrzeba falownika. Ja mam kubełek i mechanika zrobionego z cyrkulatora Aquael 2000 i tak jak pisze Bezprym obywam się bez falownika. Ja Ci wierzę ,że musiałaś się wspomagać falownikiem ale nie możesz kategorycznie twierdzić ,że nie obędzie się bez falownika u kolegi. Musi popróbować i sam stwierdzi czy będzie OK czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponadto kupiłem jeszcze:styropian pod kamienie

Osobiście to nie polecam tobie styropianu jako podkład pod kamienie,gdzie prędzej czy później jak ryby dokopią się do dna,będziesz zbierał kulki z tafli wody...

Styropian możesz zastąpić spienionym PCV,lub pianką co kładzie się pod panele np ja mam taką http://www.budocentrum.pl/img/products/80/27/1_max.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forum informacji zdecydowałem się na zakup filtrów: Aquael Turbo Filter 2000 oraz Aquael Unimax 500 (dajcie znać, jeśli polecalibyście jednak inny sprzęt jeszcze mam czas by sprzęt zwrócić - zakup internetowy).


...Unimax 500 jest dobrym filtrem. Tylko cena jest wg mnie zbyt wysoka. Pomyśl może nad innym tańszym nawet HW-303B lub jak Ci radzi koleżanka zrób kaseciaka a na pewno taniej wyjdzie. Ale kwestia ceny to już Twoja decyzja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,


Czy jest coś jeszcze co powinienem na wstępie zakupić, mam naiwne wrażenie, że póki co to tyle..?


Paweł



Nie wiem czy zakupić czy może pożyczyć (jeśli w ogóle masz taką możliwość) ale na pewno będziesz potrzebował testy do badania parametrów wody. Koniecznie kropelkowe JBL.


Filtry, które kupiłeś zostaw bo IMHA spełnią swoje zadanie świetnie. Kubełek jako biolog a wewnętrzny jako mechanik. O cyrkulację na razie się nie martw, wszystko wyjdzie w praniu i zawsze zdążysz wydać kasę na ew. falownik.

Akwarium fajne, filtry fajne, lampa wygląda na fajną :)


Jedynie co to sugeruję wyrzucenie styropianu i zamiast niego na dno daj spienione PCV lub inny materiał, który nie podda się skubiącym pyszczakom. Na dno daj podkład w ciemnym kolorze to gdy zostanie odkopany przez ryby nie będzie rzucał się w oczy i odbijał światła.


Powodzenia.


EDIT:

Egon44 pisaliśmy równocześnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.