Skocz do zawartości

Dojrzewanie akwarium trzeci tydzień, a testy NO2 NO3


led4grow

Rekomendowane odpowiedzi

Te nalewanie przez węgiel może być znacznie szybsze. Tu masz taki typowy wkład węglowy i parametry do takich celów jak nasze lanie wody do baniaka.

http://sklep.osmoza.pl/wklad-weglowy-blokowy-fccbl-gw-do-osmozy-filtrow-kuchennych-p-732.html


Bardzo cię proszę wykasuj te brednie o dawkowaniu WA bo jeszcze inny młodzianek to przeczyta i tak zrobi.


Wszędzie masz podawane 1ml WA na każde 200l wody netto w systemie.

Daje to stężenie startowe NH4 = ok 1mg/l ( jak WA nie zwietrzała)

- nie wolno lać "na oko" tylko odmierzyć strzykawką

-i nie wolno 2-3krotnie przedawkować ( vide skutki u inmara:D )


Ty dajesz te 0,5-1l nowej ceramiki lejesz do baniaka 1ml WA + 2 ampułki Prodibio ( kolejność dowolna) i po 10 minutach robisz testy

pH

NH4

NO2

NO3 i na tym koniec aż do powrotu ze Świąt.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te nalewanie przez węgiel może być znacznie szybsze. Tu masz taki typowy wkład węglowy i parametry do takich celów jak nasze lanie wody do baniaka.

http://sklep.osmoza.pl/wklad-weglowy-blokowy-fccbl-gw-do-osmozy-filtrow-kuchennych-p-732.html



I w to pójdę, mam nawet gdzieś stary filtr osmozy RO3, tylko muszę zobaczyć czy wejdzie i dokupić wężyk :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I poszło...

Po wyjęciu jednej gąbki z kaskady i przecięciu drugiej na pół weszło na wcisk 0,5kg ceramiki, 1ml WA i dwie ampułki. Wyniki testu (według instrukcji producenta) po 10 minutach:

PH - 8.0 (miernik elektroniczny)

NH4 - 3

NO2 - 0,05

NO3 - 1


Test NO2 zrobiłem zoolkiem, bo zakup JBL z internetu przyszedł bez kolorowej mapy :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I poszło...

Po wyjęciu jednej gąbki z kaskady i przecięciu drugiej na pół weszło na wcisk 0,5kg ceramiki, 1ml WA i dwie ampułki. Wyniki testu (według instrukcji producenta) po 10 minutach:


NH4 - 3



Test NO2 zrobiłem zoolkiem, bo zakup JBL z internetu przyszedł bez kolorowej mapy :(



Testy robimy przy dziennym świetle - przy sztucznym wyniki znacznie mniej dokładne wychodzą.


Powtórz za dnia pomiar NH4 - po wlaniu odczynników czekasz z odczytem 15 minut i nie mniej - bo wynik 3ppm świadczy że:

-pomiar przy sztucznym świetle

- nie masz ok 200l wody tylko najwyżej 150l netto

- wlałeś więcej jak 1ml WA


Nic to nie zmienia i nic z tym nie robimy najwyżej tak jak u inmara w trakcie dojrzewania podmiankę zrobisz - teraz szkoda wylewać bakterie nitryfikacyjne które właśnie szukają miejsc by dupska usadzić:D

ustaw temperaturę 30C i jak masz możliwość dodaj bąbelkowanie:D wody.

i grzecznie czekamy 4 dni a potem pomiar NH4 i NO2 ( możliwe że kupiłeś uzupełnienie testu JBL NO2 a nie cały test - łatwo się pomylić.) jeśli ten test NO2 Zooleka nie jest przeterminowany możliwe że będzie dobry bo do pomiarów startu na WA gdy NO2 wybija powyżej 1ppm musi i on coś pokazać:D ale reklamuj ten zakup testu NO2 - skale kolorymetryczne są najcenniejsze .

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy robimy przy dziennym świetle - przy sztucznym wyniki znacznie mniej dokładne wychodzą.


Kurcze, ale żeby aż tak? Zasugerowałem się 10 minut po wlaniu WA i bakterii. Dziś NH4 wskazało 0.6


ustaw temperaturę 30C i jak masz możliwość dodaj bąbelkowanie:D wody.


Grzała na maxa, ale jest 27C i więcej z niej nie wycisnę (100W). Napowietrzanie mogę zapodać jeśli ma to pomóc ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, ale żeby aż tak? Zasugerowałem się 10 minut po wlaniu WA i bakterii. Dziś NH4 wskazało 0.6

Grzała na maxa, ale jest 27C i więcej z niej nie wycisnę (100W). Napowietrzanie mogę zapodać jeśli ma to pomóc ;)


A no właśnie aż tak:D

Amon przez noc nie wyparował więc wczoraj też było od razu 0,6ppm - ale to znaczy jest OK i wszystko się zgadza ( jak większość WA z Leroya jest nieco zwietrzała) tak zostawiamy.

Jak możesz daj napowietrzanie bo na pewno pomaga.

Załatw do końca ten test JBL NO2 bo nie mam zaufania do testów Zooleka poza pH 7,4-9 i KH/GH pozostałe są do bani.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz dolewać wodę ale wyłącznie przez węgiel aktywny - żadnego dzbanuszka i odstawania wody - tylko przez węgiel prosto do baniaka

Chyba masz gdzieś dziurę w akwarium :D bo to wychodzi 30l na miesiąc w 240l ??

Czas pomyśleć nad powodami tego stanu i ograniczeniem parowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mieszkaniu w sezonie jesienno-zimowym mam 21C, woda w poprzednim 200l. akwarium 25C i średnio wychodzi 0,8-0,9l dziennie, natomiast w lecie na ostatnim piętrze z dużymi oknami najmniej 25C, wcześniej od oświetlenia świetlówek (2x30W) w akwarium było 26-27C za dnia i 1l dziennie spokojnie "schodził". Teraz na LEDach temperatura nie powinna tak wzrastać, ale tak czy inaczej codzienna dolewka zawsze była i uważam to za normalne, bo jak to inaczej wytłumaczyć? Dziur w baniaku na pewno nie ma, bo żona już dawno by mnie pogoniła ;)


Chyba na poważnie muszę zacząć myśleć o jakiejś automatycznej dolewce przez węgiel z obudowy filtra od osmozy, bo codzienne czy też co drugi dzień wyciąganie butelki z węglem i watą mnie wykończy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • W najbliższą sobotę (29 czerwca) około południa planuje ,,wycieczkę" po ryby do Sebastiana z Tanganika Konin - jestem już umówiony na konkretną godzinę.  Może ktoś z Warszawy lub okolic chcę się zabrać bo ma w planach uzupełnienie obsady lub inne swoje powody (zobaczenie hodowli czy rozejrzenie się za rybami ,,na przyszłość"). Termin dość bliski, ale jak coś proszę pisać tutaj lub w wiadomości prywatnej na forum.
    • Zobacz na tym forum https://klub-tanganika.pl/forum/
    • Wertykalny by zrobił, ale będę na niego patrzył tylko jak będę wchodził do akwa 😁 Mam tam jakiś metr wysokości.
    • A jak wysoko będziesz tam miał. W wyobraźni zobaczylem na pozostałych 3 ścianach, ogród wertykalny zasilany oczywiście wodą z baniaka. Poza fajnym efektem uzyskasz w ten sposób dodatkową filtrację. Jedyny minus to to, że tylko Ty będziesz to oglądał😉
    • Tutaj jest trochę inna sytuacja, bo zbiornik jest z betonu i nad zbiornikiem mam przestrzeń, którą będę się do niego dostawał (wyłączona zamknięta przestrzeń do której będzie dostęp tylko z jednej strony). Jak będę robił izolację w zbiorniku, to zrobię też całą górę więc samo skraplanie nie jest mi straszne, ale chętnie odzyskałbym to gorące, wilgotne powietrze, które będzie się nad wodą gromadziło.
    • Cześć. Na sam początek chciałbym zaznaczyć, że mam już jakieś doświadczenie w hodowli ryb w akwarium - od plus minus 6-7 lat interesuję się tym mniej lub bardziej, jednak nigdy nie miałem akwarium z rybami z Malawi lub Tanganiki - co zresztą powinno przykuć moją uwagę dużo wcześniej ze względu na to, jak twardą wodę mam w kranie - nie jestem teraz w stanie przytoczyć z pamięci parametrów, a zrobić testu nie jestem w stanie ponieważ mam najprawdopodobniej przeterminowane testy, ale wiem, że generalnie pH, kH i gH jest bardzo wysoko. Po napisaniu wstępu przejdę do problemu z którym się spotykam - mam akwarium 80cm x 40 cm x 40 cm - (długość x szerokość x wysokość) i chciałbym zagospodarować je głównie dla muszlowców - nie chciałbym doprowadzić do "przepełnienia" akwarium rybami, a samemu nie byłem w stanie znaleźć innych współtowarzyszy muszlowców (w postaci innej niż ryby) w naturze. Akwarium chciałbym urządzić jak najbardziej zgodnie z naturą, filtracja będzie kubełkowa - kubełek całkiem sporej pojemności i przeznaczony do akwarium dużo większego - na stronie producenta jest napisane że do +- 300-400l akwarium. Nie jestem w stanie zdecydować się na to, jaki gatunek z grupy muszlowców chciałbym hodować w akwarium - jest ich dosyć sporo a samemu nie umiem znaleźć źródła, gdzie mógłbym w prosty i czytelny sposób porównać to, jakie warunki potrzebują do życia. Akwarium z tego, co zdążyłem się dowiedzieć, powinno być w miarę wystarczające pod względem litrażu, a dokładniej rzecz biorąc pod względem wielkości dna, bo głównie o to tutaj się wszystko rozbija - tak jak w przypadku pyszczaków czy pielęgnic. W każdym bądź razie, z góry dziękuję za jakiekolwiek nakierowanie na to, co mógłbym zrobić, jak urządzić akwarium czy jakie muszlowce mógłbym w swoim akwarium hodować, a także przepraszam, jeżeli gdzieś na tym forum taki temat się już przewijał.
    • Kiedyś policzyłem parowanie i przy 25 stopniach (temp. powietrza i zbiornika - akwarium nieogrzewane; odkryte 20 cm pokrywy; efekt podobny jak przy zdjętej) i wilgotności 37% (zima) - było to ok. 180 g/h. Przy 4,5x większej powierzchni u ciebie nie przekroczy 0,8 kg /h. Przy zamkniętej pokrywie wewnątrz zintegrowanej pokrywy pleśniało - wolę wymianę tego powietrza. U mnie to podniesienie wilgotności wewnątrz domu  ok. 10 %. Parowanie tej wody to moc ok 120W !
    • A nie myślałeś nad przykryciem zbiornika? Płyta Gutta Płyta Hobbyglas gładka przezroczysta 2 mm świetnie się sprawdza. Minus trzeba z niej usuwać kurz. łatwo w niej wyciąć miejsce na węże itp.
    • Na pewno to zrobię, nie wiem jeszcze jaką metodą, ale na bank nie będę tracił tego ciepła. Mam przygotowane dwa odpływy, jeden do kanalizacji, drugi bezpośrednio do zbiornika 10k L zakopanego na podwórku. Do tego same zbiornika będzie odpływ deszczówki z dachu i podwórka. Z wielu względów przydomowa oczyszczalnia zamiast włączenia do sieci kanalizacyjnej. Długo nad tym myślałem i rozmawiałem z wieloma osobami, które mają przydomowe oczyszczalnie i według mnie, nie ma lepszej opcji. Dodatkowo w moim przypadku wybudowanie przyłącza i jego późniejsza obsługa to kosmos. Rozprawiam o tym z człowiekiem od rekuperacji. Chętnie bym odebrał powietrze z nad zbiornika, poza ciepłem z parowania jest jeszcze oświetlenie wiec sporo energii, ale wilgotność nad akwarium będzie >90% i nie wiem co na to rekuperator i przewody wentylacyjne. Trwa narada w tej sprawie  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.