Skocz do zawartości

Narurowiec klejony czy zgrzewany?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem po wymianie rur w bloku z systemu NIBCO(klejonym) na zgrzewane pvc.

Czy miał ktoś problemy z systemem NIBCO w narurowcu?

Doświadczyłem zalania sąsiadów przez system klejony NIBCO w mieszkaniu (instalacja w tym systemie była w całym bloku).

Jak się okazało po ekspertyzach system ten nie nadaje się (w szczególności do ciepłej wody i wysokim słupie), rury pękają na złączach i stają się tak kruche, że pękają jak szkło.

W moim przypadku było tak, że uderzył(w zasadzie spadł bezwarunkowo) odłamek (2cm) skuwanej glazury w kuchni. Rurka rozleciała się w tym miejscu jakby wybuchła.

Ciekaw jestem jak wygląda to w akwarystyce?

Narurowca obecnie nie posiadam ale w przyszłości kto wie.

Obawiam się czy przy np. odkręcaniu korpusów nie dojdzie do uszkodzenia.

PVC zgrzewane wydaje się dużo bardziej elastyczne jeśli chodzi o naprężenia.

Jakie są Wasze doświadczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój narurowiec a jest klejony, jest ok.

Wydaje mi się , że do takiej sytuacji nie dojdzie, nasze instalacje są za małe i nie występują takie opory i naprężenia jak w całym bloku.

Po drugie, temperatura wody jest na poziomie 25-30, zbliżona do temperatury w pomieszczeniu - więc brak czynniku powodujących kruszenie materiału.

Inna sprawa , że faktycznie instalatorzy odchodzą od tego systemu i prawdopodobnie za jakiś czas całkowicie zniknie on z rynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku było tak, że uderzył(w zasadzie spadł bezwarunkowo) odłamek (2cm) skuwanej glazury w kuchni. Rurka rozleciała się w tym miejscu jakby wybuchła.

IMHO za duże ciśnienie było w tej rurce (nie dostosowane do jej wytrzymałości) i dlatego taki efekt. W narurowcu, tak jak pisze imak73, nie ma aż takich ciśnień, ale gdybym był na Twoim miejscu to pewnie bym zrobił zgrzewaną instalację, bo rzeczywiście jest bardziej elastyczna, a i połączenia, z tego co wiem, są bardziej wytrzymałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przekrój mniejszy.

Systemy hydrauliki dedykowane do akwarystyki są klejone. To jest to samo co hydraulika wodociągowa. Niestety jak ktoś w bloku główny pion zrobił tych rurek to dał ciała. U nas piony są zgrzewane a wielu ludzi ma klejone w mieszkaniu. Nigdy nie było powodzi ani usterki.

Wracając do tematu w życiu nie zgrzewał bym, tylko kleił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przekrój mniejszy.

Systemy hydrauliki dedykowane do akwarystyki są klejone. To jest to samo co hydraulika wodociągowa.


Jasna sprawa, wszystko się zgadza. Napisałem, że na miejscu yankesa bym zgrzewał, co by mu się koszmary w nocy nie śniły o wybuchających narurowcach:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla pewności, abyś spał spokojnie polecam ten klej


http://www.castorama.pl/produkty/instalacja/instalacje-wodne/akcesoria-zasilajace/chemia-instalacyjna/klej-uniwersalny-do-pvc-i-cpvc-0-1-l.html


Do tego oczywiście "czyścik" rur tej samej firmy.


Tylko uprzedzam łapie bardzo szybko, więc dokładnie musisz sobie wszystko ustawić, bo później, tylko cięcie rur :)


A i moja mała sugestia, zamiast stosować taśmy, przy łączeniu( przejściu) z PCV z korpusami polecam KONOPIE PAKUŁY LNIANE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepszy jest sznurek loctite, albo jeszcze lepsza pasta uszczelniające loctite, możesz cofnąć, skręcić nawet samą ręką, będzie trzymać, uzywam tego często w pracy, w przemyśle i nigdy się nir spotkałem żeby cieklo, smarujesz, skręcasz, puszczasz wodę i mur beton bedzie trzymać. Do tego duża estetyka.


Wysłane z mojego SM-G800F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.