Skocz do zawartości

Dojrzewanie akwarium trzeci tydzień, a testy NO2 NO3


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
Akwarium zalałem 20.02 odpaliłem filtry, na drugi dzień grzałkę oświetlenie i pół kostki mrożonki do baniaka. Po tygodniu zrobiłem pierwszy test NO2=0 po kolejnych 3 dniach ponownie NO2=0 i NO3=0. Po 14 dniach kolejne pół kostki mięska (do dziś leży na dnie). Dziś NO2=0,025 NO3=0, zrobiłem też PO4=0 choć pewnie nie potrzebnie, ale miałem to zrobiłem. Czy to możliwe że akwarium 18 dnia dopiero zaczyna dojrzewać, czy też gdzieś przegapiłem ten okres i jest już ready?

.



Jakoś mi temat umknął.

Wykonałeś absolutny klasyczny start po Bożemu.

woda - na następny dzień mięcho - bez uzdatniaczy -,bez bakterii tak jak robili to nasi dziadowie.

Wg tej teorii bez żadnych testów koledzy gwarantują dojrzały zbiornik i możliwość zarybiania po 3 tygodniach a to wypada u ciebie jutro.:D

Możesz czekać do 4 tygodni co nic nie zmieni - dalej pozostanie ten sam stan

Łatwo się zarybia u innych ale czy koledzy klasycy wpuściliby ryby do swoich baniaków tak zupełnie w ciemno bez pomiarów po 3-4 tygodniach jak piszą - wątpię.



Testy zoolek, słyszałem, że różnie z nimi, ale w poprzednim baniaku mi się sprawdzały, raz może mógł oszukać, ale trzy razy to już chyba nie, więc załóżmy że są ok.



Od tego przeświadczenia zaczęły się twoje problemy i pozostaje ci tylko ryzyko wpuszczenia ryb do surowego baniaka jak w wersji klasycznej albo zakup testów JBLa i możliwe że wszystko się wyjaśni.

Trzecia droga z kolejnymi porcjami mrożonki jak pozostałe porcje leżą widoczne i powoli gniją jest błędna. Prowadzi do tak wielkiego obciążenia startującej biologii że zwyczajnie jak siłacz - nie podniesie:D więc leży a bój spalony:( .

Opublikowano

Pierwsza porcja mrożonki to była rozwielitka czy też artemia i znikła z podłoża dość szybko, druga to ochotka, gdzie mnóstwo ciemniejących rureczek zalega na dnie do dziś...


Test NO3 JBL mam, nic nie wykazuje. Chyba nie pozostaje nic jak czekać jeszcze kolejny tydzień lub dwa :(

Opublikowano

Pierwsze to chyba nie właściwie test JBL NO3 robisz.

Pisałeś że kranówa Szczecińska ma 5ppm a na prawdę ma ok 1ppm tak podaje twój wodociąg choć to 4 ujęcia i nie wiem jaka dzielnica Szczecina, ale róznice NO3 niewielkie.

Zacznij od początku

przeczytaj jeszcze raz instrukcję testu zobacz opis pismem obrazkowym na odwrocie.

Nie zapomnij po zakropleniu 6 kropelek potrząsać energicznie przez minutę a dopiero potem czekaj 10minut na wynik.

powtórz pomiar dla kranówy i baniaka - czekam bo to będzie twój wyrok.

Opublikowano

Wydaje mi się, że testy JBL zrobiłem dokładnie z instrukcją:

płukanie fiolki wodą z baniaka

2x5ml do obydwu fiolek

miarka proszku do jednej z nich + 6 kropel

energiczne potrząsanie przez 1,5min (czytałem w instrukcji, że to musi być zrobione fest)

stoper na 10min

odczyt wyników


Wcześniejsze testy były robione zoolkiem... Kranówę zbadam wieczorem, możesz podać tą stronę z wodociągami, wczoraj szukałem z telefonu, ale nie mogłem znaleźć

Opublikowano

wieczorem absolutnie nie badaj poczekaj do rana i zrób przy naturalnym świetle.

kranówa musi ci wyjść 1ppm bo tyle ma a oni mierzą o rząd wielkości precyzyjniej niż my JBLem

wstaw obie fiolki w komparator i zrób zdjęcie z góry jak by patrzeć przez lornetkę.

ale i tak czarno to widzę

wygląda na zupełnie nieudany 3 tygodniowy start po Bożemu i klasyka zawodzi ale bez satysfakcji czekam do jutra.



dwie miarki proszku + 6 kropli

Opublikowano
Wg tej teorii bez żadnych testów koledzy gwarantują dojrzały zbiornik i możliwość zarybiania po 3 tygodniach a to wypada u ciebie jutro.

Możesz czekać do 4 tygodni co nic nie zmieni - dalej pozostanie ten sam stan

Łatwo się zarybia u innych ale czy koledzy klasycy wpuściliby ryby do swoich baniaków tak zupełnie w ciemno bez pomiarów po 3-4 tygodniach jak piszą - wątpię.




....parę dni temu zgadzałeś się z tym co tu zacytowałem. Ja dalej to potwierdzam i przypomnę tylko ,że tak startowano akwa i dalej wielu tak startuje. Zwróć też uwagę ,że co chwila pojawia się temat nieudanych starów na tzw "wynalazki". I te szybkie starty trwają..3-4 tygodnie:)

Opublikowano
Wydaje mi się, że testy JBL zrobiłem dokładnie z instrukcją:


Nieprawda :D


płukanie fiolki wodą z baniaka


Dobrze


2x5ml do obydwu fiolek


Dobrze - choć dla oszczędności preparatów test można zrobić w 5 ml wody


miarka proszku do jednej z nich + 6 kropel


Nie miarka tylko DWIE MIARKI. W wersji ekonomicznej jedna miarka i 3 krople na 5 ml badanej wody. Jeśli robisz test zgodnie z instrukcją to na 10ml wody badanej dajesz dwie miarki proszku i 6 kropel drugiego preparatu.


energiczne potrząsanie przez 1,5min (czytałem w instrukcji, że to musi być zrobione fest)


Mieszać należy przez 1 minutę a nie 1,5.


stoper na 10min


minimum 10 minut - jak więcej to się nic nie dzieje


odczyt wyników


Odczyt przy świetle dziennym przez komparator. Wynik odczytujemy z drugiej (środkowej) skali. To tyle ode mnie.


Powodzenia.

  • Dziękuję 2
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Ogłoszenia



  • Posty

    • @poznerPamiętam o plaży, mam 3 metry kwadratowe dna, a tylko niespełna 700 kg kamieni. Nie muszę wykorzystać wszystkich. Mam świadomość jakie wybrałem gatunki i jak niewiele z nich potrzebuje do szczęścia kamienie. @Jetstormwychodzi na to, że w Holandii jest taniej niż u nas... może kolejne szkło będzie trzeba importować 😉
    • Czy te kamienie na trawie to jest plan na aranżację? Jeśli tak, to powinieneś pamiętać o plaży dla non mbuny. Szczególnie rostratusy i mdoki potrzebują takiej otwartej, piaszczystej przestrzeni. 
    • Najprawdopodobniej będę zamawiał te: https://pvc4u.nl/product/pvc-hd-kogelkraan-dil-32-x-32-blauw-vdl/ Dlatego że cenowo wychodzi to tak samo a mam to na miejscu i w razie jakby coś było nie tak to odeśle im   Ogólnie miałem zamawiać wszystko w Polsce ale jak widzę że ceny są takie same albo o nie wiele wyższe (czyt. 1 zł w przypadku zaworu) to szkoda zamawiać z Polski i płacić za wysyłki.  A prawda jest taka że Holendrzy mają dosyć dobre jakościowo rzeczy.
    • Jak będziesz budował narurowca w oparciu o zawory kulkowe takie jak ten https://allegro.pl/produkt/zawor-kulowy-fip-1-1-4-02994-d898e8b9-2738-4b95-bb70-6c7d56367ac1?offerId=14757231912, to sugeruję, abyś zamówił sobie uszczelki cięte na miarę (grubość - 2/3 mm, średnica zewnętrzna - 55 mm, średnica wewnętrzna - 24 mm) takie jak na zdjęciu poniżej.  Ja moje zamawiałem w firmie wycinanieuszczelnien.pl i od tego momentu nie mam problemu z cieknącymi zaworami.  
    • Dobra sugestia  W tym przypadku da się dołożyć bez problemu myślę  
    • W ostatnim projekcie zmniejszyłeś ilość korpusów na filtrację chemiczną. Nie wiem czy nie wrócił bym do 3.  Osobiście sam rozważam jak przerobić w moim narurowcu sekcję chemiczną aby mieć więcej materiału filtrującego.
    • W Holandii mam możliwość zamówienia do 350 cm 19mm z tym że Ja myślę o podwójnie klejonej 12mm. Czyli nie może być inaczej jak 24mm. Wole dmuchać na zimne. Jak narazie musze się zadowolic 756 litrów ktore aktualnie zaczynam zakladac malymi kroczkami Powodzenia z projektem  Będę śledził temat   P.S. Koszt szkła 19mm o wymiarach 350 x 100 1600 euro na chwile obecną
    • Akwaria.pro 🙂 Jestem zadowolony, wszystko dokładnie tak jak się umówiliśmy. Dodatkowo mega pomoc przy wnoszeniu, można powiedzieć że dostawa do miejsca w którym stoi 😉 Nie bardzo jest taka możliwość, bo tafla szkła ogranicza większość szklarzy na długość 321 cm, stąd mój pomysł żeby pozostałe miejsce wykorzystać na filtr. 100 wysokości ło panie to szykuj portfel na szkło 19 mm 😆 Okno spokojnie, jak skończę hydraulike to wcisnę pod ścianę i okno się otworzy normalnie 🙂 kusiło szersze, ale wtedy właśnie bym już nie otworzył, a nie chciałem kolejnej sprzeczki o taką pierdołę, 100 musi wystarczyć 😉 W zasadzie najtrudniej było wdostac szkło przez okno do środka, później jak już stało nad stelażem to tylko wyciąganie warstw styropianu spod dna i dopchnięcie kawałek w stronę tylnej ściany, łatwizna 😆 Panel mógł mieć co najmniej 50 cm szerokości, stwierdziłem że na tą obsadę biologii nigdy za wiele, tym bardziej że jeszcze musi tam wejść komora pompy. Ja jestem zwolennikiem prostej filtracji opartej na maksymalnej ilości prostych mediów nasypanych pod korek 😉  Kamienie wybierałem w taki sposób że jak mogłem swobodnie podnieść na wysokość klatki piersiowej to trafiał na paletę, a jak miałem z tym problem to odrzucałem na bok. Na upartego zbuduje podest obok akwarium, np z europalet i sam sobie je włożę nawet bez pomocy. Całość ma tylko 120 cm wysokości, bo to projekt do oglądania z kanapy.
    • Wydaje mi się, że całość pójdzie jeszcze do tyłu i okno się otworzy.
    • Wow, mega 👍  Włożenie tych kamlotów do środka, to będzie  dopiero wyzwanie. Z tym panelem z boku, dobry pomysł ale chyba trochę za duży. Ale w sumie filtracji nigdy za wiele 😉 Trzymam kciuki 👌
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.