Skocz do zawartości

Dojrzewanie akwarium trzeci tydzień, a testy NO2 NO3


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
Akwarium zalałem 20.02 odpaliłem filtry, na drugi dzień grzałkę oświetlenie i pół kostki mrożonki do baniaka. Po tygodniu zrobiłem pierwszy test NO2=0 po kolejnych 3 dniach ponownie NO2=0 i NO3=0. Po 14 dniach kolejne pół kostki mięska (do dziś leży na dnie). Dziś NO2=0,025 NO3=0, zrobiłem też PO4=0 choć pewnie nie potrzebnie, ale miałem to zrobiłem. Czy to możliwe że akwarium 18 dnia dopiero zaczyna dojrzewać, czy też gdzieś przegapiłem ten okres i jest już ready?

.



Jakoś mi temat umknął.

Wykonałeś absolutny klasyczny start po Bożemu.

woda - na następny dzień mięcho - bez uzdatniaczy -,bez bakterii tak jak robili to nasi dziadowie.

Wg tej teorii bez żadnych testów koledzy gwarantują dojrzały zbiornik i możliwość zarybiania po 3 tygodniach a to wypada u ciebie jutro.:D

Możesz czekać do 4 tygodni co nic nie zmieni - dalej pozostanie ten sam stan

Łatwo się zarybia u innych ale czy koledzy klasycy wpuściliby ryby do swoich baniaków tak zupełnie w ciemno bez pomiarów po 3-4 tygodniach jak piszą - wątpię.



Testy zoolek, słyszałem, że różnie z nimi, ale w poprzednim baniaku mi się sprawdzały, raz może mógł oszukać, ale trzy razy to już chyba nie, więc załóżmy że są ok.



Od tego przeświadczenia zaczęły się twoje problemy i pozostaje ci tylko ryzyko wpuszczenia ryb do surowego baniaka jak w wersji klasycznej albo zakup testów JBLa i możliwe że wszystko się wyjaśni.

Trzecia droga z kolejnymi porcjami mrożonki jak pozostałe porcje leżą widoczne i powoli gniją jest błędna. Prowadzi do tak wielkiego obciążenia startującej biologii że zwyczajnie jak siłacz - nie podniesie:D więc leży a bój spalony:( .

Opublikowano

Pierwsza porcja mrożonki to była rozwielitka czy też artemia i znikła z podłoża dość szybko, druga to ochotka, gdzie mnóstwo ciemniejących rureczek zalega na dnie do dziś...


Test NO3 JBL mam, nic nie wykazuje. Chyba nie pozostaje nic jak czekać jeszcze kolejny tydzień lub dwa :(

Opublikowano

Pierwsze to chyba nie właściwie test JBL NO3 robisz.

Pisałeś że kranówa Szczecińska ma 5ppm a na prawdę ma ok 1ppm tak podaje twój wodociąg choć to 4 ujęcia i nie wiem jaka dzielnica Szczecina, ale róznice NO3 niewielkie.

Zacznij od początku

przeczytaj jeszcze raz instrukcję testu zobacz opis pismem obrazkowym na odwrocie.

Nie zapomnij po zakropleniu 6 kropelek potrząsać energicznie przez minutę a dopiero potem czekaj 10minut na wynik.

powtórz pomiar dla kranówy i baniaka - czekam bo to będzie twój wyrok.

Opublikowano

Wydaje mi się, że testy JBL zrobiłem dokładnie z instrukcją:

płukanie fiolki wodą z baniaka

2x5ml do obydwu fiolek

miarka proszku do jednej z nich + 6 kropel

energiczne potrząsanie przez 1,5min (czytałem w instrukcji, że to musi być zrobione fest)

stoper na 10min

odczyt wyników


Wcześniejsze testy były robione zoolkiem... Kranówę zbadam wieczorem, możesz podać tą stronę z wodociągami, wczoraj szukałem z telefonu, ale nie mogłem znaleźć

Opublikowano

wieczorem absolutnie nie badaj poczekaj do rana i zrób przy naturalnym świetle.

kranówa musi ci wyjść 1ppm bo tyle ma a oni mierzą o rząd wielkości precyzyjniej niż my JBLem

wstaw obie fiolki w komparator i zrób zdjęcie z góry jak by patrzeć przez lornetkę.

ale i tak czarno to widzę

wygląda na zupełnie nieudany 3 tygodniowy start po Bożemu i klasyka zawodzi ale bez satysfakcji czekam do jutra.



dwie miarki proszku + 6 kropli

Opublikowano
Wg tej teorii bez żadnych testów koledzy gwarantują dojrzały zbiornik i możliwość zarybiania po 3 tygodniach a to wypada u ciebie jutro.

Możesz czekać do 4 tygodni co nic nie zmieni - dalej pozostanie ten sam stan

Łatwo się zarybia u innych ale czy koledzy klasycy wpuściliby ryby do swoich baniaków tak zupełnie w ciemno bez pomiarów po 3-4 tygodniach jak piszą - wątpię.




....parę dni temu zgadzałeś się z tym co tu zacytowałem. Ja dalej to potwierdzam i przypomnę tylko ,że tak startowano akwa i dalej wielu tak startuje. Zwróć też uwagę ,że co chwila pojawia się temat nieudanych starów na tzw "wynalazki". I te szybkie starty trwają..3-4 tygodnie:)

Opublikowano
Wydaje mi się, że testy JBL zrobiłem dokładnie z instrukcją:


Nieprawda :D


płukanie fiolki wodą z baniaka


Dobrze


2x5ml do obydwu fiolek


Dobrze - choć dla oszczędności preparatów test można zrobić w 5 ml wody


miarka proszku do jednej z nich + 6 kropel


Nie miarka tylko DWIE MIARKI. W wersji ekonomicznej jedna miarka i 3 krople na 5 ml badanej wody. Jeśli robisz test zgodnie z instrukcją to na 10ml wody badanej dajesz dwie miarki proszku i 6 kropel drugiego preparatu.


energiczne potrząsanie przez 1,5min (czytałem w instrukcji, że to musi być zrobione fest)


Mieszać należy przez 1 minutę a nie 1,5.


stoper na 10min


minimum 10 minut - jak więcej to się nic nie dzieje


odczyt wyników


Odczyt przy świetle dziennym przez komparator. Wynik odczytujemy z drugiej (środkowej) skali. To tyle ode mnie.


Powodzenia.

  • Dziękuję 2
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.