Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Hmm. No właśnie nie mogłem zbytnio znaleźć zdjęć ob Morphy.  Postaram się porobić im zdjęcia i dam wam do oceny dokładnej a potem będę rozmawial z Malawianem

Opublikowano

chyba obaj macie rację .. odmiana minos reef jest taka jak napisał Przezda natomiast "zwykła OB" (w sensie nie minos reef) wygląda tak jak ta z fotografii szczep85 

http://www.onzemalawicichliden.eu/Bestanden vissendatabase eng/Metriaclima estherae blauw OB eng.html

http://www.onzemalawicichliden.eu/Bestanden vissendatabase eng/Metriaclima estherae Minos Reef OB eng.html

c75bb23b3f42bb11562ffe7edce71759.jpg

Opublikowano

nie wiem skąd wziąłeś ten skrót "OB Morphy" może to jakaś nazwa handlowa, w habitacie jest O Morph i OB Morph .. 

O - orange (samice czerwono/pomarańczowe - klasyczny dostępny na rynku red-red)

OB - orange blotched (samice w czarne kropki)

MC/OB - marmalade cat / orange blotched (samice i samce w czarne kropki)

Minos Reef to odmiana występująca na rafie o nazwie Minos na wschodnim wybrzeżu jeziora, może być w wersji OB lub O (różowy samiec, pomarańczowa samica jak na filmiku Fish Magic)

http://aquahaus-gaus.de/epages/513fb823-ad67-4c94-bfb4-1dbf77dab133.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/513fb823-ad67-4c94-bfb4-1dbf77dab133/Products/OS[64]

http://aquahaus-gaus.de/epages/513fb823-ad67-4c94-bfb4-1dbf77dab133.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/513fb823-ad67-4c94-bfb4-1dbf77dab133/Products/OS[63]

moim zdaniem nikt Cię nie oszukał, mogą mieć dużo małych plamek jak na fotce Przezda albo mało dużych plam jak Twoje ryby, choć faktem jest, że w Habitacie na wszystkich zdjęciach ryby OB mają dużo małych plamek jak na tym zdjęciu, które zapodał Przezda..

Opublikowano (edytowane)

Sprawdziłem i faktycznie Mortis pisał mi nazwę poprawnie a słownik w tele sobie dodał y i dlatego wyszlo Morphy zamiast Morph. 

W moich jedna rybka jest z mala ilością plam bodajże 2. A reszta jest cała laciata

Edytowane przez szczep85
Opublikowano (edytowane)

I bardzo dobrze się stało, bo może w jakimś procencie ustaliliśmy kwestię nazewnictwa. Nie zmienia to absolutnie faktu, że masz piękne MBUNARIUM.

Gratulacje.

A jakbyś chciał zmienić łaciate ryby na takie, które u mnie pływają to daj znać. Coś pomyślimy....

Edytowane przez Przezda
Opublikowano

nie do końca chodzi o ilość plam tylko o różnice pomiędzy wariantami zobacz

w habitacie praktycznie każda ryba OB ma taki wzór jak u Przezdy :

P3190099_zpsfef9563a.jpg

Twoje są bardziej w tym stylu :

IMG_5703.JPG

ale to natura a nie matryca :) moim zdaniem nikt Cię nie oszukał, taka ich uroda :)

 

Opublikowano (edytowane)

na zdjęciu powyże jest młody, zdominowany samiec ok 6 cm, w wersji dorosłej i dominującej samiec wygląda tak:

 

Edytowane przez Przezda
Opublikowano

w Twój litraż ja bym wpuścił jeszcze jakiegoś kulfona :-)

Np. Trewavasae chilumba lub katale (takiego jak na stan, ale to rzadka ryba), nawet zwykły thumbi jest ładny :-)

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Chcąc ochronić i zachować młode akwaryści odławiają inkubującą samicę i po wypuszczeniu przez nią młodych oddzielają ją od nich. Nie oznacza to, że samica zatraca zachowania macierzyńskie. Sam raz odłowiłem samicę C. geertsi, a później inkubowała jeszcze w ogólnym akwarium i nawet pojedyncze sztuki z dwóch miotów mi się uchowały. Moje albusy i tetrastigmy też miały młode w ogólnym i pięknie opiekowały się młodymi. Nie ma reguły. Istotną kwestią może być to, żeby samica pierwszą, czy też drugą inkubację przeprowadziła w całości w sposób naturalny. Żeby właśnie nie zatraciła naturalnych zachowań. Jak to się ma po kilku pokoleniach? Nie mam pojęcia. Wszyscy tu (włącznie ze mną) kupowali tu zawsze F1, co najwyżej F2😉😄  
    • Wydaję mi się że ryby nie zatraciły macierzystych zachowań. W warunkach akwariowych, gdzie każde akwarium jest przerybione nie ma odpowiedniej przestrzeni do wypuszczania młodych. Raz miałem okazję u siebie obserwować opiekującą się młodymi copadichromis fire crest, ale była ona sama w akwarium 112l. Łapała młode jak zbliżałem się do akwarium 😉
    • Dzięki Pozner, że przypomniałeś mi Taeniolethrinopsy. Obecnie ich nie mam, ale mam nadzieję, że to chwilowe.🙂 Zachowania ryb w znacznej mierze zależą od sposobu karmienia. Można z ryby stricte przydennej (Lethrinops red cap), grzebiącej w dnie w poszukiwaniu pokarmu, uczynić rybę „toniową” np. stosując jednolity pokarm wolnotonący mając w przy dnie gang Synodontisów njassae, miotających się (w ocenie spokojnego gatunku) w poszukiwaniu resztek pokarmu, które dotrą do dna. Przez kilka lat nie stwierdziłem natomiast u oryginalnych Synodontisów z naszego jeziora pobierania pokarmu w toni. Czyli są różne przypadki przystosowywania się. W drugą stronę – jedynym u mnie przypadkiem wśród toniowych Copadichromisów (miałem ok. 10 gatunków), który nigdy kategorycznie nie pobierał pokarmu z dna był C.cyaneus. A weźmy zachowania rozrodcze ryb po wielu pokoleniach w niewoli. Zarówno hodowcy jak i akwaryści amatorzy rzadko kiedy (mówię o non-mbuna, bo te ryby mnie interesują) doprowadzają do naturalnych macierzyńskich zachowań samic (wypuszczenie, pilnowanie młodych i łapanie w przypadku zagrożenia). Po kilku pokoleniach moim zdaniem ewolucja zaburza te zachowania. Co nie znaczy, że nie warto „szanować” naturalnych skłonności ryb, np. ich toniowości lub upodobań do kopania lub grzebania - poprzez próbę różnicowania karmienia (np. w jednych końcu zbiornika szybko opadający, w drugim końcu wolno opadający itp.), szanowania naturalnej diety (mięso – rośliny), ilości kryjówek, wielkości akwarium, nie mieszania gatunków agresywnych i spokojnych (mówimy o znacznych różnicach). Na tych osobistych poszukiwaniach moim zdaniem polega akwarystyka.
    • Również dziękuję wszystkim za wspólną zabawę.  Dyplom należy się  każdemu. I do galerii  😀. Jak wrócę to postaram się go tam umieścić na dowód tęgo,  ze forum ma się dobrze i żyje. 
    • Ja zostawiam, przy następnej podmianie spuszczam z pół wiaderka. Już tak parę lat i nigdy nic się nie wydarzyło. U mnie korpusy są przybite na stałe do ściany w szafce pod umywalką i nigdy nie miałem ochoty bawić się w takie cuda ze spuszczaniem (tak wiem spuścić to się mogę ) Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
    • Gratulacje @Andrzej Głuszyca i dzięki wszystkim uczestnikom za zabawę😀
    • Kwestia karmienia, to w przypadku mbuny kwestia glonów, które autor tego filmiku chce zwalczać wszelkimi sposobami. Zresztą nie tylko on. Gdyby nie zwalczał, to może zobaczył by te naturalne zachowania. Ale nawet porównując lwa do malawijskich drapieżników, bo to lepsza analogia, to i tu wszystko zależy od wielkości akwarium. Przy tych naprawdę dużych zbiornikach można pozwolić sobie na mix gatunków (mbuna, non mbuna i drapieżniki). Wtedy pewnie można poobserwować polującego drapieżnika. Nasz kolega Tom77 umieszczał dla swoich Taenilethrinopsów kulki z pokarmem pod piaskiem, żeby móc obserwować ich naturalne poszukiwanie pokarmu. Można znaleźć też na YT takie filmiki. Wszystko zależy od podejścia i możliwości. Jeśli ktoś wsadzi Nimbo, albo Dimidio do 400l czy 500l., a takich artystów jest niestety wielu, to na pewno nie zobaczy naturalnych zachowań.
    • Oczywiście, że ma znaczenie, im więcej miejsca do pływania tym lepiej. Natomiast jeśli chodzi o te wspomniane naturalne zachowania to te znaczenie nie jest tak duże. Czy lew w zoo, który ma duży wybieg i dostaję regularne posiłki pokazuję naturalne zachowania?
    • Oczywiście zachowania nie będą jeden do jednego, ale na pewno zbliżone. To są cechy i zachowania wrodzone. I mylisz się, 100 a 200cm. robi dużą różnicę. Średni rewir ryb z grupy mbuna to kilkadziesiąt centymetrów średnicy. Przy 100cm. długości już z dwoma samcami może być problem Naprawdę uważasz, że wielkość nie ma znaczenia?
    • Obsługa jak obsługa, ale Twoja AI stworzyła nową wizję Świata🤔😉😂 Gratulacje @Andrzej Głuszyca👍
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.