Skocz do zawartości

450L Pierwsze Malawi a zarazem pierwszy od 20 lat baniak


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam Serdeczie tym pierwszym wpisem na forum. Najpierw kilka słów o sobie. Mieszkam na Dolnym Śląsku w Kłodzku. Akwarium ju miałem ale było to 20 lat temu i się bardzo dużo zmieniło od tego czasu no chyba nawet wszystko... Przy pomocy akwarystów z forum chciałbym zbudować swoje pierwsze Malawi. Bedzie stało w Salonie, w miejscu gdzie nawet przez 1 min w ciągu dnia nie docieraja promienie słoneczne. Poddbudowę tworzyć bedzie komoda o wymiarach blatu długość 154cm, głębokość 52cm w cześci środkowej. Blat jest profilowany i takie też ma być akwarium. Z wymiarów wychodzi mi że baniak bedzie miał objętość 450L i tyle narazie wiem na pewno o resztę pytam i prosze o odpowiedzi i pomoc w budowie..


1. Baniak, z jakiego szkła? optiwhite? czy float?

2. Grubość 10mm czy 12mm?

3. Filtracja? Myslę tu o Eheim 2075 jako zewnetrzny i Aquael Trurbo 1500. Czy dobrze kombinuje?

4. Grzałka jedna czy lepiej dwie mniejsze?

5. Oswitelenie ile wat na taki litrarz?



Podłoże widziałbym biały kamień, biały piasek, jakieś muszle. Podoba mi się również duża ilość górek wysokich, nie koniecznie białych moga być ze skały wulkanicznej.. Chciałbym żeby w akwa były dwie roślinki, zielony jakoś ożywia ten wystrój (tak się naoglądałęm na necie)


Tło i tu mam zagwozdkę, jednolite np błękitne czy wypukłe wewnątrz baniaka np szare skały.



Z racji tego, że raczej kupuję rzeczy dobre nie tanie, bo nie stać mnie na częste wymiany proszę nie sugerować się ceną. Nie chciałbym kupić coś co mi nie zda egzaminu i po miesiącu wystawiać to na allegro za 30% wartości...



pozdrawiam wszytskich serdecznie Kamil

Opublikowano

Muszle, błękitne tło, profilowane akwarium, biały piasek i białe kamienie czy skały wulkaniczne.

To rzeczy które zmienił bym na początku.

Proponuję pooglądać zdjęcia w galerii, może znajdziesz coś co Ci się spodoba a wygląda jak malawi.

Opublikowano

..... jeżeli chodzi o rodzaj szkła to w Malawi nie ma aż takiego znaczenia czy to OW czy float. W roślinnym bardziej widać różnicę. Ale możesz wybrać OW bo nie wiesz czy kiedyś czegoś nie zmienisz.


......jeżeli chodzi o grubość to masz kalkulator http://sklep.roslinyakwariowe.pl/kalkulator-akwarium.php . Byle miało wzmocnienie poprzeczne .


......jeżeli chodzi o filtracje to Eheim 2075 tak ale zamiast Aquael Trurbo 1500 daj Aquael Trurbo 2000 lub sam cykulator Aquel 2000 z gęstą gąbką. Chociaż filtr Aquael Trurbo 2000 będzie lepszy bo moduł możesz zdjąć a w razie czego wykorzystać. Być może będziesz potrzebował jakiś falownik. Ale to wyjdzie w praniu czyli jak zobaczysz jak działa cyrkulacja.


......jeżeli chodzi o grzałki to ja mam jedną. Lepiej jak się jedna zepsuje niż by miały dwie i np. zagotują Ci wodę. A tak naprawdę to temp. otoczenia zadecyduje czy będziesz ich używał czy nie. Ja nie używam w sensie grzania a mam 27.1C


.....oświetlenie zrób takie jakie Ci się podoba. Tu nie stosujemy przelicznika W/L. Zrób tak aby Tobie się podobało.


Na temat wystroju mam zdanie takie samo jak Yaro:) Ale to już sprawa Twojego gustu.

Opublikowano

Witaj Kamilu na najlepszym forum :)

Andrzej odpowiedział Ci na większą część pytań, a ja od siebie dodam co koledzy mieli na myśli mówiąc o estetyce akwarium z naszym biotopem.

Zakup sobie piach Kreisel o granulacji 0,8-1,2 do tego kamieni Serpentynit. Przed zasypianiem na dno połóż styropian, spienione PCV co by kamienie nie uszkodziły dna. Jeśli będziesz miał Aquaela, którego Andrzej polecił warto zaopatrzyć się w wysoki kamień lub nawet dwa by ten sprzęt czymś zasłonić. Warto na początku kupić sobie testy kropelkowe firmy JBL na NO3, NO2 i NH4. Warto też poczytać o starcie akwarium nim wpuścisz ryby. Co do tła popularne jest czarne spienione PCV to do środka zbiornika lub czarna folia samoprzylepna na zewnątrz akwarium. Tło 3D należy dobrze zainstalować by za nie nie wpływały ryby i jak najmniej zbierało się za nim brudu, jest najefektowniejsze ale najwięcej przy nim pracy. Akwarium jednak proponuję proste bo jest... brak mi argumentów najlepsze, tak po prostu. Profilowane inaczej załamuje światło, a to może źle wpływać na samopoczucie naszych podopiecznych.

Warto przejrzeć galerię by stworzyć sobie jakiś plan konspekt przed ułożeniem kamieni. Rośliny to np Anubias, a przede wszystkim rośliny, które nie potrzebują dużej ilości światła.

Wymieniłem Ci rzeczy, które najczęściej są polecane wśród forumowiczów.

Pozdrawiam i życzę owocnego przeglądania forum.

Opublikowano

dziękuje wszystkim za szybkie odpowiedzi co do testów to znalazłem na allegro takie

JBL TESTLAB test wygodna walizka PROMOCJA !!!! (5904583967) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img04.allegroimg.pl/photos/400x300/59/04/58/39/5904583967@@AMEPARAM@@04@@AMEPARAM@@59/04/58/39@@AMEPARAM@@5904583967

czy takie mam zamówić?
Opublikowano
jeżeli chodzi o grzałki to ja mam jedną. Lepiej jak się jedna zepsuje niż by miały dwie i np. zagotują Ci wodę.

Twoje rozumowanie jest błędne. Zdecydowanie lepiej i bezpieczniej jest mieć dwie mniejsze grzałki, bo dużo mniejsze jest prawdopodobieństwo uszkodzenia obu grzałek jednocześnie od jednej grzałki. Przy dwóch słabszych grzałkach maleje ryzyko przegrzania wody jak i zbyt dużego spadku temperatury w sytuacji kiedy jedna z grzałek "padnie" (czy to przestanie działać lub będzie grzać pełną mocą).

-- dołączony post:

czy takie mam zamówić?

Może być, tylko oba testy na PH nie nadają się do Malawi (nie ten zakres). Musiałbyś dokupić taki:

JBL TEST PH 7,4-9,0 ____Tanganika, Malawi, Morskie (5331675231) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.

Opublikowano

Testy na pH w tej walizce nie nadają się do naszego biotopu. Tak naprawdę na początek potrzebujesz tylko czterech testów: pH 7,4-9,0, NO3, NO2, NH4. Jeżeli sprzedawca zamieni ci ten test pH, a tobie nie szkoda kasy, to kup walizkę.

Opublikowano
Twoje rozumowanie jest błędne. Zdecydowanie lepiej i bezpieczniej jest mieć dwie mniejsze grzałki, bo dużo mniejsze jest prawdopodobieństwo uszkodzenia obu grzałek jednocześnie od jednej grzałki.


...chyba ,że mówisz o tej drugiej zapasowej. Przecież jeżeli jedna którą masz się zepsuje to temperatura nie spadnie nagle do niebezpiecznego poziomu. Drugą można mieć schowaną w szafie na zapas. Problemem będzie jeżeli grzałka zacznie grzać a nie kiedy zaprzestanie.No ale każdy ma swój punkt widzenia.

Opublikowano

Tak naprawdę to potrzebny jest Ci tylko NO3 i Ph, no2 i nh4 tylko na start, ale to możesz do zooligika pójść po 3 tyg od zalania i mi sprawdzą. Na walizkę szkoda kasy.

Polecam też testy saliferta, dużo szybciej się je robi np NO3 w 3 minuty, a nie jest w JBL-u 15min.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
    • Część. Powiem Ci szczerze, przemyśl to jeszcze... 240l. to jest niezbędne minimum jeżeli chodzi o ten biotop. 2 gatunki aby panował względny spokój. Max 3 kolory ryb. Większość z nas to przerabiała. Postawisz zbiorniki i za chwilkę będziesz żałował wydanych pieniędzy bo akwarium bardzo szybko się optycznie skurczy... Pomyśl o salonie, tam jak postawisz 200x50 to nacieszy oczy wszystkich domowników i gości🙂 Kasę można dozbierać i postawić coś bardziej sensownego. Nie nawiam na siłę, tylko opowiadam z własnego doświadczenia😉  Życzę powodzenia!
    • Jasne, też fakt, mogłem szybciej wszystko opisać. Generalnie po rozmowach z tatą doszliśmy do tego że najlepiej by było zostać przy tych 240l, tata nie jest pewny czy strop by uciągnął jakieś większe punktowe obciążenie, a w tej sprawie wolę zaufać. Akwarium dla mnie najlepiej jakby stało w moim pokoju, więc nie jestem zbyt skory żeby stało na parterze. Co do budżetu, to mogę wydać maksymalnie 2.5 tysiąca, chociaż oczywiście dobrze by było gdyby wyszło mniej. Blat ma wymiary 2m długości na 50 cm szerokości. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Od tego powinieneś zacząć planowanie. Przede wszystkim, ile możesz wygospodarować miejsca na akwarium i jaki masz na to budżet? Blat 10cm spokojnie wytrzyma, może masz kogoś znajomego, który wyspawa Ci stelaż pod ten blat. Jakie wymiary ma ten blat? A jak nie stelaż to na pewno taniej wyjdzie postawienie 3 cokołów z bloczków betonowych lub cegieł, na tym oprzeć blat i dorobić drzwiczki. Wszystko zależy od tego na co możesz sobie pozwolić. A jeszcze dobrze byłoby znać nośność stropu jeśli mieszkasz na piętrze. Jest wiele znaków zapytania, my możemy tylko gdybać...
    • Wiem że dobrze by było brać większe, z tym że szczerze bałbym się bo nie wiem do końca jaką nośność może mieć blat na którym chce to akwarium położyć - 240l, nawet ze skałami to nie jest właśnie np 400l + skały, a blatu raczej nie zamierzam wyrzucać. Nie wiem na ile to moja przezorność a na ile faktycznie może być niebezpiecznie, ale wolę dmuchać na zimne. Największym problemem by pewnie było znaleźć nogi do tego blatu które by to uciążenie zniosły, bo blat jest całkiem słusznej grubości - około 10 centymetrów. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Skoro ma być 10mm to lepiej brać większe np 450l, litraż dwa razy większy a grubość szyby ta sama. Jeśli interesuje Cię malawi to ważna jest wielkość zbiornika, im większe tym lepsze choć nie każdy może sobie pozwolić na ogromny litraż to jednak różnica między 240l a 450l jest bardzo duża, masz przede wszystkim większy wybór gatunków, więcej ryb, mniej strat z powodu agresji.
    • Cześć, miło mi . Najprawdopodobniej będę kupował właśnie od Przemka, lub od akwaria.pro. Bardzo dziękuje za tak duży odzew, finalnie najprawdopodobniej będę brał akwarium właśnie z szyby 10mm. Przede mną jeszcze pewnie sporo czytania tego forum do tego czasu, ale już wiem w jakim kierunku działać . Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Mam i miałem już kilka różzych zbiorników od Wromaku. Nigdy nie bylo z nimi żadnego problemu. Obecny 375l stoi już 5 lat.
    • @Radiowski Witam Ziomka z pięknego miasta Torunia. 😉 Potwierdzam słowa Andrzeja. Mam od Przemka akwarium, co prawda sam je przywiozłem, bo akurat miałem wyjazd do Szczecina, ale wiem, że zorganizowałby Ci transport. Super wykonanie, zrobi co tylko zechcesz. Różne widziałem tu opinie na temat kontaktu z nim, ja zupełnie nie mogę narzekać, wręcz przeciwnie. Niemal na ostatnią chwilę udało mi się nieco powiększyć ostateczne wymiary zbiornika (początkowo miało być takie, jakie teraz planujesz) - także stawiaj od razu największe, jakie możesz, byś później nie żałował. 😉
    • Gdziekolwiek kupisz to upewnij się , że ten rozmiar akwa nie jest produktem firmy Wromak ( z Wrocławia).  To ich akwaria "słynęły" z tego , że po prostu pękały.  Przyczyną nie była zbyt cienka grubość szyb bo była akurat zgodna z normami ( znajdziesz w necie) , ale przyczyną były źle wykonane wzmocnienia wzdłużne i źle montowane. Firma dostawała setki ( w owym czasie) monitów ale nie brała ich chyba pod uwagę bo ich akwa wtedy dalej pękały.  Też tego doświadczyłem tyle , że mi w nocy pękło samo wzmocnienie wzdłużne. Takiego hałasu długo się nie zapomina. A żeby było śmieszniej to wiele awarii tego typu odbywa się w nocy:) . W Szczecinie masz super fachowca  @przemek wieczorek.  Nie wiem jak teraz z nim jest jeżeli chodzi o kontakt. Ale fachowiec super. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.