Skocz do zawartości

375l start na wodę amoniakalną (WA)


epso

Rekomendowane odpowiedzi

Komora pompy ma wymiary14x18,5 h36 i sama pompa stoi też na złożu wylot jest obecnie tymczasowy bo będę robił podobny do Twojego.


Kurde to nie mam pojęcia czemu Ci ta pompa szaleje :) u mnie stoi grzecznie. Ale jak będziesz robił długi wylot, to koniecznie ponawiercaj od 30 do 50 otworów o średnicy nie mniej niż 6-8mm, bo w ten sposób co masz obecnie to właśnie masz kopanie piasku, bo woda leci nie spowolniona.


Dał bym kolanko z pionu do poziomu, kilka cm rurkę pcv i kolejne kolanko w bok i rura aż do wzmocnienia poprzecznego i pod nim przypięta na przyssawkę i gumkę recepturkę. U mnie to działa doskonale. Rurę mam zanurzoną minimalnie w wodzie, więc z otworów nie pluska woda, a z wylotu pięknie rozbija lustro wody i film bakteryjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś wykonałem test po 10 dniach NO2 0,2 mg/l bez zmian, czy nie powinno być więcej?


ale podawaj też wynik NH4 - ostatni moment by zrobić dziś w naturalnym świetle.

Jak nie zdążysz to jutro.


Zrób też raz kontrolnie NO3 ciekawe czy rośnie czy stoi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test wykonany NN4-0,2 mg/l, NO3-1 mg/l

-- dołączony post:

ale podawaj też wynik NH4 - ostatni moment by zrobić dziś w naturalnym świetle.

Jak nie zdążysz to jutro.


Zrób też raz kontrolnie NO3 ciekawe czy rośnie czy stoi.



I jak to wygląda czy wszystko idzie zgodnie z planem?

Mam jeszcze pytanie czy mogę bezpiecznie na tym etapie łapy wsadzić w akwarium celem uporządkowania pozamiatanego piachu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Wczoraj tj. 28.02 zalałem zbiornik (150x50x50) walałem uzdatniacz Tetra Aquasafe usuwa chlor i chloraminę mam nadzieję, że dobry (taki miałem)



Myślę że tu zaczęły się problemy. To że akurat coś mamy wcale nie znaczy że należy stosować.

Zresztą nauczony tym co lejecie jako uzdatniacze zmienię szablon - wyłącznie korpus z blokowym węglem aktywnym i zero jakichkolwiek uzdatniaczy chemicznych w tym Prime także.


Bo co się dzieje u kolegi po tym Tetra Aquasafe - nie od razu schował mu amoniak a po wielu dniach systematycznie znika mu NH3/4 z 0,6 do 0,2ppm a nie pojawia się wzrost NO2 on też jest stały 0,2ppm. i zero zmian NO3

No takie cuda to tylko w gruboroślinnym baniaku możliwe.

Cały proces dojrzewania jego baniaka chowa się powoli pod dywan i nie wiem czy tam cykl rusza czy już trwa czy zupełnie nic nie ruszyło.


Co mogę ci poradzić kolego.

1/ Zrób nalewanie wody do baniaka na korpusie 10" z wkładem węgla blokowego o tak


49846ae04ac93f05gen.jpg



2/ jak wykonasz p1 to wylej cała wodę aż do piasku nic nie ruszaj i napełnij przez to ustrojstwo.


3/ nie dawaj już żadnej chemii tylko 2ampułki Prodibio Biodigest i taką jak poprzednio dawkę WA - zmierz NH4 a po dobie NO2 i teraz cały cykl będziesz miał jak na dłoni.


Nie przejmuj się tą całkowitą wymianą wody i to nie był czas stracony te 2 tygodnie.


Jeśli tam cykl ruszał to nic nie stracił a teraz szybko to zobaczymy po spadku NH4 i wzroście NO2.


piasku nie ruszać!! jak się wszystko zamknie to będziesz se grzebał do woli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Henryku trochę załamał mnie Pański post i wykonałem dzisiaj ponownie test czyli po 12 dniach sytuacja przedstawia się następująco:

NO2-0,1 czyli spadło

NH4-0,1 czyli też spadło

NH3 pomiędzy 0,5 i 1


Czy jest możliwe kontynuować dojrzewanie bez wymiany wody (nie mam obecnie korpusu i wkładu węglowego) nawet kosztem czasu jaki jest potrzebny do zamknięcia procesu, co ewentualnie zrobić dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze wyniki tylko potwierdzają dalsze znikanie wszystkiego.

znika NH4 znika NO2 ale i znika NO3 za kilka dni wszystko się wyzeruje

Może to jest i super uzdatniacz jak ktoś ma dojrzały baniak już z rybami i nie chce mu się podmian robić - wleje go i wszystkie parametry po kilku dniach ma super:rolleyes: choć wątpię by przy stadzie ryb taki był kozak z tego uzdatniacza z tym chowaniem.


Nie ma żadnego smutku bo myślę że tam pod tym dywanem odbywa się całkiem fajny start nitryfikacji i wylanie całej wody która jest niemal wolna od bakterii nitryfikacyjnych a skażona uzdatniaczem tylko odkryje prawdę. nic mądrego już nie wymyślimy.

Tak czy siak czeka cię budowa takiego ustrojstwa choćby pod podmianki w przyszłości.

na sklep.osmoza.pl masz wszystko- zamawiasz i za kilka dni masz. a co to za trudność.

nie lamentuj:D ważne by wybrać podłączenie do regulowanej ciepłoty wody i jaki to ma gwint czy 1/2" czy 3/4" reszta to standard - jak wybierzesz podłączenie to na pw mogę ci przesłać specyfikację zakupu.

u mnie w tej słuchawce od prysznica jest 1/2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli bez podmiany nic nie wyjdzie?

Nie chcę czekać kilka dni zanim przyjdzie wszystko ze sklepu internetowego pojadę do Leroya i kupię co trzeba, korpus:

http://www.leroymerlin.pl/hydraulika/uzdatnianie-wody/filtry-i-akcesoria/korpus-uniwersalny-filtra-10-z-plytka-wfu-ustm,p152491,l998.html


tylko jaki filtr bo są różne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w Leroy'u będziesz kupował korpus to kup też wkład węglowy - powinien być. Np taki: http://www.leroymerlin.pl/hydraulika/uzdatnianie-wody/wklady-do-filtrow/wklad-z-granulowanym-weglem-aktywowanym-10-gac-ustm,p110008,l999.html



Albo zamiast kupować korpus i wkład węglowy możesz kupić tylko taki wkład liniowy: http://www.leroymerlin.pl/hydraulika/uzdatnianie-wody/wklady-do-filtrow/liniowy-wklad-z-granulowanym-weglem-aktywowanym-l-gac-ustm,p120523,l999.html i podłączyć pod węże bez korpusu.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zanim kupisz pomyśl jak podłączyć i jakim wężykiem.

Najłatwiej i najbezpieczniej robić to w technice osmozy czyli gwinty w korpusie 1/4" a tego nie masz w Leroyu chyba że przejściówki no wążyk od osmozy 3/8" wszystko wtykasz w szybkozłączki.

Ważne by sięgało do baniaka i kubłowanie odpada.

wkład na pewno ten


http://www.leroymerlin.pl/hydraulika/uzdatnianie-wody/wklady-do-filtrow/wklad-ze-spiekanego-wegla-aktywowanego-10-bl-ustm,p110059,l999.html


a jak to podłączysz- twoja głowa tylko chałupy nie zalej.


ta propozycja Krzysztofa też doskonała tylko na początek każdego nalewania czarna woda poleci a z blokowego węgla nigdy

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.