Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Drodzy doktorzy, drogie lekarki. Chyba zaraziłem i swoje Pysie i postanowili chorować ze mną :mad:


ph - 7,7

no3 - 20

no2 - 0,025


Akwarium założone 2 miesiące temu, ryby od 3 tygodni.

Obsada - 10x Pseudotropheus Saulosi

Filtacja tetra ex 700, pompa 1000l/h, fluval 2+ 400l/h

Temperatura - długo leciałem bez grzałki i było 24/25, obecnie 27.


A więc co się dzieje;

Poza dwoma samcami reszta ryb stoi pod lustrem wody - nad filtrem, pod nim, za największą skałą. Muszę także wspomnieć, że jeden samiec dominuje nad wszystkimi rybami, od razu je przepędza i rozstawia po bokach. Wcześniej jednak szybko wracały. Woda wydaje się być minimalnie mętna, wcześniej kryształ. Ryby dość szybko oddychaja, a ich proces wydalania trwa chyba dość długo (czasem 1h, czasem kilka). Kolor odchodów ciemnobrązowy. Ryby chętnie jedzą, jednak od razu uciekają. Trwa to już dwa dni. Oba filtry wewnętrzne napowietrzają na maksa.

Opublikowano

Kryjówek wydaje mi się jest sporo, załączam zdjęcie (zrobione jeszcze jak pysie się miały dobrze)

post-16760-14695728217305_thumb.jpg

Opublikowano

Sprawdź powierzchnię wody, czy nie widać tam filmu bakteryjnego lub tłustych plam - może w zbiorniku panuje przyducha - choć teraz napowietrzasz:( .

A może coś ci padło w zbiorniku i stąd ta zmiana w klarowności wody.


Jeśli podejrzewasz , że przyczyną jest agresje któregoś samca to poprzestawiaj kilka kamyków i powinno coś się zmienić.

Opublikowano
Woda wydaje się być minimalnie mętna, wcześniej kryształ. Ryby dość szybko oddychaja, a ich proces wydalania trwa chyba dość długo (czasem 1h, czasem kilka). Kolor odchodów ciemnobrązowy. Ryby chętnie jedzą, jednak od razu uciekają. Trwa to już dwa dni. Oba filtry wewnętrzne napowietrzają na maksa.


zacznij od początku :rolleyes: .

1/ podaj jaki baniak bo ze zdjęcia trudno ocenić - wiemy tylko że ryb 10szt

2/zrób dziś przy świetle dziennym ponownie te pomiary i przy każdym wyniku podaj markę testu i czy kropelkowy

3/ wpisz aktualne dane w swój profil łącznie z miejscowością bo zidentyfikujemy wodociąg i podaj jaki masz system podmianek wody czyli co ile i jak dużo i przez co lejesz - jeśli na pałę to też podaj bo to ważne i kiedy ostatnia podmianka była 2-3 dni temu?

4/ opisz dokładnie system karmienia ryb - jakie karmy dajesz ile razy i jak dużo oraz czy ryby zjadają wszystko czy troszkę karmy zalega na dnie lub pływa po powierzchni.

5/ otwórz tego ex700 wypłucz wszystko w wodzie z akwarium i podaj ile było g. w środku.

6/ Jak wyczyścisz to podnieś powrót wody do baniaka i butelką pet 2l złap czas nalewania i przelicz na l/h

7/ obniż temp do 25C bo czym wyższa tym mniej w niej tlenu a piszesz że szybko oddychają i pływają przy lustrze wody, choć to na pewno nie przyczyna tego stanu ale zawsze zmiana w dobrym kierunku.

Nie sądzę by to była choroba a raczej jakieś błędy hodowlane akwarysty - tylko trudno namierzyć bo opis chudzieńki:( .

Opublikowano

....jeżeli masz samca dominata to może być tak ( często się zdarza) ,że to on jest przyczyną tego ,że Twoje ryby "stoją" po bokach czy też innych zakamarkach. Piszesz ,że drugi kręci się koło niego....Tak..bo próbuje nie dać zepchnąć się w hierarhii. Dominat Saulosi ma to do siebie ,że podczas przygotowań do tarła często robi się bardzo agresywny a skutek jego zachowań jest taki jak opisujesz. Ja ostatnio miałem identyczną sytuację..ale byłem pewny co jest tego przyczyną..Oddałem tego samca i mam spokój... Został samiec gamoń ale ryby pięknie pływają , podchodzą do tarła bez wspomnianej agresji.


Co do wątku choroby to się nie wypowiem bo zbyt mało danych podałeś..


Nie wiem jakie masz akwa ( chociaż gdzieś chyba podawałeś w innym temacie) ale odnoszę wrażenie ,że ta filtracja jest słaba.

  • Dziękuję 1
Opublikowano
....jeżeli masz samca dominata to może być tak ( często się zdarza) ,że to on jest przyczyną tego ,że Twoje ryby "stoją" po bokach czy też innych zakamarkach. Piszesz ,że drugi kręci się koło niego....Tak..bo próbuje nie dać zepchnąć się w hierarhii. Dominat Saulosi ma to do siebie ,że podczas przygotowań do tarła często robi się bardzo agresywny a skutek jego zachowań jest taki jak opisujesz. Ja ostatnio miałem identyczną sytuację..ale byłem pewny co jest tego przyczyną..Oddałem tego samca i mam spokój... Został samiec gamoń ale ryby pięknie pływają , podchodzą do tarła bez wspomnianej agresji.

To samo przeszło mi przez myśl Andrzeju,i myślę że to jest główna przyczyna,tym bardziej że kolega ma zbiornik 112l...


Kolego dess prawdopodobnie zbliża się tarło,gdzie samce stają się bardziej pobudzone,no i co się z tym wiąże bardziej agresywniejsze...

A że masz minimalny zbiornik do hodowli tych ryb,to widać efekty...

Zresztą jak napisałeś w innym dziale,to masz układ 3+7 http://forum.klub-malawi.pl/showpost.php?p=352519&postcount=48 ...

Jeśli jesteś już pewny co do płci swoich ryb to wygląda na to,że szykuje się tobie redukcja samców...


Ps.Bo bym zapomniał :D...

Mianowicie przydałby się tobie jakiś filtr zewnętrzny jako biolog,bo z tymi dwoma mechanikami możesz mieć słabą filtrację biologiczną...

A to z kolei prowadzi do jej zachwiania,szczególnie w twoim małym litrażu jaki masz...

Opublikowano

Napisałeś, że ostatnio podniosłeś temperaturę. To mogło spowodować zmianę w zachowaniu ryb. Samcom wzrasta temperament, a co za tym idzie agresja, zaczynają szykować się do tarła. Ciężkie oddychanie ryb może tym być spowodowane. Jest to dla nich nerwowa, stresująca sytuacja.

Nie wykluczałbym też tego, co napisał deccorativo, wszak napisałeś, że woda jest minimalnie mętna.


Mianowicie przydałby się tobie jakiś filtr zewnętrzny jako biolog,bo z tymi dwoma mechanikami możesz mieć słabą filtrację biologiczną...


Kolega ma Tetrę ex700, a ta mu w zupełności wystarczy.

Opublikowano
Kolega ma Tetrę ex700, a ta mu w zupełności wystarczy.

Hehe spoko,musiałem kolegę z kimś innym pomylić na forum ;)...

Ale dla pewności teraz sprawdziłem,no i ma Tetrę ex700 + Aquael Circulator 1000l/h...

Więc filtracja ok tak jak piszesz...

Opublikowano

No więc po kolei.


imak73, z filmem właśnie walczyłem od kilku tygodni. Mimo, że na tafli robiłem pralkę, nie znikał. Zrobiłem skimmer diy, ale parowanie wody i ciągłe zmiany jej poziomu zmuszały mnie do grzebania i podnoszenia/zniżania skimmera.


Nic nie padło, cała 10 jest.


deccorativo

1. Akwarium 112l, 3+7,

2. Testy zoolek kropelkowe

ph 7,7

no2 0

no3 20

3. Wodociąg znajduje się w Marcinkowicach (niedaleko Nowego Sącza). Podmiana wody raz w tygodniu, ok. 15 litrów. Woda stoi w wiadrze 24h i dopiero trafia do akwarium. Do akwarium jak i z akwarium woda idzie przez wąż. Ostatnia podmiana wczoraj.

4. Karmię 3 razy dziennie,

Tropical Spirulina Super Forte

NF Premium Cichlid Plant S

Wybarwiający od hodowcy co 4-5 dni.

Daje szczyptę i powoli, żeby nie rozleciało się po całej tafli.

Jak coś zostaje to wężykiem zbieram, tak samo z odchodami, których jest dość sporo co chwilę.

5. Załączę zdjęcie jak to wygląda w środku

6. Po przeliczeniu 360l/h

7. Zrobione już wczoraj wieczorem, wyższa była w sumie przez kilka godzin, tak to od początku 25.


AndrzejWalb, jeżeli to on jest sprawcą, to oddam tego terrorystę. Drugi samiec, który najbardziej mi się od początku podobał, bo pierwszy zaczął się wybarwiać aż taką dupą nie jest, gorzej z trzecim maleństwem.


egon44, przecież jest zewnętrzny od początku? :D


edit. Andrzej, temperaturę podwyższyłem później, dokładając oliwy do ognia, jednak nie od tego się zaczęło.

post-16760-14695728218522_thumb.jpg

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ? EDIT: Sprzedawca wyklucza pomyłkę ze względu na kolor żywicy. Być może słaby przepływ przez żywicę, jak pływa w ruchomym złożu. Wrzuciłem do solanki. Zobaczymy co z tego wyjdzie... EDIT2: Po kilku godzinach w solance przesypałem połowę do drugiej skarpety (luźniejsze upakowanie żywicy) i po wypłukaniu, obie skarpety do filtra. Już działa. Subtelne żółtawe zabarwienie widoczne po długości zbiornika zniknęło po 12 h. Zakładam, że przepływ przez żywicę był za słaby. Stężona solanka po regeneracji - prawie czysta. Przy wydajnej filtracji (fluidyzator K1 40l z gąbką 30ppi na pompie) - ta różnica w zabarwieniu to jedyny benefit stosowania tej żywicy. Woda nie jest bardziej klarowna niż bez.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.