Skocz do zawartości

Zmiany parametrów sodą - problemy


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam.

Przybliżę pokrótce mój problem.

Woda w kranie ma następujące parametry: pH 7,4; kH 10; gH 11.

W akwarium pH nieco rośnie i wynosi 7,6. Chciałem jednak podnieść nieco pH wody do podmian przy użyciu sody oczyszczonej. Żeby w 10-cio litrowym wiadrze podbić pH do 7,8 musiałem wsypać 2 łyżeczki sody. Niestety kH skoczyło aż do 39, a gH pozostało bez zmian. Uznałem że woda z takim kH się nie nadaje i zrobiłem podmianę zwykłą kranówką.

Czy możliwe, że kH aż tak skoczyło przy tym samym gH, czy to jakieś błędy testu? Z góry napiszę, że używam testów JBL. I drugie pytanie, jak podnieść pH bez nadmiernego wzrostu kH?

Opublikowano

Oczywiście, że to całkiem normalne i bardzo dobrze, bo woda w Malawi jest miękka, więc wzrost GH byłby niepożądany.

Wprowadzając sodę do wody, wprowadzasz tylko sód i wodorowęglany - one nie mają prawa zmienić twardości wody, więc to całkiem normalne, że GH się nie zmienia.


I drugie pytanie, jak podnieść pH bez nadmiernego wzrostu kH?

To zależy od sytuacji.

Jeżeli masz pH 7,6 przy KH=10 to jest ono nieco zaniżone, powinieneś bez problemu osiągać 7,9-8 przy takim KH. Natomiast żeby dojść do tego dlaczego tak się dzieje to potrzeba by więcej informacji, np. jak często woda jest w akwarium odświeżana (podmieniana), w jakich ilościach, czy stosujesz jakieś absorbery/wymieniacze jonów azotanowych, jeśli nie to na jakim poziomie masz azotany i czy filtracja wyrabia?

Jest jeszcze możliwość, że w pomieszczeniu (gdzie jest akwarium) jest zbyt duszno, wtedy pH będzie nieco niższe, ale w praktyce to takie różnice, że nie wykryjesz ich testami.


I naczelna zasada - jak chcesz podbijać parametry sodą to olewasz pH i go nie mierzysz, bo to bezcelowe i mierzysz tylko jak Ci się zmienia KH ;) Zresztą nie trzeba mierzyć, wystarczy dobrze odważyć. W 10-cio litrowym wiadrze 5g sody podbije KH o 16 i 2/3 stopnia niemieckiego. Więc jak łatwo zauważyć - nie ma co przeliczać na wiadro, bo ciężko by to odważyć dokładnie. Wszystko się zgadza, bo 2 łyżeczki sody to 8-10g, a Tobie podbiło o 29n.

W 100L, 10g sody podbije KH o 1 i 1/3.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

7.4 to nie najgorzej, zasyp kubeł (o ile takowy posiadasz) grysem i zostaw. Będzie ok. Mówiąc inaczej postaw na stabilne minimum 7.4 niż bawienie się sodą i skoki parametrów.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Akwarium ma 250 l pojemności, podmieniałem 40 l raz na tydzień. NO3 na poziomie 40, dlatego od dwóch tygodni zwiększyłem podmiany do 50 l na tydzień. Co do filtracji to kubeł HW-302 i do tego cyrkulator. Nie stosuję żadnych wymieniaczy jonów azotanowych.


A dlaczego w przypadku zmiany parametrów sodą, mierzenie poziomu pH jest bezcelowe?


Co do grysu, to myślałem nad tym, ale nie chcę niepotrzebnie podnosić gH.

Opublikowano

Woda w kranie ma następujące parametry: pH 7,4; kH 10; gH 11.

W akwarium pH nieco rośnie i wynosi 7,6.



Kamilu oczywiście możesz kombinować z sodą ale pytam po co.

Masz w baniaku pH 7,6 i to absolutnie wystarcza dla pyszczaków więc nie rób sobie sam problemów bo nie ma potrzeby. Poziom KH i GH zupełnie sobie odpuść:D i poza wiedzą ile jest i że stabilne niech ci głowy to nie zawraca. Jak my wszyscy pilnuj pH.

Nawet jak podmienisz 50% wody czyli 100l to pH spadnie ci w baniaku z 7,6 do 7,5 i to na chwilkę i samo powróci za dzień dwa do 7,6 więc przestań kombinować bo zmiany i poziom pH doskonałe dla naszych ryb.


Ty się zajmij tym NO3 :( :( :( kolego bo to IMHO przekracza 2x dopuszczalny poziom

wg http://www.pawiookie.pl/artykusy-topmenu-12/choroby-nowemenu-380/zatrucia-azotem

Pierwsze to wpisz miejscowość w swój profil bym nie musiał cię pytać o podstawy twojej kranówy.


Jakie masz NO3 w kranówie i jak robisz podmiany - lejesz na pałę licząc że nie ma kranówa chloru?


Oj coś czuję że nie musisz stosować grysu ale musisz zacząć stosować i węgiel i złoże jonowymienne.:D do podmianek - gotowe projekty ustrojstwa do podmianek wody masz u tego kolegi przetestowane


http://forum.klub-malawi.pl/showpost.php?p=353948&postcount=14


poza tym że Purolite A520E regenerujemy bo zbyt drogie by wyrzucać tak ot całe 38 zł/l

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Miejscowość już podana w profilu ;)

Mieszkam w okolicy Starachowic w świętokrzyskim.

Co do NO3 w kranówie to ma tak między 5 a 10.

W akwarium mam nurzańce, rozrastają się, liczę że część tych azotanów pochłoną.

Woda nie jest chlorowana ani też nie są dodawane do niej żadne inne środki, dowiadywałem się w wodociągach. Wcześniej dodawałem Tropical antychlor, ale jak jej nie chlorują to dałem sobie spokój.

Opublikowano
Miejscowość już podana w profilu ;)

Mieszkam w okolicy Starachowic w świętokrzyskim.

Co do NO3 w kranówie to ma tak między 5 a 10.

W akwarium mam nurzańce, rozrastają się, liczę że część tych azotanów pochłoną.

Woda nie jest chlorowana ani też nie są dodawane do niej żadne inne środki, dowiadywałem się w wodociągach. Wcześniej dodawałem Tropical antychlor, ale jak jej nie chlorują to dałem sobie spokój.



okolice to nie jest miejscowość:D

Może napisz wyrażnie - wodę mam z wodociągu PWiK Sp zoo Starachowice albo wodociąg lokalny o to biega a nie jaka wieś.

Dokopałem się do danych z wodociągu w Starachowicach i domyślam się że stamtąd masz wodę.

pH -7,6 ( jakim testem ty mierzysz że masz 7,4?)

NO3 - 7,2ppm +/- 1,4

ale też NH4 - 0,2 ppm czyli taka dodatkowa "wodociągowa gruba ryba "


Ale tam są 3 ujęcia a dane tylko z jednego - np NO3 dla pozostałych nie są podawane.


Ujęcie wody biologicznie czyste ale jak dezynfekują sieć jak rura pęknie albo nowy odcinek wodociągu podłączają??? o to nie spytałeś.


Ty kup kropelkowe testy NO2 i NO3 ale tylko JBLa i sam zmierz bo albo masz silne przerybienie albo w kranie zdrowo ponad 10ppm NO3. Na te nurzańce to za bardzo nie licz chyba że to podwodne nurzańcowe poletko metr na metr

Dalej polecam ustrojstwo do nalewania wody prosto z kranu bez kubłowania i z NO3 -1ppm.:-D

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Tak, wodociąg PWiK Starachowice, ujęcie Trębowiec.

W przypadku jakiejś dezynfekcji, informację o dodaniu chloru umieszczają na stronie, ale twierdzą że rzadko się to zdarza. pH podają 7,6, ale Pani mi tłumaczyła że różnie to bywa, ale ogólnie poniżej 8. Ja mierzyłem kropelkowymi z zakresu 6,0-7,6 i 7,4-9,0 i w obu wychodziło 7,4. Testy JBL, tak jak pisałem. NO3, NO2 i NH4 też kropelkowe JBL. Co do NH4, to jest ciągle zero, podobnie jak NO2. NO3 na kropelkowym tak między 5 a 10, ciężko zdecydować. Akwarium chyba nie jest bardzo przerybione, P. saulosi 2+5 i na tą chwilę 3 młode I. sprengerae. Nurzańce nie zajmują oczywiście całego akwarium, ale przestrzeń między dwiema grupami skał zarosły dość mocno w ilości około 30 sztuk.


PS. Dość mocno namnożyły mi się świderki, może to one są źródłem nadmiaru NO3. Chociaż ostatnio trochę je zredukowałem, nocą kamienie już nie są tak oblepione.

Opublikowano
Tak, wodociąg PWiK Starachowice, ujęcie Trębowiec.

W przypadku jakiejś dezynfekcji, informację o dodaniu chloru umieszczają na stronie, ale twierdzą że rzadko się to zdarza.


PS. Dość mocno namnożyły mi się świderki, może to one są źródłem nadmiaru NO3. Chociaż ostatnio trochę je zredukowałem, nocą kamienie już nie są tak oblepione.



Nic nie zmieniam w dotychczasowych radach i zrobisz jak będziesz uważał za stosowne.

Ja tam wiem że lepiej nie liczyć na info ze strony internetowej bo mam powiadomienia o wyłączeniach sieci energetycznej a i tak się zdarzyło że wyłączyli bez podania na stronie a nie była to awaria komuś się zapomniało albo nie chciało.

Masz ustrojstwo + Purolite = masz bezpieczną wodę bez chloru, całej Tablicy Mendelejewa i NO3 1ppm - nie chcesz nie rób tylko kubłuj wtedy więcej wody.:(

Co do świderków to te gównojady usuwają zanieczyszczenia organiczne więc pomniejszają NO3 ale ich duża ilość świadczy o przekarmianiu ryb i to dużym przekarmianiu.:(

Może tu jest powód tych wysokich NO3.

Tak czy siak pilnuj pH i nie podnoś powyżej tego 7,6 niczym chemicznym.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Muszę poczytać o tym Purlote, bo nie wgłębiałem się w temat. Natomiast jeśli chodzi o świderki i przekarmianie, to nie zgodzę się z tym. Pokarm nie dochodzi do dna, a i tak one się mnożą na potęgę. Jedzą glony, obumarłe resztki roślin, odchody i jest ich coraz więcej.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witam, ja od początku krótkiej przygody z cyrkulatorami miałem Eheim stream On 6500+. Najpierw w 300l a później w500l. Regulacja jest uboga ale szczerze mówiąc w niczym mi to nie przeszkadzało. Jeśli wycelujesz nieco bardziej w górę czy w dół to już zmienisz ogólny prąd wody. Obecnie mam w 500l podobnego Eheima 9500+ i jedzie na maksa. Woda pięknie się rusza, żadnej pralki. Ryby oczywiście duże i w ogóle ich to nie rusza. Wycelowany trochę w górę mocno natlenia wodę. Także tafla wody jest u mnie brutalnie poruszona.  Miałem dwa mniejsze tunze i chyba miałem pecha. Jeden wibrował po tygodniu i go oddałem a drugi wytrzymał z pół roku i był bardzo głośny. Też się go pozbyłem.  Ogólnie woda lekko płynie, ryby mają subtelny ruch, kupy wszystkie płyną idealnie do zasysu. Eheimy używam piąty rok jakoś.  Oczywiście jak jest całkowita cisza w salonie, ryby nie chlupia a za oknem nie jedzie Harley Davidson to słychać delikatnie cyrkulator.  Kiedyś w modelu 6500 padł wirnik, tzn był głośny i tuż przed końcem 3 letniej gwarancji dostałem nowy cyrkulator. Oczywiście żeby woda się ruszała kupiłem tanio nowy 9500 i tak został. A 6500 czeka w pudełku. Ryby mówią że wolą 9500 😁  
    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.