Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

240l

Oświetlenie: T8 Power SUN GLO Hagena 30 W

Grzałka: 200 W

Filtr: JBL e901 (gąbka,grys koralowy 20 mm)+ filtr mechaniczny Aquael circulator 2000 (duża gąbka)

Podłoże: piach kreisel z Castoramy 25 kg

Kamienie: szarogłazy

Obsada: 5-6 ryb (nie pamiętam nazw)

Rośliny: -



Na start 1 fiolka Prodibio BioDigest, 10l wody z dojrzałego akwarium, 20 kropli WA

Podmiana wody co 2 tygodnie.

Akwarium dojrzało już dawno ale pojawił się nagły problem. Podchodząc do akwarium ryby zaczynają się chować. Wcześniej takiej reakcji nie było. Stwierdziłem że przyczyną może być NO3 ale chcę się upewnić. Moim zdaniem jest mega wysokie. Testy JBL.


pH=7,4

gh=25

kh=8

no2=0

no3=120 :o (test robiony na 10ml wody)

nh4=0

uS=850

Opublikowano
240l

Oświetlenie: T8 Power SUN GLO Hagena 30 W

Grzałka: 200 W

Filtr: JBL e901 (gąbka,grys koralowy 20 mm)+ filtr mechaniczny Aquael circulator 2000 (duża gąbka)

Podłoże: piach kreisel z Castoramy 25 kg

Kamienie: szarogłazy

Obsada: 5-6 ryb (nie pamiętam nazw)

Rośliny: -


Witaj!

Przydałaby się jakaś fotka baniaka ;)...

Na start 1 fiolka Prodibio BioDigest, 10l wody z dojrzałego akwarium, 20 kropli WA

Podmiana wody co 2 tygodnie.

Akwarium dojrzało już dawno ale pojawił się nagły problem. Podchodząc do akwarium ryby zaczynają się chować. Wcześniej takiej reakcji nie było. Stwierdziłem że przyczyną może być NO3 ale chcę się upewnić. Moim zdaniem jest mega wysokie. Testy JBL.


pH=7,4

gh=25

kh=8

no2=0

no3=120 :o (test robiony na 10ml wody)

nh4=0

uS=850


Na te pytania,musisz szukać odpowiedzi w odpowiednich działach do tego przeznaczonych,bo tutaj się tylko przedstawiamy...

Opublikowano

No3 - 120 to trucizna już jest, chłopie robiłeś podmiany wody od momentu zalania - ustabilizowania biologii ?

Spytam jeszcze czy to są na pewno testy kropelkowe ?

Jeśli masz tak wysokie No3, to ryby są już przytrute, więc jak najbardziej ma to wpływ na chowanie się po kątach. Rób czym prędzej podmiany wody, tylko żeby nie zrobić szoku rybom, podmieniaj po 40% codziennie aż osiągniesz w miarę przyzwoite wartości czyli około 20.

Potem staraj się robić podmiany co tydzień 15-20%.

Najlepiej jak byś zmierzył i podał do wiadomości stężenie No3 w kranie.

Wodę podmieniaj najlepiej przez filtr węglowy, znajdziesz tutaj opis jak to proste i niedrogie urządzenie zrobić. Ewentualnie wlewaj uzdatniacze, ale to nie polecana metoda gdyż jest to chemia, a cena buteleczki = cena mechanicznego filtra węglowego :)

Opublikowano

Podmiany robiłem co tydzień/dwa.

testy kropelkowe JBL

Czyli teraz codziennie podmieniać 40% wody i sprawdzać NO3.

Zmierzę NO3 w kranie.

Opublikowano

Nie rozumiem tej awersji do wpisywania miejscowości w profil przez młodzianków:D .


Nagus wpisz miejscowość to może bez twoich pomiarów wyjdzie ile masz NO3 w kranie a także skąd masz GH 25 bo sody dodawanej do każdej podmianki nie widzę ale ty nie sypiesz jakiś soli do Malawi? .

pH też masz za niskie powinno być minimum 7,6

pamiętaj pomiary robimy tylko w świetle dziennym

sorki za OT ale temat chyba od początku do Wody trzeba przenieść.

Opublikowano

Posiadam 6 krewetkarium w domu (Wola, woj.śląskie) ;) 240l Malawi stoi u kolegi w Oświęcimiu (woj.małopolskie).

Żadnych soli nie daję do wody. Wodę leje kranówkę odstaną 10-15%. Więc sam nie wiem co tam się porobiło.

Pomiary były robione w świetle dziennym. Sodę do wody się dodaje przy podmianach? W celu podniesienia pH? Hmmm dziwne ze pH tak niskie jak w 3 komorach mam załadowany grys koralowy.


Może znaczenie ma też podawany pokarm w za dużych ilościach?


Jak ratować tą sytuacje? Czy najpierw skupić się na No3? Czy przy pH pomagać sobie sodą oczyszczoną?

Opublikowano

Krewetkaria pomijamy i tu skupiamy się na Malawi więc miejscowość Oświęcim - wpisz w swój profil oraz baniak 375l i jaka filtracja bo napisałeś " w 3 komorach grys koralowy" więc sądzę że to sump?? co gdzie i ile by się przydało wiedzieć.;)


Oświęcim ma dwie różne wody i stawiam na ZUW Zasole

bo pH 6,9

Amoniak NH3 - 0,1ppm a ile NH4 nie podają ale to taka "dodatkowa kranowa rybka" którą wpuszczasz przy każdej podmiance wody więc dokłada się do i tak wysokiego NO3 - 8,73ppm.


Ale jak zgromadzić NO3 -120ppm z podmiankami 10-15% chyba jednak nie co tydzień ??

to nie wiem .

Typuję połączenie mega przerybienia z mega szambem w filtracji:(


Odradzam podmianki po 40% odstaną kranówą która ma pH 6,9 bo pH gwałtownie zwalisz z 7,4 do 7,1 a to za gwałtowne zmiany nie dopuszczalne - mogą być max 0,2 /na dobę wlanie nowej wody spowoduje szok u ryb.

Ale pozbyć się tego NO3 -120 musisz jak najszybciej bo to ci właśnie zabija ryby i to powoli a skutki tego będziesz ponosił przez bardzo długo.:(


Na szybko muszę ale nie chcę :( :( :( bo niedziela i tylko spożywczak z sodą dostępny.

Nie wiem czy masz możliwości logistyczne by odstawać 40% wody czyli 140l bo to miednic i wiader w domu zabraknie. Choćby z tego metoda do d... ale rozłóż to na 2-4 operacje. Chyba masz w Oświęcimiu chlor gazowy więc nalewaj wodę przez sitko by chlor odgazować bo nie ma czasu na czekanie po dwa dni ze 140l wody - jakieś absurdy wychodzą i przyjdzie gajowy w postaci żony kolegi i wygoni was z tego malawijskiego lasu.

Gdzieś Greekzi podawał ile sody sypiemy na ile litrów by podnieść pH - ja ci nie podam bo to nie jest moja bajka - ja sugeruję kup akwarystyczny preparat do podnoszenia pH wraz z KH i to jest Seachem Malawi/Victoria Buffer lub Kordon pH increase . Tam masz dokładnie opisane jak i ile sypać i co ile powtarzać.


1/ Tak czy siak musisz podmiankami zwalić NO3 ze 120 do max 20-40ppm. ale woda którą wlewasz powinna być o pH 7,4-7,6 więc kranówa bezpośrednio odpada.

2/ Następnie zrób generalne sprzątanie baniaka i całej filtracji z płukaniem wszystkiego w wodzie tej z akwarium

3/ Zrób remanent co jest złożem biologicznym i wywal cały ten grys koralowy bo już kranówa ma wapnia Ca- 33,77 mg/l gdy w jeziorze Malawi jest 16-20 mg/l a sam zauważasz że pH to ten grys nie podnosi wcale - to do czego to służy. Chyba jako zbiornik syfu


Pomyśl nad ustrojstwem do nalewania wody z węglem aktywnym + złoże podnoszące pH no i blok adsorbera NO3 na Purolite A520E by do baniaka się przydał by nigdy więcej do takiego poziomu NO3 nie dopuścić.


Karmienie ryb 2x dziennie tyle by w kilka sekund zjadały a raz w tygodniu - może być niedziela - cały dzień głodówka

Opublikowano

W 1 poście pisałem że:

Filtr: JBL e901 (gąbka,grys koralowy 20 mm)+ filtr mechaniczny Aquael circulator 2000 (duża gąbka)


Nie jestem w stanie zagwarantować dokładnie jak wyglądała podmiana, bo mnie przy tym nie było.

Rybek z tego co widzę jest 5-6 sztuk,karmienie codziennie.


Sprawdzimy wodę z kranu.

Wyczyścimy filtry. Czy zastąpić czymś innym te wkłady grysu koralowego?

Opublikowano
bo pH gwałtownie zwalisz z 7,4 do 7,1 a to za gwałtowne zmiany nie dopuszczalne - mogą być max 0,2 /na dobę wlanie nowej wody spowoduje szok u ryb.


...ja Henryk uważam za Dianą Walstad ,że nie są to aż tak niebezpieczne skoki ( 7.4 na 7.1) pH jakby się nam wydawało. Po przeczytaniu ( choć fragmentów) tej książki http://www.oriol.pl/88-91.pdf możemy zobaczyć ,że praktyka często się rozmija i z inną praktyką i teorią. Sam często doświadczałem skoków pH w swoim roślinniaku z 6.1 do 6.7 a nawet 6.8. Oczywiście z wiadomych względów te niższe były wieczorem a wyższe w dzień . Henryk..ja tylko chciałem powiedzieć ,że to nie są naprawdę zabójcze skoki..a znam jeszcze bardziej większe różnice w skokach pH bez przynajmniej widocznych skutków. Ale jak kolega będzie dobrze napowietrzał to w Malawi nie będzie narażony na naprawdę duże różnice.

Przepraszam ,że trochę się wtrąciłem z małym OT.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Możem ale nie musi. @Pikczer widzisz tu blat?
    • No. Po wspólnych ustaleniach z rodziną doszliśmy do porozumienia - akwarium będzie stało w salonie, i najprawdopodobniej wymiarowo będzie wyglądało następująco: 200 cm długości, 80 szerokości i 60 wysokości. Czeka mnie pewnie sporo czytania żeby jakoś w miarę dobrze zgrać obsadę, z tatą zastanawiamy się generalnie nad mbuną (najbardziej podobają nam się rumowiska skalne/generalnie miejsca gdzie jest dużo skały) tata ma już z nią doświadczenia sporo, w przeciwieństwie do mnie, ale na pewno jeszcze zdążę się wiele dowiedzieć bo jeszcze jestem całkiem młody :). Także tak, dzięki za nakierowanie generalnie bo na pewno wyjdzie to dla pyszczaków na duży plus, a takie akwarium jak już zostało tutaj słusznie zauważone będzie piękną ozdobą salonu.
    • Jasne, macie racje, myślałem sobie nad tym i rzeczywiście nie ma co się z tym wszystkim spieszyć, finalnie akwarium najprawdopodobniej będzie w salonie bo u mnie w pokoju miejsca jest trochę, ale nie na tyle żeby móc postawić bardzo duże akwarium. Bardzo wam dziękuję za porady, bo uświadomiliście mi parę rzeczy . Tapatalkowane.
    • Koledzy podpowiadają Ci o maksymalizacji akwarium, uwierz mi, że mam akwarium 300 cm i do dzisiaj żałuję, że nie zrobiłem większego, bo mam miejsce. Gdyby go nie było i wcisnął bym na styk, nawet gdyby było to 200 cm to nie miał bym do siebie pretensji. Co do stelaża, blatu i innych ważnych rzeczy. Jeżeli ma to być w salonie, musi być to estetyczne i współgrać z całością. U mnie 3 tony stoi na meblu. Oczywiście mebel nie jest z IKEI ani z żadnej sieciówki, zrobiłem go pod zamówienie, a stolarz wiedział co robi. Pieniądze też są bardzo ważne, ale robienie czegoś , a potem poprawianie, bo coś się nie podoba, kosztuje dużo więcej. Ja swoje akwarium stawiałem 2 lata, zbieranie funduszy, czekanie na to co chcę. Dziś uważam, że warto, dozbierać kasę, przemyśleć wszystkie aspekty akwarystyczne, takie jak wielkość akwarium, sposób filtracji, podmiany wody itp. A moje o 60 cm za małe akwarium wygląda na szybko, tak.
    • Skoro to nie jest na 10cm gruby blat z prawdziwego orzecha włoskiego albo dębu to czy musisz koniecznie od niego zaczynać? Wyobraź sobie, że nie masz tego blatu i wtedy spróbuj obrać plan i wylicz to co chcesz. Ja wiem że ten blat też kosztuje ale przy takiej inwestycji nie ma sensu, aby się wszystko kręciło dookoła tego blatu, to nie Słońce.  Stelaż i akwarium najważniejsze elementy. Zobacz na ile wystarcza fundusze i to kalkuluj.  No i najważniejsze, odpowiedz sobie na pytanie: czy podoba mi się ten blat? Uwierz mi, że nawet jeśli nie jesteś pedantem to ten widoczny pod akwarium blat może szczypać w oczy, zawsze, każdego dnia.  Umiesz spawać? A Twój Tata umie? Idealny moment aby wspólnie zrobić stelaż pod akwarium. Jeśli masz taką możliwość to ją wykorzystaj.  Pamiętaj, że zarówno ja jak i większość tutaj ludzi absolutnie się nie mądrzy tylko są to zazwyczaj przytaczane własne doświadczenia i niekiedy wpadki.  Dobra, czas na kawę
    • Mogłem z tą grubością polecieć za mocno, za co przepraszam. Sprawdziłem przed chwilą i wyszło że ma 4 cm grubości, no miary w oczach to ja nie mam ;/. I tak, jest z płyty wiórowej.
    • Coo -Blat 10cm grubości? Jeszcze takiego nie widziałem z płyty drewnianej - wiórowej? Czy coś źle zrozumiałem?
    • Jak masz blat dwa metry to nie bierz akwarium 120cm. Miałem mniejsze i też takie 120 no i sobie były. Niby ładne. A teraz mam nieco większe 180cm i spod 50cm i przód 60cm. Mimo że skromne to na żywo robi na wszystkich wrażenie, bo jest "wielkie". Może nie gigant ale je widać w salonie.  Pomyśl nad stalowym stelażem. Ja chciałem nauczyć się spawać, bo taki miałem kaprys. Kupiłem więc materiały i chińską dobrą, wygodną spawarkę. Fajna zabawa a wyszło wszystko jakieś 70% tego co bym zapłacił za gotowca. Mocna, stabilna konstrukcja, która rozkłada ciężar i już. Przez 2lata ze sklejki miałem obudowę bo brakowało lasy ale i tak było estetycznie. Teraz mam obudowany spod pod wzór mebli. Nie wszystko na raz. Ale posłuchaj wszystkich powyżej i nie bierz akwarium 120cm, bo to na gupiki się nadaje tylko.  A jak sobie wstawisz takie 180 czy 200cm (albo większe ) to zapewniam Cię, że każdy (i Ty też) chociaż w myślach zawsze na widok tego akwarium będzie mówił : ale ku... fajne wielkie akwarium:)  A jak wstawisz 120cm to będą ( i Ty też) mówić: o jest akwarium, z rybkami, woda nawet chlupie sobie, no fajne...
    • Dobieranie akwarium do rozmiaru blatu to trochę dziwny pomysł.  Ale jeśli masz miejsce na akwarium 200x50 to nawet nie zastanawiaj się nad 120x40x50, bo po kilku miesiącach stwierdzisz, że jest za małe i będziesz sobie pluł w brodę, że nie postawiłeś większego. Sprawdź jak duże akwarium możesz zmieścić w pokoju. Potem poprzesuwaj meble, żeby weszło większe. Potem pomyśl czy wszystkie meble są naprawdę potrzebne, sprzedaj te zbędne (budżet wzrośnie), poprzestawiaj znowu te które zostały, żeby zrobić więcej miejsca. Ścian na razie nie burz (to przyjdzie później, jak złapiesz bakcyla), blat olej i celuj w takie szkło i stelaż jakie tam wciśniesz.  Jeśli nie mieszkasz w zabytkowej kamienicy to stropem się nie przejmuj, akwarium 500l waży tyle co dwóch Amerykanów stojących obok siebie, stropy się pod nimi nie zawalają. Jeśli Twój tata się o nie martwi to możesz podłożyć płytę pod stelaż żeby lepiej rozłożyć obciążenie podłogi. Fajnie, że pytasz i szukasz rozwiązań, to dobrze wróży na przyszłość. Jeśli jednak zdecydujesz się na 120x40x50 to bierz tego Juwela o którym pisał @Bartek_De, też od niego zaczynałem - solidny zestaw na początek, służył mi lata bez żadnych problemów.       
    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.